• Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Balkony, tarasy - kawałek zieleni w naszych domach

Balkony, tarasy - kawałek zieleni w naszych domach 04 Lip 2021 16:34 #768519

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79745
To i ja.





















Nie mam takich kwietnych łanów, głównie z powodu braku słońca (wschodnia wystawa, duże drzewa tuż, milin na ścianie). Cenię sobie jednak "zielone ściany", częściowo zapewniające mi przesłonę od luksusowego blokowiska prawie tuż za moim płotem.

Ostatnio zmieniany: 04 Lip 2021 16:37 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Forumowa Żabula, Marianna, bietkae, Carmen, Jaedda, Bea612, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Balkony, tarasy - kawałek zieleni w naszych domach 04 Lip 2021 16:47 #768520

  • Lukas79
  • Lukas79's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1444
  • Otrzymane dziękuję: 3307
Aniu to powojnik ?

Ja dostawiłem pergole wczoraj i zbraku laku dałem tam fasolę szparagowa tyczna (posiałem)

Ciekawe, czy zdąży - na fasoli mi nie zależy ale właśnie na zielonej ścianie

Balkony, tarasy - kawałek zieleni w naszych domach 04 Lip 2021 17:29 #768525

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79745
Mam w tarasowych donicach w sumie 6 powojników, jeden aktualnie uwiędniety.
Na zdjęciach widać fioletowego Kacpra (elektronika miernej jakości+cień=granat zamiast fioletu), nowy nabytek z tej wiosny oraz bardzo ciemną Nubię, kolor dobrego wina z południa, trzyletnią.
Chcesz szybkiej i trwałej ściany zieleni? Posadź do naprawdę dużego (głębokiego) pojemnika milin, albo chociaż glicynię. Na kwiaty trzeba czekać kilka lat, ale u Ciebie, przy tym nasłonecznieniu, zrobi parawan za dwa lata. Tylko ciąć trzeba.
Powojniki też się zdadzą, tylko nie takie, wielkokwiatowe, a np. włoskie (viticella), zapraszam do naszego wykazu w wątku tematycznym. Albo alpejskie. Albo tunguskie. A już "miszczem" w szybkim zarastaniu wszystkiego jest "Summer Snow", vel Paul Farges, powojnik z grupy vitalba. U mnie biegiem obrósł rdzewiejący płot miedzy posesjami (niestety, sąsiadka, kochana osoba, ma prawie 90 lat i sama wymaga opieki). W dodatku ta ściana zieleni i drobnych białych kwiatków hamuje inwazję nasion chwastów zza płota.
Ostatnio zmieniany: 04 Lip 2021 17:37 przez Łatka.

Balkony, tarasy - kawałek zieleni w naszych domach 04 Lip 2021 17:46 #768530

  • Lukas79
  • Lukas79's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1444
  • Otrzymane dziękuję: 3307
dziekuję ślicznie !!!!

ja to się bałem, że mi to zimą szlak trafi

Balkony, tarasy - kawałek zieleni w naszych domach 09 Lip 2021 08:25 #769185

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79745
Jeszcze kilka portrecików tarasowego towarzystwa:

Śródziemnomorskie perfumy



Begonie, późno sadzone, ale tak wielkich nigdy do tej pory nie miałam, dobre pół metra wzrostu





Ci nie pachną, ale budzą słodkie myśli o Śródziemnomorzu









Mój pierwszy zamysł dotyczący tak zwanej "aranżacji" był taki, by zgromadzić rośliny nie tyle bardzo egzotyczne, co właśnie tworzące namiastkę włoskich klimatów...nie do końca się tego trzymam, ale z grubsza - tak.
Cytryna, coraz większa i cięższa, niestety, figowiec podarowany mi przez Człowieka o Wielkim Sercu z Oazy, hibiskusy i ołowniki, oleander i olbrzymi milin nad głową, a glicynia na całkowicie już skrytej balustradzie - pozwalają jakoś przetrwać do następnej wakacyjnej podróży.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Carmen, Jaedda, ewakatarzyna

Balkony, tarasy - kawałek zieleni w naszych domach 11 Lip 2021 19:33 #769604

  • Lukas79
  • Lukas79's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1444
  • Otrzymane dziękuję: 3307
Takie nam samo wyrosło w liliowcach

Pewnie to jakiś mega znany kwiat ...

Pomóżcie co to :))) bo ładne
20210711_192901.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna, JaKasiula

Balkony, tarasy - kawałek zieleni w naszych domach 12 Lip 2021 05:35 #769656

  • JaKasiula
  • JaKasiula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3682
  • Otrzymane dziękuję: 19599
Petunia :)

Balkony, tarasy - kawałek zieleni w naszych domach 12 Lip 2021 06:28 #769662

  • Lukas79
  • Lukas79's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1444
  • Otrzymane dziękuję: 3307
dziękuję :)

skąd to się tam wzięło to nie mam pojęcia

Balkony, tarasy - kawałek zieleni w naszych domach 18 Gru 2021 15:01 #785819

  • Monika77
  • Monika77's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 1
WITAM

Chciałam zabudować scianę balkonu żywymi roslinami , tworząc scianę z zywych rośli. Jak się za to zabrać , aby było łatwe w użytkowaniu i łatwe w montażu. Czytałam o jakiś panelach , pikselach, matach ..... Ktoś coś może doradzić , polecić? Będę wdzięczna za każdą podpowiedź :) Z góry dziękuję

Balkony, tarasy - kawałek zieleni w naszych domach 20 Gru 2021 00:33 #785989

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Polecam uwadze takie rozwiązanie:
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/1...ielone-sciany#739477

Panel z płyty zabezpieczonej przed wilgocią, mieszanka ziemi z torfem, na to włóknina. Rośliny sadzone są w dziurach wyciętych we włókninie, która potem jest mocowana zszywkami do płyty.

Podlewanie zapewnia pompa, która dostarcza wodę na górę, kropelki powoli ściekają i nawadniają torf.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae

Balkony, tarasy - kawałek zieleni w naszych domach 06 Sty 2022 19:43 #788012

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1997
  • Otrzymane dziękuję: 11394
Dzisiaj troszkę fociłam w domu i na dworze. Cytrynę trzymam dla kwiatów, od maja stoi zawsze na stoliku pod domem i zachwyca zapachem ( śmiecą niemiłosiernie niestety ). Na owocach mi nie zależy i zawsze obrywam zawiązki. W ubiegłym roku byłam dość zabiegana i przegapiłam a jak zauważyłam to szkoda było obrywać bo były dość duże. Dzisiejsze zdjęcie moich cytryn - 6 sztuk
cytrynagrudzie.jpg
Pozdrawiam Ela
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Marlenka, ewakatarzyna, Babcia Ala

Balkony, tarasy - kawałek zieleni w naszych domach 06 Sty 2022 20:18 #788029

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79745
Elu, to skierniewicka?
Moja jest jakaś inna (skierniewicką uśmierciłam lata temu), kwitnie właściwie dwa razy, zimą, potem na przełomie wiosny i lata, a owoce, chyba sporo mniejsze, zawiązuje z tego drugiego kwitnienia; teraz zawiązki odpadają, pewnie z powodu braku światła i niskiej temperatury (w mojej kuchni zwykle 16-17 stopni). Ale też mam ją dla zapachu - cała kuchnia rano wypełniona wonią.





Jak tylko noce nie grożą przymrozkami, stoi na tarasie, ale wnosić w te i nazad to ponad moje siły.
Ostatnio zmieniany: 06 Sty 2022 20:18 przez Łatka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, bietkae, Bea612, ewakatarzyna, Babcia Ala

Balkony, tarasy - kawałek zieleni w naszych domach 06 Sty 2022 21:07 #788044

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1997
  • Otrzymane dziękuję: 11394
Aniu pojęcia nie mam czy to skierniewicka. Wiele lat temu kupiłam właściwie z litości gdzieś na wyprzedaży i tak sobie rośnie. On byłaby już wielka ale ja ją każdego roku mocno przycinam no bo chodzi o wnoszenie na zimę i wynoszenie wiosną. Z powodu ciężaru dużych donic wyrzuciłam 4 oleandry tzn. nie do końca zlikwidowałam bo zrobiłam sadzonki i są w dużo mniejszych. Jeszcze jednego miałam wyrzucić ale on jest ładnie rozrośnięty i chętnie kwitnie ( bordowe kwiatki - pojedyncze ale dużo ) - to pamiątka po Praktikerze, którego już dość dawno nie ma. Muszę wiosną zrobić sadzonki a tego wielkiego jesienią po prostu zostawię na pastwę losu.
Koło cytryny mam w kubeczkach palmy, koleżanka przywiozła w sierpniu nasiona z Chorwacji, były niedojrzałe ale u mnie wyszło ponad 60 sztuk i u mniej też sporo. Pojęcia nie mam co my z tym zrobimy ( w 2016r. ja przywiozłam nasiona z Majorki, jak wykiełkowały to koleżanka rozdała dzieciom w przedszkolu i miały prezenty na Dzień Babci, teraz też tak trzeba będzie zrobić bo to już nowe przedszkolaki ).
IMG_20220106_134036.jpg

A tu jeszcze jeden gagatek uratowany wiele lat temu od niechybnej śmierci, też każdego roku maksymalnie przycinany bo inaczej nie da się wnieść taki kolczasty
sundenwilla.jpg
Pozdrawiam Ela
Ostatnio zmieniany: 06 Sty 2022 21:12 przez bietkae. Powód: dodano zdjęcie i tekst
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Marlenka, Bea612, ewakatarzyna, Babcia Ala

Balkony, tarasy - kawałek zieleni w naszych domach 06 Sty 2022 21:58 #788055

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79745
Piękna bugenwilla. Mnie nie udaje się z nią, a mam wielki sentyment - trzy dekady temu przez rok mieszkałam w domu obrośniętym bugenwillą w tym właśnie kolorze.
Młode, dobre lata... :teach:
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, bietkae, ewakatarzyna, Babcia Ala

Balkony, tarasy - kawałek zieleni w naszych domach 06 Sty 2022 22:28 #788058

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1997
  • Otrzymane dziękuję: 11394
Nie mogę nigdzie upolować bugenwilli w kolorze fioletu a taką widziałam na Majorce. Muszę częściej zaglądać do OBI bo jednak tam największy wybór. Bardzo czekałam na otwarcie Giga Marketu LM w Mirkowie bo mam do niego blisko ale w dziale roślin to jakoś rzadko jest coś ciekawego. Ostatnio ( chyba w październiku ) wprawdzie udało mi się kupić 2 storczyki Liodoro ale tak to wolę jechać nawet do Auchan ale na Bielany. Liodoro kupiłam 2 bo myślałam, że koleżanka będzie chciała ale koniec końców mam dwa. Trudno, będzie ładnie pachniało jak ponownie zakwitną. Z jednego już wychodzi nowy pęd a z drugiego listek to niebawem też coś wyrośnie.
A zapomniałam sie pochwalić, że w sierpniu byłam w Psarach i w Mrówce udało mi się kupić Hot Papaję
HotPapaja.jpg
Pozdrawiam Ela
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, Marlenka, Bea612, ewakatarzyna, Babcia Ala

Balkony, tarasy - kawałek zieleni w naszych domach 11 Lut 2022 11:27 #792671

  • Ewunia2
  • Ewunia2's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 2
  • Otrzymane dziękuję: 3
pierwszy raz widze tak urodziwą cytryne w doniczce :hearts:
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, bietkae, Babcia Ala

Balkony, tarasy - kawałek zieleni w naszych domach 11 Lut 2022 12:29 #792679

  • Łatka
  • Łatka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 19274
  • Otrzymane dziękuję: 79745
A dziękuję. Na razie ma się nieźle i czeka na wiosnę i "wolny wybieg".
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, del, Babcia Ala


Zielone okna z estimeble.pl

  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.462 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum