TEMAT: moje przygody z roślinami

moje przygody z roślinami 20 Sty 2015 20:37 #331379

  • PM68
  • PM68's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 231
  • Otrzymane dziękuję: 284
Anka, jeśli to wygwizdowo to posadzenie tam cypryśnika obciążone jest pewnym ryzykiem.
Q x warei - na pewno nie zmarznie ale kolory jesienne mogą rozczarować. Nie jest to szkarłat ale raczej bursztynowa żółć. Jak chcesz czerwień to pomyśl raczej o dębie błotnym 'Green Pillar' albo o q. coccinea. Te nigdy nie zawodzą.
Duży wybór jest też w ambrowcach - poczynając od form naturalnych (Worplesdon) poprzez kolumnowe (Slender Silhouette, Simone) kuliste (Gumball, Okonee) aż po płaczące (Pendula).

pozdrawiam,

Mariusz
plantmar.pl


Zielone okna z estimeble.pl

moje przygody z roślinami 20 Sty 2015 21:28 #331440

  • anka_
  • anka_'s Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 82
  • Otrzymane dziękuję: 33
O przebarwienia Q x warei pytałam bardziej w kontekście zestawień(nie znalazłam ich jesiennej fotki). Nie może przecież wszystko płonąć purpurą. Co do Green Pillar to on już jest na żelaznej liście.
Zawsze byłam przekonana, że ambrowce to są delikatne i wrażliwe na mróz. A na pewno bardziej niż cypryśniki. Ale na te ostatnie i tak się skuszę.
Pozdrawiam- Anka

moje przygody z roślinami 20 Sty 2015 21:56 #331469

  • PM68
  • PM68's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 231
  • Otrzymane dziękuję: 284
Z ambrowcami nie jest tak źle. Ostatnio zauważyłem, że sadzą je wzdłuż dróg w Poznaniu. Co prawda są to już sporawe drzewa i na zimę widzę owijają korony agrowłókniną. Worplesdon powiadają, jest odmianą mocniejszą niż gatunek. Stąd często występuje jako alejówka.
Zapomniałem dodać coś o dębie Crimson Spire - w opisach jesienią barwi się na czerwono. I liść ma bardziej konkretny niż palustris.

pozdrawiam,

Mariusz
plantmar.pl

moje przygody z roślinami 20 Sty 2015 23:06 #331512

  • PM68
  • PM68's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 231
  • Otrzymane dziękuję: 284
Anka, ambrowiec Pendula nieco odbiega od naszych stereotypowych wyobrażeń. Długie gałęzie boczne
przewisają lekko w dół pod wpływem swego ciężaru. Spójrz na zdjęcie pięknego okazu z Dortmundu.

IPM2012100.jpg


IPM2012102.jpg


pozdrawiam,

Mariusz
plantmar.pl
Za tę wiadomość podziękował(a): anka_

moje przygody z roślinami 20 Sty 2015 23:15 #331519

  • anka_
  • anka_'s Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 82
  • Otrzymane dziękuję: 33
Mariuszu wiesz może ile ten okaz ma lat? Piękny jest, ławeczki tylko pod nim brakuje.
Pozdrawiam- Anka

moje przygody z roślinami 21 Sty 2015 09:14 #331604

  • PM68
  • PM68's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 231
  • Otrzymane dziękuję: 284
Zdjęcie pochodzi z Ogrodu Botanicznego w Dortmundzie, więc podejrzewam, że sadził go jeszcze sam Gerd Krussmann, który zmarł w 1980. Oceniam jego wiek na jakieś 40-45 lat.
plantmar.pl


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.259 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum