TEMAT: Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 26 Lut 2018 21:54 #592065

  • nutella
  • nutella's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 124
  • Otrzymane dziękuję: 323
Aniu:) Jolu:) Dziękuję za odzew i wskazówki!

IMG_20180226_171241.jpg


IMG_20180226_171229.jpg

To mój skromny, wczoraj okrojony matecznik - zaczęłam go nawozić i liczę, że wyprodukuje jeszcze nowe sadzonki. Przyciąć go mocniej? No i świeżo posadzone "młode".Akurat zdjęte z parapetu przed umieszczeniem na styropianie. Roślina mateczna była mocno wyciągnięta, więc sadzonki powykręcane we wszystkie strony.Zostawić im te duże liście?
To rabatówka o pięknej ciemnoczerwonej barwie i "aksamitnych" płatkach.
Pozdrawiam:)
Ania W.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, otojolka


Zielone okna z estimeble.pl

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 26 Lut 2018 22:20 #592076

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Anusia, u sadzonek usuń dolne, największe liście. Jasne, umiarkowanie ciepłe miejsce, pilnujemy wilgotności podłoża poprzez spryskiwanie wodą - tylko uważaj, aby nie przedobrzyć. Kiedy maluchy ruszą ze wzrostem ( trochę to potrwa ), zaczniesz nawozić.
Będzie dobrze :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): nutella

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 27 Lut 2018 08:41 #592092

  • CHINANIT
  • CHINANIT's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 124
  • Otrzymane dziękuję: 170
Witajcie :)
Mam sporo pelargonii i też zaczęłam ukorzenianie sadzonek.
Ukorzeniam w lekkiej ziemi, ale chyba na próbę zobaczę, jak to się sprawdzi w perlicie.

W wodzie też dobrze się ukorzeniają, ale latem. Robię to w sierpniu.
Teraz jest za zimno i w wodzie sadzonki gniją.
Z pozdrowieniami, Maria

Dzieciństwo to miejsce, gdzie mieszka się przez całe życie.

Wszystko już było...
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, otojolka

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 27 Lut 2018 08:50 #592094

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Witam serdecznie Marysiu :)
Cieszę się, że dołączyłaś do wielbicieli pelargonii - swoją przygodę z ukorzenianiem rozpoczęłam w listopadzie ub. roku, podobnie jak begonii i .... wsiąknęłam. Początkowo byłam załamana efektami, ale nie uzbroiłam się w cierpliwość. Teraz odchodzę do hodowli własnych sadzonek z pokorą i przynosi mi to ogromną radość.
Wilki u niedawno uciętej sadzonki rosną z dnia na dzień, więc prawdopodobnie powtórzę eksperyment z drugą.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 27 Lut 2018 09:27 #592101

  • CHINANIT
  • CHINANIT's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 124
  • Otrzymane dziękuję: 170
Aniu, mnie do ukorzeniania sadzonek zmusiło co innego.
Mam trochę takich pelargonii, których na ryneczku kupić się nie da.
Dużo sadzonek nie zrobię, bo mam za wiele innych roślin i brak miejsca. Chcę sobie rozmnożyć chociaż te najcenniejsze. :)
Z pozdrowieniami, Maria

Dzieciństwo to miejsce, gdzie mieszka się przez całe życie.

Wszystko już było...
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 02 Mar 2018 11:22 #592847

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Marysiu, tym bardziej doceniam to, co robisz - ja, zanim wezmę się za ukorzenianie tych bardziej szlachetnych czy wymagających "ocalenia od zapomnienia" ćwiczę na razie rozmnażanie tych najzwyklejszych, ponieważ najpierw chciałabym nabyć jakiekolwiek doświadczenie.
Dzisiaj z drugiej uprzednio ukorzenionej sadzonki ucięłam wierzchołek, usunęłam zbędne liście i posadziłam w podłoże. Tak więc w sumie mam cztery sadzonki, w tym dwa maluchy do ukorzenienia. U pierwszej skróconej pelargonii wyrasta sporo wilków z kątów liści, więc podejrzewam, że do maja ładnie się rozkrzewi :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 03 Mar 2018 07:11 #593026

  • CHINANIT
  • CHINANIT's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 124
  • Otrzymane dziękuję: 170
Aniu, ważne, żeby sadzonki były mocne, masywne. Wiotkie wyrastające pędy nie nadają się do ukorzeniania.

Te mi się już ukorzeniły. Oby zechciały ładnie rosnąć. :)

pelargonievar.jpg
Z pozdrowieniami, Maria

Dzieciństwo to miejsce, gdzie mieszka się przez całe życie.

Wszystko już było...
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 03 Mar 2018 07:52 #593029

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Marysiu ....nie dziwię się, że drżysz o te sadzonki, są niezwykle oryginalne, zwłaszcza te listkach przypominających klon. W Twoich rękach z pewnością będą zdrowe, dorodne i zachwycą nas swoją urodą. Będę kibicować i czekać na rozwój sytuacji :)
Dopytam tylko o kolor kwiatów ...
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 03 Mar 2018 08:26 #593034

  • CHINANIT
  • CHINANIT's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 124
  • Otrzymane dziękuję: 170
Aniu, ta bluszczolistna P. 'Jip's Twink' ma kwiaty jasnoróżowe.
Natomiast ta o klonowych listkach to P. 'Bob Nerwing' ma kwiaty koralowoczerwone. W dodatku przepięknie wybarwia liście. Teraz na sadzonce tego nie widać, bo za mało słońca.
Z pozdrowieniami, Maria

Dzieciństwo to miejsce, gdzie mieszka się przez całe życie.

Wszystko już było...
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 03 Mar 2018 09:21 #593044

  • Eus
  • Eus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 572
  • Otrzymane dziękuję: 387
Marysiu, piękne sadzonki,kiedy robione? U mnie same zwyklaczki, ale one przyjmują się bez specjalnego zachodu w 99,99 % :funnyface:

009.jpg
Pozdrawiam
Eugenia
Ostatnio zmieniany: 03 Mar 2018 09:22 przez Eus.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 03 Mar 2018 10:07 #593052

  • CHINANIT
  • CHINANIT's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 124
  • Otrzymane dziękuję: 170
Sadzonki robię stopniowo. Te są z początku lutego. Miały dobre miejsce.Jasne i ciepłe.
Zwykłe też mam, ale ich raczej nie sadzonkuję. Przechowuję całe rośliny, a teraz mocno je przycinam, daję nowe podłoże i do maja mam duże, kwitnące krzaki. A jak coś padnie zimą, to się dokupi na ryneczku. Mała strata.
Niektóre zeszłoroczne już zaczynają kwitnąć.:)
Z pozdrowieniami, Maria

Dzieciństwo to miejsce, gdzie mieszka się przez całe życie.

Wszystko już było...
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 03 Mar 2018 11:03 #593074

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
Każdego lata zachwycają mnie widoki pięknie rozkrzewionych pelargoni. Takie obrazki były moim niedoścignionym wzorcem. Zawsze się zastanawiałam, co trzeba robić by osiągać takie rezultaty :idea1:
Od jakiegoś czasu mam zabudowaną loggę i trzymam na niej skrętniki, więc "wypadłam" z obiegu zainteresowania roślinami balkonowymi, ale...moja córcia od niedawna jest posiadaczką domu i chętnie podrzucę jej wszystkie mądre rady :flower2:
CHINANIT mam taką nieskromną prośbę :hearts:
Mogłabyś pokusić się o stworzenie takiego kalendarza prac z pelargoniami..I w takim, Twoim stylu podać informacje :idea1:
Byłoby super :dance:

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 03 Mar 2018 15:43 #593152

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
U uciętej ( 22 lutego ) celem dalszego ukorzenienia sadzonki pelargonii na pozostawionym pędzie pojawiły się młode przyrosty - trwało to 6-7 dni - będziemy się rozkrzewiać :)

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 03 Mar 2018 15:45 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tola, Ika2008

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 03 Mar 2018 17:11 #593166

  • CHINANIT
  • CHINANIT's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 124
  • Otrzymane dziękuję: 170
Dziękuję za uznanie, ale ja nie jestem żadnym ekspertem w tej dziedzinie.
Zawsze w miarę czasu i wiedzy chętnie odpowiem na pytania, ale kalendarz prac, to zupełnie coś innego.
Z drugiej strony, sztywne reguły w uprawie roślin raczej zawodzą. Mamy inne warunki uprawy, przyzwyczajenia, doświadczenia, a to wszystko ma znaczenie. Sucha recepta tu raczej nie zadziała. Przepraszam. :)

Napisałam, że niektóre moje zeszłoroczne zaczęły kwitnąć. Oto parę z nich.

pel.1.jpg


pel1.a.jpg


pel.2.jpg


pel.2a.jpg


pel.3.jpg



Aniu, takie widoki cieszą. Jest trochę więcej słoneczka, to i rośliny lepiej reagują. :)
Z pozdrowieniami, Maria

Dzieciństwo to miejsce, gdzie mieszka się przez całe życie.

Wszystko już było...
Ostatnio zmieniany: 03 Mar 2018 17:14 przez CHINANIT.
Za tę wiadomość podziękował(a): nati6, Ika2008, Adasiowa

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 03 Mar 2018 17:23 #593173

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Marysiu, Twoje pelargonie to klasa sama w sobie, a Tola ma rację zwracając się do Ciebie jako do fachowca w zakresie pielęgnacji tych roślin, ale oczywiście ostateczna decyzja należy do Ciebie. Jeśli jednak pozwolisz i poczujesz się na siłach, to będę bardzo wdzięczna ( i nie tylko ja ) za pomocne i wyczerpujące podpowiedzi odnośnie naszych szczepek :)

Kiedy proponowałabyś początek hartowania na zewnątrz sadzonek ?

Z tych, które pokazałaś, moją faworytką jest ta na 1 zdjęciu pod względem kwiatów - nawet nie chodzi o kolor, co o kształt płatków - niezwykle eleganckie :)
Sto lat temu kupiłam na ryneczku pelargonię o wybitnie ozdobnych liściach - były trójbarwne ( zielono-złoto-rude ) i o ile liście tworzyły busz, o tyle kwiaty, bardzo niepozorne były nieliczne. Jednak do dzisiaj wspominam ją z sentymentem i żałuję, że wóczas nie chciało mi się ukorzeniać ...
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Tola

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 03 Mar 2018 18:47 #593211

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
CHINANIT wrote:
Dziękuję za uznanie, ale ja nie jestem żadnym ekspertem w tej dziedzinie.
Zawsze w miarę czasu i wiedzy chętnie odpowiem na pytania, ale kalendarz prac, to zupełnie coś innego.
Z drugiej strony, sztywne reguły w uprawie roślin raczej zawodzą. Mamy inne warunki uprawy, przyzwyczajenia, doświadczenia, a to wszystko ma znaczenie. Sucha recepta tu raczej nie zadziała. Przepraszam. :)

Powiem tak: nikt z nas, skupionych na tym forum nie jest ekspertem ....I chyba każdy zdaje sobie z tego sprawę. Jednakże takie dzielenie się swoim doświadczeniem w wielu przypadkach bardzo pomaga.
A udzielającego porad na pewno nie raz i nie dwa ucieszy, że może nieść kaganek oświaty :idea1:
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 03 Mar 2018 19:19 #593230

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Tola wrote:
A udzielającego porad na pewno nie raz i nie dwa ucieszy, że może nieść kaganek oświaty :idea1:

Dokładnie. Zwłaszcza w dzisiejszym, zwariowanym świecie. Poza tym ośmielę się stwierdzić, że porady z własnego doświadczenia są BEZCENNE. Każdy z nas, kto miał kiedyś z czymś problem i przekopywał się przez dziesiątki informacji wie, na jakie "perełki" można czasem trafić i zmarnować dzięki nim roślinę.

W każdym razie uprzedzam, że będę "dusić" i "cisnąć" Was moimi wątpliwościami i pytaniami :kiss3:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Tola

Pelargonie rabatowe, bluszczolistne, angielskie i inne 03 Mar 2018 19:54 #593248

  • Ika2008
  • Ika2008's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 399
  • Otrzymane dziękuję: 979
Sadzonki nabierają "ciałka":


20180303_181426.jpg


20180303_181556.jpg


20180303_181651.jpg


Kolejne, trzymane w wodzie budzą się do życia. Nawet te półzdrewniałe:


20180303_183817.jpg


20180303_183900.jpg
Pozdrawiam, Marta.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tola, ewa-s, Adasiowa


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.538 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum