TEMAT: Ptaki w ogrodach

Ptaki w ogrodach 04 Gru 2014 13:44 #318540

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Ależ fajna ta marmurkowa kawka, jak pomponik do zimowej czapki :lol:
Trznadle też fajne ptaszki, ale takie ruchliwe, że nie potrafię im zdjęcia zrobić :oops:
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."


Zielone okna z estimeble.pl

Ptasie portrety 09 Gru 2014 18:42 #319907

  • amadyn
  • amadyn's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 143
  • Otrzymane dziękuję: 328
Czaple białe i siwa
czaplebiaeisiwe.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, Orszulkaa, Amlos, Anika

Ptasie portrety 10 Gru 2014 15:38 #320158

  • amadyn
  • amadyn's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 143
  • Otrzymane dziękuję: 328
Gil

gil1.jpg


gil.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, Orszulkaa, Amlos, Anika

Ptasie portrety 10 Gru 2014 15:44 #320161

  • Orszulkaa
  • Orszulkaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3063
  • Otrzymane dziękuję: 3455
Piękne!
Też w tym roku widziałam parę. Żerowały na jarzębinie :)
A potem przyleciało stadko chyba z 15 raniuszków, a ja nie wiedziałam, czy mam się cieszyć czy płakać?
Tak chciałam zobaczyć raniuszki na własne oczy! I jak wreszcie zobaczyła to bardzo ucieszyłam się, a potem chciało mi sie płakać, bo ten jeden jedyny raz nie wzęłam ze sobą aparatu na działkę :cry2: :cry2: :cry2: a one siedziały 2 m ode mnie :cry2:

Ptaki w ogrodach 13 Gru 2014 13:20 #320673

  • takasobie
  • takasobie's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 393
  • Otrzymane dziękuję: 778
Obiecałam Ani, ze pokażę moje nowe paśniki z łoju i nasion:

Paśnik robiłam tak:




A ptaki odżywiają się tak:




Pozdrawiam!
Miłka
Ostatnio zmieniany: 13 Gru 2014 13:46 przez takasobie.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona Ania, Amlos, chester633, Bozi, Adasiowa

Ptaki w ogrodach 16 Gru 2014 14:30 #321192

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5539
  • Otrzymane dziękuję: 12691
Można już dokarmiać ptaki czy poczekać na spadki temperatury i opady śniegu.

Ptaki w ogrodach 16 Gru 2014 15:56 #321202

  • Zielona Ania
  • Zielona Ania's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1272
  • Otrzymane dziękuję: 1299
Ja zaczęłam jak przymroziło i teraz mimo ocieplenia kontynuuję - konsekwencja w działaniu najważniejsza, jeśli już się ktoś zdecyduje. Tyle że obecnie samo suche podaję, a tłuszcze dojdą jak znów przymrozi.
Zapraszam
Mania Zieleni

Ptaki w ogrodach 16 Gru 2014 18:44 #321225

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
Ja też zaczęłam dokarmianie gdy był mróz... :hammer: i teraz kontynuuję bo chętnych cwaniaczków wielu :wink4: Dzisiaj wór słonecznika dotarł :)
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]

Ptaki w ogrodach 16 Gru 2014 18:47 #321226

  • Kondzio
  • Kondzio's Avatar
Ja tez dokarmiam ale ja uwielbiam obserwować ptaki zachowują sie jak pingwiny hi hi hi :)

Ptaki w ogrodach 17 Gru 2014 13:13 #321359

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5539
  • Otrzymane dziękuję: 12691
Coraz więcej na działkach piór po zjedzonych ptakach. :(

Ptaki w ogrodach 26 Gru 2014 17:52 #322718

  • takasobie
  • takasobie's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 393
  • Otrzymane dziękuję: 778
Janie! Taka już jest natura. Na ptaki polują koty, kuny, ptaki drapieżne. Są ogniwem łańcucha pokarmowego. Koty i kuny wybierające pisklęta przeganiam, płoszę i walczę.
Wczoraj poraz pierwszy widziałam w ogrodzie krogulca. Nigdy nie miałam takiej ciszy i pustki przy karmniku :search: To były ułamki sekund i nie miałam pod ręką aparatu.

Dziś w ogrodzie i podczas świątecznego spaceru:





Pozdrawiam!
Miłka
Ostatnio zmieniany: 26 Gru 2014 17:52 przez takasobie.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona Ania, Amlos, piku, chester633, Firletka, Adasiowa, beatazg

Ptaki w ogrodach 29 Gru 2014 16:02 #323142

  • magdala
  • magdala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4524
  • Otrzymane dziękuję: 1071
Mam pytanie o karmienie rudzika, Ania Adasiowa napisała w którymś z wątków, że dla rudzika wystawia niski karmnik.
U mnie rudzik pojawia się sporadycznie i raczej stroni od czeredy rozszalałych sikorek- one mają karmnik z łuskanym
Słonecznikiem, w tym roku sikorek jest mnóstwo, są też kosy, zięby, zagląda sójka, kowalik, pełzacze.
Niestety nie pojawiają się grubodzioby.....
Dzwońce, których rok temu była masa, tylko nieśmiało zajrzały.

Co lubi jeść rudzik i gdzie wystawić mu karmnik?

Do nas tez jedzie 25 kg słonecznika :-) nasz karmnik to butla 5 litrów i 2,5 litra i tempo spożycia wzrosło gwałtownie :-)
Ostatnio zmieniany: 29 Gru 2014 16:04 przez magdala.

Ptaki w ogrodach 29 Gru 2014 19:15 #323229

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Magdusiu :)
Z pewnością zauważyłaś, że rudzik ma króciutki i cieniutki, delikatny dzióbek - a to oznacza, że nie poradzi sobie ze słonecznikiem czy innymi dużymi nasionami :( na podstawie własnych obserwacji mogę polecić "kolbę" zrobioną ze smalcu z orzechami i nasionami maku; musisz roztopić smalec, ostudzić, poczekać, aż zacznie gęstnieć - wówczas wsypujesz zmielone lub bardzo drobniutko posiekane orzechy ( włoskie lub fistaszki )i mak - mieszasz i czekasz, aż stęgnie na tyle, abyś mogła uformować rękoma walec, którym "owijasz" drewniany patyk zaopatrzony w sznurek; tak sporządzoną kolbę wieszasz na niskim drzewie.
Innym ukochanym pokarmem rudzika są suszone larwy mączlika - do kupienia w sklepach zoologicznych - jednak u nas żywił się nimi kos. Możesz z powodzeniem drobniutko posiekać rodzynki, suszone śliwki, morele i rozłożyć je bezpośrednio na ziemi w miejscu obserwacji rudzika.
Bardzo się cieszę, że ten malutki ptaszek z rudym surdutem zagościł u Ciebie :) większość odlatuje na zimę, ale w cieplejszych regionach kraju niektórzy odważni zostają i wtedy musimy im pomóc.
Grubodziobami się nie martw; u nas pojawiają się w połowie stycznia ...
Pozdrawiam cieplutko :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Ptaki w ogrodach 31 Gru 2014 15:07 #323754

  • Zdzisława
  • Zdzisława's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 24
  • Otrzymane dziękuję: 9
U mnie rudzik pojawił się pierwszy raz parę dni temu, choć stołówka funkcjonuje już od wielu lat. W karmniku znalazła się kupiona mieszanka ziaren, kasza jęczmienna, jaglana, płatki owsiane i siemię lniane. Nie mam pojęcia, co go skusiło.
Poza tym jak zwykle: wszelkiej maści sikory - bogatki, modraszki, ubogie lub sosnówki /nie rozpoznaję/; zięby, jery, kowaliki, wróble i mazurki. O dziwo, już drugi rok nie pojawiają się dzięcioły, mimo iż wcześniej było ich zatrzęsienie, sójek też nie widać. Grubodziób bywa rzadkim gościem, w tym roku jeszcze go nie widziałam, ale mam nadzieję, że nie oprze się ziarenkom lnu, które psim swędem zawsze wyczuwa. Wystawiam też jabłka, ale kosów i kwiczołów ani widu, ani słychu.
Życzę w nowym roku barwnych gości w karmniku i cudnych widoków.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona Ania, Adasiowa

Ptaki w ogrodach 31 Gru 2014 15:47 #323770

  • Zielona Ania
  • Zielona Ania's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1272
  • Otrzymane dziękuję: 1299
Rudzik do mnie zagląda, ale na rodzynki pokrojone się nie skusił jeszcze. Grubodziób po wielu latach przerwy objawił się niedawno, tak samo jak dzwońce, które nieźle grasują na moim karmniku z butelki pet zawieszonym na trzmielinie i przeganiają sikory (modraszki, bogatki, czarnogłówka, rzadziej sosnówka) i mazurki. Co jakiś czas wpada gang sójek, zaglądają kosy. W karmniku na balkonie stołują się kowaliki i sierpówki. Na kuli tłuszczowej kilka razy widziałam dzięcioła dużego. Najbardziej ucieszyła mnie obserwacja dzięciołka, obstukującego pień morwy - nigdy wcześniej nie widziałam tego ptaka na żywo. Wczoraj byłam świadkiem ataku krogulca na ptaki korzystające z moich karmników - zdaje się że nic nie złapał, ale popłoch był ogromny, a dzięcioł schował się sprytnie przytulając się ciasno do pieńka. Na kompostownik zaglądają namiętnie sroki, a ostatnio także para wron. Na razie tyle z moich obserwacji.
Również życzę wielu ptasich zachwytów w nadchodzącym roku!
Zapraszam
Mania Zieleni
Ostatnio zmieniany: 31 Gru 2014 15:47 przez Zielona Ania.

Ptaki w ogrodach 31 Gru 2014 15:56 #323774

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Witamy Zdzisiu w ptasim świecie :)

Raz dwa odróżnisz sikorę ubogą od sosnówki; wielkością są zbliżone, ale "umaszczeniem" różnią się bardzo.

uboga -( lub jej kuzynka czarnogłówka ) - charakterystyczna czarna czapeczka, całe ciałko jednolicie, mniej więcej, wybarwione



sosnówka - z daleka łatwa do pomylenia z bogatką, ale z bliska rzucają się w oczy szczegóły: biały pasek wzdłuż czarnej czapeczki i inny "kształt" barw na policzkach


Dzsiaj na ogrodzie zmasowany ruch wszelakiego drobiazgu. nadal jednak prym wiodą bogatki, mazurki i dzwońce, nieśmiało dołączają zwykłe zięby, w dalszym ciągu pomiędzy stołówkami krąży kowalik, zalatują sójki, a i widziany był samiec kosa.
Bardzo ucieszyły nas odwiedziny modraszek, których z roku na rok jest coraz mniej i sosnówki właśnie - ona jako pierwsza odwiedziła nowy karmnik, który i tak zostanie niebawem ulepszony ( otrzyma skośny daszek ).



Na tej donicy odkryliśmy ślady działalności dzięcioła - dno doniczki otrzymało dodatkowe, wielkie otwory ;-)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633, beatazg

Ptaki w ogrodach 02 Sty 2015 21:32 #324938

  • beatazg
  • beatazg's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Solina Bieszczady strefa 6a
  • Posty: 3673
  • Otrzymane dziękuję: 5766
Do nas jesienią przylatują łabędzie , będzie ich około 200 a może i więcej .Zaczęło się około 25 lat temu od jednej pary .Jak w lutym ćwiczą loty to cieszę się , że idzie wiosna a one lecą pewnie na Mazury . W naszym jeziorze mało roślinności a i nieraz mocno zamarza , stan wody regulowany jest dwoma zaporami.

Beata :bye:

IMG_2600.jpg


IMG_2605.jpg


IMG_2620.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Ptaki w ogrodach 18 Sty 2015 16:24 #330339

  • takasobie
  • takasobie's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 393
  • Otrzymane dziękuję: 778
Beatko! Nie wolno karmić łabędzi chlebem!!!!!!! Ma w sobie sól, co bardzo im szkodzi! Należy rozsypać łabędziom płatki owsiane, rozdrobnione warzywa lub ziarna zbóż. Chleb niszczy łabędziom układ trawienny! A najlepiej łabędzi nie dokarmiać! Zwłąszcza, że mogą podskubywać trawę jak nie ma śniegu! Pamiętajmy o tym, a suchy chleb zmielić na tartą bułkę, a jak spleśnieje po prostu wyrzucić.

Dziś było czyszczenie budek. Zawsze robi to mój mąż, bo chyba lepiej mu idzie wykręcanie śrubek na wysokości. Co prawda je wieszałam, ale manewry na drabinie, to już nie dla mnie. :oops:





I zawartość budek: z lewej mazurków, z prawej bogatek

Pozdrawiam!
Miłka
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona Ania, Adasiowa


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.822 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum