TEMAT: Hippeastrum - zwartnice

Hippeastrum - zwartnice 28 Maj 2012 01:25 #40710

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Hippeastrum - rodzaj Amaryllidaceae zawiera ok. 70 gatunków i kikaset mieszańców oraz odmian. Pochodzi z Karaibów, Meksyku, Południowej Ameryki, Afryki. W sprzedaży często rośliny te są oferowane pod nazwą Amarylis, co jest określane przez systematyków jako błąd. Zwartnice zazwyczaj można kupić kwitnące jesienią - zimą.

Cebulę zwartnicy należy posadzić w żyznej, przepuszczalnej ziemi, zagłębiamy ją na 1/3 wysokości, 2/3 powinny pozostawać na powierzchni, sprzyja taki sposób sadzenia rozwojowi cebuli i kwiatów. Podlewanie - umiarkowane, przelanie grozi gniciem korzeni i chorobami grzybowymi. W początkowej fazie nawozimy nawozami z przewagą azotu, gdy zacznie wykształcać się pęd kwiatowy - nawozimy potasem i fosforem.

Po przekwitnięciu warto, aby łodyga kwiatowa zwiędła i uschła w naturalny sposób, odpływające z niej substancje odżywiają i wzmacniają cebulę. Przez okres wiosny i lata hippeastrum powinno regenerować cebulę osłabioną kwitnieniem. W tym celu roślina powinna stać w słonecznym miejscu i być systematycznie nawożona i podlewana.

Roślina, aby zakwitnąć powinna przejść okres spoczynku. Od września należy zaprzestać podlewanie - jeśli chcemy mieć duże cebule, nie usuwamy więdnących liści. Gdy uschną, same odpadną. Dobrze jest też umieścić cebulę w chłodniejszym - 5-10 stopni - miejscu, ja nie wyjmuję wówczas cebul z doniczki.
Po upływie ok. 2 miesięcy zaczyna wyrastać pęd kwiatowy. Roślinę zaczynamu wówczas podlewać i nawozić.

Często kwitną rónież zwartnice, które nie przeszły okresu spoczynku w chłodnym miejscu, wystarczy tylko wysuszenie cebuli, tak, aby straciła liście.
Ostatnio zmieniany: 11 Gru 2012 14:59 przez Hiacynta.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Hippeastrum - zwartnice 03 Sie 2012 14:17 #59056

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5026
Raczkuję w tej dziedzinie i pewnie dlatego z dwóch posiadanych cebul zakwitła mi tylko jedna :unsure: .
Odmiany niestety nie znam :dry:

pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, minohiki

Odp: Hippeastrum - zwartnice 14 Wrz 2012 17:35 #69314

  • berta
  • berta's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 200
  • Otrzymane dziękuję: 195
Lubie hipeastra, bo zimą zdobią parapety... Latem stoją na polu, nabierają sił przed "leżakowaniem" :garden1:

VITATUM
Ambiance.jpg


APHRODITE
Aphrodite.jpg


EXOTICA
Exotica.jpg
Ostatnio zmieniany: 21 Sty 2013 14:11 przez Hiacynta. Powód: poprawienie nazwy
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): minohiki

Odp: Hippeastrum - zwartnice 14 Wrz 2012 20:30 #69357

  • berta
  • berta's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 200
  • Otrzymane dziękuję: 195
Inne moje hipeastra:

PICOTEE
picotee.jpg


CHARISMA
Charisma.jpg


HERCULES
herkules.jpg
Ostatnio zmieniany: 21 Sty 2013 14:12 przez Hiacynta. Powód: literówki, spacje
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): minohiki

Odp: Hippeastrum - zwartnice 12 Gru 2012 00:52 #100750

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Wiesiu, stawiałabym na 'Red Lion', ma taki charakterystyczny zarys trójkąta i dolny płatek wystający, jak jęzor :lol:
Ostatnio zmieniany: 21 Gru 2012 01:16 przez Hiacynta.
Temat został zablokowany.

Odp: Hippeastrum - zwartnice 09 Sty 2013 17:12 #109595

  • muchazezlotym
  • muchazezlotym's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1989
  • Otrzymane dziękuję: 2547
Dziś dostałam zakupione moje pierwsze cebule Hipków. Napiszcie proszę, czy to nie za późno i czy teraz posadzić je do doniczek i trzymać w temperaturze pokojowej? :flower1:
pozdrawiam
Ela
Temat został zablokowany.

Odp: Hippeastrum - zwartnice 09 Sty 2013 17:38 #109601

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Cebule można sadzić o każdej porze roku, czy zwartnica będzie kwitnąć, rozpoznajemy po wysuwającym się grubym pąku.
Posadź cebulę płytko w ziemi, moje zazwyczaj w ziemi mają tylko korzenie, a 90% cebuli jest na powierzchni. Po posadzeniu podlej, a potem już z podlewaniem trzeba ostrożnie. Kolejna porcja wody dopiero wtedy, jak będą pojawiać zię czubki rosnących liści lub pąk kwiatowy.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): muchazezlotym, ewakatarzyna

Odp: Hippeastrum - zwartnice 09 Sty 2013 17:56 #109610

  • evluk
  • evluk's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 80
  • Otrzymane dziękuję: 27
Witaj muchazezlotym :bye:
Hippeastra można sadzić cały rok praktycznie. Jeżeli będziesz je wysadzała w odstępach kilkudniowych, będą dłużej cieszyć Twoje oczy . Wsadź do doniczki z ziemią przepuszczalną, tak aby 1/3 cebuli wystawała nad powierzchnię. Jeśli masz nawóz długo działający dosyp do ziemi. Podlewaj do podstawka.Ja podlewam raz w tygodniu. Postaw na parapecie,w widnym miejscu.. Obejrzyj czy nie ma czasem na cebuli procesów gnilnych. W razie stwierdzenia, że takowe istnieją, obierz do zdrowej łuski, umyj pod bieżącą wodą i posyp cynamonem-naturalnym środkiem antyseptycznym i obsuszającym.Powodzenia :flower2:
Ostatnio zmieniany: 09 Sty 2013 17:58 przez evluk.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): muchazezlotym, Amlos

Odp: Hippeastrum - zwartnice 09 Sty 2013 17:58 #109611

  • muchazezlotym
  • muchazezlotym's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1989
  • Otrzymane dziękuję: 2547
Dzięki, Hiacynto i evluk. :hearts: Jeszcze napiszcie mi, proszę, czy postawić doniczki na południowym parapecie? Czy one muszą rosnąć w słońcu, czy lepiej wybrać północną wystawę? :kiss3:
pozdrawiam
Ela
Ostatnio zmieniany: 09 Sty 2013 18:00 przez muchazezlotym.
Temat został zablokowany.

Odp: Hippeastrum - zwartnice 09 Sty 2013 18:03 #109614

  • evluk
  • evluk's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 80
  • Otrzymane dziękuję: 27
U mnie rosną na parapetach wschodnich, południowych i zachodnich. Wszędzie gdzie jest wolne miejsce po prostu, no ale ja mam spora kolekcję i muszę sobie jakoś radzić. :lol:
Najwięcej hipków mam na parapecie południowo-zachodnim i wschodnio-południowym..Hipki lubią światło :)
Ostatnio zmieniany: 09 Sty 2013 18:04 przez evluk.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): muchazezlotym

Odp: Hippeastrum - zwartnice 09 Sty 2013 18:09 #109618

  • muchazezlotym
  • muchazezlotym's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1989
  • Otrzymane dziękuję: 2547
Dzięki. :thanks: Na dziś wszystko wydaje się być jasne. :lol: Zobaczymy w praktyce - pewnie będę miała jeszcze sporo pytań do Was.
pozdrawiam
Ela
Temat został zablokowany.

Odp: Hippeastrum - zwartnice 09 Sty 2013 18:12 #109621

  • evluk
  • evluk's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 80
  • Otrzymane dziękuję: 27
Elu, z przyjemnością odpowiem na wszystkie Twoje pytania. Mój romans z hippeastrami trwa już 25 lat. Uwielbiam te rośliny :hearts:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): muchazezlotym, Amlos

Odp: Hippeastrum - zwartnice 09 Sty 2013 22:13 #109746

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15848
  • Otrzymane dziękuję: 12249
:eek3: Faktycznie, kolekcja evluk jest godna pozadroszczenia :bravo: .
Za radę o cynamonie jestem bardzo wdzięczna - na pewno nie raz się przyda.


Mam kilka hipków - w tej chwili cebule śpią na zimnym parapecie, ale niedługo wybudzą się i znowu będą cieszyć
niepowtarzalnymi, ogromnymi kwiatami.

Niestety są bezimienne :(

14-25.02.2012019.jpg


14-25.02.2012006.jpg


30.04.004.jpg


30.04.005.jpg


12.03.2011008.jpg

(ten najprawdopodobniej to 'Red Lion')
Pozdrawiam - Ania
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, minohiki, jacenty1989, ewakatarzyna

Odp: Hippeastrum - zwartnice 10 Sty 2013 16:29 #109920

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3477
Amlos, masz wspaniale hipeastra. Ja swoje (tzn. cebulki) dopiero przytaszczyłam z zimnej piwnicy do mieszkanka. Niedługo powsadzam je do świeżej ziemi i poczekam sobie te 6 tygodni na kwiatuszki.
Dobrego dnia. Pozdrawiam.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos

Odp: Hippeastrum - zwartnice 12 Sty 2013 22:25 #110666

  • muchazezlotym
  • muchazezlotym's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1989
  • Otrzymane dziękuję: 2547
Wiedziona wyjątkowo silnym atakiem mojej nowej choroby - Hippomanii - zakupiłam dziś w markecie 3 Hipki z pędem kwiatowym :happy4: i mam pytanie - wszystkie rosną w torfie - czy mam im teraz wymienić podłoże, czy grozi to utratą kwiatów?
Cebule są całkiem, całkiem - z jednej nawet chyba :oops: wyrosną 3 pędy kwiatowe : :dance:

12.012013002.jpg


12.012013003.jpg


12.012013004.jpg
pozdrawiam
Ela
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): minohiki

Odp: Hippeastrum - zwartnice 13 Sty 2013 02:11 #110738

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Piękna, ogromniasta cebula :supr3:

Ja bym cebule przesadziła do trochę wyższych doniczek, więcej cebuli dałabym nad ziemię, a torf pomieszałabym z jakimś trochę piaszczystym podłożem. Sprawdzoną mieszanką jest kompost z obornika (może być też normalny kompost), piasek, torf w równych częściach.
Zwartnice rosnąc wytwarzają długie korzenie, po przekwitnięciu lepiej regeneruje się cebula, gdy mają więcej miejsca. No i różnie bywa z taką cebulą zakopaną w torfie, bo nadmierna wilgoć im szkodzi.

Zaczerwienione plamy (początki inekcji czerwoną plamistością zgorzelową) warto popędzlować czymś grzybobójczym. Zazwyczaj stosuję siarczan miedzi, parę kryształków w kilku łyżkach wody do podlewania i pędzlowania porażonych miejsc.
Ostatnio zmieniany: 13 Sty 2013 02:31 przez Hiacynta.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): muchazezlotym

Odp: Hippeastrum - zwartnice 13 Sty 2013 10:23 #110763

  • muchazezlotym
  • muchazezlotym's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1989
  • Otrzymane dziękuję: 2547
Dzięki, Alinko. :flower1:
Cebule właśnie wyjęłam z torfu - były na nim po prostu położone :jeez: , korzenie splątane pod cebulą w ogóle nie przerastające podłoża! :hammer: Sporo z nich wygląda na martwe, gnijące, ale większość wydaje się być zdrowa. Obetnę oczywiście te chore. Na samych cebulach jest trochę suchych, wilgotnych łusek - czy należy je oberwać?
Czy po oczyszczeniu całą cebulę wraz z korzeniami obsypać cynamonem? :jeez:
pozdrawiam
Ela
Temat został zablokowany.

Odp: Hippeastrum - zwartnice 13 Sty 2013 12:52 #110831

  • evluk
  • evluk's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 80
  • Otrzymane dziękuję: 27
Korzenie hippeastrum obsypujemy cynamonem jeśli widoczne są tam objawy zgnilca, w przeciwnym wypadku-nie posypujemy..
Cynamon ma silne właściwości wysuszające i absorbujące, więc dla korzeni może to być za silny środek..
Plamki czerwone można smarować tak jak wskazała Hiacynta siarczanem magnezu, albo Topsinem-nie rozcieńczonym-prosto z butelki, że tak powiem. Jeśli jest dużo tzw mokrych plam-obsypałabym cynamonem..Elu-piękna cebula Ci się dostała. Olbrzym!!!Były też inne kolory? No, i w jakim markecie kupiłaś-jeśli można wiedzieć :)
Ostatnio zmieniany: 02 Lip 2017 13:23 przez Forumowa Żabula.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.767 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum