TEMAT: Pszczelastwo i budowle własne na działce

Pszczelastwo i budowle własne na działce 09 Sty 2016 23:22 #423407

  • pszczelarz5
  • pszczelarz5's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 726
  • Otrzymane dziękuję: 1035
Emalia112 Przepraszam bardzo nie zauważyłem że odpowiedziałaś Gratuluję to jest to Czyli mamy wszystko
Masielnica w części kraju również zwana kirznką
Trzepaczka do lnu czsami nazywana kijanką
Międlica
Cierlica
Płochy {przednie ponieważ tylne są niższe]
Pozdrawiam i dziękuję za zabawę i wspomnienia Krzys :garden1:
Kocha się za nić, nie istnieje żaden powód do miłości
Pszczelastwo i budowle własne na działce
Poz.Krzys


Zielone okna z estimeble.pl

Pszczelastwo i budowle własne na działce 09 Sty 2016 23:25 #423409

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15833
  • Otrzymane dziękuję: 12230
Krzysiu, np. wpisujesz w google takie hasło --> www.google.pl/search?q=starodawne+narz%C...ygB&biw=1366&bih=608
Potem klikasz na Grafika, i szukasz odpowiedniego obrazka. Jak znajdziesz, klikasz w niego i na stronie która się otworzy, szukasz informacji o tym ustrojstwie :devil1:

Trening czyni mistrza. Taki zdolny człowiek jak Ty, na pewno szybko się nauczy, dzięki za pouczającą lekcję, dobranoc! :bye:
Pozdrawiam - Ania
Ostatnio zmieniany: 09 Sty 2016 23:28 przez Amlos.
Za tę wiadomość podziękował(a): pszczelarz5

Pszczelastwo i budowle własne na działce 09 Sty 2016 23:30 #423410

  • pszczelarz5
  • pszczelarz5's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 726
  • Otrzymane dziękuję: 1035
Może kiedyś jak się dorobię budynku gospodarczego to wstawię tam kompletny warsztat tkacki , no i przy okazji wiele różnych takich staroci Nie przypuszczałem że będę uczestnikiem tak wspaniałego forum i wiele rzeczy mam [Staroci ] które nie mam zfotografowane Jak wyruszę na wiosnę na działkę to postaram się o trochę zdjęć to może na następną zimę będzie co pokazywać ku przypomnieniu życzę dobrej nocki :hug: :bye:
Kocha się za nić, nie istnieje żaden powód do miłości
Pszczelastwo i budowle własne na działce
Poz.Krzys

Pszczelastwo i budowle własne na działce 09 Sty 2016 23:35 #423411

  • pszczelarz5
  • pszczelarz5's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 726
  • Otrzymane dziękuję: 1035
Amlos Dziękuję Ci za Swiatło - no i stała się światłość :flower1:
W porzednim poście zapomniałem dodać jeszcze jedną nazwe tj niecka [czyli to koryto] :devil1:
Kocha się za nić, nie istnieje żaden powód do miłości
Pszczelastwo i budowle własne na działce
Poz.Krzys
Ostatnio zmieniany: 09 Sty 2016 23:40 przez pszczelarz5.

Pszczelastwo i budowle własne na działce 10 Sty 2016 00:34 #423414

  • pszczelarz5
  • pszczelarz5's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 726
  • Otrzymane dziękuję: 1035
Tak bardzo sie zapędziłem że zapomniałem o tym ustrojstwie
DSC_4744-2.jpg
Kocha się za nić, nie istnieje żaden powód do miłości
Pszczelastwo i budowle własne na działce
Poz.Krzys

Pszczelastwo i budowle własne na działce 10 Sty 2016 09:14 #423434

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15833
  • Otrzymane dziękuję: 12230
:) To jest maglownica . Wypraną tkaninę nawijano na wałek i przesuwano po nim ząbkowaną deskę, trzymając obiema rękami. W jedną i w drugą stronę.


Pisałeś, Krzysiu, że przymierzasz się do skompletowania starodawnego warsztatu tkackiego... może ta stronka będzie pomocna (?) :

www.domektkaczki.pl/tag/stare-krosna/

_______________
Ps
W dzieciństwie często pomagałam mamie obsługiwać magiel po babci. Była to dla mnie tajemna ceremonia :happy3:
Wyglądał identycznie:
t-stary-stylowy-magiel.jpg

/ wwww.uszyma.pl/galeria.html /
Pozdrawiam - Ania
Ostatnio zmieniany: 10 Sty 2016 09:25 przez Amlos.

Pszczelastwo i budowle własne na działce 10 Sty 2016 09:49 #423444

  • pszczelarz5
  • pszczelarz5's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 726
  • Otrzymane dziękuję: 1035
Amlos Dziękuję za link który w 100% potwierdza że z moimy krosnami wszystko ok Tylko muszę się troszkę pośpieszyć .bo żyje osoba która na nich pracowała i mm przyobiecane że mi wszystko pokaże i wytłumaczy -warto skorzystać Co do twojego magla kołowego to jest super ja mam coś w podobie lecz mniejsze koło napędowe i trza użyć większej siły przy maglowaniu pod ty względem t twoje jest o niebo lepsze :flower1: :wink2:
Kocha się za nić, nie istnieje żaden powód do miłości
Pszczelastwo i budowle własne na działce
Poz.Krzys
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos

Pszczelastwo i budowle własne na działce 10 Sty 2016 10:08 #423454

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15833
  • Otrzymane dziękuję: 12230
Oczywiście masz tu rację - wielkiej siły nie było potrzeba, skoro dawałam radę kręcić kołem :)
Używana siła rąk zależała też od stopnia przykręcenia wielkiej śruby u góry, która dociskała do siebie obydwa wałki.

Oby udał Ci się plan dotyczący warsztatu tkackiego - powodzenia! :drink1:
Pozdrawiam - Ania
Za tę wiadomość podziękował(a): pszczelarz5

Pszczelastwo i budowle własne na działce 10 Sty 2016 10:09 #423455

  • pszczelarz5
  • pszczelarz5's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 726
  • Otrzymane dziękuję: 1035
Teraz już to wszystko właściwe nazwę
1 Maśielnica - często zwaną kirzanką
2 Magiel zębaty ręczny
3 Tara
4 Niecka
5 Cierlica
6 Międlica
7 Płochy
8 Kijanka - trzepaczka
9Szufla do chleba
:lol:
Kocha się za nić, nie istnieje żaden powód do miłości
Pszczelastwo i budowle własne na działce
Poz.Krzys

Pszczelastwo i budowle własne na działce 10 Sty 2016 18:03 #423648

  • pszczelarz5
  • pszczelarz5's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 726
  • Otrzymane dziękuję: 1035
Na tą chwilę jeszcze jedno zdjęcie z narzędzi używanych najczęściej przez mężczyzn
DSC_4757.jpg

1 Sierp
2 Kosa
3 Cep [rok wykonania 1952 używany przez jednego gospodarz wymienione tylko wiązar bijak tradycyjnie korzeń dębu]
Kocha się za nić, nie istnieje żaden powód do miłości
Pszczelastwo i budowle własne na działce
Poz.Krzys

Pszczelastwo i budowle własne na działce 11 Sty 2016 13:06 #423934

  • pszczelarz5
  • pszczelarz5's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 726
  • Otrzymane dziękuję: 1035
Bardzo serdecznie zapraszam może ktoś by zechciał podzielić się doświadczeniami pszczelarskimi ,lub chociaż pokazać zjęcia uli czy pasieki Serdecznie zapraszam i poz. Krzys
Bardzo chętnie i ja coś bym podpatrzył i coś się jeszcze może nauczył [z tym już coraz trudniej] :rotfl1: :bye:
Kocha się za nić, nie istnieje żaden powód do miłości
Pszczelastwo i budowle własne na działce
Poz.Krzys

Pszczelastwo i budowle własne na działce 11 Sty 2016 18:11 #424022

  • grazyna255
  • grazyna255's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 455
  • Otrzymane dziękuję: 643
Witaj, Krzysiu. Jestem pod ogromnym wrażeniem najpierw Twojej altany - wędzarni (od lat coś podobnego za mną chodzi) - tak z ciekawości... stawiałeś ją na zgłoszenie czy tak na "dziko"? Ale Twoje barcie po prostu mnie rozwaliły. Myślałam, że zobaczę sobie niewielką tradycyjną pasiekę a tu... coś takiego. Zapraszam na Podlasie, też chcę takie piękności. :thanks:
Ogród bez chemii




"ZACZNIJ TAM GDZIE JESTEŚ
UŻYJ TEGO, CO MASZ,
ZRÓB CO MOŻESZ" (A. Ashe)

Pszczelastwo i budowle własne na działce 11 Sty 2016 19:09 #424050

  • pszczelarz5
  • pszczelarz5's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 726
  • Otrzymane dziękuję: 1035
Witam grazyna255 cieszę się że tu zawitałaś ,atym bardziej że coś ci się podoba Altana jest postawiona na zgłoszenie tj, tkz. obiekt małej architektury i jest taka potrzeba zgłoszenia Ale podobnież coś w tej kwesti się zmieniło ,trza zaczerpnąć inf. u starostwa Dziękuję za zaproszenie na podlaśie ale tak naprawdę to ta moja działka przy starej mapie administracyjnej to jest na podlasiu tj. okolice Siedlec A tak z ciekawości to ja tam jestem obcy ,[to jest miejsce mojej połowy ]moji sąsiadem i odwiedzającym mnie jest sołtyś i co ja nie robie to on uczciwie mnie się pyta czy robię to legalnie bo jesli nie to on to MUSI zgłosić Ale nie jest taki tylko w stosunku do mnie jednakowo traktuje wszystkich ,,ON TU JEST SOŁTYSEM I PORZĄDEK MUSI BYĆ " pozdrawiam i nie życzę takiego sołtysa Krzyś :happy4: :happy4: :bye:
Kocha się za nić, nie istnieje żaden powód do miłości
Pszczelastwo i budowle własne na działce
Poz.Krzys
Za tę wiadomość podziękował(a): zanetatacz

Pszczelastwo i budowle własne na działce 13 Sty 2016 18:18 #424731

  • grazyna255
  • grazyna255's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 455
  • Otrzymane dziękuję: 643
A do czorta z takim sołtysem... no ale przynajmniej nie drżysz, że ktoś "życzliwy" doniesie. Z altanami chyba nic się nie zmieniło, natomiast zmieniło się prawo budowlane na pewno jeśli chodzi o budowę domów mieszkalnych, budowę ganków itp., na które do niedawna trzeba było mieć pozwolenie na budowę a obecnie wystarczy zgłoszenie. Jednak to tylko tak ładnie brzmi, w praktyce wychodzi na niemal to samo. Obadałam trochę temat, bo chcieliśmy coś na naszej działce ukleić do mieszkania... bez pozwolenia na budowę chyba jednak nie przejdzie, za blisko mamy sąsiadów z obu stron.

Bardzo, bardzo, ale to bardzo podoba mi się Twoja działka. "Moje" Podlasie to bliżej Białegostoku, Grajewo konkretnie. A w Siedlcach byłam, miałam koleżankę z Przytoki - to taka wioska blisko Kałuszyna.
Ogród bez chemii




"ZACZNIJ TAM GDZIE JESTEŚ
UŻYJ TEGO, CO MASZ,
ZRÓB CO MOŻESZ" (A. Ashe)

Pszczelastwo i budowle własne na działce 13 Sty 2016 21:23 #424831

  • grazyna255
  • grazyna255's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 455
  • Otrzymane dziękuję: 643
Doszłam właśnie do rzeźb... rewelacyjny pomysł wykonać je na korzeniu. Ale weź i wyrwij taki korzeń...
Ogród bez chemii




"ZACZNIJ TAM GDZIE JESTEŚ
UŻYJ TEGO, CO MASZ,
ZRÓB CO MOŻESZ" (A. Ashe)

Pszczelastwo i budowle własne na działce 13 Sty 2016 21:49 #424857

  • grazyna255
  • grazyna255's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 455
  • Otrzymane dziękuję: 643
Dobra, przeleciałam cały Twój wątek. Masz człowieku pomysły... no no... a ten ul ze szkła - na zimę przekładasz te pszczółki gdzieś? Czy Ty specjalnie z myślą o młodzieży go zbudowałeś? Super sprawa - jeśli chodzi o edukację. Możesz spokojnie już wpuszczać do siebie ludzi, sprzedając im bilety. Szkoda, że tak daleko mam do Ciebie, bo bym wdepnęła latem, ale wtedy mam ogrom pracy... a to kawałek. Życzę powodzenia. Może też kiedyś w końcu postawię sobie ule. Tylko takie zwykłe na razie :happy:
Ogród bez chemii




"ZACZNIJ TAM GDZIE JESTEŚ
UŻYJ TEGO, CO MASZ,
ZRÓB CO MOŻESZ" (A. Ashe)
Za tę wiadomość podziękował(a): pszczelarz5

Pszczelastwo i budowle własne na działce 13 Sty 2016 22:51 #424895

  • pszczelarz5
  • pszczelarz5's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 726
  • Otrzymane dziękuję: 1035
grazyna255 Jeszcze raz dziękuję za odwiedziny jest mi miło że ćię coś zainteresowało Przecież na dziłce możesz na zgłoszenie postawić pomieszczenie o wym. chyba 25m2 Opiszę ci jak to zrobbił mój kol. postawił w jednym roku 25m2 w drugim roku następne 25m2 budyni stały w odległosci coś ok.1,5 m2 od siebie i wszystko był ok.W następnym roku nakrył dachem to wolą pszestrzen i w taki sposób powstał przedpokój do dwóch mieszkań Za odwiedziny w pasiece a troszkę ich jest nie biorę absolutnie żadnej opłaty ,straciło by to dl mnie sens robieni czegokolwiek więcej Zadowolenie ,zaciekawienie a zdaża się i zachwyt jest dla mnie wystarczającą zapłatą Może na początek kup sobie jakiś używany ul w srodek kilka ramek z węzą lub z suszem a być może [raczej pewnikiem ] pszczółki same pszylęćą i go obejmą w posiadanie :happy: \Rzeżba w korzeniu ma mieć napis MEMENTO MORI jeśli się przyjrzysz to widać jest gębę Hitlera, Stalina, Lenina a po prawej Bill Ladena w tow. djabełków Jesli będziesz się wybierała do koleżanki to bardzo serdecznie zapraszam do odwiedzin na działce jestem od marca do listopada pużniej wracam na zimoisko bo zimą to tam jest ;za daleko od szosy " pozdrawiam Krzys :bye:
Kocha się za nić, nie istnieje żaden powód do miłości
Pszczelastwo i budowle własne na działce
Poz.Krzys

Pszczelastwo i budowle własne na działce 14 Sty 2016 15:32 #425003

  • grazyna255
  • grazyna255's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 455
  • Otrzymane dziękuję: 643
Dzięki za zaproszenie :)
Ze zgłoszeniem jest taki problem, że trzeba zachować odległości od granic. Jeśli odsunę się z obu stron o 3 metry (dla ściany z oknem 4 m) to niewiele zostanie, stąd moje dylematy. Ale myślę nad tym. Na pozwolenie mogę budować nawet w granicy lub 1,5 m od niej. Chcieliśmy taki solidny przedsionek do przyczepy na podmurówce zbudować a to już z wymiarami nie tak łatwo się zmieścić.
Aż wróciłam do tego korzenia z rzeźbami... skąd Ty wziąłeś taki materiał?
Ogród bez chemii




"ZACZNIJ TAM GDZIE JESTEŚ
UŻYJ TEGO, CO MASZ,
ZRÓB CO MOŻESZ" (A. Ashe)
Ostatnio zmieniany: 14 Sty 2016 15:36 przez grazyna255.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.621 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum