TEMAT: Hoya. Chcę spytać o....

Hoya. Chcę spytać o.... 02 Mar 2018 16:57 #592904

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Iwonuś, za wszystkie zdjęcia Twoich szczepek będę szczerze zobowiązana - fotki moich postaram się wrzucić w weekend.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....


Zielone okna z estimeble.pl

Hoya. Chcę spytać o.... 02 Mar 2018 17:57 #592916

  • zielonajagoda
  • zielonajagoda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3084
  • Otrzymane dziękuję: 5968
Aniu, to moje przedszkole. No i jak się dobrze przyjrzałam to chyba Freckles pada :placze:

P3020906.jpg


P3020907.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): nati6, Adasiowa, Carmen, Jaedda

Hoya. Chcę spytać o.... 02 Mar 2018 18:04 #592918

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Piękny, piękny widok ..... :bravo: zwłaszcza te o okrągłych listkach - rewelacja!
Iwonka, mów co chcesz, ale rękę do "zielonego" masz nieprzeciętną .... nie widzę żadnego omdlałego przedszkolaka, chyba że sprytnie go schowałaś.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): zielonajagoda

Hoya. Chcę spytać o.... 02 Mar 2018 18:14 #592919

  • zielonajagoda
  • zielonajagoda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3084
  • Otrzymane dziękuję: 5968
Z tą "ręką" Aniu to nie do końca tak kolorowo ;)
Nieźle się trzymają biorąc pod uwagę że zanim je zabezpieczyłam odpowiednio, za pielęgnację zabrały się koty, bawiły się w kasowniki ;)
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Hoya. Chcę spytać o.... 02 Mar 2018 20:24 #592972

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2428
Ale sporo masz tych sadzonek. W sumie dobrze, że od razu posadziłaś je do podłoża. Pamiętaj by miały ciepło w "nóżki" to szybciej
się ukorzenią. Podlewaj też wodą o temp. pokojowej i masz połowę sukcesu ;)

Hoya. Chcę spytać o.... 02 Mar 2018 21:45 #593002

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3477
Iwonko, niezły zbiorek sadzonek hoi. Będą pięknie wyglądały gdy się rozrosną i obdarzą w podzięce za troskę kwiatami.

Aniu, Iwonko, wielkie brawa dla Was obu!! :bravo: :bravo:
Dobrego dnia. Pozdrawiam.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Hoya. Chcę spytać o.... 27 Maj 2018 20:51 #608993

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Hoja, którą pokazywałam jakiś czas temu tutaj : forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/1...ac-o?start=36#589969 spędziła u mnie niecałe 3 miesiące; w tym czasie pielęgnowałam ją w podłożu perlitowym i fertygowałam nawozem, który służył mi do nawożenia rozsad pomidorów i papryk. Przyznaję, że czasami zapominałam o dodaniu pożywki - wówczas hoja otrzymywała tylko odstaną wodę z kranu.

Przed ponownym posadzeniem w donicy z ziemią wyglądała tak: zdrowe, silne pędy, nowe, młode liście i - na zdjęciu chyba niewidoczne - zapoczątkowane kolejne przyrosty. Udało się :)

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Forumowa Żabula, zielonajagoda, Jaedda

Hoya. Chcę spytać o.... 27 Maj 2018 21:13 #608999

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3477
Anulka hoje z odmian typu carnosa, to są ''żelazne'' hoje nie do zdarcia, pomimo że bywają niekiedy humorzaste. Twoja wygląda bardzo dorodnie i jest mega zadbana. Proponuję zastosować do hoi od czasu do czasu (tak po macoszemu czyli jak Ci się przypomni) nawóz do pomidorów. Oczywiście bez nadmiernej przesady. Moje wielkie gratulacje Anulko za dobrą robotę. Masz zaczarowane łapeczki. Niech ci hoja pięknie rośnie oraz obficie kwitnie. :bravo: :bravo:
Dobrego dnia. Pozdrawiam.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Jaedda

Hoya. Chcę spytać o.... 27 Maj 2018 21:35 #609008

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Dziękuję :oops:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Hoya. Chcę spytać o.... 09 Paź 2020 20:28 #730693

  • Jaedda
  • Jaedda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 529
  • Otrzymane dziękuję: 3123
Dziewczyny kochane jakie znacie hoye o dosyć jasnych liściach w miarę łatwe w obsłudze? Mam tricolor, australis Lisę i Aldrichii ( całe dwa liście, ale ten żywy kolor :hearts:).

Patrzę na te zdjęcia w internecie i już sama nie wiem ponieważ te same odmiany wyglądają bardzo różnie. Podoba mi się obscura i sunrise, ale u mnie grube, kamienniczne mury i okno zachodnie i coś mi się wydaje że z wybawieniem będzie słabo.

Hoya. Chcę spytać o.... 09 Paź 2020 21:13 #730703

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2630
  • Otrzymane dziękuję: 7736
Jeśli będą stały na parapecie, to na pewno nie będzie problemu z wybarwieniem. Zresztą, u mnie są "schowane" głębiej w pokoju i też na wybarwienie nie narzekam.
Hoje generalnie są proste w obsłudze. Polecam pubicalyx, najlepiej w wersji z ładnym splashem. Rośnie szybko, chętnie kwitnie, będzie Pani zadowolona :garden1:
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Ostatnio zmieniany: 09 Paź 2020 21:14 przez Mandorla.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jaedda, mataan

Hoya. Chcę spytać o.... 10 Paź 2020 00:43 #730730

  • Jaedda
  • Jaedda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 529
  • Otrzymane dziękuję: 3123
Jak dają radę ciut dalej od okna to wychodzi że mam miejsce na więcej hoyi :lol:

Fajna ta nakrapiana pubicalyx.
Za tę wiadomość podziękował(a): Mandorla

Hoya. Chcę spytać o.... 10 Paź 2020 10:54 #730761

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2630
  • Otrzymane dziękuję: 7736
Prawda? Są i takie, u których znakomitą większość liści zajmuje srebrny splash, są naprawdę piękne i zupełnie bezproblemowe.
Nawet większe ciut od okna będzie OK. Hoje wbrew pozorom nie potrzebują pełnego światła. One są z dżungli, tam światło dociera rozproszone, nie zawsze w dużej ilości. Nie wiem, czy zauważyłaś, jak reaguje najpospolitsza carnosa. Ona zniesie dosłownie każde warunki świetlne. Na południowej patelni ma brzydkie, bardzo jasne - czasem wręcz żółte liście, za to kwitnie jak szalona. W głębi pokoju na kwiaty nie ma co liczyć, za to zieleń liści jest przepiękna. A pomiędzy tymi skrajnościami, dobierając jej odpowiednie miejsce, zyskasz ładną, umiarkowanie kwitnącą roślinę.
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Za tę wiadomość podziękował(a): zielonajagoda, Jaedda, mataan

Hoya. Chcę spytać o.... 08 Sty 2021 01:30 #741635

  • Vesper
  • Vesper's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 94
  • Otrzymane dziękuję: 153
Witam Was kochani i tutaj. Potrzebuję Waszej pomocy w identyfikacji jednej z moich hoi. Dostałam ją w prezencie od osoby, która miała wiele roślin, ale nie miała już siły do zajmowania się wszystkimi. Początkowo myślałam że to jakaś ciemniejsza H. carnosa- Kiedy ją dostałam, postawiłam obok w.w. i rosły tak kilka lat, z tym że ta z czasem zaczęła wytwarzać naprawdę wielkie liście no i zawsze była ciemniejsza. Kwitła tylko raz, jednym białym baldaszkiem. Jeśli ktoś podejrzewa, co to za gatunek (czy kultywar)- bardzo proszę o informację. W załączeniu kilka zdjęć- na pierwszym zdjęciu to jest to maleństwo w różowej osłonce, obok duża H. carnosa dla kontrastu- w prawdzie widać tylko dwa listki tej n.n., ale... Na pozostałych dwóch zdjęciach już n.n. solo (mam kilka egzemplarzy, przez lata się "namnożyło"):

IMG_20190623_064027.jpg


IMG_20200526_180240.jpg


IMG_20200520_143801.jpg

Nie wiem, czy zauważyłaś, jak reaguje najpospolitsza carnosa. Ona zniesie dosłownie każde warunki świetlne. Na południowej patelni ma brzydkie, bardzo jasne - czasem wręcz żółte liście, za to kwitnie jak szalona.
Mandorla, chodzi o zwykłą carnosę? Ja próbowałam swoją Krimson Queen ustawić blisko południowego parapetu (to było na początku mojej przygody z hojami) i przez kilka miesięcy nie wypuściła listka. Nie marniała, nic się nie działo, ale nie rosła. Ciekawe czy ma to związek z wariegacją...
Pozdrawiam, Beata.
Ostatnio zmieniany: 08 Sty 2021 06:03 przez Vesper.
Za tę wiadomość podziękował(a): Mandorla, Bea612, ewakatarzyna

Hoya. Chcę spytać o.... 08 Sty 2021 10:59 #741661

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2630
  • Otrzymane dziękuję: 7736
Vesper, tak, pisałam o zwykłej carnosie. Nie znam hoi, której służyłoby pełne nasłonecznienie, a młode pędy i liście są na nie szczególnie wrażliwe - być może Twoja Krimson Queen zdecydowała się przeczekać niekorzystny czas ;) i dlatego nie przyrastała? Albo po prostu musiała swoje odczekać. Nie wiem, czy zauważyłaś, że niektóre hoje potrafią bardzo długo "tkwić w miejscu", długie miesiące, a nawet lata (!) może im zająć wypuszczenie pędu. Zależy to od gatunku, ale może być też cechą indywidualną danej sadzonki.
Carnosa jest dość zmienna, jeśli chodzi o liście, ta, o którą pytasz, spokojnie może nią być. Jak zawsze, decydujący jest kwiat i to jemu trzeba się wnikliwie przyjrzeć - kiedy da Ci okazję, tzn. wypuści nowy baldaszek :)
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Za tę wiadomość podziękował(a): Bea612, ewakatarzyna, Vesper

Hoya. Chcę spytać o.... 08 Sty 2021 18:50 #741765

  • Vesper
  • Vesper's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 94
  • Otrzymane dziękuję: 153
Mandorla dziękuję bardzo za odpowiedź :) , ja też zastanawiałam się, czy to nie jest jakaś inna carnosa, bo liście mają kształt dość podobny, choć są raczej większe (z drugiej strony- moja stara Krimson Queen latem też potrafi wypuścić prawie tak dużego liścia, jak ten na drugim zdjęciu- no może 3/4 tego). Tak jak pisałam, pamiętam że jedyny kwiatostanu jaki wypuściła był biały, ale wtedy nie zwracałam uwagi na barwy pręcika, warżek i całej reszty, a na płatki :wink2: . Może w tym roku zdecyduje się zakwitnąć,chociaż jakoś nie jest do tego zbyt chętna...

A jeśli chodzi o miejsce dla carnosy, to ta moja Krimson Queen stała na południowym parapecie około dwóch lat, może dłużej. W końcu przestawiłam ją na "magiczne okno" (kochają je wszystkie moje hoje) zachodnie i ruszyła.

Pozdrawiam serdecznie :)
Pozdrawiam, Beata.

Hoya. Chcę spytać o.... 31 Paź 2021 05:31 #780389

Witam. Czy ktoś posiada hoje Hindu Rope? Jakie są jej wymagania? Szczerze mówiąc jestem na etapie ukorzeniania i nie chciałabym jej stracić.

Hoya. Chcę spytać o.... 30 Gru 2022 20:37 #819672

  • Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1848
  • Otrzymane dziękuję: 6161
Coś złego dzieje się z moją hoją. Żółkną i odpadają liście i to w dosyć dużych ilościach. Zastanawiam się jaka jest przyczyna.
1.Może ze starości, bo hoja ma co najmniej trzydzieści lat. Liście opadają tylko w tej najstarszej dolnej części.
2. Za mokro.
3. Za zimno. Od zawsze stoi na północnym oknie w kuchni, które jest często uchylane. Wtedy przykrywam ją ręcznikiem.
Liciezhoii.jpg


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Carmen
Wygenerowano w 0.261 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum