• Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: Laptop, tablet, komputer - różne porady, pytania....

Laptop, tablet, komputer - różne porady, pytania.... 29 Paź 2017 11:47 #571929

  • rozalia
  • rozalia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1783
  • Otrzymane dziękuję: 7591
A ja tak w innym temacie. Mój laptop Toshiba już 12 rok mi służy,ale ostatnio zaczyna wysiadać.Nagle gaśnie ekran, nie reaguje na żadne przyciski. Wyciągam kabel z kontaktu, ponownie podłączam i od nowa następuję połączenie . Bywa to denerwujące. Myślę,że jego czas użytkowania się skończył i muszę kupić nowy.Potrzebuję porady jaki kupić w przedziale cenowym 3-4 tys. Najlepiej procesor 4 rdzeniowy,8GB pamięci RAM,dysk SSD 256 , czytnik pamięci, matryca matowa,obudowa i zawiasy metalowa.Czy mi ktoś poleci jaki konkretnie model?. Z góry dziękuję.
Pozdrawiam.Rozalia


Zielone okna z estimeble.pl

Laptop, tablet, komputer - różne porady, pytania.... 10 Lis 2017 13:16 #574108

  • elagrano
  • elagrano's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 274
  • Otrzymane dziękuję: 530
Widzę, że jakoś nikt nie spieszy z pomocą. Ja tam na kompach niezbyt się znam, ale akurat jestem także na etapie poszukiwania nowego laptopa, więc się w tym temacie doinformowuję.
Po pierwsze, może najpierw warto skorzystać z usługi naprawy laptopa- możliwe, że nie jest to awaria zbyt kosztowana, a po naprawie sprzęt może jeszcze trochę posłużyć. Warto zapytać o to specjalistę.
Po drugie o wyborze sprzętu w dużej mierze decyduje cel, czyli do czego on ma nam służyć? Łatwiej można określić wymagane parametry. Inne parametry będą wymagane dla miłośników gier komputerowych i ewentualnych grafików, a zupełnie inne dla kogoś, kto używa podstawowych programów komputerowych i jest użytkownikiem Forów. Pamięć 8 GB to nie jest już szczyt osiągnięć, bo w tych okolicach cenowych można dostać wyższe RAM i to chyba w perspektywie korzystania przez ileś tam kolejnych lat, ma znaczenie. Ważne jest jaki procesor siedzi w sprzęcie- że i7 to chyba jasne, ale czy poniżej 7000, czy powyżej? Z tym wiążą się inne parametry. Dla grafika i gracza będzie istotna karta graficzna i jej pamięć, dla pozostałych użytkowników niekoniecznie. Nie wiem czemu dysk ma być tylko SSD- ja jednak wolę mieć oba, dla pewności- na jednym systemowe, na drugim własne. Podsumowując, wiele dobrego zauważyłam w modelach Lenovo, choć sama nie jestem ich użytkownikiem. ale ku nim się skłaniam. Używam narazie Asusa i też jestem zadowolona, choć one cenowo wypadają najmniej korzystnie.
Za tę wiadomość podziękował(a): rozalia

Laptop, tablet, komputer - różne porady, pytania.... 10 Lis 2017 18:13 #574152

  • rozalia
  • rozalia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1783
  • Otrzymane dziękuję: 7591
Wcześniej czy póżniej będę musiała kupić . Mój staruszek ma już 12 rok. Przyzwyczaiłam się do niego, ale potrafi mi się zawieszać.Ma 2 dyski twarde i pokazuje, że ma jeszcze 20,2 GB wolnych z 47,8 GB na dysku C i 44,4 GB wolnego z 45,3 na dysku D. Ma też stację dysków DVD i CD.Problemy z dżwiękiem a teraz z zawieszaniem zaczęły się jak rok temu dałam go do czyszczenia . Chciałabym, by nowo zakupiony miał podobne parametry i długo mi służył. Dzięki za sugestie. Poszperam w necie za modelem. Jest tego sporo.
Pozdrawiam.Rozalia

Laptop, tablet, komputer - różne porady, pytania.... 10 Lis 2017 19:24 #574172

  • Dino_saur
  • Dino_saur's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 523
  • Otrzymane dziękuję: 1087
Faktycznie, parametry laptopa nie są zbyt wysokie. Ale do codziennego surfowania, kalendarza, edytora tekstu czy bazy danych - wystarczy.
Dziwi mnie fakt, ze problemy zaczęły się po czyszczeniu....

Sądząc z ilości wolnego miejsca na dyskach to nie przechowujesz na nim zbyt wielu ważnych plików. Zanim zaczniesz szukać czegoś nowego, sugerowałbym zgranie na płytki tego co najważniejsze, sformatowanie twardych dysków i wgranie od zera nowego systemu operacyjnego.

I teraz shock!!! :woohoo:
Daj sobie przy takim lapku spokój z Windowsem - on będzie mulił. Każda nowsza wersja tego systemu wymaga coraz lepszego sprzętu - tak się napędza konsupcjonizm.
Wgraj lekką dystrybucję Linuxa - lapek odżyje, a Ty będziesz się cieszyć spokojem użytkowania. System darmowy, używanie wygodne, Linux nie gryzie :) . Zamiast wydawać kilka (kilkanaście) stówek na nowy sprzęt - postaw sobie foliak na pomidorki :)
Sam używam Linuxa od kilkunastu lat i za żadne pieniądze nie wrócę do windy.

Jak to zrobić nie znając się na tym? Poszukaj w swojej okolicy jakiegoś pasjonata tego systemu - na pewno Ci pomoże.
Jakby co - pisz do mnie na pw :)
Za tę wiadomość podziękował(a): rozalia

Laptop, tablet, komputer - różne porady, pytania.... 11 Lis 2017 09:05 #574251

  • rozalia
  • rozalia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1783
  • Otrzymane dziękuję: 7591
Po oddaniu go do czyszczenia miałam Winowsa XP,ale w związku z tym,ze skończył się w nim okres ochronny wgrano mi wtedy Windowsa 7 Ultimate , zainst. pamięć RAM 2,5 GB , typ systemu 32 bitowy system operacyjny. Przedtem nie miałam problemu ani z dżwiękiem ani z zawieszaniem. Dlatego wiąże właśnie ze zmianą na 7 te problemy. Zacznę się rozglądać za uczciwym wykonawcą. Sama sobie nie poradzę.Jeszcze raz serdeczne dzięki za porady :thanks: :thanks:
Pozdrawiam.Rozalia

Laptop, tablet, komputer - różne porady, pytania.... 11 Lis 2017 10:55 #574258

  • Dino_saur
  • Dino_saur's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 523
  • Otrzymane dziękuję: 1087
Zanim poszukasz fachowca i poniesiesz koszty, zainteresuj się i sprawdź jak działa Lubuntu na Twoim lapku. To dystrybucja linuxa bardzo lekka na stare kompy. Z sieci ściągniesz tzw Lubuntu LiveCD czyli płytke z systemem Lubuntu, który możesz odpalić na swoim lapku. Po pierwsze dla Twojej pewności jest to system darmowy - niczyich praw własności nie naruszasz ściągając go z sieci. Po drugie odpalenie takiej płytki nie naruszy niczego co masz zainstalowane na komputerze na stałe, a pozwoli Ci zapoznać się z Lubuntu. Zobaczysz jak działa, wypróbujesz wszystko. I wtedy łatwiej zdecydować czy instalować linuxa czy nie.
A poza tym wpisz w googlach 'stary laptop linux' i przejrzyj co Ci wyrzuci....
Ps.
Lubuntu to lekki klon Ubuntu, dynamicznie rozwijającej się dystrybucji linuxa od kilkunastu lat.
Za tę wiadomość podziękował(a): rozalia

Laptop, tablet, komputer - różne porady, pytania.... 11 Lis 2017 12:48 #574271

  • rozalia
  • rozalia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1783
  • Otrzymane dziękuję: 7591
Dziękuję. Zaczęłam poszukiwania i wyszło,że do mojego Toshiby Satellite może być Pepermint Linux lub Tiny core Linux. I tak to dla mnie czarna magia.
Pozdrawiam.Rozalia

Laptop, tablet, komputer - różne porady, pytania.... 11 Lis 2017 17:19 #574294

  • Kasionek
  • Kasionek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 3179
  • Otrzymane dziękuję: 5453
Podczytywałam , bo mam także problem z laptopem po przejściu z paskudnego windowsa 8 ( który nie chciał współpracować z żadnym urządzeniem w domowym biurze ) na 10. I zaczął się jeszcze gorszy koszmar, To jest laptop firmy lenovo zakupiony dla syna do gier.Nieustannie przy grach się crashuje . Pytałam wszędzie co może być przyczyna i jak można temu zaradzić. Dodam, że laptop nie był tani.

Laptop, tablet, komputer - różne porady, pytania.... 11 Lis 2017 21:22 #574337

  • elagrano
  • elagrano's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 274
  • Otrzymane dziękuję: 530
No i coś się dowiedziałaś w kwestii tego laptopa? A był w serwisie? Bardzo mnie to ciekawi, bo do takiego lapka się przymierzam- widziałam wiele pozytywnych opinii.
Ostatnio zmieniany: 11 Lis 2017 21:23 przez elagrano.

Laptop, tablet, komputer - różne porady, pytania.... 11 Lis 2017 21:34 #574339

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2428
Z komputerami, które mają widnowsa jest problem z plikami, które zostają po wszelakich programach. Poza tym sam system genreruje pełno śmieci.
Z doświadczeniam wiem, że lepiej jest zainstalować na komputerze Ubuntu lub inne z oprogramowań linuksa lub przerzucić na mac'a
Maca mini kupiłem sobie na początku stycznia 2016 roku i do tej pory nie narzekam, sytem jest prosty i przede wszystkim bardzo płynny.
Po przygodach z laptopem i bycia testerem windowsa odeszłęm od tej marki na zawsze :mad2: Nie dziwię się, że grono użytkowników produktów
Apple stale rośnie. Natomiast w tym roku także wymieniłem telefon na iPhona i wszystko spisuje się na medal ;)

Dlatego polecam albo ubuntu albo mac'a. To jedyne w tym momencie stabilne systemy operacyjne, na które się nie narzeka.
Pozostaje tylko kwestia przyzwyczajenia :rotfl1: :devil1:

Laptop, tablet, komputer - różne porady, pytania.... 11 Lis 2017 23:04 #574351

  • elagrano
  • elagrano's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 274
  • Otrzymane dziękuję: 530
Skoro Linux jest tu tak zachwalany, to jeszcze chciałabym wiedzieć jak w jego środowisku pracują programy graficzne?

Laptop, tablet, komputer - różne porady, pytania.... 12 Lis 2017 17:24 #574405

  • Dino_saur
  • Dino_saur's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 523
  • Otrzymane dziękuję: 1087
Jak już mówiłem, linuxa używam od kilkunastu lat. O jego zaletach nie będę ciągle mówił, spróbujcie sami.
Oprogramowanie linuxa na pewno dorównuje oprogramowaniu windy (programy graficzne, programy multimedialne, programy biurowe, edytory tekstów, bazy danych, arkusze kalkulacyjne, etc...) a nawet je przewyższa. Kolejna zaleta - jest to wszystko za darmo. Tak, dokładnie, za darmo.
Kolejna zaleta, choć dla zwykłego użytkownika może nie tak oczywista: jest to oprogramowanie, którego kod źródłowy jest dostępny. Więc nie ma tam żadnych koni trojańskich, backdoorów, etc. Bo zaraz byłyby wykryte i opublikowane. Aktualizacje bezpieczeństwa pojawiają się błyskawicznie po wykryciu problemów - a nie po kilku miesiącach.
Użytkowanie jest równie proste, a może nawet bardziej, niż windy.

Dlaczego więc linux na domowych komputerach nie jest aż tak popularny? Po pierwsze, wiele wokól linuxa narosło złych legend. Po drugie, konsupcjonizm. Sprzedając Wam komputer za kilkanaście stówek, sprzedawca dorzuci jeszcze windę za kilka stówek i kupę oprogramowania dodatkowego za drugie albo i trzecie tyle. Kilkanaście stówek zamienia się w kilkadziesiąt, a marża dla sprzedawcy jest procentem od tego. Proste...
A później trzeba jeszcze to i owo dokupić, i karuzela się kręci :evil:

Piszę to wszystko korzystając z przeglądarki Opera, system operacyjny mojego kompa (10-letniego) to Kubuntu 17.10. W tle brzmi muzyka Pink Floyd (odtwarzacz Amarok) - wszystko oprogramowanie Open Source :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Forumowa Żabula, rozalia

Laptop, tablet, komputer - różne porady, pytania.... 12 Lis 2017 17:39 #574413

  • Dino_saur
  • Dino_saur's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 523
  • Otrzymane dziękuję: 1087
rozalia wrote:
Dziękuję. Zaczęłam poszukiwania i wyszło,że do mojego Toshiby Satellite może być Pepermint Linux lub Tiny core Linux. I tak to dla mnie czarna magia.
Rozalko, poradzisz sobie :)
Jak potrzebujesz pomocy pisz na pw.
Jak potrzebujesz pomocy poszukaj młodego człowieka w rodzinie bądź wśród znajomych - na pewno jakiegoś licealistę czy studenta znajdziesz to Ci pomoże.
Szukaj poza tym wszystkich odpowiedzi w googlach - ich algorytm wyszukiwania jest bardzo elastyczny - wpisuj wszystkie słowa które Ci się nasuwają w związku z problemem - resztę zrobi Wujcio Google :evil:
Pepermint Linux - ok, Tiny Core - trudno powiedzieć - nie znam, polecam powtórnie Lubuntu. A dodatkowo Knopix i Slax.

Z "fachowcami" typu tego artysty który zainstalował Ci windę 7 na tym lapku - to daj sobie spokój. Lepiej za tą kasę kupić butelkę whisky, miło, przyjemnie, a i tak jesteś w tym samym miejscu co przedtem :lol:

Poradzisz sobie, uda Ci się na pewno :bye:

Laptop, tablet, komputer - różne porady, pytania.... 12 Lis 2017 18:55 #574424

  • rozalia
  • rozalia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1783
  • Otrzymane dziękuję: 7591
Młody w rodzinie jest w 2 klasie technikum mechatronicznego , powinien dać rady. Jak będzie miał więcej czasu wolnego poproszę, by wpadł do mnie. Na razie dzisiaj mi się nie zawiesza. Wkurza mnie tylko ten charczący dżwięk. Nie można słuchać muzyki tylko w słuchawkach jest idealny.jeszcze raz dziękuję i chętnie skorzystam z porad na pw. : :flower2: :drink1:
Pozdrawiam.Rozalia

Laptop, tablet, komputer - różne porady, pytania.... 12 Lis 2017 21:46 #574449

  • Kasionek
  • Kasionek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 3179
  • Otrzymane dziękuję: 5453
A jaki system operacyjny polecacie na laptop ,który służy przede wszystkim do gier.Teraz syn ma Windows 10 i niestety pomimo dobrych parametrów się muli ,kreuje lub gry nie chodzą.
Ostatnio zmieniany: 12 Lis 2017 21:48 przez Kasionek.

Laptop, tablet, komputer - różne porady, pytania.... 13 Lis 2017 07:56 #574480

  • Dino_saur
  • Dino_saur's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 523
  • Otrzymane dziękuję: 1087
Kasionek, niestety, tu Ci niewiele pomogę. Większość gier wymaga windy, a ja się na tym systemie nie znam. Jedyne co, to spróbuj jakiejś starszej wersji nie aż tak zasobożernej jak '10'. No i wybierz wersję jeszcze wspieraną przez Microsoft, bo będzie problem z bezpieczeństwem systemu. Ale sprawdź, bo wtedy najnowsze gry mogą nie chodzić. Być może jedynym wyjściem będzie nowszy sprzęt... i tak właśnie nakręca się konsupcjonizm. Bo za chwilę będzie kolejna winda i kolejne nowsze gry i znowu ten sam problem... :woohoo:

Rozalka, trzymam kciuki :bye:
Za tę wiadomość podziękował(a): rozalia, Kasionek

Laptop, tablet, komputer - różne porady, pytania.... 13 Lis 2017 10:27 #574488

  • Kasionek
  • Kasionek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 3179
  • Otrzymane dziękuję: 5453
Zbyszku dzięki za odpowiedź . Właśnie dziecko uświadomiło mi , ze najlepiej kupić komputer, bo w nim można coś zawsze ulepszyć. Cena bez monitora zwaliła mnie z nóg , a na pocieszenie syn dodał, ze wybierał ze średnioniskiej półki. :devil1:

Laptop, tablet, komputer - różne porady, pytania.... 13 Lis 2017 17:26 #574556

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2428
Kasiu, jeżeli faktycznie to ma być komputer do gier to zdecydowanie polecam ci stacjonarkę. Może i zajmuje więcej miejsca, ale na pewno będzie
sprawniejszy się niż niejeden laptop. Tak jak napisałaś, będzie można dołożyć, dyski,pamięć, zmienić kartę graficzną itp. Jeżeli chodzi o system to
wszystkie windowsy po około 1,5 roku, po 2 latach najlepiej jest zainstalować od nowa by pozbyć się "śmieci" dogłębnie. Jakiego windowsa wybrać?
Na pewno nie xp oraz viste. To są już przestarzałe systemy i już nie mają wsparcia aktualizacjami. Proponowałbym windowsa 7 i nie aktualizowanie go
do wyższych wersji.

Jeżeli naprawdę macie możliwość przejść na inny system niż windows, to będę was do tego zachęcać. Tak jak Zbyszek ;)
Linuks jest naprawdę sprawną maszyną, a przede wszystkim system Ubuntu. Miałem na laptopie ponad rok i zdecydowanie wygrywał batalie
z widnowsem.
Za tę wiadomość podziękował(a): rozalia, Kasionek, alfamixi, Dino_saur


Zielone okna z estimeble.pl

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Wygenerowano w 0.423 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum