• Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Palmy

Palmy 11 Lut 2013 16:17 #122276

  • Igor
  • Igor's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4186
  • Otrzymane dziękuję: 2487
.
Palmy - należą do najokazalszych roślin pokojowych
Niewielkim nakładem pracy można sprawić, że będą pięknie rosły.


Palmy zazwyczaj wymagają wysokiej wilgotności powietrza ,obfitego podlewania i wysokiej temperatury latem.
Większość z nich preferuje jednak stanowiska lekko ocienione.

Palmy odznaczają się powolnym wzrostem i często wysoką ceną ,więc wybierzmy roślinę starannie.
Należy zawsze wybierać rośliny o zdrowych zielonych liściach, bez plam i oznak szkodników.
Palma ma tylko jeden wierzchołek wzrostu, więc upewnijmy się czy nie jest uszkodzony.

Pielęgnacja wiosną i latem :

Palmy preferują miejsca o temperaturze pokojowej ,w półcieniu .
Rośliny zaleca się ustawiać na kamykach w misce z wodą oraz codziennie zraszać.
Zwiększa to wilgotność powietrza i hamuje atakowanie rośliny przez mszyce i wełnowce.
Wiosną i latem podlewamy obficie , tak by nadmiar wody wyciekał na podstawek , lecz nadmiar wody trzeba koniecznie wylać.
W trakcie sezonu stosujemy rozcieńczony nawóz wieloskładnikowy - najlepiej co 2 tygodnie.

Zimą:

Wszystkie palmy przechodzą w okres spoczynku,więc podlewanie i nawożenie należy ograniczyć lub zakończyć już
późną jesienią. Jest to szczególnie ważne w przypadku palm trzymanych w ciepłych pomieszczeniach,
inaczej będą one kontynuowały swój wzrost.
Podłoże powinno być ledwo wilgotne, ale nie przesuszone do momentu roszenia wegetacji.
W połowie wiosny znów należy zwiększyć intensywność nawadniania.
Zdecydowana większość palm zimą powinna być w przechowywana w temperaturze większej niż 10*C

Sadzenie palm

Palmy przesadza się raz na 2-3 lata, gdy ich korzenie całkowicie wypełnią doniczkę
Zabieg ten wykonuje się wiosną używając ziemi gliniastej z dodatkiem gruboziarnistego piasku
teraz są już gotowe mieszanki do sadzenia palm więc jest dużo wygodniej.
Na dnie donicy zaleca się umieścić 2-3 cm warstwę drenażu .

* od czasu do czasu całą roślinę można spryskać prysznicem lub wystawić na deszcz w zacisznym miejscu w ogrodzie

*nie należy poddawać roślin bezpośrednim promieniom słonecznym

* nie ustawiamy palm w pobliżu kaloryferów, gdyż może to powodować zasychanie końcówek liści

* nie stosuje się nabłyszczaczy do liści w przypadku palm


forum2x.jpg




Podzielcie się doświadczeniem , jak Wam idzie uprawa palm ??
Ostatnio zmieniany: 28 Mar 2013 21:02 przez Hiacynta.


Zielone okna z estimeble.pl

Palmy 11 Lut 2016 08:53 #434082

  • Kamis
  • Kamis's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 12
  • Otrzymane dziękuję: 6
Witam,
W listopadzie odwiedziłem portugalię i natrafiłem na niską pełną niedojrzalych daktyli palmę.
Nie mogłem się powstrzymać, aby ich nie zerwać.
Po powrocie zdjałem nożem twardą osłonkę, zanurzylem je na 3dni w przegotowanej wodzie i do ziemi.
Konkretnie do ziemi kokosowej bo taką akurat mialem.
Nie wierzyłem ze z tego cokolwiek wyrośnie. Pewnego dnia wykopałem 1 nasionko (było ich 7) i odziwo zobaczyłem że wykiełkowało!
Od tego czasu postanowiłem ze zadbam o nie.
Hoduję to w małej doniczce o przekroju 15cm. Owinąłem ją z góry folią, aby nadać bardziej tropikalne warunki pilnując aby miałą cały czas wilogtno.
po ok 1 miesiacu, z dolu zaczeły wychodzić korzenie, sporo korzeni :)
a po kolejnych 2 tyg. z ziemii zaczęły wyrastać 1 pęd.
Aktualnie wyrasta ich 5 z czego najwyzszy zaczyna się robić szeroki, wysoki na 10cm (podejrzewam ze formuje się swego rodzaju 1 listek).
Chcę o nią zadbac i wyhodować piekne drzewko. Niestety jestem laikiem i nie mam zbytniego pojecia jak się za to zabrać.
Póki co podejrzewam że efekt jaki uzyskałem, osiągnałem dzieki trosce, ale wiem że to nie wystarczy na dlugo.
Potrzebowałbym porady w sprawie:
- nasłonecznienia, czy roślina lepiej jak stoi w miejscu ciepłym, ale mniej slonecznym czy w slonecznym, ale zimniejszym (przy oknie)
- ziemia, czy kokosowa wystarczy? Czy kupić palmową
- czy mam je przesadzić teraz czy jak jeszcze podrosną?
- ogólne wskazówki?:) porady byłyby mile widziane.
20160211_085419.jpg


20160211_085355.jpg

20160211_085351.jpg
Ostatnio zmieniany: 11 Lut 2016 08:57 przez Kamis.
Za tę wiadomość podziękował(a): Peteri

Palmy 11 Lut 2016 11:05 #434134

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Nie znam się kompletnie na tym i podejrzewam, że będziesz musiał zasięgnąć informacji w roślinach tarasowych i parapetowych, ale na zdrowy rozum musisz to szybko rozsadzić, bo potem jak się splączą korzenie to będzie trudno.
Każda roślina jak kiełkuje ma w nasionach pewien zasób składników pokarmowych, ale one się szybko kończą. Podłoże to w którym jest teraz jest jałowe, chyba trzeba poszukać bardziej zasobne podłoże , ale takie do palm.

Palmy 11 Lut 2016 11:28 #434138

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Emalia112 dobrze radzi :)
Delikatnie trzeba przesadzić każdą sadzonkę do osobnej doniczki. Przy każdej roślinie doniczkowej musimy pamiętać, aby doniczka nie była zbyt duża, ponieważ rozrośnie się system korzeniowy, a góra będzie mizerna.
Przy palmach trzeba wziąć pod uwagę, że wytwarzają one długi korzeń, czyli wybieramy doniczki "palmówki" wąskie, a wysokie.

Palma daktylowa będzie dobrze rosła w ziemi typowo palmowej lub uniwersalnej (należy wybierać podłoże na bazie torfu, a nie przekompostowanej kory) pomieszanej z kompostem.

Z nawożeniem i podlewaniem należy uważać, aby nie zniszczyć korzeni. Lepiej, gdy ziemia jest lekko przeschnięta.

Jeśli chodzi o oświetlenie, to od października do marca ilość światła jest u nas zdecydowanie zbyt mała. Dlatego rośliny powinny być wtedy umieszczane w niższej temperaturze - ok. 100 C, aby zahamować ich wzrost. Podlewania wtedy należy unikać, najwyżej zamgławiać liście raz w tygodniu.

Moja porażka z palmą wynikała ze zbyt wysokiej temperatury w zimie, wszystko było idealnie, dopóki w pracy miałam stare drewniane, nieszczelne okna. Palmy stały na parapecie, pod którym nie było kaloryferów i świetnie zimowały. Gdy okna wymieniono na szczelne, a nieustannie zapowietrzone kaloryfery wyremontowano, zimą w pomieszczeniu ociepliło się i a palmy niestety rosły i stawały się wątłe oraz zbyt wydłużone.

Palmy 12 Lut 2016 22:20 #434682

  • Kamis
  • Kamis's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 12
  • Otrzymane dziękuję: 6
Zrobiłem tak jak pisaliście.
Zakupiłem 6 doniczek wysokich i w miarę wąskich :)
Na dół ułozyłem ok 3cm keramzytu, który przysypałem ziemią do palm.
Z poprzedniej doniczki delikatnie wykopałem nasiona. Udało się to z wielkim powodzeniem nic nie zostało uszkodzone.
Na 6 nasion wszystkie zaczeły rosnąć i wyglądają na zdrowie i twarde.
Każde z nasion zakopałem w nowym otoczeniu, tak że część zielona wystaje ponad ziemie. :)
Wszystko mocno zroszyłem odstaną wodą tak że na powierzchni zrobiło się lekkie błotko.
Wszystko stoi na parapecie przy oknie gdzie dostaje najwiecej swiatła, a ze względu na moją zimnolubność jest też najchłodniej.

Jakieś rady, porady jeszcze?

Palmy 12 Lut 2016 22:55 #434702

  • beatazg
  • beatazg's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Solina Bieszczady strefa 6a
  • Posty: 3673
  • Otrzymane dziękuję: 5766
Palmy daktylowe można łatwo uzyskać z nasion daktyli kupionych do jedzenia , gdzie zdarza się znaleźć nie usunięte nasiona, rośliny uzyskane z tej palmy nie należą do najładniejszych ,bo mają rzadkie gałązki .Miałam takie ale nie rosły najładniej , więc porozdawałam . Palmom często gniją korzenie , więc podlewanie musi być oszczędne . O wiele ładniejsza jest palma królewska inaczej daktylowiec kanaryjski , którego nasiona mają kształt kulek .

Beata :flower2:

Palmy 13 Lut 2016 16:52 #434815

  • Kamis
  • Kamis's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 12
  • Otrzymane dziękuję: 6
Sądząc po tym co pokazuje google, to takiego daktylowca kanaryjskiego ja właśnie hoduje.
W Portugalii rośnie tego na pęczki, a jeden był niski na tyle że dałem radę sięgnąć do owoców i zerwałem :)
Jestem niecałą dobę po przesadzeniu.
Zobaczymy za kilka dni jak się sytuacja rozwinie i wtedy ew. napiszę i pochwalę się lub poproszę o pomoc.

Szukałem w empikach itp. literatury o palmach, bo z jakiegoś powodu zalezy mi na tym drzewku :)
Ale niestety ogólnodostępne ksiegarnie nie dysponują niczym ciekawym na półkach :<

Zostajecie mi Wy! :)

Palmy 13 Lut 2016 17:40 #434833

  • beatazg
  • beatazg's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Solina Bieszczady strefa 6a
  • Posty: 3673
  • Otrzymane dziękuję: 5766
Nasiona tej palmy wyglądają jak wiszące koraliki na cienkim patyczku . Takie posiałam w tamtym roku , zaczęły kiełkować , ale prawdopodobnie miały za mokro i zgniły .

Palmy 18 Lut 2016 12:56 #436386

  • Kamis
  • Kamis's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 12
  • Otrzymane dziękuję: 6
20160216_090647.jpg


20160216_090644.jpg


20160216_090640.jpg

Zdjęcie z 14.02 :)
Palemka rośnie, powoli, ale stabilnie.
Nie widać niepokojących zachowań, rośnie również w szerz.. Chyba otwierają się pierwsze liście.

Szukałem w internecie zdjęć ze stadiów rozwoju palm, ale nic konkretnego nie znalazłem.
Może ktoś ma takowe i zechce się pochwalić, żebym wiedział czego się mniej wiecej spodziewac :)

Palmy 20 Lut 2016 17:46 #436956

  • Leszek.G
  • Leszek.G's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1347
  • Otrzymane dziękuję: 709
Kiedyś wysiewałem nasiona z suszonych daktyli - chyba 8 lat temu. Kilka szt. Jednak zostawiłem sobie 2 rośliny - reszta poszła w świat.
Jedna rosła bardzo szybko - jak to palma - miała długie liście, rzadsze niż palma królewska ma.
Tu w roku 2010 miała chyba 1,5 roku :


Po jakimś czasie oddałem ją z powodu braku miejsca.
Drugą palmę w fazie 3 liści dałem mamie i u niej teraz roślina ma ok 60cm i kilka liści - dosłownie stoi w miejscu.
Skąd takie różnice we wzrośnie tego nie wiem.
Moja roślina była ciemno zielona, u mamy zaś zrobiła się żółta jakby schla i taka jest do tej pory.

Aha, rosła razem z innymi palmami ;)
Ostatnio zmieniany: 20 Lut 2016 17:48 przez Leszek.G.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kamis

Palmy 05 Mar 2016 15:57 #441651

  • Barakuda
  • Barakuda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 340
  • Otrzymane dziękuję: 26
4 stycznia 2015r. moja córcia podczas spaceru znalazła na chodniku nasionko palmy daktylowca i uparła się, żeby zabrać je do domu. Po powrocie zażyczyła sobie doniczkę i ziemię. Udostępniłam jej wszytko nie wierząc w powodzenie całej operacji. Maja nasypała do małej doniczki ziemi, wcisnęła nasionko, wszytko wsadziła w osłonkę, solidnie podlała ( w zasadzie zatopiła w wodzie) i ustawiła na ciepłej pokrywie akwarium. Już po 2 tygodniach wyrósł korzeń. Z zaciekawieniem przyglądałam się nie wtrącając nawet słowa w opiekę a mała systematycznie wydawałoby się, że przelewała roślinę. Nic z tego- roślina nie zgniła. Latem stała na balkonie, zimą w ciepłym pokoju przy północno wschodnim balkonie i przyznam szczerze, że zdaje mi się, że nadal była mocno podlewana. Nie wtrącam się młodej w jej rośliny chyba, że widzę, że coś ma meeeega sucho. Na razie palma ma 2 liście i nadal śpi ale ma się bardzo dobrze.
"… Tylko ubóstwo moralne może wytłumaczyć istnienie w domu miejskim okna, za którym nic nie rośnie ani nie żyje…" Karol Ciapek
Zapraszam forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/1...barakudowa-zielenina
Za tę wiadomość podziękował(a): Kamis

Palmy 10 Mar 2016 10:26 #443339

  • Kamis
  • Kamis's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 12
  • Otrzymane dziękuję: 6
U mnie tak wyglada palma 4 miesiace od wysadzenia.
pod koniec listopada włozyłem do ziemi 7 ziaren.
4 z nich wykiełkowały i są podobnych rozmiarów jak te na zdjeciach.
2 rozwineły system korzeniowy i tyle
1 urosła ok 2cm nad ziemie i od ponad miesiaca stoi w miejscu.
2 doniczki wydałem, ale reszcie daję szansę i pielęgnuje i czekam na kiełki.
Najwieksza roślinka ma ok 25cm nad poziom ziemii.
Szczerze mówiąc to nie wiem gdzie je trzymać. Stoją na parapecie, chociaż w mieszkaniu mam chłodno, a tymbardziej zimno ciagnie od okna.
Kiedy przekładam je na szafę czy półkę to przestają rosnąc, więc póki co okno.
Licze że ze wzrostem temperatury wystrzelą w górę.
Wszystkie są wysiane w ziemii palmowej z 2-3cm drenażem z keramzytu.
Podlewane są co 4-5dni kiedy zaczyna się robić sucho.
Raz na 2 tyg. do koneweczki o poj 1.5L dolewam 10ml biohumusa i wspomagam moją plantację.

Jakieś rady?
Coś może widać że jest z nimi nie tak?
Jest zielona i rośnie powoli,a to chyba najwazniejsze?:)
20160310_095900.jpg


20160310_095903.jpg


20160310_095922.jpg
Ostatnio zmieniany: 10 Mar 2016 10:27 przez Kamis.

Palmy 10 Mar 2016 15:29 #443441

  • Barakuda
  • Barakuda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 340
  • Otrzymane dziękuję: 26
Jak na moje oko to wszytko ok. Dobra ziemia, fajnie, że nie zapomniałeś o drenażu. Niech tylko słonko zacznie się częściej pojawiać to pewnie ruszą. Za chwilę powinny wyłonić się drugie liście. Sama mam dwie siewki z czego tylko jedna ma 2 liście a różnica między nimi to jakieś 2 tygodnie zaledwie. Nie przedstawiaj swoich. Jeśli żyją na zimnym parapecie to dobrze- będą zahartowane.
Biohumusu jest dobry dla wszystkich roślin ale ja korzystam przy okazji podlewania Dracen z nawozu do palm, juk i dracen. Przynajmniej na dracenach zauważyłam olbrzymią różnicę między sezonem z biohumusem a sezonem z nawozem przeznaczonym do tych 3 grup roślin. Lepiej wypada niestety ten drugi.
"… Tylko ubóstwo moralne może wytłumaczyć istnienie w domu miejskim okna, za którym nic nie rośnie ani nie żyje…" Karol Ciapek
Zapraszam forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/1...barakudowa-zielenina
Ostatnio zmieniany: 10 Mar 2016 15:35 przez Barakuda.

Palmy 12 Kwi 2016 16:07 #455381

  • Kamis
  • Kamis's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 12
  • Otrzymane dziękuję: 6
Tak wyglądają półroczne palmy od ziarenka.
pozostało 5, gdyż 2 zostały wydane. Niestety jedna z tych 2 nie przeżyła.

Mam 5 palm w różnych stadiach rozwoju.
Jedna od 3 miesiecy dopiero zaczęła się ruszać w górę, ale jest malutka.
pozostałe 4 są w miare spore :)
2 rosną pionowo sztywno zielono
niestety pozostałe 2 tempo wzrostu mają zadowalające, ale rosną w bok.
Czy jest to problem? Powinienem je jakoś naprostować, albo przesadzić tak, aby rosły pionowo?

Skoro mają już 6 miesięcy, kiedy mogę spodziewać się kolejnych liści? jeszcze żadne nie zaczęły się wykształcać.

pozdrawiam,
Paweł
20160412_094613.jpg


20160412_094616.jpg
Ostatnio zmieniany: 12 Kwi 2016 16:16 przez Kamis.

Palmy 28 Paź 2017 12:48 #571770

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3477
I jak tam wasze palmy? Jakieś postępy?
Dobrego dnia. Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniany: 28 Paź 2017 12:52 przez Forumowa Żabula.

Palmy 02 Mar 2018 05:25 #592779

  • bez
  • bez's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4019
  • Otrzymane dziękuję: 4067



Palma daktylowa - Grecja.
bez

Palmy 02 Mar 2018 10:47 #592831

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2428
To pomarańczowe, koło palmy, to kwiatostan :bad-idea:

Palmy 02 Mar 2018 11:40 #592849

  • bez
  • bez's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4019
  • Otrzymane dziękuję: 4067
Michał wrote:
To pomarańczowe, koło palmy, to kwiatostan :bad-idea:

To już są daktyle:


Palmadaktylowa2.jpg
bez


Zielone okna z estimeble.pl

  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.280 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum