• Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: Kurs szydełkowania

Kurs szydełkowania 12 Mar 2013 13:39 #133731

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Online
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
Przystępując do szydełkowania należy pamiętać, aby dobrać odpowiednio rozmiar szydełka do grubości nici. Jak rozpoznać, czy rozmiar ten jest odpowiedni? Jeśli szydełkuje się wygodnie, wzór nie jest ściśnięty ani rozlazły, nić przez oczko przeciąga się swobodnie - rozmiar jest odpowiedni.

Podstawowymi elementami szydełkowania są oczka łańcuszka, półsłupki, słupki.

Sposób wykonania oczek łańcuszka
szydelko1.jpg


szydelko2.jpg

Nić łapiemy szydełkiem i przeciągamy przez wcześniej utworzone oczko.


Półsłupki ścisłe
szydelko3.jpg


szydelko4.jpg


Wbijamy szydełko w oczko łańcuszka, łapiemy nić, przeciągamy przez oczko. Następnie łapiemy nić kolejny raz i przeciągamy przez 2 oczka znajdujące się na szydełku.


Słupki
szydelko5.jpg

slupek-szydelko.jpg



Nawijamy nić na szydełko, wbijamy szydełko w oczko łańcuszka. Przeciągamy nić, na szydełku znajdują się 2 oczka i jedno nawięcie. Następnie znów łapiemy szydełkiem nić, przeciągamy przez pierwsze oczko i przez nawinięcie jednocześnie. Znów łapiemy nić, przeciągamy przez 2 ostatnie oczka.

Słupek podwójny
szydelko6.jpg


Wykonujemy, jak słupek pojedynczy, tylko robimy 2 nawinięcia nici na szydełko, a nić przeciągamy przez oczko i nawięcie dwa razy.
Ostatnio zmieniany: 12 Mar 2013 13:53 przez Hiacynta.
Za tę wiadomość podziękował(a): Gosia, barashka, Agulinka


Zielone okna z estimeble.pl

Kurs szydełkowania 12 Mar 2013 14:07 #133736

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Online
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
Łącząc słupki i oczka łańcuszka można tworzyć "okienka", połączenie słupków i pustych okienek umożliwia tworzenie wzorów "siatkowych".

okienka.jpg



Przykład wzoru "siatkowego" - liść koniczyny powstał przez wypełnianie kratek słupkami.

koniczyna-lisc.jpg
Ostatnio zmieniany: 12 Mar 2013 14:12 przez Hiacynta.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jo37, Gosia, piku, barashka, JaDorka, beata

Kurs szydełkowania 13 Mar 2013 09:27 #133954

  • JaDorka
  • JaDorka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 309
  • Otrzymane dziękuję: 111
Super wątek, można by było takich kursów jeszcze więcej tutaj zamieścić.
Pozdrawiam i zapraszam Tam, gdzie czas płynie inaczej oraz do mojego Robótkowa
Dorota

Mój blog: Dorja Design

Kurs szydełkowania 17 Gru 2013 14:20 #209842

  • Leszek.G
  • Leszek.G's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1347
  • Otrzymane dziękuję: 709
To ja zamiast kursu wstawię swoje robótki - tylko proszę się nie śmiać że facet robi szydełkiem bo będzie :club2: :happy:



Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, marzenaF, Gosia, Orszulkaa, barashka, Bozi, Agulinka

Kurs szydełkowania 17 Gru 2013 15:16 #209845

  • Roma
  • Roma's Avatar
Leszku- a któż by śmiał :club2: :club2: aniołki podobne i mnie się kiedyś przytrafiło popełnić :) Bałwanki jak dla mnie są zaj....te :bravo: :thanks:

Kurs szydełkowania 17 Gru 2013 18:20 #209877

  • barashka
  • barashka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1075
  • Otrzymane dziękuję: 1675
Lechu, normalnie wymiękłam !!! :supr3: :supr3: :supr3: To ja się kobiet na forum proszę o kurs dziergania na drutach, bezskutecznie, a to do faceta trza było się zwrócic ! Szacun !!!

Kurs szydełkowania 18 Gru 2013 09:17 #209962

  • Cebulla
  • Cebulla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 647
  • Otrzymane dziękuję: 206
Szydełkowanie chodziło za mną już od miesiąca. Sto lat temu lubiłam dziergać. Znalazłam szydełko w czasie porządków, ale nie miałam włóczki żadnej. Oglądałam wzory w necie i w taki głód się wpędziłam, że normalnie nie mogłam wytrzymać. A że pasmanterie daleko, pojechałam do Castoramy i kupiłam sobie... sznurek budowlany. Na dobry początek zrobię koszyk na robótki! Myślę, że na szydełku można zrobić masę fajnych rzeczy do ogrodu. I ta zima jakoś zleci ;)

DSC05529_zmianarozmiaru.JPG

Kurs szydełkowania 18 Gru 2013 09:59 #209966

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5026
O rety! Szydełkujący mężczyzna :) Gratuluję Leszku :bravo:
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."

Kurs szydełkowania 18 Gru 2013 13:01 #209982

  • Leszek.G
  • Leszek.G's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1347
  • Otrzymane dziękuję: 709
barashka wrote:
Lechu, normalnie wymiękłam !!! :supr3: :supr3: :supr3: To ja się kobiet na forum proszę o kurs dziergania na drutach, bezskutecznie, a to do faceta trza było się zwrócic ! Szacun !!!

Na drutach to i ja nie potrafię - umiem tylko oczko w prawo, oczko w lewo :happy:

Piku, to zaczęło się jako terapia antynikotynowa :devil1:
Za tę wiadomość podziękował(a): barashka

Kurs szydełkowania 18 Gru 2013 13:09 #209984

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5026
To świetna terapia :)
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."

Kurs szydełkowania 20 Gru 2013 09:32 #210189

  • Cebulla
  • Cebulla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 647
  • Otrzymane dziękuję: 206
Gdzieś na forach szydełkomaniaków widziałam hasło: "Włóczka jest tańsza od terapii" W pełni popieram. Szydełkowanie ma w sobie coś z medytacji. Ja się odprężyłam mocno tworząc to oto dzieło

DSC05534_zmianarozmiaru.JPG


Dzisiaj kurier przywozi pudło zamówionych nitek i całe święta zamierzam się relaksować z szydełkoem!
Za tę wiadomość podziękował(a): Gosia, barashka, Agulinka, Vesper

Kurs szydełkowania 02 Sty 2014 17:24 #212101

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Online
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
Dagmaro i jak Twoje świąteczne robótki szydełkowe :)

Kursu cd..
Stosując różne kombinacje słupków, oczek łańcuszka, półsłupków można stworzyć najróżnorodniejsze wzory koronkowe. Sztuka koronki szydełkowej rozwijała się w różnych krajach w nieco inny sposób. Bardzo popularną techniką jest tzw. koronka brugijska. Najpierw jednak była koronka klockowa, zwana też igłową.

Lace_Its_Origin_and_History_Real_Bruges.png


Na obrazie Vermeera pt. 'Koronczarka', prócz mistrzowskich światłocieni dostrzec można wałek z nakłutymi szpilkami, przymocowane do nich nitki były odpowiednio przeplatane, tworząc koronkowy wzór.

koronczarka-vermeer.jpg


Niemal w tym samym czasie, gdy Vermeer malował swoje dzieła, sprytni fałszerze zaczęli podrabiać koronki igłowe za pomocą szydełka :) Taka praca trwała znacznie szybciej, a efekt był niemal identyczny ;) W ten właśnie sposób narodziły się słynne koronki brugijskie :)

bruges_lace-poducha.jpg



Aby stworzyć coś z koronki brugijskiej, musimy wydziergać taśmę. Pracę rozpoczynamy od oczek łańcuszka, a kolejny rząd robimy słupkami (na początku 3 oczka łańcuszka-wysokość słupka +7 oczek dla uformowania 'uszka')

koronkabrugijska1.jpg


koronkabrugijska2.jpg


koronkabrugijska3.jpg


3 rząd rozpoczynamy od oczek łańcuszka (3+10), które utworzą charakterystyczne boczne 'uszka'

koronkabrugijska4.jpg


koronkabrugijska5.jpg


I tak sobie dziergamy, dziergamy ...
koronkabrugijska6.jpg


to jest schemat taśmy będącej podstawą koronki brugijskiej

koronkabrugijska-ciegpodstawowy.jpg
Ostatnio zmieniany: 03 Sty 2014 12:19 przez Hiacynta.
Za tę wiadomość podziękował(a): Klio, Agulinka, Vesper

Kurs szydełkowania 02 Sty 2014 19:33 #212128

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Online
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
Podstawą koronki brugijskiej jest szydełkowana taśma, którą łączy się tworząc różne ornamenty, uzupełnia o motywy kwiatowe.

Jeśli mamy już odpowiednio długi kawałek wydzierganej taśmy, możemy pokusić się o wykonanie kwiatka.

Wystarczy długość z 6-8 uszkami, aby powstał płaski kwiatek, z 4 uszkami, aby stworzyć dzwonek :)

Przy pomocy oczek łańcuszka łączymy 'uszka' z jednej strony taśmy.
koronkabrugijska-kwiatek-0.jpg


W zależności od tego, jaki duży chcemy mieć środek, tyle oczek robimy między kolejnymi łączeniami. W tym kwiatku jest 1 + 1 - czyli 1 oczko łączące oraz jedno oczko między łączonymi elementami.

koronkabrugijska-kwiatek1.jpg


Gdy środek jest już uformowany, należy połączyć brzegi bocznych krawędzi


A to już gotowy element

koronkabrugijska-kwiatek-4.jpg


Doszywamy do niego listki, pręciki i otrzymujemy kwiatek do czapki, sweterka, kapelusza lub filcowej torebki (w Biedronce widziałam świetne filcowe torby, idealne, aby je obszywać włóczkowymi kwiatami :)
koronka-brugijska-kwiatek.jpg
Ostatnio zmieniany: 02 Sty 2014 19:36 przez Hiacynta.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, Klio, Agulinka

Kurs szydełkowania 03 Sty 2014 12:41 #212277

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Online
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
Dla osób pragnących bardziej zgłębić technikę koronki brugijskiej podaję kilka schematów szydełkowania taśmy

tasma-wzory1.jpg


oraz sposobów łączenia taśmy w bardziej wyszukane wzory

brugijska-laczenia-narozniki.jpg


brugijska-schematy-kwiaty.jpg


brugijska-schematy-laczenia1.jpg



brugijska-kwiatek1A.jpg


brugijska-kwiatek1B.jpg



A tu są przykłady prostych, ale bardzo efektownych serwet

brugijska-serweta-1.jpg


brugijska-serweta-1-fragment_2014-01-03.jpg



brugijska-serweta-2.jpg


brugijska-serweta-2-fragment_2014-01-03.jpg



brugijska-serweta-3.jpg


brugijska-serweta-3-fragment_2014-01-03.jpg
Ostatnio zmieniany: 03 Sty 2014 12:56 przez Hiacynta.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, Klio, Vesper

Kurs szydełkowania 03 Sty 2014 19:56 #212352

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Online
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
Słupki i oczka łańcuszka - bardzo prosta serwetka, podkładka z walentynkowem motywem serduszka

1 rząd - nabieramy 50-60 oczek łańcuszka w zależności od grubości nici oraz wielkości podkładki.
2 rząd przerabiamy słupkami, na środku pomiędzy słupkami dorabiamy 1 oczko łańcuszka.
3 rząd 1 słupek + 2 oczka łańcuszka, słupki robimy nad co drugim słupkiem poprzedniego rzędu, pomiędzy słupkami wrabiamy 2 oczka łańcuszka, a na oczku środkowym 2 słupki przedzielone 2 oczkami łańcuszka.
4 rząd, słupek nad słupkiem, nad oczkami łańcuszka 2 słupki.
5 rząd wykańczamy półslupkami z pikotkami - półsłupek nad każdym słupkiem, pomiędzy półsłupkami 3 oczka łańcuszka.

cer1.jpg


cer12.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Gosia, piku, Klio, Agulinka, Vesper

Kurs szydełkowania 03 Sty 2014 20:20 #212356

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Online
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
Szydełkowanie modułowe - patchworki

Do tego rodzaju szydełkowania możemy wykorzystać resztki włóczek, które pozostają po różnych pracach

kwadrat-modul1.jpg


kwadrat-modul.jpg


Po połączeniu różnych kwadratów mogą powstać małe kuchenne podkładki lub wielkie narzuty.

kwadrat-modul-kocyk.jpg


Robótki modułowe mają ogromną zaletę, zanim zrobimy wielką narzutę, kawałek pracy możemy zacząć nosić jako szaliczek :)

szalik.jpg
Ostatnio zmieniany: 07 Sty 2014 00:05 przez Hiacynta.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agulinka

Kurs szydełkowania 05 Sty 2014 10:32 #212691

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Online
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
Szydełkowanie było sztuką znaną od zamierzchłych czasów, podczas wykopalisk archeologicznych czasem odnajduje się kawałki zachowanych robótek szydełkowych.
Na tym zachowanym skrawku pochodzącym z ok. 230 r n.e. zachowały się dość wyraźnie wzory szydełkowe wykonane słupkami:

dudra-szydelko.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): piku

Kurs szydełkowania 05 Sty 2014 12:45 #212728

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Online
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
Kolejnym bardzo popularnym typem szydełkowych wzorów jest tzw. koronka irlandzka. Również powstała jako naśladownictwo koronek hiszpańskich i weneckich.

koronka-wenecka-punktowa.png


Osiemnastowieczne arystokratki wojażujące po południu Europy często zachwycały się tamtejszymi koronkowymi wyrobami, a że ceny najbardziej misternych splotów były baaardzo wygórowane, przykazywały swojej służbie zrobić coś podobnego  Szczególnie udany wyrób bywał upowszechniany.
Stąd w różnych regionach pojawiały się nieco różne sposoby podrabiania oryginalnych koronek weneckich.
Na bawełnianej siatce grubszą nicią oznaczano krawędzie wzoru, cieńszą nicią wypełniano wnętrze (nazywano to ‘zapełnianiem trumny), nadmiar tkaniny wycinano, koronkowa tkanina była gotowa.
Kolejny sposób to szydełkowanie motywów, krawędzie grubszą nicią, cieńszą wypełnienie wnętrza motywu, naszywano na siatkę bawełnianą, wycinano nadmiar tkaniny, koronka była gotowa.
Najbardziej upowszechniła się metoda szydełkowania pojedynczych elementów i następnie naszywania na płótno robocze, doszydełkowywania mostków, siatkowanych połączeń. Po wypruciu szydełkowanej pracy z roboczego materiału, koronka szydełkowa była gotowa.

Lace_Its_Origin_and_History_Real_Irish_Crochet.png



W I poł. XVIII w kilku miejscowościach Irlandii założono szkoły kształcące dziewczęta z biednych domów w wytwarzaniu koronek.
Przemysł koronkowy zaczął się dynamicznie rozwijać, gdy sprawę w swoje ręce wzięły siostry zakonne, przy swoich klasztorach utworzyły ośrodki koronkarstwa, szkoły połączone ze skoszarowanymi manufaktury, w których dziewczęta żyły i wytwarzały wyroby koronkowe. Takie zakłady powstawały również w majątkach ziemskich.
Aby praca trwała sprawniej każda z pracownic wytwarzała jeden element motywu, inne pracownice zajmowały się ich łączeniem.
Wzory były zazdrośnie strzeżone, do wnętrza wytwórni nie wpuszczano obcych osób w obawie przed kradzieżą pomysłów.
Do zachowania tajemnicy produkcji przyczyniało się również to, że każda osoba stawała się biegła w wytwarzaniu jedynego motywu jak liść czy kwiat. Następnie inna osoba przy pomocy szydełka łączyła różne kawałki razem za pomocą siatki tła.
Panująca wówczas bieda sprawiały, że chętnych do nauki szydełkowania nie brakowało. Światową potęgą koronki szydełkowej Irlandia była zwłaszcza w latach 40-tych XVIII w. Gdy zaraza ziemniaczana niszczyła plony i zapanował głód, umiejętność ‘zapełniania trumny’ pozwalała przeżyć.
Dla koronki irlandzkiej charakterystyczne są motywy roślinne, różnego rodzaju liście o nieregularnych krawędziach – koniczyny, paproci, kwiaty dzikiej róży.

Irish-lace.jpg


Zdjęcia pochodzą z książki Samuel Goldenberg, Lace its origin and history

A to moja impresja na temat szydełkowych motywów irlandzkich - bo koronką, z racji grubości nici, to trudno nazwać :)

koronka-irlandzka-kwiatek.jpg
Ostatnio zmieniany: 05 Sty 2014 13:05 przez Hiacynta.
Za tę wiadomość podziękował(a): Gosia, piku, Klio, Vesper


Zielone okna z estimeble.pl

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Moderatorzy: pszczelarz5
Wygenerowano w 0.501 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum