• Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: OGRÓDKI DZIAŁKOWE ZAGROŻONE!!

Odp: OGRÓDKI DZIAŁKOWE ZAGROŻONE!! 02 Lut 2013 11:43 #118166

  • jadwiga1
  • jadwiga1's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • miłośniczka wszystkich kwiatów
  • Posty: 833
  • Otrzymane dziękuję: 768
I Ja wwysłałam swój głos
SERDECZNIE ZAPRASZAMY
ogród Jadwigi i Henryka


Zielone okna z estimeble.pl

OGRÓDKI DZIAŁKOWE ZAGROŻONE!! 04 Lut 2013 20:26 #119443

  • Iwona M
  • Iwona M's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 609
  • Otrzymane dziękuję: 2337
Od kilku lat użytkuję ogródek działkowy w ROD, który przekazali mi rodzice. Działka jest w naszej rodzinie od 1966r, więc na pewno jestem z nią związana emocjonalnie. Niestety nie popieram działaczy z PZD, oni po prostu bronią swoich ciepłych posadek i rzeki pieniędzy od swoich członków. Dlatego wszędzie słychać ich lamenty i przesadzone obawy. O swoje działki mogą obawiać się użytkownicy w dużych miastach , w okolicach atrakcyjnych dla deweloperów , oraz tych najbardziej zaniedbanych . Większość ogrodów nie leży na takich terenach. Przejęcie przez gminy terenów może przynieść również korzyści, będzie można stworzyć coś na kształt wspólnoty mieszkaniowej, podatek gruntowy płacić do lokalnego samorządu , a nie do jakiejś centralnej organizacji. Wszyscy Ci którzy kiedyś mieszkali w mieszkaniach komunalnych, a teraz we wspólnotach wiedzą co mam na myśli. Na lokalny samorząd mamy bardzo duży wpływ, z reguły znamy swoich radnych, łatwiej wpłynąć na samorząd niż na jakąś "kosmiczną" organizację. Mam nadzieję, że POD straci swój monopol, nie będzie perfidnie manipulował swoimi z reguły starszymi członkami i każdy zobaczył że były to "strachy na lachy". Uważam, że wiele ogrodów działkowych jest bardzo zaniedbanych i te powinny być zlikwidowane, a te które stanowią ozdobę okolicy same się obronią.

OGRÓDKI DZIAŁKOWE ZAGROŻONE!! 04 Lut 2013 21:31 #119494

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
U nas samorząd po cichutku wcielił teren ogrodów działkowych do terenów przeznaczonych dla dewelopera. Tylko interwencja prawnika z PZD pozwoliła z tego wybrnąć.
Iwono, w Twoim poście jest też błąd merytoryczny, obecnie działkowcy są zwolnieni z podatków, ponoszą jedynie koszt utrzymania na działkach infrastruktury, niewielka część tych opłat jest przekazywana do Zarządu Głównego, do nas te pieniądze wróciły w postaci porad prawnych i reprezentowania w sądzie.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

OGRÓDKI DZIAŁKOWE ZAGROŻONE!! 04 Lut 2013 22:09 #119516

  • piotrek_ns
  • piotrek_ns's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1433
  • Otrzymane dziękuję: 1226
Iwona M wrote:
Przejęcie przez gminy terenów może przynieść również korzyści, będzie można stworzyć coś na kształt wspólnoty mieszkaniowej, podatek gruntowy płacić do lokalnego samorządu , a nie do jakiejś centralnej organizacji. Wszyscy Ci którzy kiedyś mieszkali w mieszkaniach komunalnych, a teraz we wspólnotach wiedzą co mam na myśli. Na lokalny samorząd mamy bardzo duży wpływ, z reguły znamy swoich radnych, łatwiej wpłynąć na samorząd niż na jakąś "kosmiczną" organizację.

Z tymi wspólnotami nie jest tak kolorowo jak piszesz. Nie wiem czy sama jesteś w takiej wspólnocie, bo to jest tylko wtedy super gdy wszyscy mają podobne poglądy i ze sobą się zgadzają. Wystarczy, że jeden lokator się wyłamie z "wspólnotowego działania" i reszta ma przez to same problemy. To samo może być na ogródkach działkowych. Wystarczy, że twój sąsiad stwierdzi, że nie chce być w żadnym stowarzyszeniu czy innej organizacji niż ty i, że będzie płacił wam tylko miastu i nic mu nie zrobisz. Nie zmusisz go by płacił jakakolwiek składkę na utrzymanie infrastruktury ogrodowej a miasto na pewno za sam podatek gruntowy tego nie zrobi. Pozostaje jeszcze kwestia prądu elektrycznego czy wywozu śmieci. Jak na ogrodzie nie uda się stworzyć stowarzyszenia to kto będzie chciał z pojedynczym działkowcem podpisać umowę o na dostarczenie energii i czy działkowiec będzie za to chciał zapłacić. W tym roku pojawiła się ustawa śmieciowa, która nakazuje miastu z każdym podpisać umowę na wywóz śmieci. U nas już kombinują by działkowcy płacili 10zł miesięcznie od działki, co w moim przypadku bardzo znacznie podniesie opłatę za działkę. A co z tymi co do tej pory ledwo mieli na opłacenie działki. Z twojego tonu wypowiedzi wnoszę, że chciałabyś aby działki to były tylko piękne ogrody ale nie wszystkich na taki stać i większości starszym ludziom, o których wspominasz zależy by to było ich miejsce odpoczynku i spokoju. Ja też nie jestem zwolennikiem PZD w kształcie w jakim jest teraz ale pozbawienie ROD praw jakie posiada, może wprowadzić prawdziwy chaos i pozbawić ludzi całego dorobku jaki gromadzili na ogrodzie przez wiele lat bez jakiegokolwiek odszkodowania. Miasto jak przejmie grunty nie musi ich udostępnić ponownie działkowiczom, nie mają takiego obowiązku i mogą z takim gruntem zrobić co chcą. Wystarczy, że znajdzie się kilku cwaniaków i mogą cały teren wydzierżawić od miasta i jak będą mieli dzierżawę w ręku, to mogą wszystkich po prostu "wygonić". I nawet jak będzie to niezgodne z prawem, to zanim wywalczysz swoje może nie być już do czego wracać. Mówisz, że mamy wpływ na samorządy ale jak są u władzy i coś postanowią, to dopiero przy następnych wyborach będziesz mogła wybrać kogoś, kto będzie nas popierał ale to może być już pod ogrodach. Jest tyle wątpliwości a znając polskie realia wcale tak pięknie i łatwo być nie musi jakbyś tego chciała.

Troszkę się rozpisałem :comp: , sorki ale można :crazy: jak się o tym pisze.
Pozdrawiam wszystkich gorąco.

Piotrkowe działkowanie
Skalniak i kamienie
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, robchem, Jo37, Jean, Krecik stary

OGRÓDKI DZIAŁKOWE ZAGROŻONE!! 16 Mar 2013 18:02 #135048

  • GreenEvil
  • GreenEvil's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 428
  • Otrzymane dziękuję: 67
Hej,
Mam opcje "odkupienia" dzialki ROD za relatywnie nieduze pieniadze. Plus taki, ze w Warszawie, moja mama jak w koncu przejdzie na emeryture miala by co robic... minus - no wlasnie, wiadomo jaki (ryzyko, ze przy zmianie ustawy wezma i zaoraja) jak tam drodzy dzialkowicze nastroje sie ksztaltuja? Warto zaryzykowac?

OGRÓDKI DZIAŁKOWE ZAGROŻONE!! 16 Mar 2013 19:55 #135077

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Jaki los czeka ROD nie wiadomo. Obecnie projekt nowego statutu jest złożony do Sejmu RP. Oszałamiającego poparcia jeszcze tam nie ma... :think:

Posiedzienie Krajowej Rady PZD

Do czasu aż się te sprawy wyjaśni kupowanie działki może być sprawą niezbyt pewną, no chyba że jest to niewielki nakład finansowy.
Ostatnio zmieniany: 16 Mar 2013 19:56 przez Daniela.

OGRÓDKI DZIAŁKOWE ZAGROŻONE!! 16 Mar 2013 20:54 #135112

  • Kasia1972
  • Kasia1972's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 824
  • Otrzymane dziękuję: 79
Pewna to jest tylko śmierc i podatki :unsure: ja tam kupuję rośliny, inwestuję w działkę i nie biorę do głowy - zabiorą - nie zabiorą. Będzie co ma byc. Green Evil - jak nie za duże pieniądze, to może warto zaryzykowac?

OGRÓDKI DZIAŁKOWE ZAGROŻONE!! 16 Mar 2013 21:46 #135147

  • GreenEvil
  • GreenEvil's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 428
  • Otrzymane dziękuję: 67
W planie zagospodarowania sa tereny zielone, wiec jest pewna szansa, ze nawet jesli ziemie przejmie miasto, to ogrodki utrzyma. (choc biorac pod uwage fakt, ze w Wawie potrafia budowac na terenach zalewowych, bagnach i w srodku parku... to nigdy nic pewne nie jest :P)
Dzeiki wielkie za uwagi :) Sprobuje przenegocjowac cene jeszcze, zobaczymy co bedzie :)
Ostatnio zmieniany: 16 Mar 2013 21:47 przez GreenEvil.

OGRÓDKI DZIAŁKOWE 03 Lut 2020 17:17 #691035

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5527
  • Otrzymane dziękuję: 12659
Ostatnio zmieniany: 03 Lut 2020 17:26 przez Jan4.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja

OGRÓDKI DZIAŁKOWE 04 Lut 2020 22:03 #691299

  • Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1844
  • Otrzymane dziękuję: 6133
U mnie,gdy powstało stowarzyszenie to dopiero zaczęli budować i sadzić bez przestrzegania jakichkolwiek działkowych przepisów. Łącznie z zarządem.


Zielone okna z estimeble.pl

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Wygenerowano w 0.280 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum