TEMAT: Azalia indyjska

Azalia indyjska 08 Mar 2012 09:06 #4750

  • Igor
  • Igor's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4186
  • Otrzymane dziękuję: 2487
RÓŻANECZNIK INDYJSKI ZWANY AZALIĄ DOMOWĄ
(Azalea indica, inaczej Rhododendron indica)


opis : Różanecznik Indyjski, zwany azalią, to należący do rodziny wrzosowatych (Ericaceae)
Azalia to maleńkie krzewy, o wiecznie ciemnozielonych, podłużnie owalnych liściach zachwycają powstającymi na końcach pędów dużymi, licznymi kwiatami, pojawiającymi się zależnie od odmiany, od września aż do maja, kiedy kwitną najpóźniejsze odmiany. Samo kwitnienie nie jest zbyt długie i trwa zazwyczaj około jednego miesiąca. Kwiaty mogą być pojedyncze, jak i pełne o różnych barwach (biel, róż, łososiowa, czerwień, purpura). Możemy także zetknąć się z azaliami o dwubarwnych kwiatach.




Jaką wybrać : Wybierając azalię trzeba sprawdzić, czy ziemia jest wilgotna. Jeśli jest przesuszona, to po przyniesieniu do domu kwiat zachoruje. Wybierajmy zdrowe okazy z gęstymi, dobrze ulistnionymi pędami, które mają trochę rozwiniętych kwiatów i sporo pąków. W mroźny dzień trzeba ją starannie owinąć papierem, żeby nie zmarzła.

Wielkość i tempo wzrostu : osiąga 25- 50 cm wysokości , przy czym najwyższe formy, to azalie prowadzone w formie drzewka (piennej). Rośnie bardzo wolno.

Kwitnienie : Normalnie azalia powinna kwitnąć na wiosnę ale odpowiednio traktowana zakwita w miesiącach zimowych i takie kwitnące okazy zwykle są dostępne w sprzedaży.Kwiaty piękne i delikatne w intensywnych lub pastelowych kolorach, najczęściej w różnych odcieniach różu, łososiowe, jasnofioletowe lub białe . Spotykane są odmiany o kwiatach pojedynczych i pełnych

stanowisko :Potrzebuje ona stanowiska jasnego, osłoniętego przed bezpośrednim nasłonecznieniem i przeciągami . Naszą azalię od maja do września, powinniśmy wynieść do ogrodu i zadołować w bardziej cieniste miejsce wraz z doniczką. Gdy nie mamy takiego miejsca, możemy to uczynić również na balkonie, wykorzystując do tego np. skrzynkę czy jakiś inny pojemnik. We wrześniu należy ją przenieść w chłodniejsze miejsce (10 ?C), a następnie, po wytworzeniu pąków kwiatowych przenosimy ją do cieplejszego miejsca.

temperatura: najlepiej, gdy powietrze wokół azalii jest chłodne (12-15°C), ale nie zimne, jeśli chcemy by zdobiła cieplejszy pokój po przyniesieniu z kwiaciarni pozwólmy jej przez dwa dni stać w chłodnym miejscu, by zmniejszyć szok przeprowadzki. Nie stawiajmy jej blisko kaloryfera!

podłoże: Podłoże dla azali winno być, specjalnym podłożem dla tego gatunku, bądź ziemią uniwersalną zmieszaną z torfem wysoce kwaśnym, tak, aby odczyn wynosił pH 4- 5. Pamiętajmy, aby azalia miała zapewniony dobry drenaż

podlewanie : Wilgotność podłoża powinna być stale umiarkowana. Woda miękka, bez wapnia i chloru, najlepiej przegotowana bądź deszczówka i o temperaturze pokojowej, nawadnianie obfite, by cała bryła korzeniowa była nasączona wodą, oddany do podstawki nadmiar wylewamy - ochroni to korzenie przed gniciem, lubi być zraszana (zamgławiana) ale nie należy skrapiać kwiatów.

nawożenie: Co 14 dni w czasie kwitnienia w zimie i w czasie wzrostu w okresie letnim.

przesadzanie: - najlepiej do płaskich, szerokich doniczek, w cylindrycznych potrzebują dużych otworów odpływowych i drenażu na dnie, przesadzamy po przekwitnięciu, kiedy korzenie wypełniają całą doniczkę, nie rozrywamy korzeni, nawet jeśli są mocno zbite, roślinę trzeba posadzić na takiej głębokości na jakiej rosła wcześniej.

Przycinanie: bezpośrednio po przesadzeniu, regulujemy kształt korony skracając wydłużone pędy, można też najniżej rosnące gałązki - po kilku latach uzyskamy ładnie ukształtowane drzewko, ścinanie przekwitłych pędów pobudza roślinę do kwitnienia w przyszłym roku.

choroby:

kwiaty się nie otwierają - zalanie lub zbyt wysoka temperatura, trzeba podsuszyć podłoże i zmienić miejsce na chłodniejsze.

liście czernieją zbyt chłodno , trzeba przenieść roślinę do pomieszczenia o temp. powyżej 10°C.

bladozielone liście za ciemne stanowisko lub podlewanie twardą wodą (z wapniem), trzeba zmienić miejsce na bardziej widne i podlewać wodą przegotowaną z dodatkiem soku z cytryny.

szkodniki: Azalie doniczkowe są podatne na przędziorka (zbyt ciepłe i suche stanowisko), mszyce, plamistość liści.
Ostatnio zmieniany: 03 Mar 2017 11:53 przez Forumowa Żabula.


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Azalia indyjska 09 Mar 2012 16:48 #6589

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
P1020162.JPG
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.232 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum