TEMAT: Mój poligon doświadczalny - piterek ;)

Mój poligon doświadczalny - piterek ;) 18 Lut 2013 19:37 #125826

  • beatab
  • beatab's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 180
  • Otrzymane dziękuję: 49
Więcej tutaj nie zajrzę- bo zazdraszczam :jeez: Piotrek- ty pozawiązuj czerwone kokardki- przeciw urokowi :supr3: :supr3: :supr3:
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Mój poligon doświadczalny - piterek ;) 18 Lut 2013 20:44 #125895

  • Martina
  • Martina's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 416
  • Otrzymane dziękuję: 85
Witaj Piotrze. Masz wyjątkowo piękne okazy, dlatego też myślę, że nazwa wątku bardzo nieadekwatna do tego co zobaczyłam. :thanks:
Pozdrawiam Marta.


siedlisko
Temat został zablokowany.

Mój poligon doświadczalny - piterek ;) 18 Lut 2013 20:54 #125906

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2682
piterek wrote:
ale przynajmniej dzięki temu wszyscy u mnie w blokach segregują śmieci - oj spróbowali by nie... :happy3:
A tak z ciekawości zapytam, a jakby jednak spróbowali? :rotfl1:
Witaj, Piotrze!
Jak Twoje epimedia po ostatniej zimie? Wszystkie przetrwały? Bo u mnie lekki pogrom się odbył...
To ostatnie wzruszające... Obchodziłeś się z nim delikatnie? ;)
Temat został zablokowany.

Mój poligon doświadczalny - piterek ;) 18 Lut 2013 21:20 #125926

  • ewamaj66
  • ewamaj66's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1864
  • Otrzymane dziękuję: 572
Z przyjemnością zobaczę rośliny inne niż wszystkie :) Chętnie także sprawdzę, jakich epimediów można się doszukać.
Na pewno nie jestem zorientowana w temacie, ale chciałabym się dowiedzieć, czemu Dicentra spectabilis już nie jest Dicentra?
Temat został zablokowany.

Mój poligon doświadczalny - piterek ;) 18 Lut 2013 22:28 #125994

  • Igor
  • Igor's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4186
  • Otrzymane dziękuję: 2490
Piotrka prawdopodobnie nie będzie do niedzieli, więc odpowiem, że po prostu zmieniła się już systematyka, pierwsza odkryła to Pola, potem ja przekazałem to Piotrkowi i już wszyscy są obeznani :rotfl1: taka poczta pantoflowa :drool:
Nic nie można zrobić, ktoś na górze stwierdzi , że nazwę trzeba zmienić i my musimy się stosować do tego , albo nie :unsure:
Ostatnio zmieniany: 18 Lut 2013 22:28 przez Igor.
Temat został zablokowany.

Mój poligon doświadczalny - piterek ;) 18 Lut 2013 22:46 #126007

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2682
Igor, ale Ty jesteś dalej Igor? :happy4: :silly:
Temat został zablokowany.

Mój poligon doświadczalny - piterek ;) 18 Lut 2013 23:27 #126036

  • piotrek_ns
  • piotrek_ns's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1433
  • Otrzymane dziękuję: 1226
Niesamowita kolekcja różnorodnych ciekawych roślin, ale masz talent do wyszukiwania ciekawostek :wink4: Co tu dużo pisać, masz śliczne kwiatki :)
Pozdrawiam wszystkich gorąco.

Piotrkowe działkowanie
Skalniak i kamienie
Temat został zablokowany.

Mój poligon doświadczalny - piterek ;) 18 Lut 2013 23:45 #126047

  • TOMEX
  • TOMEX's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1239
  • Otrzymane dziękuję: 505
I ja zawitałem do twojego ogródka bardzo mi się podoba ta różnorodność roślin ,fajnie pooglądać różne cudeńka .Będę zaglądał :bravo:
Temat został zablokowany.

Mój poligon doświadczalny - piterek ;) 19 Lut 2013 05:47 #126073

  • ewamaj66
  • ewamaj66's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1864
  • Otrzymane dziękuję: 572
Wszystko jasne :) Tylko teraz trzeba będzie się nauczyć nowej nazwy i nie pomerdać ze starą :rotfl1: Zostały jakieś Dicentra?
Temat został zablokowany.

Mój poligon doświadczalny - piterek ;) 19 Lut 2013 13:41 #126232

  • piterek
  • piterek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 341
  • Otrzymane dziękuję: 108
Krysiu - jest jak jest, a większośc znajomych siedzi tutaj - dlatego postanowiłem założyć wątek żeby zupełnie z nimi nie stracić kontaktu ;)

Kasiu - zadawaj, zadawaj :happy:
A co do kokoryczek i disporum to dopiero wiosną zrobię pokaz - mam ich dosyć sporo :devil1:

Marto - mam taką manierę, żeby zawsze podpisywać (no prawie zawsze ;) ) - sam lubię, jak jest podpisane - ułatwia mi to szukanie miejsc, gdzie można daną rośline zdobyć :happy3:
A co dla Ciebie wchodzi w skład "żelaznego zestawu"? Pytam z ciekawości, bo już różne wersje spotkałem ;)

Adam - witaj u mnie :)
Disporumek jest zacny, ale jeszcze kilka kolejnych czeka w zanadrzu - to powinien być ogólnie zacny sezon ;)

Danka - cieszy mnie, że podoba Ci się to co stworzyłem :)
Zapraszam do regularnych odwiedzin, postaram się nie zawieść ;)

Beato - pewnie zajrzysz, sam wiem jak mnie korci ciągle zaglądać do niektórych (a potem ciągle mi się czegoś chce :happy: ) - no tak to jakoś działa. Co do uroków to nie jestem chyba zbyt przesądny, moje rośliny wiedzą że muszę się dobrze spisywać, w końcu mam bardzo pojemne kompostowniki :happy4:

Marto (Martina) - nazwa taka, bo ja wiecznie coś u siebie testuję - i tak już od lat. Wiele roślin tych testów wprawdzie nie zaliczyło pozytywnie, ale cała reszta jakośc sobie radzi :happy:

Marto (artam) - oj, gotowi wyciągnąć dowody rzeczowe i pójść z przysłowiową "mordą" do delikwenta, a spotkania z nimi nie należą do sympatycznych - mówię Ci, prawdziwa śmieciowa psychoza! :laugh1:
Do co epimediów, to wszystkie przetrwały zimę z 2011/2012, teraz było dosyć łagodnie (odpukać!), więc chyba będzie dobrze. Mam już ich przeszło 30 i mam nadzieję, że wszystkie zakwitną i dadzą się sfocić. To, o które pytasz jest tak filigranowe, że chyba nawet pierdnięcie jeża by je poruszyło - dlatego nie było opcji, żeby inaczej zrobić mu fotkę :happy:

Ewka - witaj! Co do epimediów, to musisz poczekać gdzieś do końca kwietnia/maja - myślę, że dadza pokaz. Ja najbardziej czekam na 'Creamsickle' - jestem ciekaw jak się będzie sprawować. To taka perełka mojej kolekcji, długo go szukałem :)
Co do serduszek to serduszka okazałe zostałe wydzielone jako osobny rodzaj, tak wychodziłoby z systematyki. Reszta (na razie haha) pozostała w rodzaju Dicentra.

Igor - nie byłbyś soba, jakbyś całej historii nie przytoczył :happy:
Oj Ty i to Twoje ADHD :happy4:
Co do nazewnictwa, to tak już niestety jest że botanicy doszukują się jakiś cech, po których stwierdzają że coś już nie jest tym czym było lub trzeba to przenieść do innej rodziny hehe
A właśnie - zgodnie z pytaniem Marty - jaka jest Twoja pełna nazwa gatunkowa? :happy:

Piotrze - jakoś zawsze w łapki wpada mi to co rzadkie lub ciekawe, najlepiej widać to na forumowych spotkaniach - ludzie się nieraz śmieją, że jak nie chcesz nic kupować, to nie chodź z piterkiem po stoiskach bo zaraz coś dziwnego wynajdzie i trzeba będzie jednak wziąć :happy:
Współpracuję też z niektórymi szkółkami na zasadzie, że wybieram im ciekawe rośliny do oferty - dzięki temu również udaje mi się pozyskiwać ciekawe rośliny :)

Tomku - bardzo staram się mieć jak największą różnorodność w ogrodzie, to świetna sprawa gdyż dzięki różnym ciekawym roślinom można maksymalnie wydłużyć sezon wegetacyjny. Gdy przejmowałem ten ogród na własnośc, był typowym wiejskim kolorwym buszem, który solidnie budził się do życia dopiero w maju i w zasadzie w większości bazował na krótko atrakcyjnych bylinach i roślinach jednorocznych. Wiosną i jesienią, zaraz po pierwszych przymrozkach, był natomiast zwykłym klepiskiem. Strasznie mi się to nie podobało.
Ostatnio zmieniany: 19 Lut 2013 13:44 przez piterek.
Temat został zablokowany.

Mój poligon doświadczalny - piterek ;) 19 Lut 2013 14:59 #126278

  • iwa27
  • iwa27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2168
  • Otrzymane dziękuję: 488
Ale się cieszę, że jesteś. Wpadł mi w oko ten Fiołeczek Viola 'Heartthrob', śliczności, jakbyś miał sadzonki to weź do Sulejówka chętnie nabędę ;)
Temat został zablokowany.

Mój poligon doświadczalny - piterek ;) 19 Lut 2013 17:01 #126324

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Pisząc o zestawie żelaznym raczej nie miałam na myśli trawnika otoczonego żywopłotem z tuj ;) :rotfl1:
Miałam raczej na myśli zestaw roślin takich bardziej pospolitych i łatwo dostępnych ;) , za to atrakcyjnych i nie sprawiających problemów w hodowli. Głównie myślałam tu o krzewach ( typu krzewuszki, lilaki, berberysy, tawuły itp) i bylinach - tu ciągle mam listy zakupowe pootwierane :jeez: . A to parę ostróżek, a to przetaczników, tu trochę bodziszków i jeszcze więcej floksów :tongue2: ... Potrzeby mam wielkie :happy3: , ale jak widzisz obracam się wśród pospolitych gatunków ;)

Ale zamierzam się rozwijać :P , dlatego będę uważnie śledzić Twój wątek :silly:
Temat został zablokowany.

Mój poligon doświadczalny - piterek ;) 19 Lut 2013 21:37 #126490

  • ewamaj66
  • ewamaj66's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1864
  • Otrzymane dziękuję: 572
Zaraz jestem spokojniejsza, że nie wszystko stanęło na głowie :)
Temat został zablokowany.

Mój poligon doświadczalny - piterek ;) 19 Lut 2013 22:23 #126566

  • Tabaaza
  • Tabaaza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Irysomaniaczka
  • Posty: 1499
  • Otrzymane dziękuję: 2041
Hejka! :)
Jedno info już pozyskałam, trzeba gonić jeże od epimediów. :wink4: :woohoo: Disporum wszelakie a takoż inne cienioluby w ramach uzupełnień hostowiska poszukuję. Jakie masz doświadczenia z "japończykami", przyznam się że mam trochę stracha przed introdukcjami z Japonii. Proszę teraz mnie okłam ( o ile to straszliwe delikatesy ) że one jednak mają szanse. :blink: Kłam że hardcory, pleeeaaseee. :thanks:
Pozdrówka
K. :woohoo:
Jak już sobie ogród urządzę po swojemu to go zdemoluję i zacznę urządzać od nowa!
Temat został zablokowany.

Mój poligon doświadczalny - piterek ;) 22 Lut 2013 12:09 #127712

  • piterek
  • piterek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 341
  • Otrzymane dziękuję: 108
Iwa - hejka :)
Jak będzie co wiosną skubnąć z fiołeczka, to oczywiście przywiozę Ci sadzoneczkę :)

Marto - często spotykane w ogrodach nie znaczy złe. Niektóre rośliny są naprawdę efektowne, ogólnodostępne i łatwe w uprawie - i warto je mieć. Ja jedynie wychodzę z założenia, że jak pojawiają się ciekawe odmiany, to lepiej wydać nieco więcej i mieć roślinę o ciekawych cechach - nie jestem po prostu zwolennikiem sadzenia "byle obsadzić" i zawsze staram się odpowiednio dobierać gatunki i odmiany (co oczywiście nie zawsze dobrze wychodzi :happy3: )

Ewka - takie zmiany zdarzają się niestety, naukowcy drążą drążą i coś zawsze wydrążą :laugh1:

Kasia - wiesz, wszystko zależy od samego gatunku, ogólnie polecam kontrolowanie stref klimatycznych dla danych roślin - wtedy łatwiej się nie naciąć na jakieś chucherko. Zasada przy doborze rośłin jest taka, że trzeba przede wszystkim zagłębić się nieco w to, jak wygląda środowisko naturalne danej rośliny - jeśli stwierdzasz, że jesteś roślinie w stanie stworzyć u siebie podobne warunki - sadź. Jeśli nie jesteś, to lepiej sobie darować (no chyba, że roślina niezbyt kosztowna - to można poeksperymentować).
Ogólnie nie polecam sadzenia roślin ze stref wyższych niż 6b-7a, a optymalnie jest mieć tylko rośliny do 6a. Łatwiej wtedy je hodować i nie trzeba okrywać połowy ogrodu na zimę :happy2:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tabaaza

Mój poligon doświadczalny - piterek ;) 22 Lut 2013 13:00 #127728

  • piterek
  • piterek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 341
  • Otrzymane dziękuję: 108
Wiosny ciąg dalszy, początek maja:


Daphne x susannae 'Cheriton'


Cheilanthes lanosa


Rhododendron 'Kilian'


Betula pendula 'Trost's Dwarf'


Brunnera macrophylla 'Diane's Gold'


Arachniodes standishii


Ligularia 'Granito'


Salix aurita


Kirengeshoma palmata


Berberis ottawensis 'Silver Miles'


Pinus parviflora 'Fukai'


Brunnera macrophylla 'Emerald Mist'


Athyrium niponicum 'Silver Falls'


Disporum flavum


Hosta 'London Fog'


Hosta 'Rainbow's End'


Hosta 'Silver Threads and Golden Needles'


Hosta 'Fire Island'


Hosta 'White Feather'
Temat został zablokowany.

Mój poligon doświadczalny - piterek ;) 22 Lut 2013 13:30 #127735

  • Ewelina
  • Ewelina's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 881
  • Otrzymane dziękuję: 979
Zabłądziłam do Ciebie spacerując w poszukiwaniu oznak nadchodzącej wiosny . Witaj Piotrek :bye:
Temat został zablokowany.

Mój poligon doświadczalny - piterek ;) 22 Lut 2013 18:44 #127833

  • TOMEX
  • TOMEX's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1239
  • Otrzymane dziękuję: 505
Ale śliczne masz te hosty i inne roślinki , aby do wiosny :happy3:
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.467 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum