TEMAT: Kolorowy świat parapetów II

Kolorowy świat parapetów II 23 Sty 2018 16:52 #585362

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
Znam spaghnum, cały czas dodaję do podłoża ...i myślę sobie, że zrobię to tak: podłoże, czyli torf z dodatkiem perlitu otulony sphagnum w doniczce akwarystycznej. Następnie umieszczone w osłonce.
Zobaczę jak szybko korzenie przedostaną się przez otwory i zaczną tworzyć naturalny knot.
Do chwili gdy korzenie będą małe, będę podlewać od góry. Z chwilą gdy pojawią się poza doniczką i będą na tyle długie żeby pobierać wodę z osłonki to uzyskam efekt knota
Za tę wiadomość podziękował(a): Carmen


Zielone okna z estimeble.pl

Kolorowy świat parapetów II 23 Sty 2018 16:55 #585363

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
A teraz kolejny efekt wspomnień z poprzedniego sezonu

012pzss-25.jpg


013pzs-26.jpg


016pzs-14.jpg


022pzs-16.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Dorota15, Carmen

Kolorowy świat parapetów II 23 Sty 2018 22:06 #585486

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2428
Torf i sphagnum, to ja nawet przy uprawie storczyków bym nie zaryzykował z taką kombinacją :supr: :supr3:

Kolorowy świat parapetów II 23 Sty 2018 23:34 #585526

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
Skrętniki mają bardzo delikatną siatkę korzonków. Dlatego tak łatwo je zalać :idea1:

Najbardziej wskazanym podłożem do ich uprawy jest mieszanina substratu torfowego, sphagnum i mchu w ilości 1:1:1 (to propozycja Pavla Jenikeva)

Ja,ze względu na brak mchu (należałoby trafić do lasu a potem poddać go suszeniu w wysokiej temperaturze), zadowalam się wypełniaczami w postaci perlitu i seramisu
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Carmen

Kolorowy świat parapetów II 23 Sty 2018 23:38 #585527

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2428
Z lasu nie wolno brać mchu. Za to można go kupić w wielu sklepach internetowych. Podziwiam Cię, bo sam bym nie zdobył się na odwagę
by posadzić tak wrażliwe rośliny w tak łatwe do przelania podłoże :supr:

Kolorowy świat parapetów II 24 Sty 2018 00:35 #585532

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
Wiem, że mech jest pod ochroną :P
Natomiast, żeby osiągnąć wyniki podobne do tych, które można zobaczyć na moich zdjęciach, trzeba stworzyć roślinom warunki podobne do tych które mają w naturze. Stąd moja determinacja w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań.
Natomiast z podlewaniem to jest tak, ze w pewnym momencie dochodzi się do wprawy....i patrząc na roślinę w ułamku sekundy ocenia się potrzebną dawkę.
A dla początkujących na pewno przyda się ściągawka (sama z niej korzystałam)
1.Male sadzonki do 10ml

1.Maledzieci10ml-2.jpg

2.Przed kwitnieniem do 10ml

2.Przedkwitnieniemdo10ml-2.jpg

3.Mlode strepsy 10ml

3.Mlodestrepsy10ml-2.jpg

4.Starsze 20ml (&8, najprościej na podstawkę i po godzinie wylać ewentualną pozostałość)

4.Starszew820ml-2.jpg

5.Dorosłe 40ml (&12)

5.Due1240ml-2.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Dorota15, Anna96, Carmen

Kolorowy świat parapetów II 24 Sty 2018 08:21 #585549

  • Carmen
  • Carmen's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1883
  • Otrzymane dziękuję: 3200
Grażynko, jak zawsze jesteś bardzo precyzyjna :hearts:
Zielono pozdrawiam Iwona
Za tę wiadomość podziękował(a): Tola

Kolorowy świat parapetów II 24 Sty 2018 10:29 #585567

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
Iwonko, dziękuję :kiss3: Staram się, gdyż wiem, że tylko dobra znajomość tematu i najmniejsza ilość popełnianych błędów dadzą wspaniałe efekty.
Powiem, że dopóki miałam tylko regał w domu i byłam w początkowej fazie moich wiadomości hodowlanych to cieszył mnie każdy, dosłownie każdy kwiatek. Owszem, widziałam na zdjęciach np Dibleys'a przepiękne kwitnienia, ale tłumaczyłam sobie, że tam pracuje cały sztab profesjonalistów i nigdy nie osiągnę podobnych wyników. Jednakże, prawda okazała się o wiele piękniejsza dla mnie.
Mam nadzieję powielić tej wiosny sukces z ubiegłego sezonu.
Myślę wystawić skrętniki przy granicznej temperaturze nocy +5'C. Zobaczymy jaki to będzie miesiąc...może kwiecień?
Oczywiście, będą fotki :devil1:
Za tę wiadomość podziękował(a): Carmen

Kolorowy świat parapetów II 24 Sty 2018 10:29 #585568

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3477
Tola wrote:
Najbardziej wskazanym podłożem do ich uprawy jest mieszanina substratu torfowego, sphagnum i mchu w ilości 1:1:1 (to propozycja Pavla Jenikeva)

Wielokrotnie już się wycofywał z proponowanego przez siebie samego podłoża, choć ciut wcześniej je sam zachwalał w euforii. Ty też nawet o tym pisałaś że najpierw je zalecał, a potem się z tego wycofywał (nie chce mi się szukać). Owszem, spróbować można nowej kompozycji, ale lepiej być z tym na dystans. Musisz Tolciu wiedzieć, że taka mieszanka którą teraz proponujesz jest idealnym podłożem do stworzenia sobie plantacji ziemiórek, tym bardziej gdy się nie ma wprawy w jego właściwym prowadzeniu. Ale próbuj, może tobie się uda? :think:
Dobrego dnia. Pozdrawiam.
Za tę wiadomość podziękował(a): dana581958, Carmen

Kolorowy świat parapetów II 24 Sty 2018 10:42 #585570

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
Tak, to prawda...wycofywał się, ale tylko dlatego, że cały czas szuka dla swojej kolekcji jak najlepszych rozwiązań. I to mi się w nim podoba :idea1:
Ostatni przepis z 19. listopada 2017 roku podaje następujący skład: 40% mech leśny, 40% substrat torfowy, 20% sphagnum

Czyli komponenty te same a różnica tylko w proporcji :idea1:

Natomiast, jeżeli chodzi o ziemiórki...no cóż...można by wiele pisać....Każde podłoże kupione w małych opakowaniach z marketów czy kwiaciarni niesie za sobą niebezpieczeństwo wystąpienia tych stworzonek. Nie są sympatyczne, chociaż na szczęście raczej niegrożne. Najlepiej mieć żółte tablice lepowe. Doskonale też likwiduje je Kohinor.
A poza tym dobrym rozwiązaniem jest kupowanie dużych, np 200 litrowych opakowań które są produkowane do szklarni.Tam, producenci nie pozwalają sobie na fuszerkę i dokładnie sterylizują podłoże licząc na ciągłą współpracę.
Za tę wiadomość podziękował(a): Carmen

Kolorowy świat parapetów II 24 Sty 2018 16:08 #585613

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
Zgodnie ze swoimi przemyśleniami, wprowadziłam w czyn zamierzenia :idea2: Co z tego wyniknie?
Zobaczymy za kilka tygodni...Mam bazę (przesadzone trochę tych samych sadzonek do kieliszków z podłożem) i dzisiejszy eksperyment :P
A tak wyglądały dzisiejsze działania :wink4:

001pz-151.jpg


002pz-187.jpg

I jeszcze porównanie dwóch pojemniczków

003pz-179.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Dorota15, Jan4, dana581958, Carmen

Kolorowy świat parapetów II 24 Sty 2018 18:57 #585641

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2428
Nie lepiej było przed użyciem podłoża je wyprażyć w piekarniku i potem jeszcze potraktować preparatem przez ciebie wymienionym :bad-idea:
Mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze i uzyskasz zadowalające Cię efekty. Trzymam kciuki :hug:

Kolorowy świat parapetów II 24 Sty 2018 20:17 #585661

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
Rozumiem, że mówisz o torfie, prawda? To zakupiony w ilości 200l Klasmann, którego używam już od kilku lat.
Trzeba Ci wiedzieć, że z tym wyprażaniem to wcale nie jest tak do końca bezpiecznie. Wysoka temperatura niszczy wszystko, nie tylko grzyby i bakterie.
A często zdarza się tak, że taki wyjałowiony grunt staje się doskonałym siedliskiem dla rozwoju chorób które w innych warunkach po prostu by się nie rozwinęły a wnieśliśmy je wraz z korzeniami nowej rośliny, która przecież nie jest wyjałowiona.
Za tę wiadomość podziękował(a): Carmen

Kolorowy świat parapetów II 24 Sty 2018 23:52 #585697

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2428
Nie wiedziałem tego :supr: Czyli z torfem nic nie robiłaś :bad-idea: Ale jak się coś pojawi to wtedy go potraktujesz preparatem :think:

Kolorowy świat parapetów II 25 Sty 2018 00:20 #585698

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
Kiedyś pisał o tym P.Kleszczyński. Mam nawet gdzieś zapisaną tę jego wypowiedż. Lubię gromadzić takie teksty.
Oczywiście, jestem uzbrojona w różne preparaty. To wymóg każdego odpowiedzialnego kolekcjonera.
Mieć broń pod ręką to znaczy spać spokojnie :devil1: :wink4:
Za tę wiadomość podziękował(a): dana581958, Carmen

Kolorowy świat parapetów II 25 Sty 2018 00:59 #585700

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2428
Sam z biegiem czasu widzę, że warto mieć w zanadrzu kilka preparatów, by móc odpowiednio szybko zareagować ;)
Bo właśnie czas jest najważniejszy. Każdy dzień zwłoki, może doprowadzić do śmierci rośliny :dry:
Za tę wiadomość podziękował(a): Forumowa Żabula, Tola, dana581958, Carmen

Kolorowy świat parapetów II 25 Sty 2018 22:57 #585890

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
Kolorowych snów :drool:

002pz-189.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Dorota15, Carmen

Kolorowy świat parapetów II 26 Sty 2018 10:44 #585935

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
A jeszcze Wam powiem, że ten pąk (chyba fioletowo/żółty) to....DS Popcorn :eek3: :silly:
Zupełnie nie wiem o co chodzi :whistle:
Niedawno kwitł tak

013pzs-27.jpg


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.690 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum