Bardzo często pojawia się problem, czy robić samodzielnie w domowych warunkach rozsadę roślin ozdobnych lub warzyw. Niewątpliwie samodzielnie wykonana rozsada jest tańsza, niż kupowana w sklepach ogrodniczych. Bardzo często można też uzyskać w ten sposób ciekawe odmiany roślin, gdy zdobędzie się nasiona.
Rozsadę robi się również dlatego, aby uzyskać przyspieszony plon lub kwitnienie, gdyż jest wiele roślin ciepłolubnych, które wysiane wprost do gruntu nie zdążyłyby zakwitnąć lub owocować przed nadejściem wrześniowych przymrozków.
Do wysiewu nasion stosuje się mocno rozdrobnione podłoża, o najmniejszej frakcji i o jednolitej strukturze, bez włóknistych części lub zbryleń. Dobrze jest podłoże na bazie torfu rozluźnić piaskiem, perlitem lub drobnym żwirkiem.
Kolejny problem to nawożenie. Są rozmaite teorie dotyczące wzbogacania podłoża w tzw. nawozy startowe. Jedni stwierdzają, że takie nawozy ułatwiają rozwój sadzonek, inni, że utrudniają kiełkowanie i rozwój młodych roślin. Tę kwestię w praktyce rozwiązałam stosując 2 rodzaje podłoża, na dno pojemnika wsypuję 1/2 podłoża z nawozem, a kolejną część podłoża stanowi odkwaszony torf do wysiewu pomieszany z perlitem lub żwirkiem. Po wytworzeniu przez roślinę 2 liści właściwych nawożę siewki biohumusem.
Nasiona roślin można wysiewać rzutowo, wtedy wschody są nierównomierne, można też wyznaczyć w pojemniku rzędy i wysiewać w rzędach. Obie metody w efekcie dadzą podobny efekt - kiełkujące rośliny
Do wysiewu roślin można wykorzystywać najrozmaitsze pojemniki - doniczki, wielodoniczki, plastikowe pojemniki, plastikowe kubeczki, ucięte butelki. Ważną rzeczą jest, aby te pojemniki pełniące rolę doniczek nie miały karbowanych poprzecznie powierzchni, gdyż wówczas utrudnione jest wyjmowanie roślin bez uszkadzania korzeni.
Najlepsze warunki rozwoju będą miały rośliny na parapecie od strony południowej lub południowo-wschodniej. Jeśli mamy do dyspozycji parapet północny, rośli trzeba będzie doświetlać, gdyż będą mieć zbyt mało światła, wyrosną słabsze.
Tyle teorii
W praktyce wsypuje się ziemię do doniczki, wysiewa nasiona, potem podlewa i nawozi, a roślina rośnie
Gdy na dworze zrobi się ciepło, rośliny przed wysadzeniem do gruntu należy hartować. Hartowanie roślin polega na wystawianiu roślin na dwór początkowo na godzinę, potem coraz dłużej, aby uniknąć stresu, który powstałby przy gwałtownej i radykalnej zmianie warunków ich bytowania.