• Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Palmy

Palmy 02 Mar 2018 13:36 #592859

  • annakaja
  • annakaja's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 205
  • Otrzymane dziękuję: 234
Nie mam pojęcia dlaczego usychają liście w moim sagowcu. Może jakieś błędy popełniam w uprawie.

AviaryPhoto_131644674646269242.png
Anna
Ostatnio zmieniany: 02 Mar 2018 13:38 przez annakaja.


Zielone okna z estimeble.pl

Palmy 02 Mar 2018 13:56 #592864

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2427
Zimą:

Wszystkie palmy przechodzą w okres spoczynku,więc podlewanie i nawożenie należy ograniczyć lub zakończyć już
późną jesienią. Jest to szczególnie ważne w przypadku palm trzymanych w ciepłych pomieszczeniach,
inaczej będą one kontynuowały swój wzrost.
Podłoże powinno być ledwo wilgotne, ale nie przesuszone do momentu roszenia wegetacji.
W połowie wiosny znów należy zwiększyć intensywność nawadniania.
Zdecydowana większość palm zimą powinna być w przechowywana w temperaturze większej niż 10*C
Za tę wiadomość podziękował(a): annakaja

Palmy 16 Lip 2018 20:53 #618379

  • Medard
  • Medard's Avatar
W zeszłym roku, gdzieś pod koniec jesieni udało mi się uzyskać strasznie zmarnowaną, przesuszoną Arekę Żółtawą. Palma posiadała korzenie wielkości coś koło 3-4cm oraz ze trzy liście. Kiedy ją przygarnąłem, przez kilka miesięcy stała w miejscu (rozbudowywała system korzeniowy) aż w końcu pojawił się liść, później kolejny i tak teraz ma ich 7. Nadal wygląda średnio, jednakże z każdym kolejnym "pióropuszem", zyskuje na urodzie. Mam nadzieję, że za rok uda mi się kolejny raz zaprezentować aktualne zdjęcie i tym samym pokazać jak ona potrafi być wdzięczna za dobrą opiekę.

Aha, stare liście zasychają. Te, które były jeszcze rozwinięte za czasów jej mordęgi, nie są przyzwyczajone do światła (stała w głębi pokoju, w cieniu). Widać, roślina się ich pozbywa. Natomiast te, które rozwinęły się u mnie są w porządku.

Ostatnio zmieniany: 16 Lip 2018 20:54 przez Medard.

Palmy 06 Sie 2018 11:18 #621173

  • wrobel
  • wrobel's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 1
Czesc, niedawno kupilem Szorstkowca Fortunego w ikei i na przecenie (bo byl juz troche zmeczony przebywaniem w hali) i liczylem ze na sloncu pieknie odzyje. Niestety liscie zaczely delikatnie zolknac i skladsc - tj nie sa rozlozyste tylko skladaja sie w pol. Czytalem ze szorstkowiec lubi przepuszczalna glebe - a trn byl w ciezkiej glinie. Wyplukalem z weza ta gline myslac ze przez to nie dociera do niego woda i nawoz (do palm) i przesadzilem do troche wiekszej donicy z ziemia do palm. Korzeni nie uszkodzilem. Palma stoi w srodku ogrodu, ma duzo slona. Byla wystawiana stopniowo. 2-3 tygodnie w cieniu, potem bardziej naslonecznione miejsce no i to najbardziej oswietlone.

Coz mam poczac, aby liscie sie rozlozyly? Czy moze to byc oznaka nadmiernego podlewania? Przenawozenia (nie nawoze teraz, mysle ze swieza ziemia wystarcza) czy moze niedostatecznego nawozenia?

Z gory dziekuje za pomoc.
Załączniki:

Palmy 06 Sie 2018 12:23 #621183

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3212
  • Otrzymane dziękuję: 7903
Szorstkowiec w ostrym słońcu będzie tak reagował zresztą jak większość palm. Doniczka też pewnie mocno nagrzewa, ważne jest podlewanie i nie dopuszczenie do przesuszenia. Przestaw do cienia zobaczysz po tygodniu czy sytuacja się zmieni.

Palmy 24 Sie 2018 08:20 #623071

  • Ata
  • Ata's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 42
  • Otrzymane dziękuję: 23
Mój cycas, którego z powodu jego wielkości muszę trzymać w pracy nie jest niestety prawidłowo prowadzony i wygląda przedziwnie. Prawdopodobnie ma za mało światła, ale stoi przy samym oknie o wystawie zachodniej. Lepszy już chyba nie będzie ;) Grunt, że wypuszcza nowe liście i nie traci starych, jak to było jakiś czas temu.
cykas3.jpg


Mam też 3-letnią wyhodowaną z pestki palmę daktylową (obfocę, kiedy wróci do mieszkania), która zaczyna być coraz poważniejszym problemem, kiedy trzeba ją zabrać z balkonu i gdzieś przechować. No i znowu muszę ją przesadzić (drugi raz w tym sezonie), bo wyłazi z doniczki. Czy palmy muszą tak szybko rosnąć? :cry2:

Palmy 03 Wrz 2018 07:34 #623968

  • Ata
  • Ata's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 42
  • Otrzymane dziękuję: 23
Noce zaczynają być chłodne więc moja palma daktylowa już wróciła do domu. Po drugim sezonie letnim znowu urosła i prezentuje się tak ;)

palma.jpg


Trochę zaczyna mnie przerażać, bo nie wiem jaka duża urośnie. Nie pamiętam jaką pestkę mama zasadziła - z normalnych czy tych dużych daktyli.
Ostatnio zmieniany: 03 Wrz 2018 07:43 przez Ata.

Palmy 04 Cze 2019 03:35 #660679

Fatalnie
Załączniki:
Kocham róże, kocham bratki kocham poprostu wszystkie kwiatki


Zielone okna z estimeble.pl

  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.364 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum