TEMAT: Ptaki w ogrodach

Ptaki w ogrodach 06 Mar 2012 21:31 #3219

  • Zielona Ania
  • Zielona Ania's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1272
  • Otrzymane dziękuję: 1299
Ogrody są nie tylko miejscem naszego relaksu, ale też domem dla wielu stworzeń. Wśród nich wyróżniają się ptaki – ruchliwe, czasem głośne, krzątające się w poszukiwaniu pożywienia, zakładające gniazda na drzewach, w żywopłotach. Warto poznać je bliżej.

Na początek kos Turdus merula - częsty gość w ogrodach, do tego mało płochliwy. Wyraźnie zaznaczony dymorfizm płciowy tego ptaka średniej wielkości, pozwala odróżnić na pierwszy rzut oka samicę od samca. Kosy zaczynają śpiewać już od końca lutego, niejako reagując na wydłużający się dzień. Najczęściej słychać je rankiem, lub wieczorem, łatwo poznać śpiew, melodyjny, fletowy, głośny, czasem wtrącający niespodziewane dźwięki naśladujące to, co śpiewak usłyszał w swoim rewirze – może świergot innego ptaka, może dźwięki cywilizacji. Pożywieniem kosów są wszelkiego rodzaju bezkręgowce, w tym także ślimaki. Rozejrzyjcie się, czy w zakamarkach ogrodu nie widać pustych skorupek wstężyków, śladów po kosiej uczcie. Drugim typem pokarmu, jakim żywią się kosy są owoce. Można się domyślić, że ten typ pożywienia jest mocno sezonowy – widać to zwłaszcza zimą, kiedy mróz i śnieg uniemożliwiają wyszukiwanie pokarmu zwierzęcego pośród ściółki, a uwagę ptaków przyciągają miękkie, barwne owoce na drzewach i krzewach.
Jeśli zdecydujemy się na dokarmianie kosów, pamiętajmy o ich przyzwyczajeniach – najbardziej lubią one zbierać pokarm z ziemi i tak powinien być wykładany. Przekrojone jabłka, owoce jarzębiny, ognika, głogu, aronii, proso na pewno zostaną wykorzystane jako pokarm przez te ptaki.
Te ptaki naprawdę łatwo rozpoznać.


Kos samiec - ja lubię mówić kos-ojciec

kossamiec.jpg



Kos samica - a ja mówię często kos-matka


kossamica.jpg


Dopisuję link, pod którym można odsłuchać głos kosa www.kezk.bio.univ.gda.pl/cw_ornit/mp3/Kos.mp3
Zapraszam
Mania Zieleni
Ostatnio zmieniany: 07 Mar 2012 12:16 przez Zielona Ania.
Za tę wiadomość podziękował(a): Orszulkaa, barashka, waldek727, Anika


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Ptaki w ogrodach 07 Mar 2012 11:04 #3692

  • AGP-ON
  • AGP-ON's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Grześ
  • Posty: 1137
  • Otrzymane dziękuję: 249
Trznadel





trochę egzotyki
Dudek









i inne
tych nie znam

Za tę wiadomość podziękował(a): barashka, waldek727, Aurora Borealis

Odp: Ptaki w ogrodach 07 Mar 2012 11:33 #3737

  • Zielona Ania
  • Zielona Ania's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1272
  • Otrzymane dziękuję: 1299
Na ostatnim zdjęciu jest pliszka siwa - to pospolicie występujący gatunek, o charakterystycznym długim ogonie, którym podczas wędrówki przy poszukiwaniu pokarmu, a także kiedy przystaje, wykonuje kiwające ruchy. Najwięcej pliszek spotykałam zawsze tam, gdzie w pobliżu była woda. Są to mało płochliwe i łatwe do obserwacji ptaki.
Dudka zazdroszczę, w mojej okolicy nie występuje.
Zapraszam
Mania Zieleni
Za tę wiadomość podziękował(a): AGP-ON

Odp: Ptaki w ogrodach 08 Mar 2012 09:08 #4754

  • AGP-ON
  • AGP-ON's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Grześ
  • Posty: 1137
  • Otrzymane dziękuję: 249
Dorzucam jeszcze kilka zdjęć
Ptaki zrobiły sobie basen w deklach oczyszczalni ;-)





Czy znacie tego ptaka?
Ostatnio zmieniany: 08 Mar 2012 09:09 przez AGP-ON.
Za tę wiadomość podziękował(a): barashka, kinia34

Odp: Ptaki w ogrodach 08 Mar 2012 09:13 #4763

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
Wydaje mi się, że to kopciuszek. One są bardziej czarne, niż szare, ale może na tym zdjęciu, pod słońce tak wyszło. Kopciuszek ma taki rudy ogonek. U mnie jest ich dużo - bardzo sympatyczne ptaszki.
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]

Odp: Ptaki w ogrodach 08 Mar 2012 09:23 #4780

  • Zielona Ania
  • Zielona Ania's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1272
  • Otrzymane dziękuję: 1299
To samica kopciuszka. Samiec jest ciemniejszy, tak jak pisze Marysia, jednak najbardziej wyraźne różnice są w porze godowej. Zresztą ptak łatwy do rozpoznania także po głosie.
Posłuchajcie:
www.kezk.bio.univ.gda.pl/cw_ornit/mp3/Kopciuszek.mp3

Co ciekawe kopciuszki to ptaki, które dużo łatwiej spotkać w terenie miejskim, niż na obszarach rolniczych. Wyjaśnienie tego faktu jest proste - pierwotnym miejscem występowania tego gatunku były rejony górskie, gdzie mógł zakładać gniazda pośród skał. Miasto z jego budynkami staje się imitacją naturalnego środowiska, gdzie załom muru, czy belka pod dachem stanowią namiastkę skalnego występu czy półki. Jeśli ktoś chciałby zachęcić kopciuszki do gniazdowania na terenie swojego ogrodu, należy zapewnić specjalną, półotwartą budkę, zawieszoną np. pod okapem dachu. Kopciuszki lubią obserwować teren z wysokości - zwłaszcza samce, które znaczą głosem zasięg swojego rewiru. Mogłam się o tym przekonać, kiedy podczas śpiewu kopciuszka, usadowionego na kominie sąsiada, odtworzyłam nagranie "konkurencji" na parapecie mojego okna. Reakcja była natychmiastowa, gwałtowny lot w moim kierunku. Na szczęście nagranie było krótkie i samczyk zrezygnował z poszukiwania rywala.
Zapraszam
Mania Zieleni
Ostatnio zmieniany: 08 Mar 2012 13:17 przez Zielona Ania.

Odp: Ptaki w ogrodach 08 Mar 2012 09:25 #4787

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
I ma bardzo charakterystyczne " kucanie" :woohoo: . Jak gdzieś siądzie, to tak fajnie kuca ;)

Kolejny ptak, bardzo częsty bywalec w moim ogrodzie - bażant. Na zdjęciu, on - pięknie upierzony samiec
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]
Ostatnio zmieniany: 08 Mar 2012 11:45 przez olibabka.
Za tę wiadomość podziękował(a): barashka

Odp: Ptaki w ogrodach 08 Mar 2012 11:40 #4977

  • AGP-ON
  • AGP-ON's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Grześ
  • Posty: 1137
  • Otrzymane dziękuję: 249
U mnie kuropatwy i bażanty są częstymi gośćmi

Odp: Ptaki w ogrodach 08 Mar 2012 15:21 #5263

  • Zielona Ania
  • Zielona Ania's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1272
  • Otrzymane dziękuję: 1299
Marysiu, Grzesiu, bażanty i do mnie zaglądają, chociaż odkąd mam kury, konkurencja do grzebania zrobiła się bardzo duża.
Za to kuropatwy zupełnie znikły, odkąd zabrakło pól uprawnych w okolicy.

Bażant Phasianus colchicus to ptak prowadzący naziemny tryb życia. Nie oznacza to oczywiście, że bażanty nie latają. Wręcz przeciwnie, mało który ptak potrafi tak nagle zerwać się do szybkiego lotu, jak bażant, którego niebacznie wypłoszy się podczas spaceru. Bażanty żerują jednak i gniazdują na ziemi, drzewa wybierają jako miejsce nocowania albo odpoczynku. U tego gatunku bardzo wyraźny jest dymorfizm płciowy, samiec wręcz rzuca się oczy, samica natomiast ma ubarwienie ochronne, co pozwala na lepsze ukrycie przed drapieżnikami. Bażanty to zagniazdowniki, co oznacza że pisklęta po wylęgu są zdolne do samodzielnego żerowania, aczkolwiek przebywają pod ścisłą opieką matki. Bażanta do wizyt w ogrodzie może zachęcić możliwość zbierania ziarna zimą. Wiosną może zaglądać w poszukiwaniu bezkręgowców, przede wszystkim owadów. Osobiście bardzo lubię widok efektownych kogutów wśród zieleni.


baant.jpg


baanty.jpg
Zapraszam
Mania Zieleni
Za tę wiadomość podziękował(a): barashka

Odp: Ptaki w ogrodach 08 Mar 2012 16:56 #5349

  • jola1313
  • jola1313's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 50
  • Otrzymane dziękuję: 13
Zazdroszczę Wam tych bażantów.U mnie są sójki,trznadle,i inne pospolite.A dziś widziałam pierwszego szpaka! :cheer: WIOSNA PRZYBYŁA!
pozdrawiam:)

Odp: Ptaki w ogrodach 08 Mar 2012 18:07 #5416

  • Zielona Ania
  • Zielona Ania's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1272
  • Otrzymane dziękuję: 1299
Jolu, bardzo dobra wiadomość. Szpaki faktycznie kojarzą się z wiosną.
Szpak zwyczajny Sturnus vulgaris to gadatliwe i towarzyskie stworzenie. Samice są ubarwione tak samo jak samce, pewne drobne różnice występują w szacie spoczynkowej. Kiedy poznać, że szpak ma gody, a kiedy nie? Wystarczy spojrzeć na dziób. W porze godowej jest on żółty. Do tego zmienia się barwa upierzenia, jest wtedy ciemniejsze, lśni metalicznie, białe plamki, jesienią bardzo wyraźne, stają się słabo widoczne. Niesamowita jest zdolność szpaków do naśladownictwa głosów. Z łatwością imitują inne ptaki i odgłosy otoczenia. Pamiętam żarty z czasów studenckich, na identyfikacji ptaków w terenie, kiedy to na zapytanie co tak śpiewa, odpowiadaliśmy często: szpak. Profesor mówił, że nie. Ale mógłby być szpak -brzmiała nasza obrona. Szpaki często źle są kojarzone, z powodu swego apetytu na owoce. Jednak nie zapominajmy, że są one wszystkożerne, podobnie jak kosy zjadają ślimaki, owady - w tym wiele gąsienic omijanych przez inne ptaki. W moim ogrodzie szpaki witam chętnie. Zdecydowanie wolą one ucztować na dorodnych morwach niż na czereśni.
Link go szpaczej śpiewki
www.kezk.bio.univ.gda.pl/cw_ornit/mp3/Szpak.mp3

szpak.jpg
Zapraszam
Mania Zieleni

Odp: Ptaki w ogrodach 11 Mar 2012 10:46 #8252

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960


Wszystkim Wam są pewnie znane sikory (wyżej modraszka).
Ponieważ kończy się okres ich dokarmiania i przestaną tak chętnie pozować zamieszczam ich zdjęcia :)

pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona Ania, barashka

Odp: Ptaki w ogrodach 22 Mar 2012 08:40 #14629

  • Zielona Ania
  • Zielona Ania's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1272
  • Otrzymane dziękuję: 1299
Od małej sikory przeskoczymy na większe gabaryty - nasz największy krajowy gołąb - grzywacz (Columba palumbus).
Siąg, czyli rozpiętość skrzydeł tego ptaka to ok. 75cm. W naturze jest on mieszkańcem lasów, ale bardzo chętnie korzysta z dobrodziejstw parków i ogrodów, gdzie zbiera pożywienie - głównie roślinne - w postaci różnych nasion, owoców. Do mojego ogrodu grzywacze zaglądają regularnie latem, kiedy owocuje morwa. Zlatuje się wówczas po kilka osobników na raz, na ucztę z miękkich, słodkich i soczystych owoców. Można je obserwować bez problemów, bo nie są płochliwe. W dodatku ich obecność łatwo zauważyć, bo gałęzie aż się trzęsą od buszowania tych ciężkich gołębi, każdy waży ok. pół kilograma i daleko im do gracji baletnicy. Jednak widoki są warte uwagi i zatrzymania się na chwilę, zadarcia głowy do góry i spojrzenia na grzywacze, które po objedzeniu się, polecą karmić swoje młode ptasim mleczkiem.

grzywacz.jpg
Zapraszam
Mania Zieleni
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka

Odp: Ptaki w ogrodach 22 Mar 2012 08:56 #14634

  • trzynastka
  • trzynastka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Każdy dzień nawet najgorszy wart jest przeżycia
  • Posty: 653
  • Otrzymane dziękuję: 238
U mnie mieszkają Sierpówki synogarlica turecka (Streptopelia decaocto) - rodzina gołębiowate - dosłownie bo co roku mają gniazda na lipie , i sośnie, od wiosny do zimy na okrągło są u mnie, karmię i traktuję jak własne gołębie pocztowe które mam w gołębniku, ;) "cukrówki" bo tak regionalnie u nas się je nazywa ze względu na wydawany jeden dźwięk ( jakby wołały cuuuukruuuuuuuuuuu) są bardzo śmiałe, chodzę po podwórku one sobie siedzą nie odlatują, uwielbiam ich gruchanie i huczenie, kocham patrzeć jak samiec tańczy i "śpiewa" czarując samiczkę, ten widok naprawdę godny zapamiętania, och żeby panowie byli tacy szarmanccy i uparci w zdobywaniu swojej pani :lol:

Dwie pierwsze fotki to młode sierpówki uczące się latać.

IMG_1533.jpg


IMG_1532.jpg


IMG_1606.jpg



głos sierpówki
www.rotfl.com.pl/g%B3osy+ptak%F3w+-+sier...a,details,81391.html
Ostatnio zmieniany: 22 Mar 2012 08:59 przez trzynastka.
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, Zielona Ania, barashka

Odp: Ptaki w ogrodach 28 Mar 2012 23:01 #17474

  • MążAni
  • MążAni's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 10
  • Otrzymane dziękuję: 19
Skoro jest temat ptasi, to i naszych zdjęć nie może zabraknąć :)
Dzisiaj trznadel (Emberiza citrinella) - na pewno każdy z Was go słyszał, bo w porze godów odzywa się dość charakterystycznie: Śpiew trznadla, najczęściej z wierzchołka drzewa, czy słupa.
Na zdjęciach jeszcze w szacie zimowej - w porze godów przybiera barwę bardziej jaskrawo zółtą.

Emberiza_citrinella_trznadel.JPG


Emberizacitrinella_trznadel_2.JPG


Emberiza_citrinella_trznadel_3.JPG
Kuba
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona Ania, barashka

Odp: Ptaki w ogrodach 16 Kwi 2012 08:32 #25912

  • AGP-ON
  • AGP-ON's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Grześ
  • Posty: 1137
  • Otrzymane dziękuję: 249
Może ktoś rozpozna tego gościa





I ten, wygląda jak wróbel ale nie jestem pewien



Za tę wiadomość podziękował(a): barashka

Odp: Ptaki w ogrodach 17 Kwi 2012 09:06 #26642

  • Zielona Ania
  • Zielona Ania's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1272
  • Otrzymane dziękuję: 1299
Jeśli ten pierwszy był troszkę mniejszy od kosa to pewnie drozd śpiewak.
Zapraszam
Mania Zieleni

Odp: Ptaki w ogrodach 17 Kwi 2012 09:10 #26644

  • AGP-ON
  • AGP-ON's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Grześ
  • Posty: 1137
  • Otrzymane dziękuję: 249
To by się zgadzało bo mały i smukły był :thanks:


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.537 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum