TEMAT: Ptaki w ogrodach

Ptaki w ogrodach 26 Paź 2014 18:06 #308466

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Elu :)
Za spoiwo posłużył klej "na gorąco", wykorzystywany m.in. we florystyce, dostępny np. w Casto.
Wałeczek kleju wkładasz do specjalnego "pistoletu", rozgrzewasz i ... gotowe :)


Pozdrawiam cieplutko :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona Ania, Amlos, hanka, viola


Zielone okna z estimeble.pl

Ptaki w ogrodach 26 Paź 2014 19:49 #308521

  • muchazezlotym
  • muchazezlotym's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1989
  • Otrzymane dziękuję: 2547
Dzięki, Aniu. :kiss3: Tak podejrzewałam, że to klej montażowy, w moim domu schodzi go dużo :lol: tylko w kolorze biało-przezroczystym. :happy4: Pod łupinami orzechów dostrzegłam coś ciemnego więc myślałam, ze to jakieś inne spoiwo. :blink:
pozdrawiam
Ela
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Ptaki w ogrodach 26 Paź 2014 20:37 #308541

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15851
  • Otrzymane dziękuję: 12251
Ciekawe... nie używałam tego kleju, stąd może naiwne pytanie :

- i co dalej, jak skorupki zostaną puste?

Odrywasz je Aniu, czy szykujesz inne deseczki ? :oops:
Pozdrawiam - Ania

Ptaki w ogrodach 27 Paź 2014 06:59 #308610

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Puste skorupki bardzo łatwo ulegają oderwaniu :) Niekiedy znajdujemy leżące pod drzewem.
Jeśli jednak warstwa kleju jest na tyle mocna, że usunięcie łupek graniczy z cudem, szukam nowej deski :)
Nasze deseczki cieszą się tak dużym wzięciem, że musimy mieć kilka w pogotowiu.
Pozdrawiam cieplutko :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos

Ptaki w ogrodach 27 Paź 2014 10:18 #308656

  • Roma
  • Roma's Avatar
Jakie proste i pomysłowe rozwiązanie.:bravo: Mam sporo orzechów które bardzo trudno wygrzebać ze skorupek,już wiem jak je dobrze spożytkować :)

Ptaki w ogrodach 27 Paź 2014 13:57 #308684

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5026
Ja takie skorupki po prostu wkładam do karmnika :silly:
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Ptaki w ogrodach 27 Paź 2014 14:20 #308685

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
Ja też zwyczajnie tłukę młotkiem orzechy i wsypuję do karmnika. Mam dużo takich trudnoobierających się :wink4:
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Ptaki w ogrodach 27 Paź 2014 17:06 #308719

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Do naszych stołówek przylatuje tak dużo ptaków, że zwyczajnie nie mieszczą się wszystkie w wielkim karmniku. Dlatego staramy się porozstawiać różne rodzaje "żerowisk" - dla każdego coś dobrego. Poza tym tak przygotowanych orzechów nie porwą sójki. Zrezygnowaliśmy także z wolno wiszących pasków słoniny - za każdym razem, gdy przyjeżdżaliśmy na ogród, widzieliśmy smętnie dyndające sznurki albo wręcz puste miejsca; okazywało się, że do amatorów takiej słoninki należą działkowe koty, chociaż sójki też potrafią ukraść cały kawałek.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, muchazezlotym

Ptaki w ogrodach 27 Paź 2014 18:02 #308730

  • muchazezlotym
  • muchazezlotym's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1989
  • Otrzymane dziękuję: 2547
Zaledwie wczoraj rozwiesiłam kule dla ptaków a już dziś jednym z pierwszych gości była właśnie sójka. Podleciała do każdej kuli, na każdym drzewie - jakby je oznaczała - poskubała, przy ostatnim zatrzymała się na dłużej i szarpała siłując się z oczkami siatki.... biedne sikorki oczywiście uciekły w popłochu. :(

pozdrawiam
Ela
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Ptaki w ogrodach 27 Paź 2014 18:35 #308736

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Nieśmiało stwierdzam, że sezon dokarmiania możemy uznać za rozpoczęty :-)?
Co prawda my zaczynamy regularne dokarmianie, gdy na drzewach nie ma już liści, a temperatury spadają poniżej zera, co w Poznaniu i na tej naszej "wsi" przypadnie w tym roku za mniej więcej dwa tygodnie - według zapowiadanych prognoz.
Ciekawe, bo "nasze" sójki, oprócz słoninki i orzechów są także amatorkami takich kul... Dlatego co weekend wieziemy spory zapas takich smakołyków, a czasami robię je sama, wykorzystując stopiony smalec wymieszany z różnymi nasionami; gdy masa zastygnie, formuję kule różnej wielkości i pakuję do siatek po włoszczyźnie lub ziemniakach, albo w siatkę do wędlin.
Deskę z orzechami generalnie okupują sikorki, mazurki i kowaliki; słonina to przysmak sikor i dzięciołów ( pomijam koty ), kule tłuszczowe - sójki, czasami także sikorki, suszone owoce, płatki owsiane - kosy, jabłka - również kosy, kwiczoły i modraszki, pałki tłuszczowo-orzechowe robię z myślą o Rudolfie.
Wisiorem zamocowanym na drzewie jest także kloc z ponawiercanymi dużymi otworami, które nadziewam mieszanką smalcowo-ziarnową i małymi paskami słoniny ( zawsze surowej )- ten rodzaj "karmnika" uwielbiają dzięcioł duży i średni, no i oczywiście sikorki i kowaliki.
Zięby, jery, grubasy, mazurki, trznadle, czyże wolą posilać się na ziemi, podczas gdy ze stołówek "na piętrze", czyli karmników tradycyjnych korzystają przede wszystkim dzwońce i bogatki, ubogie i sosnówki. Czasami odwiedzi nas szczygieł lub gil, ale bardzo sporadycznie.

Zdjęcia pochodzą z ubiegłego roku :

Rudolf na kolbie ze smalcu i zmielonych orzechów włoskich


Kloc z maluchami :)


Kloc z obsadą mieszaną


Dzięcioł średni


Samiec dzięcioła dużego


Pyzy domowej roboty :)


Babeczka z jarzębiną


"Energetyczne" kubeczki
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): muchazezlotym, Zielona Ania, takasobie, Orszulkaa, piku, sierika

Ptaki w ogrodach 11 Lis 2014 18:50 #312591

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Dzisiejsza wyprawa na ogród dobitnie nam uświadomiła, ze ptaszyska wcale nie są wygłodniałe! Owszem, zainteresowały się wywieszonymi dla nich smakołykami ( które z przyczyn oczywistych dozujemy bardzo ostrożnie ), ale do szczytu obżarstwa nie doszło. Ciekawości towarzyszyły potyczki: miedzy samcami bogatek, walne bitwy także były - bogatki z impetem wpadały na sikory ubogie, modraszki z nieprzeniknionym wyrazem dzioba popijały z poidełka i z pewnej odległości obserwowały "terytorialne" zgrzyty wśród większych kuzynek ...
W sumie ... lufie obiektywu pozowały tylko sikorki; kiedy Adam łowił amatorów słonecznika i fistaszków w obiektyw, mnie udało się przechwycić nieuzbrojonym okiem mysikrólika, który nic sobie nie robiąc z naszej obecności pałaszował "coś" w tujach ( a'propos żywotników - ubogie i bogatki uwielbiają "wiercenie dziury" w szyszeczkach tych iglaków ) oraz naszego jedynaka Rudolfa - ten z kolei rzutem na taśmę ( dosłownie ) wylatywał spod świerku, dopadał jakiejś tajemniczej zdobyczy i w oka mgnieniu znikał z powrotem ...
O krukach, sójkach i dzięciole nie wspomnę, ponieważ tylko zarejestrowałam je "nausznie" :)


Coś w rodzaju "czatowni" :)


I bohaterowie dzisiejszego dnia ...
Sosnówka

Sikora uboga

Bogatki



Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 11 Lis 2014 19:03 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): muchazezlotym, Zielona Ania, takasobie, Orszulkaa, Amlos, piku, sierika, viola

Ptaki w ogrodach 28 Lis 2014 17:44 #317089

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15851
  • Otrzymane dziękuję: 12251
Kilka dni temu rozpoczęłam dokarmianie i naturalnie od razu, nie wiadomo skąd pojawiły się sikorki i mazurki :fly:


28.11.2014006.jpg


28.11.2014022.jpg


28.11.2014032.jpg


(Zdjęcia nie z 'czatowni' ;) tylko z ręki z daleka (ZOOM) - więc wybaczcie :oops: )
Pozdrawiam - Ania
Ostatnio zmieniany: 28 Lis 2014 17:45 przez Amlos.
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma, Zielona Ania, takasobie, Adasiowa

Ptaki w ogrodach 30 Lis 2014 18:56 #317756

  • takasobie
  • takasobie's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 393
  • Otrzymane dziękuję: 778
Kilka migawek z dzisiejszego focenia. Musze popracowwać, bo wyciągnęłam czatownię, ale muszę na przyszły raz wziąć styropian pod nogi, termos i statyw zamiast monopoda, bo wszystko mi się kolebało. I chyba muszę stanąć z pół metra dalej.









Zanim robiłam zdjęcia były tam też dzwońce i grubodziób, ale chyba im się czatownia nie spodobała, bo poleciały i nie wróciły.
Pozdrawiam!
Miłka
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma, Zielona Ania, Orszulkaa, piku, sierika, Adasiowa

Ptaki w ogrodach 04 Gru 2014 09:17 #318477

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3214
  • Otrzymane dziękuję: 7915
Witajcie, muszę stwierdzić że kupne gotowe "dzwonki z ziaren" jak i kule tłuszczowe ptaki niechętnie u mnie jedzą... dzwonki głównie składają się z pszenicy co niezbyt pasuje do małych ptaków(prędzej do kuraków) ale kupiłem luzem na targu słonecznik, konopie i proso- myślę że taka mieszanka będzie chętniej pobierana. Zakupiłem też gotowy mix i nie jestem pewien co do 2 rodzajów składników-ziaren które w niej występują, aż wstyd się przyznać bo hodowałem kanarki, papugi i inne :whistle:

chodzi o to po prawej, po lewej dla porównania wielkości jest proso

zia014.jpg



zia013.jpg





a te czarne w mieszance to rzepik?

zia010.jpg
Załączniki:
Ostatnio zmieniany: 04 Gru 2014 09:20 przez Adrian89.

Ptaki w ogrodach 04 Gru 2014 10:32 #318491

  • takasobie
  • takasobie's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 393
  • Otrzymane dziękuję: 778
Nie wiem co to, ale ja też daję taką mieszankę. To, co nie smakowało ptakom, urosło latem pod karmnikiem :happy3:
Pozdrawiam!
Miłka

Ptaki w ogrodach 04 Gru 2014 10:40 #318493

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
Podobne do kukurydzy :silly: Z tym co urośnie pod karmnikiem trzeba uważać :jeez: niebezpieczna ambrozja :dry:
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]

Ptaki w ogrodach 04 Gru 2014 11:32 #318504

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5026
O u mnie też wyrosła ;) , na szczęście wyrwałam ale z ciekawości czekałam jak zakwitnie :lol:
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."

Ptaki w ogrodach 04 Gru 2014 12:44 #318522

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
No tak ... a ja zastanawiałam się, co to za ciekawe zielsko wyrosło ... oczywiście wyrywałam BEZ rękawic, bo po co ?! Olibabko, dziękuję za ostrzeżenie :)
Zawsze kupujemy taką gotową mieszankę dla ptaków dzikich - i nigdy nie zastanowiłam się nad "bezpieczeństwem" składników .... zresztą, przyznaję, że i tak nie jestem w stanie rozpoznać wszystkich ...

Poniższe portrety pochodzą z poprzedniej zimy ... na tegoroczny śnieg musimy jeszcze poczekać ...

Trznadel uchwycony na ogrodzie, pozostali aktorzy zostali przyłapani na konsumpcji na pod oknami mieszkania w mieście :) gawron wypatrzył rozłupaną, uschniętą gałąź jarzębiny i w tym miejscu urządził sobie "kuźnię" do rozdrabniania orzechów; pod berberysem uwijał się kwiczoł; na starych topolach, gdzie rosną dziesiątki jemioł przysiadło stado jemiołuszek; na brzozie prowadzi obserwację kawka - marmurkowa :)






Ciekawostka: marmurkowa kawka
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, Zielona Ania, Amlos, piku, chester633


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.878 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum