TEMAT: Ogród w dolinie - rozwijamy się ... medialnie

Ogród w dolinie - rozwijamy się ... medialnie 01 Maj 2014 11:44 #250471

  • Sweety
  • Sweety's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 674
  • Otrzymane dziękuję: 119
Bożenko, pierwszy prysk robiłam 3 dni temu. Dziś powtarzam. Ale poza rugosą i jedną z historycznych nimułek nie widziałam. Poza tym Avalon nieco została podgryziona. One jednak rosną w innej części ogrodu. Tak czy siak oprysk zrobiłam wszystkim i to środkiem systemicznym. Nie ma co si patyczkować. Ciepła zima ma swoje konsekwencje :(

DSC03452.JPG
Ostatnio zmieniany: 01 Maj 2014 11:45 przez Sweety.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Ogród w dolinie - rozwijamy się ... medialnie 01 Maj 2014 11:46 #250472

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Fruczaki odwiedzają mój ogród dość często, właśnie ze względu na werbenę i floksy ;) , ale jeszcze nigdy nie udało mi się zrobić zdjęcia, na którym będzie go w miarę dobrze widać :jeez: . Dziesiątki prób w koszu :dazed: , może w tym roku się uda ;)
Temat został zablokowany.

Ogród w dolinie - rozwijamy się ... medialnie 01 Maj 2014 12:08 #250481

  • zielonajagoda
  • zielonajagoda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3086
  • Otrzymane dziękuję: 5975
Ja również mam nadzieję i w tym roku obserwować fruczaki, specjalnie dosadziłam więcej floksów, by go dłużej przytrzymać na rabacie :)
Aniu, u nas za to plaga mszyc i ślimaków-golców, coś strasznego, walczę jak mogę, szczególnie o róże i hosty :( Jednak w zimie powinno być zimno.
A na zielone choroby nie ma lekarstwa, ostatnio zauroczyły mnie bergenie, zamówiłam osiem odmian :ouch:
Miłego weekendu :bye:
Temat został zablokowany.

Ogród w dolinie - rozwijamy się ... medialnie 01 Maj 2014 12:12 #250484

  • magdala
  • magdala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4524
  • Otrzymane dziękuję: 1071
Floksy mam , werbena wysiana - będę czekać :P

To bergenia ma aż tyle odmian ?
Temat został zablokowany.

Ogród w dolinie - rozwijamy się ... medialnie 01 Maj 2014 18:55 #250570

  • mrówa
  • mrówa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1379
  • Otrzymane dziękuję: 484
U mnie te fruwaczki niedostępne są jakieś... może im za zimno
www.birdwatching.pl/uploads/gallery/790/...DlCxxI0gjVnBEJus.jpg
Temat został zablokowany.

Ogród w dolinie - rozwijamy się ... medialnie 02 Maj 2014 07:57 #250821

  • Sweety
  • Sweety's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 674
  • Otrzymane dziękuję: 119
Marto (markita)! Na szczęście mnie się udało :D Ostatnim razem fruczak była tak zajęty spijaniem nektaru z floksa Europa, że mogłam mu zrobić dużo zdjęć. Wiadomo, jest ruchliwy i to też jest trudne, ale trzeba wykorzystać moment, jak zawisa :D O proszę. Zdjęcia z 29 VII 2013r.

DSC05150.JPG


DSC05139.JPG


DSC05165.JPG


DSC05173.JPG


Iwonko (tilia66)!Specjalnie swego czasu sadziłam rośliny przyciągające motyle i efekt jest :D U mnie o pladze szkodników nie mogę mówić, ale tyle nimułek na raz na jednej róży jeszcze nie widziałam :woohoo: Też nie widziałam, że odmian bergenii jest tyle.
Dla Ciebie moje słodkie ziółko. Lubisz?
Pierwsze biega jak szalony, z rozwianym włosem :happy3:

DSC05379.JPG


A potem mam psa z czerwonym krawatem :happy4:

DSC05391.JPG


Magdo (magdala)! Jak nie fruczaka, to na pewno inne owady docenią Twoje nasadzenia :D O bergeniach też nie wiedziałam :happy:

Kwiaty jabłoni ozdobnej (Malus fontana)

DSC03469.JPG


Beatko (Mrówa)! Zimno chyba nie mam nic do rzeczy. Może są, ale nigdy nie udało Ci się ich zaobserwować? Ten link, który wkleiłaś nie otwiera się :bad-idea:

Kwiaty wiśni osobliwej 'Umbraculifera'

DSC03473.JPG
Ostatnio zmieniany: 02 Maj 2014 07:58 przez Sweety.
Temat został zablokowany.

Ogród w dolinie - rozwijamy się ... medialnie 02 Maj 2014 08:05 #250824

  • Sweety
  • Sweety's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 674
  • Otrzymane dziękuję: 119
A wczoraj darniowałam :D
Za domem szpaler młodych krzewów oddziela ogród ozdobny od użytkowego. Do tej części z drzewami i krzewami owocowymi oraz grządką warzywną prowadzą 2 pergole. Od strony płotu natomiast szpaler zakończony jest rabatami. Jesienią zrobiłam jedną - różaną. Tym razie przyszła kolej na drugą - w założeniu daliową.
Efektu na razie nie ma :oops:

DSC03524.JPG


Płot ma ponad 40 lat, ale przy budowie nie ruszałam go, bo jest w bardzo dobrym stanie. Podmurówkę porasta mech. Bardzo i się to podoba, choć na zdjęciach to nie wygląda super :whistle:
Część dalii już posadzona, a obok nich mieczyki. Nad resztą myślę :D

Dziś mamy znowu śliczna pogodę, więc będę ... pielić. Życzę wszystkim słonka :kiss3:
Temat został zablokowany.

Ogród w dolinie - rozwijamy się ... medialnie 02 Maj 2014 08:45 #250837

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Piękne zdjęcia fruczaka :bravo: , zwłaszcza to ze zwiniętą trąbką :P
U mnie też super pogoda, trzeba się brać za robotę :happy4:
Temat został zablokowany.

Ogród w dolinie - rozwijamy się ... medialnie 02 Maj 2014 08:51 #250841

  • Sweety
  • Sweety's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 674
  • Otrzymane dziękuję: 119
U mnie Marto za duża rosa. Ale świeci słonko, więc za godzinę też biorę się za pielenie i inne drobne prace :D Jka widziałaś - te cięższe, zaplanowane na ten weekend, zrobiłam :ouch:

DSC03423.JPG
Temat został zablokowany.

Ogród w dolinie - rozwijamy się ... medialnie 02 Maj 2014 09:59 #250881

  • Semper
  • Semper's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 148
  • Otrzymane dziękuję: 85
BeatkoFruczaki maja ptasie zwyczaje.Po prostu jesienią odlatują do ciepłych krajów i wracają wiosną.
W Polsce nie wszędzie można je spotkać, zwłaszcza jeśli ktos mieszka w północnej części.Największą szansę mają mieszkańcy południa i centralnej Polski.
Pozdrawiam,
Jurek z Górek :)
Temat został zablokowany.

Ogród w dolinie - rozwijamy się ... medialnie 02 Maj 2014 10:06 #250888

  • Aguniada
  • Aguniada's Avatar
Świetne zdjęcia fruczaka przy floksie! I u mnie bywają, ale jakoś trudno mi uchwycić moment i zrobić właściwe zdjęcie.

Widzę, że się nie poddajesz i darniujesz dalej... jestem pod wrażeniem. Ja po ostatnich trzech rabatach powiedziałam pass na co najmniej kilka lat, ale to były duże powierzchnie.

Tak czy inaczej, podziałałabym, ale zimno dziś... może chociaż ławeczki uda się oszlifować i pomalować.

Miłego!

PS. Głaski dla Okamiego :)
Temat został zablokowany.

Ogród w dolinie - rozwijamy się ... medialnie 02 Maj 2014 13:54 #250967

  • Ma Gorzatka
  • Ma Gorzatka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 894
  • Otrzymane dziękuję: 497
Aniu - dziś założyłam tu wątek i łażę na początek po znajomych ogrodach. Cieszę się, że znów mogę Cię odwiedzać :kiss3:
Temat został zablokowany.

Ogród w dolinie - rozwijamy się ... medialnie 02 Maj 2014 15:13 #251012

  • Sweety
  • Sweety's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 674
  • Otrzymane dziękuję: 119
Dziś nie miałam nazbyt ambitnych planów. Ale zrobiłam dokładnie to, co sobie zaplanowałam. I to lubię! Wypiłam kawę, siedząc na schodku ganku (wolę to niż siedzenie na tarasie :happy3: ), a potem zrobiłam mnóstwo zdjęć. Przy okazji udało mi się także co nie co zaobserwować. Potem wyplewiłam na błysk wielką rabatę bylinową, która powstała jesienią, a znajduje się za domem oraz mniejszą - koło tarasu, w kącie rabaty żwirowej. Ostatnie pociągnięcia odbywały się już w rytm grzmotów i w świetle błyskawic. Wówczas nawet mój pies doszedł do wniosku, że pora wracać do domu :happy4: Właśnie wypogadza się po burzy. W piekarniku dochodzi obiad, a ja leniwie serfuje po internecie.

A zatem mogę powiedzieć, że sezon różany uważam w dolinie za otarty :screem: Pączek na Louise Odier pozakazał kolor :dance:

DSC03626.JPG


A róża centifolia, moja pierwsza mchowa :D , Cristata ma pączki. Kto zna tę różę, wie, ze właśnie w pąku jest najpiękniejsza :hearts:

DSC03663.JPG


DSC03666.JPG


Jakiś czas temu, poznawszy zgubne skutki używania agrowłókniny, pozbyłam się jej na 2 niewielkich fragmentach ogrodu. Bo tylko tam ją miałam. M.in. dotyczyło to rabaty, gdzie rosły piwonie. Gdy wprowadzałam się do domu 3 i pół roku temu koleżanka podarowała mi kępę. Niestety nigdy nie kwitła. Korzystając z forumowych rad posadziłam ją płyciej i w innym miejscu. A dokładnie obok odmiany 'Władysława', by ewentualnie ta druga zasłoniła swą niekwitnącą koleżankę. Ale nic to nie dało i gdy nie zakwitła kolejny raz, w zeszłym roku postanowiłam ją wykarczować. Tak też zrobiłam, a przynajmniej mi się wydawało. W tym czasie teren wokół owych piwonii przeznaczyłam na rabatę liliowcową i założyłam agro. Gdy ściągałam ją 2 tygodnie temu moim oczom ukazały się anemiczne pędy piwonii. Byłam przekonana, że to "Władysława' się rozrosła. Ale nie. Po tym jak pędy nabrały kolorów i wzmocniły się, okazało się, że jest to owa darowana piwonia. I ma pączki kwiatowe :woohoo: Najwyraźniej słusznie doszła do wniosku, że jak zakwitnie to ją kolejny raz oszczędzę :happy4:

DSC03546.JPG


Jurku (Semper)! To znaczy, że faktycznie mam większą szansę spotkać fruczaka niż ktoś mieszkający na np. Pomorzu. Najwyraźniej nie można mieć wszystkiego. Kiedyś marzyłam by mieszkać w górach nad morzem :happy: Góry i fruczak muszą mi wystarczyć...

Ten post będzie niezapominajkowy :D Dla Ciebie niebieska.

DSC03621.JPG


Aguniu (Aguniada)! Wiesz, że lubię fotografować i jak trafi mi się gratka w postaci kompozycji roślinno - zwierzęcej jestem zachwycona. Cierpliwości mi nie brakuje. A wówczas miałam szczęście, bo nie dość, że fruczak się pojawił, to pracowicie obrabiał moje floksy, a ja miałam mnóstwo casu, by popracować nad jego uwiecznieniem. Darniowanie było konieczne, bo z tyłu założyłam symetrię. Dwie pergole, więc i ich otoczenie powinno być konsekwentne. Co do kształtu. W tym miejscu nie mogłam jednak postawić na róże, bo spada tam śnieg z dachu kuzyna i niechybnie róże nie przetrwałby sezonu. Ale kształt będzie zachowany :lol: W tym roku mam plan zrobić małą, trójkątną rabatę hostową w okolicy schodów na opasce wokół domu. Dom bowiem w stosunku do garażu podniesiony jest o 60 cm i podsypany. Stąd powstała różnica poziomów. Z tyłu, zaraz za domem, jeszcze przed rabatą bylinową, która zrobiłam jesienią, planuję drewniana huśtawkę i alternatywny do tarasu kącik wypoczynkowy. Ostatni projekt na ten rok to małe oczko lub ciurkadełko. Wówczas przejdę do 3 etapu tworzenia ogrodu, tj. oczekiwania aż urosną drzewa i krzewy, a w tym czasie dopieszczanie rabat i ewentualna korekta ich kształtu.

Dla Ciebie Aguniu różowa niezapominajka

DSC03618.JPG


Gosiu (MaGorzatko)! Fajnie, że jesteś. Tak się poskładało, że wielu naszych znajomych tu znalazło swoje nowe miejsce. Brakowało mi ich, więc teraz działam i tu i tam :D

Tobie została biała. Najdelikatniejsza i najbardziej chimeryczną

DSC03605.JPG
Ostatnio zmieniany: 02 Maj 2014 15:15 przez Sweety.
Temat został zablokowany.

Ogród w dolinie - rozwijamy się ... medialnie 02 Maj 2014 15:17 #251015

  • Robaczek
  • Robaczek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2526
  • Otrzymane dziękuję: 2972
Aniu, piękne pączki Cristaty!Szybciutko się rozpędziła u Ciebie... Cudna czapeczka Napoleona :hearts:
Gratuluję pączków piwoniowych...moje też pokazują pierwsze kuleczki, mimo przesadzania jesienią... :oops:
Pozdrowionka :-) Kasiek
Ogródek Robaczka
Temat został zablokowany.

Ogród w dolinie - rozwijamy się ... medialnie 02 Maj 2014 15:23 #251019

  • Sweety
  • Sweety's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 674
  • Otrzymane dziękuję: 119
Faktycznie Kasiu rozpędziła się ta moja Cristata. Sadziłam ją przecież wiosną :woohoo: A zatem kilka tygodni temu. U nie w ogóle szykuje się sezon debiutów. Złotokap ma pąki kwiatowe, a i moja hortensja po raz pierwszy będzie kwitła :dance:

DSC03645.JPG
Temat został zablokowany.

Ogród w dolinie - rozwijamy się ... medialnie 02 Maj 2014 17:22 #251070

  • Keetee
  • Keetee's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1021
  • Otrzymane dziękuję: 128
Aneczka dzięki za fruczaka :kiss3: to mój ukochany, no jeden z ukochanych motyli :hearts: Zauważyłam,że on nie lubi upałów , u mnie zazwyczaj bywa koło 10 tej i potem znowu wieczorem...strasznie go lubię i latam za nim z aparatem jak świr :happy4:
Hejka...miłego majówkowania :flower2:
Aaaa rozwinęła mi się Rhapsody in Blue :hearts:
Ostatnio zmieniany: 02 Maj 2014 17:23 przez Keetee.
Temat został zablokowany.

Ogród w dolinie - rozwijamy się ... medialnie 02 Maj 2014 17:29 #251077

  • Sweety
  • Sweety's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 674
  • Otrzymane dziękuję: 119
Dorotko (Keetee)! Faktycznie zawsze widywałam fruczaka późnym popołudniem :D I chciałabym zobaczyć, jak biegasz za nim z aparatem :happy3: U mnie prymuską jest Louise Odier :D Ale większość jest zapaczkowana :lol:

Heliotrop

DSC03574.JPG
Ostatnio zmieniany: 02 Maj 2014 17:30 przez Sweety.
Temat został zablokowany.

Ogród w dolinie - rozwijamy się ... medialnie 02 Maj 2014 17:38 #251082

  • Keetee
  • Keetee's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1021
  • Otrzymane dziękuję: 128
He he...ja też bym nas chętnie pooglądała jak foty robimy... :laugh1: plackiem leżymy na trawie i takie tam :happy4: ....no chyba ,że Wy nie leżycie...ja leżę czasem. :funnyface: nie no całkiem często :happy3:
Aleś mi heliotropka zapodała no...kusił mnie ostatnio...ale przepadłam całkowicie w begoniach zwisających....cuda :hearts: Ale heliotropek też by się przydał....pachniuch jeden :wink4:
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.312 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum