W ostatnich latach coraz częściej pojawia się problem obcych gatunków roślin, które intensywnie rozmnażając się powodują zagrożenie dla rodzimej flory.
Część z tych roślin została sprowadzona jako rośliny użytkowe, w tym spożywcze, lecznicze, ozdobne, miododajne, kosmetyczne, inne zostały zawleczone z transportem różnorodnych towarów i materiałów .
Większość z tych sprowadzonych roślin przyniosła korzyści ludziom i nie spowodowała problemów. Jednakże, niewielka część sprowadzonych roślin wydostaje się z uprawy, naturalizuje się i kolonizuje naturalne lub stworzone przez człowieka ekosystemy. Nazywa się je
inwazyjnymi gatunkami obcymi.
Są one zagrożeniem dla równowagi ekologicznej, ponieważ nie posiadając wrogów naturalnych, a tym samym konkurencji, wypierają gatunki rodzime.
Wzdłuż dolin rzecznych rozprzestrzeniają się takie obce geograficznie gatunki, jak m. in.:
niecierpek gruczołowaty Impatiens glandulifera, uczep amerykański Bidens frondosa, rzepień włoski Xanthium albinum, czy kolczurka klapowana Echinocystis lobata .
Te rośliny również w swoich ojczyznach są związane z siedliskami i zbiorowiskami roślinnymi towarzyszącymi rzekom oraz korzystają z warunków pionierskich stwarzanych przez nie (aluwia, krawędzie dolin, urwiska).
W wielu zbiornikach zadomowiły się rośliny wodne pochodzące z odległych rejonów geograficznych, jak
moczarka kanadyjska Elodea canadensis czy ostatnio także E. nuttallii.
Działalność akwarystów przyczynia się do wprowadzania do zbiorników kolejnych roślin wodnych o obcym rodowodzie, jak np.
azolla paprotkowata Azolla filiculoides Mimo że jest to roślina pochodząca z ciepłych regionów, stwierdzono przypadki jej zimowania przy temperaturze dochodzącej do - 22
o C).
Na brzegach jezior, stawów i na brzegach rzek, od dawna obecne są gatunki takie jak:
tatarak zwyczajny Acorus calamus, uczep amerykański Bidens frondosa, niecierpek gruczołowaty Impatiens glandulifera czy rudbekia naga Rudbeckia laciniata.
Do inwazyjnych neofitów opanowujących tereny nadbrzeżne na skalę masową, należy również
nawłoć Solidago .
Na terenach mokradłowych najpowszechniej występują
nawłoć późna Solidago gigantea i nawłoć kanadyjska Solidago canadensis. Dotychczas lokalnie i przeważnie na siedliskach wilgotnych, torfowiskach lub łąkach, rozprzestrzenia się także
nawłoć trawolistna Solidago graminifolia. Najprawdopodobniej zarówno nawłoć późna i kanadyjska zostały wprowadzone do uprawy jako rośliny ozdobne. Gatunek ten jest bardzo inwazyjny, powiększył zasoby w około pięćdziesiąt lat z zaledwie około 60 stanowisk znanych w połowie XX w. do 3,5 tysiąca obecnie.
Dodatkowym zagrożeniem dla rodzimej flory jest fakt, że nawłocie wytwarzają substancje hamujące rozwój innych organizmów.
W ostatnich latach rejestrowane jest też rozprzestrzenianie się kolejnych, nowych przybyszów, jak
pałka wysmukła (Laxmana) Typha laxmannii, gatunek po raz pierwszy odnotowany w kraju w 1988 r., a współcześnie spotykany na kolejnych stanowiskach na południu Polski.
Do najgroźniejszych gatunków inwazyjnych w Polsce jednak należy
tawuła kutnerowata, ponieważ rozwój jej zwartych, kęp prowadzi do degradacji, przesuszenia i mineralizacji torfowisk oraz ogranicza występowanie gatunków rodzimych, co doprowadza do drastycznego zmniejszenia różnorodności biologicznej roślinności. Może ona w ciągu kilku lat doprowadzić do niemal całkowitego opanowania roślinności o charakterze naturalnym i wyeliminowania większości gatunków torfowiskowych.