TEMAT: moje przygody z roślinami

moje przygody z roślinami 01 Lut 2014 14:46 #220751

  • Roma
  • Roma's Avatar
Mój wzrok z kolei przykuła wiśnia,zaraz będę szukała więcej informacji na jej temat.


Zielone okna z estimeble.pl

moje przygody z roślinami 01 Lut 2014 15:48 #220780

  • PM68
  • PM68's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 231
  • Otrzymane dziękuję: 284
Końcówka -zam w nazwie hodowlanej wskazuje jednoznacznie iż odmiana ta pochodzi od Jima Zampini ze szkółki Lake County Nursery z Perry w stanie Ohio. To prawdziwa fabryka nowych odmian. Stamtąd pochodzą m.in. wszystkie biblijne pstrolistne derenie (Samaritan, Galilean ...)i hortensja bukietowa Paszam.

Jeszcze kilka drobiazgów z Essen:

IPMEssen2014011.jpg


IPMEssen2014010.jpg


IPMEssen2014016.jpg


IPMEssen2014033.jpg


pozdrawiam,

Mariusz
plantmar.pl
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma

moje przygody z roślinami 01 Lut 2014 18:45 #220843

  • PM68
  • PM68's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 231
  • Otrzymane dziękuję: 284
hydrangea paniculata Magical Summer (Bokra13)

Plantarium2013070.jpg


Plantarium2013073.jpg


Plantarium2013072.jpg


hydrangea Blueberry Cheesecake (na moje oko to bardziej H. serrata...)

plantarium2012084.jpg


hydrangea Cotton Candy

plantarium2012091.jpg


Bożena, Rastede jeszcze u mnie nie kwitła więc nie będę pokazywał suchych badyli
ostatnio udało mi się przytargać ze Stanów miniaturową Mini Penny Flowering Machine (miniaturkę co kwitnie na jednorocznych) a z Niemiec kolorową macrophyllę Schloss Wackerbarth (juz mam dość 'gaciowych róży'!). O innych nowościach nie będę za dużo rozpowiadał bo za szybko się zestarzeją. :bye:

pozdrawiam,

Mariusz
plantmar.pl

moje przygody z roślinami 01 Lut 2014 19:42 #220867

  • Babopielka
  • Babopielka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Kocham hortensje
  • Posty: 647
  • Otrzymane dziękuję: 691
Mariusz, czy ja dobrze zrozumiałam, że H. paniculata 'Bokrathirteen' SWEET SUMMER i H.
paniculata MAGICAL SUMMER to jest jedna odmiana? Zaczynam się gubić w tych nowościach. :unsure:

Widzę, że z Blueberry Cheesecake jest spore zamieszanie. Jest zaliczana do gatunku serrata i do gatunku macrophylla.
Nie dziwi mnie to. Największe zamieszanie jest z odmianami o płaskich kwiatostanach.
Ja bym ją zaliczyła raczej do gatunku macrophylla, liście ma typowe dla tego gatunku.
Podobnie jest 'Veerle' i serrata i macrophylla :jeez:

H. macrophylla 'Horwack' SCHLOSS WACKERBARTH mam ale jeszcze nie kwitła u mnie.

H.macrophylla 'Mini Penny', też mam. Tą trzeba mieć :P przecież ona pochodzi od 'Penny Mac'. O Pani Penny McHenry chyba każdy "hortensjomaniak" słyszał.

Z róż już dawno się wyleczyłam. :)
Pozdrawiam, Bożena
Babopielki prawie park
Hortensje Babopielki Picasa Web Album
hortensjebabopielki Blog

moje przygody z roślinami 01 Lut 2014 20:10 #220878

  • PM68
  • PM68's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 231
  • Otrzymane dziękuję: 284
Plantarium2013071.jpg


Wydaje mi się że wszystkie Bokry i Savill Lace pochodzą ze szkółki Boot. Spójrz na zdjęcie powyżej. Bokra 13 (Sweet Summer) stała sie Magicalem. Czyż nie jest tak że niektóre firmy wyspecjalizowane w hortensjach bukietowych stosują bardzo wysublimowane podstępy marketingowe dodając do nazw swoje 'firmowe' przedrostki ? W przypadku Kolstera to Magical.
Nie sądzę, aby wszystkie Magicale były przez niego wyhodowane. Co na przykład sądzisz o Bokraflame i Magical Flame ? Dokładnie wytłumaczył mi to Alex Schoemaker (ten od Bombshella) kiedy zobaczyłem u niego Living Mathilde. Powiedział, że będzie dodawał przedrostek Living do każdej odmiany, aby wszystkie hortensje z tą nazwą kojarzono z jego 'wyjątkowej jakości' roślinami. Podobną filozofię ma zdaje się Kolster. Podobny los spotkał przecież brzozę Globe (u Kolstera nazywa się już Magical Globe).
Pewności nie mam ale ciekawy jestem co o tym sądzisz ?

pozdrawiam,

Mariusz
plantmar.pl

moje przygody z roślinami 01 Lut 2014 20:25 #220885

  • PM68
  • PM68's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 231
  • Otrzymane dziękuję: 284
wyszperałem w swojej fototece 'twardy dowód'. Spójrz.

hpSweetSummer004.jpg


pozdrawiam,

Mariusz
plantmar.pl

moje przygody z roślinami 01 Lut 2014 20:38 #220890

  • Babopielka
  • Babopielka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Kocham hortensje
  • Posty: 647
  • Otrzymane dziękuję: 691
Ja niedługo od tych nazw firmowych dostanę bólu głowy. ;) A tak całkiem poważnie to wiem, że nazwa 'Bokraflame' to nazwa odmiany a dodatek MAGICAL CANDLE to nazwa handlowa. Oczywiście mamy tu to do czynienia z jedną odmianą. Ja to wiem, Ty też to wiesz ale co z rzeszą mniej zorientowanych w tym temacie? Ktoś kupi sobie odmianę 'Bokraflame', następnie zobaczy ją z nazwą MAGICAL CANDLE i też ją kupi. Nieświadomy tego, że już ją mam :unsure:
Ty chyba miałeś na myśli 'Bokratorch' MAGICAL FLAME? To też jedna odmiana z dwoma nazwami.


A Sweet Summer, czy też MAGICAL SUMMER i tak chcę mieć ale jedna mi wystarczy :P
Pozdrawiam, Bożena
Babopielki prawie park
Hortensje Babopielki Picasa Web Album
hortensjebabopielki Blog

moje przygody z roślinami 01 Lut 2014 20:49 #220896

  • PM68
  • PM68's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 231
  • Otrzymane dziękuję: 284
Opowiem Ci jeszcze jedną historię.
Kiedy spacerowałem sobie po holenderskiej Narodowej Kolekcji Hortensji kilka wydało mi się z lekka podejrzanych. W odpowiedzi na moją uwagę właściciel owej kolekcji wzruszył tylko ramionami i powiedział, żebym się nie przejmował bo on też sądzi, że to pewnie nie te odmiany co pisze na tabliczce.
Czego uczą te przykłady ? Aby ograniczyć zaufanie i nie wierzyć w dogmaty. Po tej przygodzie zmieniłem trochę taktykę i staram się kupować odmiany tam, skąd pochodzą jeśli to możliwe.

pozdrawiam,

Mariusz
plantmar.pl

moje przygody z roślinami 01 Lut 2014 21:13 #220908

  • PM68
  • PM68's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 231
  • Otrzymane dziękuję: 284
Greenspire

hpGreenspire1.jpg


Tender Rose

hpTenderRose.jpg


Skylight

hpSkylight3.jpg


Midlate Summer

hpMidlateSummer.jpg


Mustila

hpMustila.jpg


National Arboretum

hpNationalArboretum.jpg


Ps. To akurat nie o te odmiany chodziło

pozdrawiam,

Mariusz
plantmar.pl

moje przygody z roślinami 01 Lut 2014 21:26 #220914

  • Babopielka
  • Babopielka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Kocham hortensje
  • Posty: 647
  • Otrzymane dziękuję: 691
Pomyłki zdarzają się wszędzie. Myślę ,że jest to nieuniknione, ponieważ odmian np. bukietowych jest dużo, różnią się od siebie już nie szczegółami a szczególikami a o ogrodowych, już lepiej nie mówić. Potrzeba naprawdę wprawnego oka, żeby je rozpoznać.

Dobrze, że masz takie możliwości, żeby kupować u źródła. Ja niestety jestem skazana na łaskę pośredników. Dopiero po zakupie i obserwacji, weryfikuję zgodność zakupu, z odmianą.

Kilka z tych ostatnich odmian, jest na mojej liście chciejstw. :whistle:

Dostałam właśnie informację, że H. paniculata 'Rastede' to jest najprawdopodobniej 'Limelight' ze zmienioną nazwą, żeby pominąć opłaty licencyjne :ohmy: Wiesz coś o tym? To już byłoby lekkie przegięcie.
Pozdrawiam, Bożena
Babopielki prawie park
Hortensje Babopielki Picasa Web Album
hortensjebabopielki Blog

moje przygody z roślinami 01 Lut 2014 21:45 #220930

  • PM68
  • PM68's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 231
  • Otrzymane dziękuję: 284
nic mi nie wiadomo. Nie zdążyłem w ogóle nic poczytać skąd to się wzięło i mam tylko kilka na próbę. Zobaczymy jak zakwitnie, ale spróbuję podzwonić w kilka miejsc po informacje. Nazwa kojarzy mi się z pewną szkółkarską miejscowością w Niemczech ale wcale bym się nie zdziwił gdyby to była prawda. Podobnie rzecz się ma z Butterfly/Levana. Byle interes się kręcił.
:lol: przypomniał mi się waldek727 ze swoim sławnym postem.
Bożena, mam Ci odłożyć Black Diamonds ? Jak dobrze pamiętam to już występuje w trzech kolorach (odmianach).

pozdrawiam,

Mariusz
plantmar.pl

moje przygody z roślinami 01 Lut 2014 21:55 #220938

  • Babopielka
  • Babopielka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Kocham hortensje
  • Posty: 647
  • Otrzymane dziękuję: 691
Ty się Kolego nie naśmiewaj z pasjonatów :whistle: Czasami to ja sama z siebie się śmieję :oops:
'Rastede' chcę, muszę się przekonać, czy to prawda. Oczywiście Black Diamonds też chcę.
Zadzwonię do Ciebie w przyszłym tygodniu to ustalimy szczególiki. :P
Pozdrawiam, Bożena
Babopielki prawie park
Hortensje Babopielki Picasa Web Album
hortensjebabopielki Blog

moje przygody z roślinami 02 Lut 2014 10:48 #221031

  • PM68
  • PM68's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 231
  • Otrzymane dziękuję: 284
:eek3: widzę, że trzeba szybko czytać posty bo na drugi dzień znikają zdjęcia :P
plantmar.pl

moje przygody z roślinami 02 Lut 2014 13:05 #221059

  • Roma
  • Roma's Avatar
Marku-znikające fotki to nie problem Forum a raczej tego przez jaki hosting są wstawiane.

moje przygody z roślinami 02 Lut 2014 14:04 #221074

  • PM68
  • PM68's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 231
  • Otrzymane dziękuję: 284
Roma, ja to się na programach komputerowych zupełnie nie znam, wstawianie tutaj postów ze zdjęciami uważam za swoje szczytowe osiągnięcie. Zamiast 4 zdjęć z Essen dzisiaj widzę tylko 'Załącznik nie został znaleziony' a wczoraj jeszcze były. Wstawiałem zdjęcia przez 'wstaw plik' i nie wiem co to za Hosting tam siedzi. Możesz mi coś poradzić ?

pozdrawiam,

Mariusz
plantmar.pl

moje przygody z roślinami 02 Lut 2014 15:24 #221090

  • Roma
  • Roma's Avatar
Szczerze? to jestem na tym samym poziomie komputerowym co i Ty :( poczytaj sobie coś na temat wstawiania fotek tutaj.
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...anie-zdjec-na-serwer
i może jeszcze tu
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...c-serwery-hostingowe

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...ej-oznakowac-zdjecia
a tak w ogóle to tu jest dobra ściąga :) na wszystko
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...jecia-edycja-profilu
Miłej lektury na niedzielne popołudnie :bye:
Ostatnio zmieniany: 02 Lut 2014 15:25 przez Roma.

moje przygody z roślinami 02 Lut 2014 19:38 #221146

  • PM68
  • PM68's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 231
  • Otrzymane dziękuję: 284
widzę, że muszę trochę potrenować wklejanie zdjęć więc przy tej okazji pokażę najstarszy dąb w Niemczech zwany Feme-Eiche (dąb Sprawiedliwości). Można go zobaczyć w miejscowości Erle w Westfalii, całkiem niedaleko granicy z Holandią. Według szacunków ma ponad 1300 lat ale jak widać trzyma się całkiem dzielnie.

Femeeiche019.jpg


Femeeiche033.jpg


Femeeiche035.jpg


pozdrawiam,

Mariusz
plantmar.pl
Za tę wiadomość podziękował(a): dodad, sd-a, Amlos, piku, waldek727

moje przygody z roślinami 12 Lut 2014 10:59 #223819

  • Babopielka
  • Babopielka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Kocham hortensje
  • Posty: 647
  • Otrzymane dziękuję: 691
Ja wrócę jeszcze do tych hortensji COTTON CANDY i BLUEBERRY CHESECAKE. Nie uważasz, że to jest jedna odmiana?
Obie są jako 'Mak 20', czyli jest to jedna odmiana, którą handlowcy sobie przerobili na dwie różne,
żeby kasę od nas wyciągnąć. :evil: :club2:

Powinien ktoś, wreszcie zrobić porządek z tym nazewnictwem i zakazać takich praktyk. :dry:
Pozdrawiam, Bożena
Babopielki prawie park
Hortensje Babopielki Picasa Web Album
hortensjebabopielki Blog
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.314 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum