TEMAT: Krasnokwiat Katarzyny

Krasnokwiat Katarzyny 12 Cze 2012 22:04 #46450

  • polanka
  • polanka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 87
  • Otrzymane dziękuję: 32
Krasnokwiat Katarzyny - Scadoxus multiflorus subsp. Katherinae


Mam go kilka lat, kwitnie co roku w czerwcu. Traktuję cebulę podobnie jak hipeastra, zasuszam na zimę. Wczesną wiosną wsadzam do ziemi i leciutko podlewam. powinien wypuścić kwiat, mój zachował się inaczej i pierwsze wypuścił łodygi liściowe :unsure:
KrasnokwiatKatarzyny.JPG
Ostatnio zmieniany: 11 Lut 2013 09:53 przez Hiacynta. Powód: dopisanie nazwy


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Krasnokwiat Katarzyny 05 Wrz 2012 20:23 #67043

  • berta
  • berta's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 200
  • Otrzymane dziękuję: 195
Ja też mam takiego co najpierw wypuszcza liście- potem- w sierpniu kwitnie.


krasnokwiat.jpg

Krasnokwiat Katarzyny 11 Cze 2014 23:43 #271618

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
U mnie też właśnie kwitnie krasnokwiat Katarzyny.

krasnokwiat-czerwiec-2014.jpg


Na zimę zostawiam go w doniczce, stawiam w najchłodniejszym kącie na parapecie i zapominam do maja :) Pierwsze delikatne podlewanie po majowym weekendzie, kolejne dopiero wtedy, gdy rozwija się pęd kwiatowy :)

Krasnokwiat Katarzyny 10 Sie 2014 11:23 #290573

  • Krzysia
  • Krzysia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1466
  • Otrzymane dziękuję: 1569
Mam trzy krasnokwiaty wyhodowane z nasion, podobno lubią ciasnotę, dlatego eksperymentalnie dwa rosną w jednej donicy, a starszy samotnie. Ten starszy kiedyś kwitł, od kilku lat niestety nie. Przestał też zasychać na zimę, kiedyś robił to samoistnie, czy powinnam go zasuszyć? Miał zielone liście to nie przerywałam podlewania.

Moje domowe rośliny miały dość trudne warunki, małe, zacienione okna, teraz dom remontujemy, mamy więcej światła, krasnokwiaty zimowały pod oknem dachowym na klatce schodowej. Liście wymieniły nie zasychając, na tym starszym mam ciągle jeszcze dwie łodygi: z nowymi i starymi liśćmi, tak jest od kilku lat. Czy te gorsze warunki, sprzed remontu, paradoksalnie były dla tych roślin lepsze?

krasnokwiatkatarzyny3.jpg


Na tym pojedynczym pojawiło się dziwne zgrubienie, mam nadzieję, że zakwitnie, choć to już sierpień. Wydaje mi się, że kiedyś pąk kwiatowy rozwijał się trochę inaczej.


krasnokwiatkatarzyny2.jpg
...Bo marzenia się spełniają tylko tym, którzy je mają...

Próbuję spełnić jedno z nich

Krasnokwiat Katarzyny 24 Paź 2014 09:07 #307973

  • Krzysia
  • Krzysia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1466
  • Otrzymane dziękuję: 1569
Jednak kwitnie :dance:

krasnokwiatkatarzynykwitncy.jpg


Czas sobie wybrał nieodpowiedni, ciekawe czy zgubi liście po kwitnieniu, zegar biologiczny całkiem mu się rozregulował ;)


krasnokwiatkatarzynykwitncy1.jpg



Chyba nie wykształci się duża, pełna kula, kilka kwiatuszków w fazie pąku jest już zaschniętych, ale może znowu uda mi się zebrać nasiona.


Znalazłam gdzieś info, że Krasnokwiat Katarzyny ma kwiaty bardziej czerwone, a mój jest innym podgatunkiem. Pogrzebałam więc trochę i jeśli się nie myle, to mój jest właśnie Scadoxus multiflorus subsp. katherinae, a te o bardziej czerwonych kwiatach pojawiających się przed liśćmi to Scadoxus multiflorus subsp. multiflorus .
To jednak nie wyjaśnia dlaczego zmienił przyzwyczajenia i nie zasycha na zimę, choć z opisu wynika, że wszystko ok. Wcześniej to robił :think: Zawsze latem wystawiałam go na werandę, a zimował w ciemnym kącie, teraz nie mam werandy i przestał całkiem tracić liści, wymienia je tylko na nowe.
...Bo marzenia się spełniają tylko tym, którzy je mają...

Próbuję spełnić jedno z nich
Ostatnio zmieniany: 21 Wrz 2017 00:00 przez Michał.

Krasnokwiat Katarzyny 17 Cze 2015 23:59 #380720

  • nasturcja51
  • nasturcja51's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 3
  • Otrzymane dziękuję: 2
To pocieszające ze krasnokwiat kwitnie tez w sierpniu.Zakupiłam 3 cebulki wsadziłam do doniczek w kwietniu i cisza.Nie wiem jak często podlewać,boję się żeby cebul nie przelać bo wiadomo jak to się może skonczyc.Czekam cierpliwie,wyciagnelam nawet cebule z doniczek zeby sprawdzic co tam slychac i ku mojemu zdziwieniu ...nic,zadnych chocby malutkich korzeni.Nie wiem,moze cebule do niczego ,ale wszystkie?Jesli macie jakies porady drodzy forumowicze to bardzo prosze,podpowiedzcie cos.

Krasnokwiat Katarzyny 11 Sie 2015 12:23 #395015

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3477
Krasnokwiat Katarzyny należy traktować podobnie jak hipeastra. Mój jest w tej chwili podlewany z dodatkiem nawozu do roślin kwitnących. Zakwitnie, nie martw się.
Dobrego dnia. Pozdrawiam.

Krasnokwiat Katarzyny 10 Wrz 2015 21:16 #401145

  • Krzysia
  • Krzysia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1466
  • Otrzymane dziękuję: 1569
W tym roku zakwitł jak należy: w sierpniu, dużą kulą . Po ubiegłorocznym dziwnym kwitnieniu wreszcie stracił liście na zimę, drugi też, choć jeszcze nigdy nie kwitł. Teraz czekam na nasiona.
...Bo marzenia się spełniają tylko tym, którzy je mają...

Próbuję spełnić jedno z nich
Ostatnio zmieniany: 02 Lip 2017 14:38 przez Forumowa Żabula.

Krasnokwiat Katarzyny 14 Sie 2016 15:06 #496567

  • renaa
  • renaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 868
  • Otrzymane dziękuję: 2414
Mój Krasnokwiat :) Pierwsze kwitnienie :flower2:


DSC03003.jpg
Pozdrawiam,
Renia

Krasnokwiat Katarzyny 14 Sie 2016 15:14 #496569

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3477
Mój w tym roku się zbuntował i nie chciał zakwitnąć, gałgan jeden. :hammer:
Dobrego dnia. Pozdrawiam.

Krasnokwiat Katarzyny 14 Sie 2016 18:21 #496589

  • renaa
  • renaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 868
  • Otrzymane dziękuję: 2414
"Karmiłam" go siarczanem potasu, może dlatego się odwdzięczył :think:
Pozdrawiam,
Renia
Za tę wiadomość podziękował(a): Forumowa Żabula

Krasnokwiat Katarzyny 20 Wrz 2017 23:06 #565538

  • Armasza
  • Armasza's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1648
  • Otrzymane dziękuję: 3560
Pod nazwa krasnokwiat kryje się kilka gatunków, które różnią się uprawą. Z tego, co wyczytałam, na ogół można spotkać scadoxus i hemeanthus. Pierwszemu liście zasychają, ma cebulę, z której często przed liśćmi wyrasta pąk kwiatowy. Drugi nie ma cebuli, liście są cały rok, taka zielona palemka. W zimie trzeba ograniczyć trochę podlewanie. Pęd kwiatowy wyrastając przebija "pieniek/łodygę?" z boku.
Jak byłam smarkata ten drugi był zawsze w domu, więc w ramach sentymentów sprawiłam sobie roślinkę. Urosła szybko i przygotowała niespodziankę:

IMG_2500.jpg


IMG_2499.jpg
Pozdrawiam cieplutko
Hanka
Za tę wiadomość podziękował(a): dana581958

Krasnokwiat Katarzyny 21 Wrz 2017 00:11 #565543

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2428
Krasnokwiat Katarzyny
Roślina łatwa w uprawie, potrzebuje jasnego stanowiska z rozproszonymi promieniami słońca. Temperatura uprawy 22-25 stopni. Podlewanie należy
wykonywać systematycznie po lekkim przeschnięciu podłoża. Od maja do września/października Można wystawić roślinę na zewnątrz pod zadaszenie
o ile temperatura w nocy nie spada poniżej 12 stopni. Od września staramy się podlewać coraz mniej. Od listopada do maja roślinę zimujemy w jasnym
i chłodnym pomieszczeniu w temperaturze koło 12 stopni. Roślinę przesadzamy dopiero jeżeli jest taka potrzeba. Nie lubi tego zabiegu.

Podłoże musi być żyzne i może być wymieszane z nawozem długo działającym. Roślina poradzi sobie także w podłożu uniwersalnym dla roślin
doniczkowych.

Rozmnażanie poprzez cebulki przybyszowe lub z nasion. Roślina wysiana z nasion zakwitnie dopiero po 3 latach.
Ostatnio zmieniany: 30 Sty 2018 15:52 przez Michał.

Krasnokwiat Katarzyny 30 Wrz 2017 22:49 #567224

  • Armasza
  • Armasza's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1648
  • Otrzymane dziękuję: 3560
Ciąg dalszy:

IMG_2515.jpg
Pozdrawiam cieplutko
Hanka
Za tę wiadomość podziękował(a): Forumowa Żabula, dana581958, Carmen


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.297 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum