• Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: OGRÓDKI DZIAŁKOWE ZAGROŻONE!!

OGRÓDKI DZIAŁKOWE ZAGROŻONE!! 17 Cze 2012 16:54 #47917

  • Jagoda
  • Jagoda's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 92
  • Otrzymane dziękuję: 30
Witam,
Chciałabym zasygnalizować bardzo ważny temat związany z utratą praw do ogródków działkowych funkcjonujących jak na razie pod rządami Ustawy o ROD z 2005r. Użyłam określenia "jak na razie", ponieważ 28 czerwca planowane jest uchylenie ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych przed Trybunałem Konstytucyjnym. Wiąże się to z oddaniem terenów wykorzystywanych na ogrody działkowe, gminom, które będą mogły przeznaczyć je na dowolne cele komercyjne np. sprzedać deweloperowi lub inwestorowi kolejnej galerii handlowej. Dzisiejsi działkowicze mogą zostać pozbawieni całości swojego zielonego przybytku!
Mam prośbę do wszystkich uzytkowników ogrodów działkowych, aby zamieszczali na tym forum istotne i bieżące informacje na ten temat, zdobyte z różnych źródeł w Waszych miastach.

Serdecznie pozdrawiam
Jagoda


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: OGRÓDKI DZIAŁKOWE ZAGROŻONE!! 18 Cze 2012 21:16 #48281

  • ada.krysia
  • ada.krysia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 319
  • Otrzymane dziękuję: 137
Bardzo dobrze Jago, że podnosisz ten temat i może na tym przyjaznym forum znajdzie się i dla nas użytkowników działek ROD-owskich miejsce i na nasze problemy.

Odp: OGRÓDKI DZIAŁKOWE ZAGROŻONE!! 20 Cze 2012 22:05 #48899

  • Cynthia
  • Cynthia's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 153
  • Otrzymane dziękuję: 25
Wiem od osoby będącej w Zarządzie Ogródków Działkowych, że nowa ustawa ma na celu raczej eliminację całych zarządów i ma dać możliwość wykupu ziemi na własność obecnym działkowiczom. Tak ogólnie chodzi o to by działkowicze ( w przyszłości właściciele) płacili podatki gruntowe, które będą bezpośrednio trafiały do kasy miasta omijając całe grono prezesów, księgowych itd. itd...
Zmieniłyby się przepisy dotyczące wielkości stawianych zabudowań ( można będzie stawiać budynki całoroczne).
Tak przynajmniej ma to wyglądać u mnie w mieście. Jak dla mnie - jestem całkowicie ZA :bravo:
Pozdrawiam kwiatowo ... Baśka :)
Moje hoye
Moje nadwyżki

Odp: OGRÓDKI DZIAŁKOWE ZAGROŻONE!! 20 Cze 2012 22:42 #48924

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Teraz ROD są traktowane szczególnie, nie płaci się podatku od gruntu, a tylko są opłaty za utrzymanie sieci wodociągowej, elektryczności i składki na zarząd.
W ubiegłym roku prawnik z wojewódzkiego zarządu pomógł naszemu ROD uniknąć likwidacji, gdy gmina włączyła cały teren działek z przyległym polem do oferty dla dewelopera.

Odp: OGRÓDKI DZIAŁKOWE ZAGROŻONE!! 26 Cze 2012 15:04 #50468

  • Jagoda
  • Jagoda's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 92
  • Otrzymane dziękuję: 30
Cynthio - nie wierzę, że dzialkowiczom udostępni się (do sprzedaży) grunt, który użytkują w charakterze ogródków działkowych po cenach preferencyjnych, raczej po cench rynkowych i dla większości działkowiczów będzie to nieosiągalne. Zgodzę się z Tobą, że jeśli gmina "wyczuje " biznes, to zamieni ogrody działkowe na działki budowlane pod zabudowę domków jednorodzinnych i będzie sprzedawać po cenach rynkowych, kogo będzie stać na wykup i budowę domku, to zapłaci, a biedny działkowicz będzie biernie się temu przyglądać. Obecna Ustawa o ROD zabezpiecza uzytkowników działek przed wysokimi podatkami za grunt i altany. Jeśli TK uchyli tę Ustawę, nic już nie będzie nas chronić, a gminy zaczną podnosić opłaty za użytkowanie gruntu oraz wprowadzać podatki gruntowe, które są bardzo wysokie. W ten sposób zmuszą nas do opuszczania działek, a o odszkodowaniu za nasadzenia i altany możemy zapomnieć.

Pozdrawiam
Jagoda

Odp: OGRÓDKI DZIAŁKOWE ZAGROŻONE!! 27 Cze 2012 07:33 #50658

  • Xellos
  • Xellos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Demon
  • Posty: 561
  • Otrzymane dziękuję: 21
Cynthia wrote:
Wiem od osoby będącej w Zarządzie Ogródków Działkowych, że nowa ustawa ma na celu raczej eliminację całych zarządów i ma dać możliwość wykupu ziemi na własność obecnym działkowiczom. Tak ogólnie chodzi o to by działkowicze ( w przyszłości właściciele) płacili podatki gruntowe, które będą bezpośrednio trafiały do kasy miasta omijając całe grono prezesów, księgowych itd. itd...
Zmieniłyby się przepisy dotyczące wielkości stawianych zabudowań ( można będzie stawiać budynki całoroczne).
Tak przynajmniej ma to wyglądać u mnie w mieście. Jak dla mnie - jestem całkowicie ZA :bravo:

A teraz wejdź do wątku ulakonie. Kobieta ledwo co kupiła swoją działkę, wydała ciężkie pieniądze...a chwile potem by miała wydawać je od nowa by wykupić grunt na własność :woohoo:

Punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia...
Jedyne co w życiu jest ważne to miłość, Renatka ;*
Pozdrawiam Paweł :)

Odp: OGRÓDKI DZIAŁKOWE ZAGROŻONE!! 27 Cze 2012 21:15 #50796

  • Kasia1972
  • Kasia1972's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 824
  • Otrzymane dziękuję: 79
O jakich pieniądzach mówimy jak nas uwłaszczą? Chodzi mi o te podatki gruntowe, itd. Bo jakoś nie wierzę w te 20.000 zł rocznie...

Odp: OGRÓDKI DZIAŁKOWE ZAGROŻONE!! 28 Cze 2012 01:19 #50855

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Uchwały o wysokości podatków uchwalają radni dla swojej miejscowości, ograniczeniem jest maksymalna stawka ogłaszana przez ministra finansów. Jakie są stawki na terenie, na którym mieszkasz, dowiesz się w swoim urzędzie, nikt na forum nie jest w stanie tego Ci powiedzieć.
Ale dlaczego siejesz panikę nie bardzo rozumiem. Nikt tu wcześniej nie pisał o podatkach w tak wysokiej kwocie, jaką podajesz.

Odp: OGRÓDKI DZIAŁKOWE ZAGROŻONE!! 28 Cze 2012 10:50 #50895

  • Kasia1972
  • Kasia1972's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 824
  • Otrzymane dziękuję: 79
Hiacynto, tutaj rzeczywiście nikt nie pisał o takich podatkach, ale wystarczy poczytać na innych forach ogrodniczych - podobno była jakaś ulotka z PZD w której pisali o opłatach sięgajacych nawet 20.000 zł za działkę 300m.
Dziś rano w telewizji słyszałam z kolei, jak jakiś pan się wypowiadał, że obecnie płaci za swoją działkę 70zł rocznie. Ja za swoją (niecałe 300m) płacę ok 250 zł rocznie ( w tym 30 zł za czyn społeczny).
Zastanawiam się więc, o jakich sumach REALNYCH mówimy, bo te 20.000 zł to właśnie nierealne mi się wydało.
P.S. Nie było moją intencją sianie paniki, wybacz, jeśli Cię wystraszył mój poprzedni post.

Odp: OGRÓDKI DZIAŁKOWE ZAGROŻONE!! 28 Cze 2012 10:57 #50897

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Kasia1972 wrote:
Hiacynto, tutaj rzeczywiście nikt nie pisał o takich podatkach, ale wystarczy poczytać na innych forach ogrodniczych - podobno była jakaś ulotka z PZD w której pisali o opłatach sięgajacych nawet 20.000 zł za działkę 300m.

Może nie dyskutujmy z tym, co jest na innych forach, zwłaszcza, gdy pisze się tam o rzeczach, które były "podobno" , :thanks: :flower2:
mnie akurat nie wystraszyłaś, bo znam stawki podatków w mojej miejscowości.
Ostatnio zmieniany: 28 Cze 2012 10:59 przez Hiacynta.

Odp: OGRÓDKI DZIAŁKOWE ZAGROŻONE!! 28 Cze 2012 17:32 #50941

  • Jo37
  • Jo37's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 563
  • Otrzymane dziękuję: 251
W najlepszym przypadku działkowcy będą płacili
opłatę za wieczyste użytkowanie gruntu plus dodatkowo opłaty za media . Moja mama ma działkę w tej samej dzielnicy i okolicy co moje mieszkanie. Ja płacę za
wieczyste użytkowanie gruntu prawie 400zł rocznie a na moje mieszkanie przypada mniej niż 0.5 metra kwadratowego
działki.
Pozdrawiam,Joanna
Ostatnio zmieniany: 28 Cze 2012 17:33 przez Jo37.

Odp: OGRÓDKI DZIAŁKOWE ZAGROŻONE!! 28 Cze 2012 18:21 #50943

  • Kasia1972
  • Kasia1972's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 824
  • Otrzymane dziękuję: 79
No to mamy konkret na swoim forum...Dzięki Joanno za Twoją wypowiedź.
Mam jednak nadzieję, że nie będziemy musieli płacic takich stawek.

Odp: OGRÓDKI DZIAŁKOWE ZAGROŻONE!! 06 Paź 2012 04:50 #75416

  • Leosta
  • Leosta's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 139
  • Otrzymane dziękuję: 71
Witam.
Jeżeli Kasia płaci za 300m2 250zł, to po przejęciu przez gminy napewno opłaty wzrosną. Przypuszczam że za 500m2 najmniej zapłacę 500zł, a ja mam dwie takie działki to jako emeryt nie mam szans.
Tak więc zakładać własnego wątku już chyba nie ma sensu.
Ostatnio zmieniany: 06 Paź 2012 04:54 przez Leosta.

Odp: OGRÓDKI DZIAŁKOWE ZAGROŻONE!! 06 Paź 2012 21:52 #75697

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Zamiast wpadać w panikę, wejdź na stronę swojego udziędu miasta i gminy i sprawdź, jaki jest podatek gruntowy - inny jest za tereny rolne, inny za nieużytki.

Radni w każdej gminie ustalają co roku te podatki dla swojego terenu, nie mogą z nimi przesadzić, bo okoliczni rolnicy i rzemieślnicy podnieśliby bunt.

Odp: OGRÓDKI DZIAŁKOWE ZAGROŻONE!! 07 Paź 2012 09:18 #75816

  • Leosta
  • Leosta's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 139
  • Otrzymane dziękuję: 71
Witam.
Byłem w urzędzie. Ogrody działkowe to nie są grunty rolników. Ogrody działkowe to jest nowy wytwór dla urzędów miast, i prawdopodobnie będzie to odrębny podatek. Dlatego świadomie i z premedytacją dopuszczają do głosu deweloperów aby podbić cenę.U nas ogrody to tereny drugiej kolejności zagospodarowania i w tym nadzieja.
Ostatnio zmieniany: 07 Paź 2012 09:19 przez Leosta.

Odp: OGRÓDKI DZIAŁKOWE ZAGROŻONE!! 07 Paź 2012 16:04 #75909

  • Leosta
  • Leosta's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 139
  • Otrzymane dziękuję: 71
Witam.
Ogólnopolski projekt ustawy obywatelskiej
http://www.ozpzd-legnica....stawy_25_09.pdf

Odp: OGRÓDKI DZIAŁKOWE ZAGROŻONE!! 07 Paź 2012 22:52 #76055

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Wg mnie ogródki działkowe, jako położone w większości na nieużytkach, powinny też taki mieć podatek, jeśli taki w ogóle będzie.

Odp: OGRÓDKI DZIAŁKOWE ZAGROŻONE!! 07 Paź 2012 23:11 #76069

  • Roma
  • Roma's Avatar
Irovar wrote:
Witam.
Jeżeli Kasia płaci za 300m2 250zł, to po przejęciu przez gminy napewno opłaty wzrosną. Przypuszczam że za 500m2 najmniej zapłacę 500zł, a ja mam dwie takie działki to jako emeryt nie mam szans.
Tak więc zakładać własnego wątku już chyba nie ma sensu.

Leszku-Chyba w zbyt czarnych kolorach widzisz swoją przyszłość związaną z działkami :think: Do niedawna byłam posiadaczką 500 metrowej działki(do 2011r) za którą opłata roczna wraz z opłatą za wodę wynosiła 120,00 rocznie.Obecnie użytkownikiem jest mój brat i z tego co wiem opłaty nie uległy zmianie a tak na marginesie z tego co wiem to posiadanie 2 działek jest niezgodne ze statutem :P


Zielone okna z estimeble.pl

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Wygenerowano w 0.427 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum