TEMAT: Zbiornik na wodę deszczową pod rynną.

Zbiornik na wodę deszczową pod rynną. 14 Mar 2019 09:10 #648213

• Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 3177
Na działce mam pod jedną rynną z dachu domku krąg betonowy którego dno zacementowałem i do niego zbieram wodę deszczową.
Z drugiej rynny woda leci mi za pośrednictwem rury spustowej pod ziemię. Pod rurę spustową podstawiłem pojemnik plastykowy z otworem na dnie. Do pojemnika powkładałem kamienie ( dla ozdoby). Rurę długości 2 metrów zakopałem pod katem w ziemi na głębokość ok. 30 – 40 cm i ją przedłużyłem rynną 1,7 metra położoną odwrotnie. Rura i rynna pod ziemią jest plastykowa. Połączenie pojemnika i rury kolankiem. Woda wpływa z rynny do pojemnika, a następnie spływa w dół rurą i wsiąka w ziemię pod rynną. W rurze zrobiłem otwory odpływowe ( to tzw. rura rozsączająca) i owinąłem cienką tkaniną, która działa jak filtr i zabezpiecza warstwę filtracyjną przed zamuleniem (zapchaniem ziemią).
Jak brak jest opadów deszczu to krąg napełniam wodą z kranu - roślin nie podlewam zimną wodą z kranu. Z kręgu wodę deszczową wybieram do 200 litrowej beczki i wykorzystuję ją do sporządzania preparatów ekologicznych.
Na okres zimowy wodę z kręgi wylewam za pomocą kranika spustowego zabetonowanego w krąg. Odcinam też dopływ wody do kręgu na okres zimowy i nakrywam go blachą.
Dziś zdejmę zabezpieczenia z kręgu i po założeniu uszczelnienia na otwór odpływowy zacznę zbierać wodę deszczową . :dance:
A jak Wy zbieracie wodę deszczową?
Ostatnio zmieniany: 14 Mar 2019 09:17 przez Jan4.

Zbiornik na wodę deszczową pod rynną. 14 Mar 2019 12:18 #648233

• Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 3177
Pierwsze zdjęcie krąg zabezpieczony przez okrycie blachą na zimę.
Zdjęcie drugie po usunięciu zabezpieczeń. Akurat zaczął padać deszczyk i naleciało trochę deszczówki. :) Krąg służy mi ponad 30 lat. :dance:

DSCN2726.jpg
DSCN2727.jpg

A jak inni zbierają deszczówkę.
Ostatnio zmieniany: 14 Mar 2019 12:28 przez Jan4.

Wygenerowano w 0.080 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum