TEMAT: zagospodarowanie działki - pomysł na ogród

zagospodarowanie działki - pomysł na ogród 21 Lut 2017 23:47 #524763

  • ekmir
  • ekmir's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 571
  • Otrzymane dziękuję: 326
Ponieważ prace budowlane zbliżają się już do końca to czas pomyśleć o zagospodarowaniu działki i zmienieniu jej w zielony ogród.
Liczę przy tej metamorfozie działki w ogród na dużą pomoc Szanownych Forumowiczów, bo przyznam się szczerze, że tematy z tej branży były mi raczej do tej pory mało znane.

Mam nadzieję, że wspólnie uda się stworzyć koncepcje ogrodu i dokonać tej przemiany niezagospodarowanej działki :)

Na początek troszkę historii.

Wygląd działki po zakupie:
DSC00163.jpg


DSC00164.jpg


Na znacznej jej powierzchni porastała śliwa tarnina.

Śliwę usunięto i przygotowano teren pod prace budowlane.

DSC00005.jpg


DSC00016.jpg
"Nie trzeba kłaniać się okolicznościom,
A prawdom kazać, by za drzwiami stały ..."
Ostatnio zmieniany: 21 Lut 2017 23:49 przez ekmir.
Za tę wiadomość podziękował(a): Gosia352


Zielone okna z estimeble.pl

zagospodarowanie działki - pomysł na ogród 22 Lut 2017 00:26 #524768

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Po pierwsze, zastanów się nad miejscem do ogrodowego biesiadowania :) Taki kąt wypoczynkowy powinien być nieco osłonięty przed wiatrem i dawać poczucie prywatności. Można skonstruować pergolę i obsadzić ją pnączami lub wydzielić jakieś wnętrze ogrodowe przy pomocy drzewek iglastych.

Kolejny problem, czy lubisz cały czas grzebać w ziemi, czy raczej wolisz kosić trawę :happy: Nasi sąsiedzi na działce mają duży trawnik i są szczęścili, ja z kolei lubię dziabać, więc trawa rośnie pod częścią na drzewka owocowe.

Kolejna sprawa, wolisz mieć ogród dekoracyjny, czy chciałbyś czasem zjeśc jakieś owoce prosto z drzewa?

Musisz też obadać, jest ziemia wokół domu, bo uporczywe sadzenie roślin w glebie niezbyt im pasującej, skazują Cię na wieczne uzdatnianie, poprawianie natury i pielęgnowanie rachitycznych zdechlaków :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Ingrid, ekmir, zielonajagoda

zagospodarowanie działki - pomysł na ogród 22 Lut 2017 20:25 #524954

  • ekmir
  • ekmir's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 571
  • Otrzymane dziękuję: 326
Po pierwsze, zastanów się nad miejscem do ogrodowego biesiadowania :) Taki kąt wypoczynkowy powinien być nieco osłonięty przed wiatrem i dawać poczucie prywatności. Można skonstruować pergolę i obsadzić ją pnączami lub wydzielić jakieś wnętrze ogrodowe przy pomocy drzewek iglastych.
Planuję altanę drewnianą więc to byłoby to miejsce do "biesiadowania", poza tym jest też duży taras.

Kolejny problem, czy lubisz cały czas grzebać w ziemi, czy raczej wolisz kosić trawę :happy: Nasi sąsiedzi na działce mają duży trawnik i są szczęścili, ja z kolei lubię dziabać, więc trawa rośnie pod częścią na drzewka owocowe.
Mamy zamiar połączyć te czynności: koszenie i "grzebanie". trawa jaknajbardziej tak ale dla warzyw, krzewek i drzewek też chcielibyśmy znaleźć miejsce.
W planach mamy tez boisko do gry np. w siatkówkę, badbingtona itp.


Kolejna sprawa, wolisz mieć ogród dekoracyjny, czy chciałbyś czasem zjeśc jakieś owoce prosto z drzewa?
Zależałoby nam na pogodzeniu jednego z drugim.

Musisz też obadać, jest ziemia wokół domu, bo uporczywe sadzenie roślin w glebie niezbyt im pasującej, skazują Cię na wieczne uzdatnianie, poprawianie natury i pielęgnowanie rachitycznych zdechlaków :)
Wg wypisu z rejestru gruntów - grunty orne klasy VI.
Musielibyśmy jednak troszkę dowieść ziemi aby wyrównać działkę
"Nie trzeba kłaniać się okolicznościom,
A prawdom kazać, by za drzwiami stały ..."
Ostatnio zmieniany: 22 Lut 2017 20:29 przez ekmir.

zagospodarowanie działki - pomysł na ogród 22 Lut 2017 22:06 #524982

  • zeberka363
  • zeberka363's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1722
  • Otrzymane dziękuję: 1445
A jak teraz wygląda działka? Fajnie tak tworzyć od zera :)
Mocno początkująca ogrodniczka kochająca piękną przyrodę ;-)
pozdrawiam agnieszka
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...6217-ogrodki-zeberki
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/1...a-parapetach-piszczy

zagospodarowanie działki - pomysł na ogród 22 Lut 2017 23:00 #525000

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Proponuję posadzenie czereśni, renklody, śliwy opal - owoce wtedy są w lipcu oraz śliwy węgierki i brzoskwinie - owoce we wrześniu. Do tego na pewno jakieś ze 2 drzewka wiśni, bo sok z wiśni jest najlepszym z soków, a dżem z tych owoców też jest pyszny :) Każde z tych drzewek docelowo będzie miało koronę o średnicy 3-4 m, a czereśnia może urosnąć jeszcze bardziej rozłożysta :)

Warto też posadzić z 5-6 krzaczków borówek amerykańskich, bo są pyszne, zdrowe, owoce ich są przeraźliwie drogie, a jeśli zapewni się im kwaśną, torfową ziemię na starcie, nie sprawiają kłopotów :)

Przy płocie od strony chaszczy i wertepów dobrze by się prezentowała leszczyna ze 3 krzaczki :) i aronia. Do tego bzy, bo pięknie pachną i czarny bez, odmiana 'Black Lace' ma piękne czarne liście, powycinane, ząbkowane, przypomina klon palmowy :)

To propozycje prozaicznie utylitarne, ale ja jestem spyżała całkowicie i praktyczna do bólu :)
Za tę wiadomość podziękował(a): ekmir

zagospodarowanie działki - pomysł na ogród 22 Lut 2017 23:04 #525004

  • zeberka363
  • zeberka363's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1722
  • Otrzymane dziękuję: 1445
Hiacynto z wiśni najlepsza jet nalewka :dance:
Mocno początkująca ogrodniczka kochająca piękną przyrodę ;-)
pozdrawiam agnieszka
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...6217-ogrodki-zeberki
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/1...a-parapetach-piszczy

zagospodarowanie działki - pomysł na ogród 23 Lut 2017 08:30 #525027

  • ekmir
  • ekmir's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 571
  • Otrzymane dziękuję: 326
zeberka363 wrote:
A jak teraz wygląda działka? Fajnie tak tworzyć od zera :)

Aktualnie działka w zasadzie jest pusta. Zasadziłem z jednej strony przy ogrodzeniu żywopłot grabowy. Od strony ścieżki o szer. 2 m oddzielającej mnie od sąsiada.

Z tyłu budynku i z lewej jego strony żywopłoty po swojej stronie posadzili już znacznie wcześniej sąsiedzi.
W tej sytuacji nie ma chyba sensu sadzenie żywopłotu po mojej stronie.

Fragment działki po prawej stronie budynku, zacieniony przez budynek, strona północno - wschodnia.
20170223_075622-2.jpg


Fragment działki za budynkiem, strona południowo - zachodnia
widoknafragmentdziakizabudynkiemitarasem-2.jpg


Fragment działki z lewej strony budynku, strona południowa
dziakazlewejstronybudynku.jpg


Fragment działki z lewej strony budynku, strona południowa (z innej strony)
fragmentdziakizlewejstronybudynku.jpg


Świerk posadzony na działce w 2010, który został przywieziony ze stron rodzinnych

wierkzrodzinnychstron-2.jpg
"Nie trzeba kłaniać się okolicznościom,
A prawdom kazać, by za drzwiami stały ..."
Ostatnio zmieniany: 23 Lut 2017 21:23 przez Hiacynta.
Za tę wiadomość podziękował(a): Gosia352, zanetatacz

zagospodarowanie działki - pomysł na ogród 23 Lut 2017 09:40 #525043

  • merlin
  • merlin's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1542
  • Otrzymane dziękuję: 4509
ekmir, najłatwiej jest robić swój raj od początku, satysfakcja zapewniona. U mnie tez piaseczek, ale lepsze to niż glina. Trochę ziemi trzeba przywieźć i trochę dobrej dać pod rośliny zgodnie z wymaganiami i będą pięknie rosły. Teren bardzo ładny. Moja córka ma też duży taras i wybudowała altankę, z której nie korzysta. Życie towarzyskie jest tarasowe. Posadziła przy ogrodzeniu kilkaset grabów ponieważ działka ma słuszne wymiary ..... i po 2 latach wszystkie powyrywała i posadziła tuje. Po pierwsze to grabowe liście jesienią, a po drugie jak opadną to nie zasłaniają przed wścibskimi przechodniami i sąsiadami. W której części lubuskiego jest ta Twoja posiadłość ziemska? Serdecznie pozdrawiam "może sąsiada". :bye:
Za tę wiadomość podziękował(a): ekmir

zagospodarowanie działki - pomysł na ogród 23 Lut 2017 09:45 #525045

  • Dorota15
  • Dorota15's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2869
  • Otrzymane dziękuję: 2502
Mirku pozwoliłam sobie trochę poprzekręcać Ci zdjęcia :bye:

Przy takiej powierzchni masz pole do popisu. Powoli wszystko zagospodarujesz.
Ziemia tak jak u mnie nie najlepszej jakości. Ja prawie pod wszystko co sadzę dosypuję gliny, kompostu i ziemi skądś zdobytej.
Na widok miejsca na rabatę północno-wschodnią szybciej zabiło mi serce.
Takie stanowiska uwielbiają funkie i hortensje.
Za tę wiadomość podziękował(a): ekmir

zagospodarowanie działki - pomysł na ogród 23 Lut 2017 10:28 #525054

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Widzę, że ziemia podchodzi równiutko do murów domu, czy tak zostanie? Czy może zrobisz jakąś kamienną obwódkę wokół?

ładnie wyglądałby żwir na geowłókninie i co parę metrów kępa lawendy lub rojników. Jeśli jesteś miłośnikiem roślin skalnych można wzdłuż muru zrobić skalniak w stylu crevice rock garden - forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/7...-crevice-rock-garden

Wariant mniej pracochłonny na pzzyszłość to kamienna ścieżka wokół murku :) Musiałaby by ona być na tyle szeroka, aby swobodnie przejechać po niej taczką :) Dodatkową zaletą takiej ścieżki jest ochrona ścian fundamentowych przed wodą oraz zabezpieczenie tychże ścian przed utratą ciepła.

Wg mnie tutaj wystarczyłaby jakaś ścieżka i trawa :) Ewentualnie coś żywopłotowego pod płotem, aby zyskać na kameralności :)


Proponowałabym Ci, abyś zaczął rozplanowywać w ogrodzie ścieżki, miejsca nasadzeń drzew owocowych, miejsce na boisko :) Gdy ziemia się rozmrozi wysiej na całym obszarze żyto. Gdy będzie miało wysokość do kolan przekop je i ponownie wysiej jakąś roślinę poplonową, np facelię:
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/1...19866-nawozy-zielone

W ten sposób użyźnisz solidnie ziemię i oszczędzisz sobie kłopotów na przyszłość :) Pamiętaj też, aby drzewka sadzić w dużych dołach, wypełnionych workiem dobrej ziemi kompostowej.
Ostatnio zmieniany: 23 Lut 2017 10:29 przez Hiacynta.
Za tę wiadomość podziękował(a): ekmir

zagospodarowanie działki - pomysł na ogród 23 Lut 2017 10:53 #525058

  • zeberka363
  • zeberka363's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1722
  • Otrzymane dziękuję: 1445
Bardzo spodobał mi się pomysł Doroty-hortensje i hosty,mały skalniaczek też byłby super!
Jeśli sąsiedzi nasadzili tuj to masz robote z głowy,tylko ten płot od zachodu pomaluj ;)
Niezależnie od tego co doradzimy i tak zrobisz wszystko pod swój gust! Powodzenia!
I obowiązkowo chwal się efektami :dance:
Mocno początkująca ogrodniczka kochająca piękną przyrodę ;-)
pozdrawiam agnieszka
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...6217-ogrodki-zeberki
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/1...a-parapetach-piszczy
Za tę wiadomość podziękował(a): ekmir

zagospodarowanie działki - pomysł na ogród 23 Lut 2017 13:01 #525079

  • ekmir
  • ekmir's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 571
  • Otrzymane dziękuję: 326
merlin
piaseczek, ale lepsze to niż glina.
Zdecydowanie lepszy, przynajmniej woda nie "stoi". Ile nie napada to wszystko przyjmuje ziemia. To jest niewątpliwie duża zaleta.

Teren bardzo ładny.
Położenie działki jest o tyle fajne, że nie ma gęstej zabudowy i jest tylko z jednej strony ulicy. Po drugiej stronie ulicy - teren jest LP.

W której części lubuskiego jest ta Twoja posiadłość ziemska?
W jednym z tych trzech królewskich miast jakie znajdują się na terenie lubuskiego, w tym najbardziej wysuniętym na północ :)
"Nie trzeba kłaniać się okolicznościom,
A prawdom kazać, by za drzwiami stały ..."
Ostatnio zmieniany: 23 Lut 2017 13:04 przez ekmir.

zagospodarowanie działki - pomysł na ogród 23 Lut 2017 13:21 #525081

  • ekmir
  • ekmir's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 571
  • Otrzymane dziękuję: 326
Dorota15
pozwoliłam sobie trochę poprzekręcać Ci zdjęcia
Bardzo dziękuję :)

Na widok miejsca na rabatę północno-wschodnią szybciej zabiło mi serce.
Takie stanowiska uwielbiają funkie i hortensje
Myśleliśmy aby w tej części może zrobić jakiś warzywniak ale to chyba nie jest najlepszy pomysł.
Może zrobić tylko krzaczki agrestu i porzeczek w środku (otoczone kamiennymi kręgami), a dookoła między budynkiem i ogrodzeniem trawka.
Od strony ogrodzenia posadzony już jest żywopłot grabowy. Przy budynku planowane są ścieżki, odsunięte jednak od budynku o ok. 40 - 50 cm. między ścieżka a budynkiem - kamień dekoracyjny.
"Nie trzeba kłaniać się okolicznościom,
A prawdom kazać, by za drzwiami stały ..."
Ostatnio zmieniany: 23 Lut 2017 13:21 przez ekmir.
Za tę wiadomość podziękował(a): Dorota15

zagospodarowanie działki - pomysł na ogród 23 Lut 2017 14:58 #525091

  • ekmir
  • ekmir's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 571
  • Otrzymane dziękuję: 326
Hiacynta
ziemia podchodzi równiutko do murów domu, czy tak zostanie? Czy może zrobisz jakąś kamienną obwódkę wokół?
Z tej strony (prawej od budynku) wysokość ziemi już się raczej nie zmieni. Przy budynku planowana jest ścieżka odsunięta od budynku ok. 40 -50 cm. Pomiędzy utwardzoną ścieżką, a budynkiem planowany jest kamień dekoracyjny. Odsunięcie to ma spełniać min. dwie funkcje: z jednej strony swobodne poruszanie się po ścieżce, a z drugiej swobodne odprowadzanie wody w głąb ziemi.

Wg mnie tutaj wystarczyłaby jakaś ścieżka i trawa :) Ewentualnie coś żywopłotowego pod płotem, aby zyskać na kameralności :)

ogrd-prawastrona.jpg

Ścieżka jest planowana przy budynku z odsunięciem o ok. 40 -50 cm. Pomiędzy ścieżką, a budynkiem miałby być zasypany kamień dekoracyjny. Przy ogrodzeniu jest posadzony żywopłot grabowy.
Zastanawiamy się tylko czy pośrodku nie dokonać zasadzenia drzewek/krzewów np. porzeczka, agrest, które byłyby w takich kamiennych kręgach, a dookoła trawka.
Teren ten jest od strony północno - zachodniej i zacieniony dodatkowo przez budynek.


Proponowałabym Ci, abyś zaczął rozplanowywać w ogrodzie ścieżki, miejsca nasadzeń drzew owocowych, miejsce na boisko
Pracuje nad tym ;)
"Nie trzeba kłaniać się okolicznościom,
A prawdom kazać, by za drzwiami stały ..."

zagospodarowanie działki - pomysł na ogród 23 Lut 2017 15:03 #525093

  • ekmir
  • ekmir's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 571
  • Otrzymane dziękuję: 326
zeberka363
Jeśli sąsiedzi nasadzili tuj to masz robote z głowy,tylko ten płot od zachodu pomaluj ;)
Nasadzili więc ja już chyba nie będę tego w tych miejscach czynił :) a ten płot to też sąsiada :)

Niezależnie od tego co doradzimy i tak zrobisz wszystko pod swój gust!
Zapewne tak ale liczę na pomoc oraz cenne rady i sugestie :)
"Nie trzeba kłaniać się okolicznościom,
A prawdom kazać, by za drzwiami stały ..."

zagospodarowanie działki - pomysł na ogród 23 Lut 2017 17:05 #525117

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Radziłabym Ci wybrać agrest i porzeczki szczepione na stopce, są mniej urodzajne, ale plantacja chyba nie jest Ci potrzebna, a jedynie parę owoców do poskubania :) Z porzeczek wybierz czerwone i białe, białe są słodsze, przyjemniej się je je z krzaka, ich wada, słabiej owocują :) Agresty tez postaraj się wziąć różne żółte i czerwone o różnym czasie dojrzewania, żeby przedłużyć dostępnośc owoców :) Jeśli miejsce jest zacienione, dojrzewać będą trochę później, ale dadzą radę :)

Gdybyś jeszcze chciał czarne porzeczki, to koniecznie miejsce cieplutkie od strony południowej lub południowo-wschodniej.
Za tę wiadomość podziękował(a): ekmir

zagospodarowanie działki - pomysł na ogród 23 Lut 2017 17:16 #525121

  • ekmir
  • ekmir's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 571
  • Otrzymane dziękuję: 326
Popracowałem troszkę nad rysunkami.

mapka działki z budynkiem i planowanymi elementami małej architektury ogrodowej z wymiarami

mapka-dziakazbudynkiemiogrodem.jpg



mapka działki z budynkiem i planowanymi elementami małej architektury ogrodowej z zaznaczonymi planowanymi ścieżkami

dziakazbudynkiemiplanowanymiciekami.jpg
"Nie trzeba kłaniać się okolicznościom,
A prawdom kazać, by za drzwiami stały ..."

zagospodarowanie działki - pomysł na ogród 23 Lut 2017 23:55 #525242

  • ekmir
  • ekmir's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 571
  • Otrzymane dziękuję: 326
Rozumiem, że w tej części po prawej stronie budynku, północno - wschodniej i dodatkowo zacienionej przez budynek mógłbym dokonać nasadzeń drzewek (na pniu/stopce) agrestu i porzeczek (z wyjątkiem czarnej porzeczki, która lubi ciepło i słońce).

Czy warto również rozważać nasadzenie drzewek morwy i aronii (na pniu/stopce) ?
"Nie trzeba kłaniać się okolicznościom,
A prawdom kazać, by za drzwiami stały ..."


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Dorota15, Betula
Wygenerowano w 0.257 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum