Epipremnum złote (Epipremnum aureum)
Epipremum to pnącze, dawniej zaliczone do rodzaju
Scindapsus, jakiś czas później do
Rhaphidophora.
Błędne zakwalifikowanie tych roślin do danych rodzajów, spowodowane było tym że rośliny te bardzo rzadko kwitną, a po budowie kwiatu można przyporządkować rośliny.
Epipremnum złote Epipremnum aureum, (Rafidofora złota - Rhaphidophora aurea, Scindapsus złoty -Scindapsus aureus) - w stanie naturalnym występuje na Wyspach Salomona.
Charakteryzuje się jasnozielonymi liściami w kształcie serca o żółtych lub kremowych nieregularnych smugach. Przebarwienia na liściach występują nawet przy niewielkiej ilości światła docierającego do rośliny, ale są większe i wyrazistsze przy lepszym oświetleniu.
Ziemia w doniczce powinna być ciepła, epipremnum źle znosi przechłodzenia.
Epipremnum rozmnaża się z sadzonek pędowych. Na sadzonki nadają się odcinki pędów o długości 4-5 cm z jednym liściem. Najlepszym okresem rozmnażania jest początek lutego aż do końca maja. Liście sadzonek należy często spryskiwać miękką wodą. Sadzonki powinny przebywać w temperaturze 24-26°C.
Gotowe sadzonki umieszczamy w wodzie lub w pojemniku z drenażem na dnie, wypełnionym mieszaniną gruboziarnistego piasku i torfu. Sadząc, zanurzamy powierzchnię cięcia w ukorzeniaczu, po czym zagłębiamy sadzonki w podłożu aż po nasadę liści. Należy unikać dotykania się liści, gdyż w przeciwnym razie może dojść do szybkiego ich gnicia.
Posadzone sadzonki podlewamy i okrywamy folią, która umożliwi utrzymanie podwyższonej wilgotności powietrza. Aby nie dopuścić do rozwoju chorób grzybowych, codziennie je przez kilka minut wietrzymy, podnosząc folię.
Pojemnik z roślinami ustawiamy w jasnym miejscu, ale nie narażonym na silne nasłonecznienie. Osłonę z folii utrzymujemy ok. 20 dni, gdy upewnimy się, że młode rośliny rosną zdrowo, zdejmujemy ją.
Wtedy też ukorzenione epipremnum możemy już posadzić do właściwego pojemnika. Aby po rozrośnięciu osiągnąć lepszy efekt, sadzimy je po 4-6 sztuk.
Aby pobudzić rośliny do rozkrzewienia, uszczykujemy je systematycznie w miarę wydłużania się pędów.
Epipremnum nie wymaga specjalnego podłoża, świetnie rośnie w mieszaninie ziemi kompostowej i torfu, najlepiej czuje się w miejscu lekko nasłonecznionym, ale w cieniu również radzi sobie dobrze.
Moje epipremnum rośnie w głębiu pokoju na pokrywie akwarium, oświetlenie w tym miejscu nie jest najlepsze, rośliny tam z braku światła (nawet cieniolubne) zazwyczaj marnieją, a epipremnum rośnie już kilka lat, rozrastając się.