TEMAT: Kolorowy świat parapetów II

Kolorowy świat parapetów II 05 Lut 2018 18:12 #587805

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
Ha, też się zastanawiałam co Demiczenko miał na myśli... :crazy: I ...gdy otrzymałam tę sadzonkę nie znając wyglądu, myślałam, że może to będzie kierunek brunatnej żółci... :happy4:
Faktycznie, konia z rzędem temu kto zgadnie co on miał na myśli :happy:


Zielone okna z estimeble.pl

Kolorowy świat parapetów II 05 Lut 2018 19:09 #587819

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3477
Klonowy syrop jest cudownie słodki i może to miał na myśli jej twórca: skrętnika przesłodkiej urody który chwyta za serce!! :funnyface:
Dobrego dnia. Pozdrawiam.

Kolorowy świat parapetów II 06 Lut 2018 09:34 #587961

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
Od jakiegoś czasu mam wiele działań związanych z odsadzaniem maluchów od macierzystych listków. Pudeł przybywa a miejsca ubywa :( Ponadto, nie mogę realizować zaplanowanych wysyłek ze względu na pogodę...nagle przypomniała sobie o nas zima :whistle:
No i ...stało się :whistle: Wczoraj, podczas prac podlewania, udało mi się zrzucić jedno pudło :tongue2: Były w nich belgijki... :tongue2: Na szczęście nie ma ich jeszcze dużo, ale i tak upadek spowodował, że wszystkie się wysypały :silly: A, że nie zdążyły się jeszcze dobrze zakorzenić, to widok był przerażający :( Posadziłam...ale, czy dobrze przyporządkowałam nazwy?
Ot, taka zagwozdka :jeez:

Kolorowy świat parapetów II 06 Lut 2018 09:38 #587962

  • Carmen
  • Carmen's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1883
  • Otrzymane dziękuję: 3199
Grażynko znając Ciebie na pewno wszystko będzie ok, a jeżeli będzie jakaś pomyłka, to przecież jak zakwitną, co pewnie niebawem nastąpi, wszystko doprowadzisz do ładu :hearts:
Zielono pozdrawiam Iwona

Kolorowy świat parapetów II 06 Lut 2018 10:46 #587967

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
Dziękuję, Iwonko :hug: Ale, obawiam się, że potrzebna będzie korekta :whistle: Rozsypało się wszystko okropnie...pudło spadło z dużej wysokości :whistle:

Ale, na poprawienie nastroju pochwalę się pąkiem mojej siewki Guidelines x GB - Tola. Wysiew zrobiłam 29.7.2017r. Uzyskałam tylko trzy nasionka (sic!). I wszystkie dały radę :dance:
Jedna właśnie obdarzyła mnie pierwszym pąkiem :hearts:

001pz-159.jpg


003pzopis.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Dorota15, Carmen

Kolorowy świat parapetów II 06 Lut 2018 10:56 #587969

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2428
Tolciu, trzymam kciuki i wierzę, że roślinką nic nie będzie. W końcu przybywa nam dnia i powinny ładnie rosnąć. Siewka widać bardzo dorodna,
razem z Tobą czekam na rozkwit :hug: Tylko zastanawiam się dlaczego roślinawydała tak mało nasion :think: Może to taka mądrość gatunku,
że lepiej wydać mało nasion, ale ma się pewność, że wszystkim się uda i będą dobrze przyrastać :bad-idea:

Kolorowy świat parapetów II 06 Lut 2018 11:08 #587971

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
Z tymi nasionami to zauważyłam, że są odmiany wydające dorodne strąki z których można uzyskać bardzo dużo nasion i w sumie 100-150 siewek i są takie, które maja malutkie, pozwijane strąki które w normalnych warunkach po prostu wyrzucam nie zaglądając nawet do ich środka.
W tym przypadku sama zapylałam, więc oczekiwałam rezultatu.
Przykład dorodnego, jeszcze niedojrzałego strąka

009pz-100.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Carmen

Kolorowy świat parapetów II 06 Lut 2018 11:31 #587978

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2428
Czy to nie jest uwarunkowane od wielkości oraz wieku rośliny :think: Często się słyszy, że im rośliny starcze
to kwitną obficiej. Może z tworzeniem nasion u skrętników jest podobnie. Jak sądzisz :bad-idea:

Kolorowy świat parapetów II 06 Lut 2018 12:40 #587988

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
W tym przypadku to nie jest wykładnią...Skrętniki to trochę przewrotne rośliny :crazy: Najobficiej kwitną w drugim roku życia, ...tak mówią żródła...chociaż ja zauważam równie obfite kwitnienie w trzecim roku żywotności. Kiedyś wyczytałam informację, ze żyją tylko trzy lata :whistle: z czym się kompletnie nie zgadzam. Jedno jest pewne, ze wymagają systematycznego odmładzania.
Chyba nie ma zasady określającej zależność między wiekiem rośliny i chęcią wydawania potomstwa.
Natomiast jest różnica w płodności.Są odmiany, które tworzą strąki małe,skarłowaciałe, jakby puste w środku.Przykładem jest piękna odmiana Rubens
Poza tym musimy pamiętać, że są odmiany z żeńską i męską sterylnością (brak słupka w pierwszym przypadku i całkowita niemożność rozrodu w drugim).

Kolorowy świat parapetów II 06 Lut 2018 16:24 #588010

  • zeberka363
  • zeberka363's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1722
  • Otrzymane dziękuję: 1445
Tolu fajnie wygląda ta wariegata :woohoo:
Ja miałam śliczny nasiennik,ale niestety zaczął zasychać od dołu łodyżki i w końcu padł niedojrzały....
100_7605.jpg

A tak z innej beczki jak czyścisz listki fiołków z kurzu?Próbowałam pędzelkiem i ciężko to idzie... :oops:
Mocno początkująca ogrodniczka kochająca piękną przyrodę ;-)
pozdrawiam agnieszka
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...6217-ogrodki-zeberki
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/1...a-parapetach-piszczy
Ostatnio zmieniany: 06 Lut 2018 16:25 przez zeberka363.

Kolorowy świat parapetów II 06 Lut 2018 18:16 #588025

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
Szkoda, że nie napisałaś o tym wcześniej :whistle: Może wystarczyło odciąć strąka i pozostawić do wyschnięcia :think:

Natomiast jeżeli chodzi o mycie fiołków : gdy spełnisz kilka warunków, to możesz je myć pod bieżącą wodą. Woda musi być letnia. Poza tym fiołek musi być wyjęty z doniczki.Po włożeniu nie należy go podlewać. I na koniec trzeba ostrożnie wysuszyć liście

Ostatnio zmieniany: 06 Lut 2018 18:21 przez Tola.
Za tę wiadomość podziękował(a): Michał, Carmen

Kolorowy świat parapetów II 06 Lut 2018 18:56 #588033

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2428
Super, właśnie tego ostatnio szukałem, a tu proszę wiedza na tacy. Będę musiał się za nie jutro zabrać ;)

Kolorowy świat parapetów II 06 Lut 2018 19:14 #588040

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
Można też użyć spryskiwacza :P
Wtedy nie musimy wyjmować z doniczki, tylko trzymamy ją pod kątem tak, żeby woda spływała w określonym kierunku :wink4:
Za tę wiadomość podziękował(a): Carmen

Kolorowy świat parapetów II 06 Lut 2018 19:27 #588044

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2428
Dobrze wiedzieć, masz jeszcze jakieś inne patenty jak dbać o liście fiołków :think:

Kolorowy świat parapetów II 06 Lut 2018 20:02 #588053

  • KasiaT
  • KasiaT's Avatar
Witaj Tolu. Ale emocje nas czekają w niedługim czasie- piękna sadzoneczka z twojej krzyżówki w pączku- ciekawe jaki będzie kwiat. Już nie mogę się doczekać, żeby ją ujrzeć. Pozdrawiam :bye:

Kolorowy świat parapetów II 06 Lut 2018 23:30 #588108

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
Michał wrote:
Dobrze wiedzieć, masz jeszcze jakieś inne patenty jak dbać o liście fiołków :think:

Hehehe...chyba nie :P

kODQwNjkzOTQsNTExOTQwOTQf17_Xr_orig-2.gif

Kolorowy świat parapetów II 06 Lut 2018 23:32 #588110

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2428
Czy tak samo można czyścić liście skrętników :think:

Kolorowy świat parapetów II 07 Lut 2018 00:25 #588119

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
Skrętniki nie lubią bezpośredniego kontaktu z wodą :whistle: Zdecydowanie wolą pobierać z powietrza wilgoć.
Powiem, że raczej nie zdarza mi się czyścić ich liści. Po prostu, dzięki odmładzaniu, nie zachodzi taka potrzeba. W wyjątkowych sytuacjach po przesadzeniu bądż w jego trakcie używam pędzelka do oczyszczenia z torfu.
Natomiast, gdyby zdarzyła się taka konieczność, to należałoby osuszyć liście papierowym ręcznikiem.
Za tę wiadomość podziękował(a): Michał, Carmen


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.440 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum