TEMAT: To TU to TAM - ogrodowo 2015 / 2016

To TU to TAM - ogrodowo 2015 19 Sty 2015 10:07 #330656

  • hanya
  • hanya's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3913
  • Otrzymane dziękuję: 3479
Z iglakami przeprowadzkowy kłopot. Tylko tujki i cyprysiki dobrze to u mnie znosiły. Z jałowcami i sosnami nie jest łatwo niestety. A szkoda bardzo, bo muszę ruszyć dużego jałowca i pewnie będzie klęska, ale muszę spróbować. Zostawiasz tyle trawnika, czy masz jakieś zamiary :devil1:
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do Ogrodu wśród starych sosen

Hanka
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

To TU to TAM - ogrodowo 2015 19 Sty 2015 10:14 #330658

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
U mnie właśnie poległ jeden przeprowadzkowy jałowiec więc dałam spokój. Chciałabym zabrać choinę kanadyjską, ale muszę to przemyśleć. Na pierwszy rzut muszą iść azalki i rodki, bo już są duże a mam ich jeszcze osiem.
A kolejne etapy skubania trawnika oczywiście są, ale o tym później ;)
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Temat został zablokowany.

To TU to TAM - ogrodowo 2015 19 Sty 2015 10:17 #330660

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Wiesiku :)
Zanim wkleję przepis na bananowy chlebek, muszę zapytać o te pomarańczowe plamy na rabatce z kosówkami ... dzisiaj w Poznaniu nadal szaro, ale ten widok od razu dodał mi dobrej energii :) Co to za "płomyczki" ? Cudo!
O podlewaniu pelargonii wiadomym "płynem" czytałam w jednej z książek Camilli Lackberg; bohaterka odwiedza leciwą kobietę i zachwyca się jej dorodnymi pelargoniami; babcinka, zapytana o sposób na tak obficie kwitnące rośliny, zdradza swój sekret ... mało apetyczny, ale ... kto wie ;-)?
Wiesiu, doczytałam, ze nasze mini storczyki spokojnie mogą rosnąć w mchu, nawet w ciasnym "naparstku", nie wolno tylko ich zalać. Ewentualną przeprowadzkę wykonam po zakończeniu kwitnienia lub gdy zauważę, że źle się dzieje korzonkom.

Chlebek bananowy

4 bardzo, ale to bardzo dojrzałe banany ( ja wykorzystuję takie z niemal brązową skórką )
1 szklanka cukru
1,5 szklanki mąki pszennej
1 łyżeczka sody
1 jajko
50 g roztopionego masła
bakalie: rodzynki, posiekane orzechy włoskie - ilość dowolona ;-)

Banany rozgniatamy na papkę, dodajemy cukier i mieszamy. Dodajemy mąkę z sodą, mieszamy niezbyt dokładnie widelcem, następnie wrzucamy jajko, masło i bakalie. Ponownie mieszamy do połączenia się składników.
Masą wypełniamy keksówkę, pieczemy około 1 godziny w 170*.
ZAWSZE robię z podwójnej proporcji :)

Pozdrawiam cieplutko :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku

To TU to TAM - ogrodowo 2015 19 Sty 2015 10:30 #330665

  • hanya
  • hanya's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3913
  • Otrzymane dziękuję: 3479
Choina jest łatwa do przesadzenia, bo ma wiązkowy system korzeniowy. Chyba, że jakaś bardzo duża, to wtedy inna sprawa. Te pozostałe też można przesadzić, tylko trzeba to rozłożyć na przynajmniej 2 sezony. Niestety zapominam o własnych planach :hammer: Mogłam przecież w zeszłym roku przygotować jałowca :mad2: Jeżeli masz czas spróbuj, nic do stracenia, a może się powiedzie?
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do Ogrodu wśród starych sosen

Hanka
Ostatnio zmieniany: 19 Sty 2015 10:30 przez hanya.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku

To TU to TAM - ogrodowo 2015 19 Sty 2015 10:43 #330667

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Dziękuję Aniu :) , muszę chyba kupić już takie bardzo dojrzałe, bo w domu raczej takie dojrzałości nie zdążą osiągnąć ;)
Mój mini storczyk już przekwitł więc chyba wiosną go przesadzę, bo myślę, że w tym naparstku bardzo się męczy :huh:
A kosodrzewina to u mnie stanowi żywopłot z prawej strony ogrodu, ale o tym potem. Natomiast z tymi ognistymi płomyczkami rosną

Pinus densiflora


Pinus nigra 'Pyramidalis'


i sosna limba której zdjęcia jakoś nie mogę znaleźć :oops:

Natomiast owe płomyki to azalie :woohoo: (o tu w tle widać limbę :) )



a to widok z drugiej strony



Haniu, dziękuję to dobra wiadomość, bo bardzo lubię choinę. Podzielę sobie jednak te wykopki na etapy, by nie zmarnować kolejnych roślin :huh:
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Ostatnio zmieniany: 19 Sty 2015 10:45 przez piku.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona Ania, Adasiowa

To TU to TAM - ogrodowo 2015 19 Sty 2015 11:21 #330677

  • hanya
  • hanya's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3913
  • Otrzymane dziękuję: 3479
Jeżeli przytniesz wokół iglaka bryłę wiosną, to do następnego roku powinna wytworzyć tyle drobnych korzonków po obwodzie, że operacja powinna się udać.
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do Ogrodu wśród starych sosen

Hanka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku

To TU to TAM - ogrodowo 2015 19 Sty 2015 11:23 #330678

  • Aguniada
  • Aguniada's Avatar
Wiesiu, ależ przepięknie komponują się te azalie z kosówkami!
Jestem zachwycona i muszę sprawdzić ilość miejsca pomiędzy moimi sosenkami... jest chyba szansa, że wsadzę pomiędzy nie kilka takich panien kolorowych.
Zdjęcia w szronie - cudo!
Temat został zablokowany.

To TU to TAM - ogrodowo 2015 19 Sty 2015 11:32 #330682

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Dziękuję Haniu, wobec tego poświęcę jeszcze jednego w tym roku na kolejną próbę :huh:

Aguniu jak już odpisałam Ani to nie kosówki tylko sosny rosnące do dużych rozmiarów, dlatego ja już w zeszłym roku rozpoczęłam wykopki owych azalek, bo cienia tam coraz więcej i kwitnienie coraz słabsze :dry: , jeżeli u Ciebie będą rosły między kosodrzewiną to pomysł jest dobry :)
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Ostatnio zmieniany: 19 Sty 2015 11:33 przez piku.
Temat został zablokowany.

To TU to TAM - ogrodowo 2015 19 Sty 2015 11:36 #330686

  • Aguniada
  • Aguniada's Avatar
Tak się tylko skrótowo wyraziłam - chodziło mi o sosenki :)
Strasznie spodobało mi się to połączenie z azaliami!
Temat został zablokowany.

To TU to TAM - ogrodowo 2015 19 Sty 2015 11:50 #330691

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Przyznaję się bez bicia ... nie wyraziłam się równie skrótowo, jak Aguniada ;-) .. po prostu nie znam się na sosnowych meandrach i wszystko, co jest mniejsze od zwykłej sosny, to dla mnie kosówka. Wstydzę się wielkim wstydem :oops: :oops: :oops:
Niemniej zestawienie sosny ( lub kosówki ) z azaliami, jak i z białymi liliami ( podpatrzone u : Katya ) jest dla dla mnie bardzo udane. Agnieszko - prawda ;-)?
Wiesiu, banany chowamy do szafki i na jakiś czas zapominamy o ich istnieniu. Coraz bardziej intensywny zapach wydobywający się zza drzwiczek przypomni Ci o konieczności upieczenia Hanusiowych muffinek lub chlebka, ot co!

Dlaczego wcześniej nie pokazałaś tych pięknych roślin z aktualnego wątku :evil: ? Tyle wspaniałych pomysłów na rabatki!!! Niedobry Wiesik, bardzo niedobry ....
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku

To TU to TAM - ogrodowo 2015 19 Sty 2015 11:58 #330692

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Kajam się więc i obiecuję poprawę :thanks: , będę pokazywać kolejne zmiany :idea1: ale jeszcze dokończę ogrodowy spacer, bo została mi jeszcze do pokazania prawa strona ogrodu :) .
I jeszcze raz ostrzegam przed mymi błędami duże sosny z azaliami nie polecam, małe (czyli nisko rosnące) jak najbardziej :lol:

Narożnik już zwiedziliśmy a przed nim kolejny trójkąt widoczny e prawym górnym rogu zdjęcia i kolejny niewypał.

2004_W1_2015-01-19.jpg


Rodek rosnący w środku został z czasem zastąpiony rodkiem 'Nova Zembla' ale ja się świerki rozrosły to nawet ten lubiący cień przestał kwitnąć :huh: i w zeszłym roku znalazł miejscówkę TAM :lol:

A to już owy trójkąt w roku 2011


i 2013
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Ostatnio zmieniany: 19 Sty 2015 12:18 przez piku.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633, Ewogrod

To TU to TAM - ogrodowo 2015 19 Sty 2015 12:02 #330694

  • hanya
  • hanya's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3913
  • Otrzymane dziękuję: 3479
Ha, jeszcze buczenie muszek :hammer: w szafce przypomni o ukrytych tam bananach! U mnie zaczęło się od skórki bananowej dorzuconej do diety robalków :placze: A w ogóle to jeszcze mi się przypomniało: bananów może być mniej, trzeba sobie dobrać proporcje, bo z 6 sztuk wychodzi dość mokre ciasto. Bardzo smaczne eksperymenty :happy:

Tylko duże sosny :kiss3: Podcinać od dołu nie lubisz?
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do Ogrodu wśród starych sosen

Hanka
Temat został zablokowany.

To TU to TAM - ogrodowo 2015 19 Sty 2015 12:03 #330696

  • iwa27
  • iwa27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2168
  • Otrzymane dziękuję: 488
Wiesiu a jakie roślinki mieszkają w twoim mini oczku. Moje jest te samej wielkości, może coś spapuguję od ciebie ;)
Temat został zablokowany.

To TU to TAM - ogrodowo 2015 19 Sty 2015 12:30 #330703

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Haniu, z sosen podcinam jedynie czarną i himalajską rosnące z przodu ogrodu, ale 'Pyramidalis', limba, czy gęstokwiatowa nie wyglądały by ładnie podcięte :think:

Iwa, okresowo w oczku bywają lilie wodne i inne ale to tylko na czas do przeprowadzki TAM, a na stałe egzamin zdaje rzęsa wodna i żabiściek :)
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Temat został zablokowany.

To TU to TAM - ogrodowo 2015 19 Sty 2015 13:56 #330730

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Kontynuując spacer wracam do prawego narożnika gdzie rozpoczyna się kosodrzewinowy żywopłot prawej części ogrodu :)

Na zdjęciu w tle



i ciągnie się wzdłuż ogrodzenia aż do frotowego płotu



A to widok z drugiej strony :)



i zimą


Z przodu posadziłam sosnę himalajską
2004
2004_01.jpg


która już w roku 2011 wyglądała tak


podsadzona była czterema azalkami ale trzy już przeprowadziły się TAM i w roku 2013 była już tylko jedna która wkrótce również zmieni miejscówkę ;)


Teraz miejsca po azaliach zajmują liliowce żurawki i hosty :)
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Ostatnio zmieniany: 19 Sty 2015 14:03 przez piku.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona Ania, chester633, Ewogrod, hanya, Adasiowa

To TU to TAM - ogrodowo 2015 19 Sty 2015 14:34 #330740

  • hanya
  • hanya's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3913
  • Otrzymane dziękuję: 3479
Sosną himalajską mnie okropnie osłabiasz :placze: Pewnie zmienię decyzję w sprawie nasadzeń. I jeszcze dziś widziałam w ogrodniczym przepiękną sosnę czarną :jeez:
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do Ogrodu wśród starych sosen

Hanka
Temat został zablokowany.

To TU to TAM - ogrodowo 2015 19 Sty 2015 14:48 #330743

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5027
Sosnę czarną mam jedną podciętą od dołu i co roku skracamy jej młode przyrosty co najmniej o połowę :)

Tu widać jedynie jej koronę


a tu za sosną 'Fastigiata',
to lewy róg frontowj części ogrodu
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Ostatnio zmieniany: 19 Sty 2015 14:49 przez piku.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): hanya

To TU to TAM - ogrodowo 2015 19 Sty 2015 15:13 #330750

  • wxxx-a
  • wxxx-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3467
  • Otrzymane dziękuję: 1103
Wiesiu śliczne masz te sosny :hearts: Ja mam w ogrodzie tylko dwie kosówki .Ale za to w otoczeniu mi ich nie brakuje ,właśnie sosny i dęby pchają mi się do ogrodu .Taką himalajkę miałam kiedyś ,ale rdza ją zniszczyła .Teraz mam jeszcze taką malutką kuleczkę ale zapomniałam ,jak się nazywa .Też sie boję ,że rdza się do niej dobierze .Jakiś zardzewiały ten mój ogród ,pasuje do Twojego skrzypiącego :rotfl1: :rotfl1: :rotfl1:
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.847 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum