TEMAT: Kolorowy świat parapetów II

Kolorowy świat parapetów II 20 Sty 2018 10:49 #584439

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2428
Możliwe, że się mylę. Jednak wydaje mi się, że jest podobna odmiana :think: :bad-idea:


Zielone okna z estimeble.pl

Kolorowy świat parapetów II 20 Sty 2018 12:53 #584474

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
Masz rację, Michałku :wink4:
Pojawia się już coraz więcej podobnych odmian które różnią się tylko drobnymi szczegółami.
Ja mam tylko nadzieję, ze to będzie lawendowy odcień, bo ten kocham do szaleństwa :devil1:

Kolorowy świat parapetów II 20 Sty 2018 13:15 #584480

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2428
To tak jak z storczykami. Rośliny siane z nasion są bardzo podobne do innych krzyżówek. Dlatego aby uzyskać
roślinę o konkretnych cech, zapyla się ją własnym pyłkiem. Potem widnieje przy nazwie dopisek " x sib".
Czy z skrętnikami jest podobnie, czy takich praktyk się nie stosuje :think:

Kolorowy świat parapetów II 20 Sty 2018 13:41 #584485

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3477
Tola wrote:
Ja mam tylko nadzieję, ze to będzie lawendowy odcień, bo ten kocham do szaleństwa :devil1:

No i właśnie hejnał p. Kleszczyńskiego ma takowy odcień. :hearts:
Dobrego dnia. Pozdrawiam.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tola

Kolorowy świat parapetów II 20 Sty 2018 15:54 #584503

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
Michał wrote:
To tak jak z storczykami. Rośliny siane z nasion są bardzo podobne do innych krzyżówek. Dlatego aby uzyskać
roślinę o konkretnych cech, zapyla się ją własnym pyłkiem. Potem widnieje przy nazwie dopisek " x sib".
Czy z skrętnikami jest podobnie, czy takich praktyk się nie stosuje :think:

Pozyskiwanie skrętników z nasion przez kolekcjonerów to dość młoda dziedzina. I pewnie dlatego jeszcze nie doczekała się określonych ram w jakich można się poruszać. Stąd, na razie wszystko odbywa się na zasadzie: co nie jest zabronione jest dozwolone.

Kolorowy świat parapetów II 20 Sty 2018 20:51 #584587

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2428
O proszę, ale jak bym się nasionek dorobił. to chyba bym nie wiedział jakie roślinki zarejestrować, o ile powieliły by kwitnienie :dry:
Bo przecież może być wiele ciekawych siewek ;)

Kolorowy świat parapetów II 21 Sty 2018 10:14 #584686

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
Przy rejestracji trzeba wypełnić kilka stron arkuszy które swoimi pytaniami sięgają bardzo głęboko do genealogii nowego odmiany
Taki mały przykład

002-3.jpg


003-6.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Michał

Kolorowy świat parapetów II 21 Sty 2018 10:19 #584689

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2428
To już gdzieś widziałem na forum, jak z jakaś forumową koleżanką to wypełniałyście. Dzięki za przypomnienie.
Może zrobiła byś taki wątek jak zarejestrować nowe odmiany skrętników :bad-idea: :think:

Kolorowy świat parapetów II 21 Sty 2018 10:41 #584697

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
Wystarczy wejść na tę stronę www.gesneriadsociety.org/ir_ges/indexStrep.htm

A ona zaprowadzi każdego do Iriny Nicholson.
Potem to już kwestia pobrania i wypełnienia druków z całą mnogością pytań. A... jeszcze ważna jest kwestia wielkości zdjęć.Muszą być jak największe.
Za tę wiadomość podziękował(a): Michał

Kolorowy świat parapetów II 21 Sty 2018 10:43 #584698

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2428
A może też spróbujesz zarejestrować swoją odmianę :think: :bad-idea: Jak się nie mylę to GB-Tola ;)

Kolorowy świat parapetów II 21 Sty 2018 11:51 #584709

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
Tak naprawdę to rejestrowałam odmianę Kasi, KW - Kasieńka
Kasia uzyskała sadzonkę i przesłała mi przy okazji jakiejś przesyłki (była wtedy zaskrętnikowana; szkoda, ze jej przeszło). Ja ją odchowałam i zarejestrowałam, wypełniając ten formularz.
Zdjęcia też były moje.
A i żeby nie było, ze jestem taka alfa i omega...w meandrach tej rejestracji pomagała mi biegle władająca angielskim, moja przyjaciółka mieszkająca w Australii.
Chciałam przetrzeć szlak a jeszcze wtedy nie miałam swojej siewki. Prawdą jest, że mogłabym w tej chwili zarejestrować siewkę GB - Tola.
Jednakże, zauważam, że jak grzyby po deszczu wyrastają nowi kolekcjonerzy/hybryzyderzy którzy wypuszczają w świat swoje nowe siewki bez rejestracji. Opatrują je tylko swoimi inicjałami na początku nazwy.Zapanowała taka - wolna amerykanka i chyba nic nie jest w stanie powstrzymać tej lawiny.
Kiedyś takim nobilitatorem była organizacja AVSA skupiająca miłośników fiołków afrykańskich.Znalezienie w tej grupie swojego fiołka było znacznikiem przynależności do grupy "wtajemniczonych" :P
Jak to będzie wyglądało w przypadku skrętników pokaże czas...póki co, można się bawić w zapylanie i opatrywać nowe siewki swoimi inicjałami :wink4:
Ostatnio zmieniany: 22 Sty 2018 10:12 przez Tola.

Kolorowy świat parapetów II 21 Sty 2018 13:34 #584746

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2428
To bardzo ciekawe co piszesz, zainteresował mnie temat rozmnażania i tworzenia własnych quasi odmian. Zwłaszcza, że nie tak trudno doczekać się
własnej odmiany. Czeko nie mogę powiedzieć o storczykach, bo uzyskanie nowych krzyżówek jest możliwe, ale tylko w sterylnych warunkach
laboratorium. Dlatego jak już zaopatrzę się w sadzonki postaram się wtedy o uzyskanie własnej pseudo odmiany :lol: Wtedy napewno chciałbym
skorzystać z Twojej nieocenionej wiedzy na temat krzyżowania i zdobywania nowych quasi odmian :hug: :kiss3: To musi być naprawdę fajne uczucie,
ale także frajda płynąca z uzyskanych wyników :lol:

Kolorowy świat parapetów II 21 Sty 2018 13:56 #584765

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
Zawsze chętnie pomogę :P
Trzeba Ci tylko wiedzieć, że nie każda z odmian nadaje się do zapylenia :whistle: Mamy trzy rodzaje wariantów:
Wśród różnorodnych kwiatów skrętników spotkamy grupę o nazwie silivany.Charakterystyczne w ich budowie są wŁaściwie rozwinięte pręciki ale zamknięta budowa słupków;bez charakterystycznego kształtu poduszeczki i lepkiej wydzieliny która zatrzymuje pyłek i ułatwia proces rozwojowy.
To tzw żeńska sterylność (1:38 filmu)

Silivany mogą być także mahrowe (3:18 filmu). Wówczas mamy do czynienia z męską sterylnością. W takim przypadku w budowie kwiatu nie mamy słupka i pręcików (3:45 filmu) i żadnej możliwości dalszego rozmnażania danej odmiany.

Trzecia grupę stanowią zwykłe, przyjazne i otwarte na nasze eksperymenty skrętniki, wyposażone całkowicie w system rozrodczy

Za tę wiadomość podziękował(a): Michał, Carmen

Kolorowy świat parapetów II 22 Sty 2018 10:07 #585013

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
Przyglądam się tym pączkom ...i myślę...czy to już początki nowego sezonu?
Za chwilę luty, będzie coraz więcej słoneczka i dni coraz dłuższe :wink4: I przyjdzie upragniona WIOSNA :hearts:

003pz-178.jpg


004pz-134.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Carmen

Kolorowy świat parapetów II 22 Sty 2018 10:10 #585015

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2428
Widzę sporo zapączkowanych roślin. Będzie co oglądać. Pragnę wiosny z całej mocy, bo raz, że taka pogoda jest
strasznie dołująca, to jeszcze roślinki też by już zaznały więcej słonka.

Dlatego także pokuszę się, że w zasadzie możemy otwierać kolejny sezon na naszych parapetach :screem: :hearts:
Za tę wiadomość podziękował(a): Tola

Kolorowy świat parapetów II 22 Sty 2018 10:17 #585018

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
Piękne obwieszczenie, Michałku :hearts:


Moje15.jpg

Kolorowy świat parapetów II 23 Sty 2018 13:03 #585312

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
Największym problemem z jakim borykamy się w uprawie skrętników jest dostarczenie korzeniom jak największej ilości powietrza.Podstawą jest oczywiście lekkie, puszyste podłoże. Dlatego staramy się wszelkimi sposobami zwiększać możliwość pobierania tlenu; dodajemy różne spulchniacze typu perlit, seramis, sphagnum (które dodatkowo zatrzymuje wodę), tworzymy dodatkowe otwory itp
A ja znalazłam dzisiaj na olx ogłoszenie o doniczkach akwarystycznych:
www.olx.pl/oferta/koszyk-doniczka-akwary...kdpu.html#0b160b3076

Pomyślałam sobie, że gdyby wyłożyć ścianki takiej doniczki np sphagnum które zapobiegłoby wypadaniu podłoża, to może sprawdzi się ten wariant w uprawie?
Doniczki są malutkie więc posadzę trochę siewek. Będę miała porównanie wzrostu z pozostałymi posadzonymi do kieliszków. I da mi to odpowiedż czy warto inwestować w większe, tego typu pojemniki.

Kolorowy świat parapetów II 23 Sty 2018 15:42 #585350

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2428
Uważaj na sphagnum ono działa jak gąbka, nasiąka wodą i jest jak taka mokra papka. Jeżeli już to byś musiała do tego
dodać jakieś inne składniki podłoża, może węgla drzewnego, keramzytu lub może drobną korę :think:


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.543 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum