TEMAT: Rozmnażanie żurawek przez krótkopędy i sadzonki liściowe

Rozmnażanie żurawek przez krótkopędy i sadzonki liściowe 09 Kwi 2012 18:39 #22437

  • Igor
  • Igor's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4186
  • Otrzymane dziękuję: 2487
Żurawki (Heuchera) możemy w bardzo łatwy sposób rozmnażać przez odrosty boczne tzw. krótkopędy. Z rośliny matecznej pobieramy sadzonki z piętką.
Odrywamy bądź ucinamy boczne przyrosty najbliżej,jak się da głównego stożka wzrostu, unikając tym samym ucięcia zbyt krótkiej sadzonki,która bez charakterystycznego zgrubienia się nie ukorzeni. Możliwe jest też odcięcie jednego z głównych pędów jeżeli roślina posiada ich kilka. Musimy bardzo uważać, jak tniemy. Jeżeli po oderwaniu najniżej znajdujących się liści, cała sadzonka się rozleci znaczy, że ucięliśmy za wysoko i taki kawałek się nie przyjmie. Możemy to porównać do odrywania przyrostów pelargonii, odrywając odrost boczy od głównego pędu.
Tak może wyglądać sadzonka, akurat ta jest mała
Tak uciętą sadzonkę możemy, ale nie musimy potraktować ukorzeniaczem. Wiadomo, że jak zastosujemy ten preparat szybciej pokażą się korzonki. Ja je wsadzam do twardych doniczek z wieloma otworami na dnie. Ziemia powinna być pulchna, zasobna w składniki pokarmowe, wolna od chorób i szkodników. Używam zwykłej ziemi ogrodowej kupowanej w workach i mieszam ją z piaskiem w stosunku: jedna miarka ziemi mniej niż pół miarki piasku. Musimy dbać o stałą wilgotność podłoża i nie dopuścić do przesuszenia, ale również przelania, co jest niebezpieczne dla tak małych roślin.

Po około 2-4 tygodniach sadzonki wypuszczają już pierwsze liście. U mnie przyjmują się prawie wszystkie,jakie wsadzam. Wsadzone do doniczek małe roślinki powinny znajdować się w temperaturze nie większej niż 20*C i nie powinny być wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Najlepsze są cieniowane szklarnie, tak jak teraz, gdy jeszcze na dworze jest zimno. Gdy temperatura się ustabilizuje na zewnątrz, a w szklarni będzie za gorąco możemy przenieść sadzonki w zacienione miejsce do ogrodu.
Dosyć szybko pokazują się pierwsze korzonki.

Od razu przy ucinaniu sadzonek oznaczmy je! Później przy niektórych gatunkach trudno będzie rozpoznać odmianę, a wcześniejsze wetknięcie w doniczkę na przykład znaczników z podpisem oszczędzi pracy w przyszłości, pracy związanej z rozpoznaniem odmiany. Warto znać odmiany jakie posiadamy, by później móc się wymieniać z osobami posiadającymi inne odmiany.


Gdy sadzonki już zaczną samodzielnie rosnąć, wypuszczać nowe liście i tworzyć ładną rozetkę możemy zacząć nawozić nawozami wieloskładnikowymi.
Ja używam nawozu doglebowego i dolistnego do wszystkich roślin ogrodowych np.Magiczna Siła . Przy takich małych sadzonkach nie można za bardzo przesadzić z nawozem.
Tak wyhodowane własnoręcznie sadzonki możemy posadzić na rabaty. Nieraz warto mieć dwie rośliny z tej samej odmiany w innych miejscach w ogrodzie. Możemy zobaczyć jak różnie potrafią się wybarwić na innych stanowiskach, a w razie choroby lub działania czynników zewnętrznych nie stracić całkowicie danej odmiany z kolekcji.
Jest to również bardzo dobry sposób na powiększenie zbiorów. Nowe roślinki możemy przeznaczyć na wymianę z innymi pasjonatami, zyskując nowe odmiany tanim kosztem. Sam dużo odmian pozyskałem droga wymiany krótkopędów. Wszystkie mi się pięknie ukorzeniły i gdy dobrze się ukorzenią i nabiorą sił powędrują na rabaty,








Jak tak postępuję i jestem bardzo zadowolony. Zadko zdarza się, że sadzonka się nie przyjmuje.
Jeżeli ktoś ma inne metody i spostrzeżenia to proszę je opisać w tym wątku :lol:
Ostatnio zmieniany: 15 Lut 2014 22:26 przez Igor.


Zielone okna z estimeble.pl

Rozmnażanie żurawek przez krótkopędy i sadzonki liściowe 16 Kwi 2012 11:26 #26045

  • mieciak49
  • mieciak49's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 418
  • Otrzymane dziękuję: 363
Igor-pięknie to pokazałeś,ja robię podobnie,tylko zamiast do doniczek wsadzam od razu do ziemi,też pięknie się przyjmują

Rozmnażanie żurawek przez krótkopędy i sadzonki liściowe 19 Maj 2012 20:12 #38213

  • muchazezlotym
  • muchazezlotym's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1989
  • Otrzymane dziękuję: 2547
Zakupiłam żurawki i zawartość paczki wprawiła mnie w konsternację - przyszły ... trochę.... małe.... :

Większość z nich jest w takim stanie. Poradźcie proszę, co mam z nimi dalej robić? :placze: :placze: Jak ich nie stracić? Są tak delikatne i wątłe, że boję się, czy przeżyją.... :angry: Jedną z większych próbowałam posadzić do gruntu i po odpadnięciu ziemi okazało się, że nie ma wcale korzonków. Czy trzymać je w doniczkach?
pozdrawiam
Ela
Ostatnio zmieniany: 22 Wrz 2017 23:27 przez Michał.

Rozmnażanie żurawek przez krótkopędy i sadzonki liściowe 19 Maj 2012 21:36 #38228

  • muchazezlotym
  • muchazezlotym's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1989
  • Otrzymane dziękuję: 2547
Dzięki Polu, tak zrobię. :hug: muszę wreszcie kupić beczkę na śmierdziucha.... :happy: A reklamację już wysłałam.
pozdrawiam
Ela

Rozmnażanie żurawek przez krótkopędy i sadzonki liściowe 19 Maj 2012 23:05 #38254

  • Snigdha
  • Snigdha's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1503
  • Otrzymane dziękuję: 211
Mogłabyś napisać, gdzie kupowałaś?
Zawsze sadzę zielonym do góry i to się sprawdza!

Rozmnażanie żurawek przez krótkopędy i sadzonki liściowe 19 Maj 2012 23:18 #38259

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15796
  • Otrzymane dziękuję: 12156
Igor wrote:
Żurawki (Heuchera) możemy w bardzo łatwy sposób rozmnażać przez odrosty boczne tzw. krótkopędy. Z rośliny matecznej pobieramy sadzonki z piętką....

Dzięki Igorku za poglądową lekcję :hug: , aż mam ochotę spróbować.
Tylko nie piszesz kiedy to najlepiej robić? Teraz już pewnie za późno? :think:
pozdrawiam - Ania

Rozmnażanie żurawek przez krótkopędy i sadzonki liściowe 20 Maj 2012 09:03 #38298

  • Igor
  • Igor's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4186
  • Otrzymane dziękuję: 2487
Jak dzielicie to obetnijcie kwiatostany, to osłabia roślinę. Lepiej niech poświęci siły na dobre ukorzenienie się.
Mam już nowości u siebie, będzie fotorelacja w innym wątku :dance:
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos

Rozmnażanie żurawek przez krótkopędy i sadzonki liściowe 20 Maj 2012 09:55 #38319

  • muchazezlotym
  • muchazezlotym's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1989
  • Otrzymane dziękuję: 2547
Snigdha wrote:
Mogłabyś napisać, gdzie kupowałaś?

Zakupy zrobiłam u jednego z forumowiczów, ale nie z naszej Oazy. :unsure:
pozdrawiam
Ela

Rozmnażanie żurawek przez krótkopędy i sadzonki liściowe 20 Maj 2012 20:02 #38398

  • kattka
  • kattka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 183
  • Otrzymane dziękuję: 53
Elu przede wszystkim w cień z nimi i jak z sadzonkami. Ziemia/torf z piaskiem, nakryć słoikiem/butelką, żeby nie więdły i powinno być ok.
Za tę wiadomość podziękował(a): muchazezlotym

Rozmnażanie żurawek przez krótkopędy i sadzonki liściowe 20 Maj 2012 20:04 #38399

  • muchazezlotym
  • muchazezlotym's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1989
  • Otrzymane dziękuję: 2547
Dzięki. :thanks: Stoją w cieniu. Jak często je podlewać?
pozdrawiam
Ela

Rozmnażanie żurawek przez krótkopędy i sadzonki liściowe 20 Maj 2012 21:54 #38449

  • kattka
  • kattka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 183
  • Otrzymane dziękuję: 53
Chyba dobrze byłoby je spryskiwać, a podlewać myślę, że tradycyjnie, jak wierzchnia warstwa zaczyna przesychać.
Dobrze, że zajrzałam do tego wątku, zapomniałam, że muszę zrobić sadzonki żurawek, bo mi mało ich :)Jesienne niestety wymarzły :(
Za tę wiadomość podziękował(a): muchazezlotym, beataogrodniczka

Rozmnażanie żurawek przez krótkopędy i sadzonki liściowe 25 Maj 2012 08:34 #39925

  • MaKu
  • MaKu's Avatar
Juz sie wzięłam do roboty....Dziekuje za info!

Rozmnażanie żurawek przez krótkopędy i sadzonki liściowe 17 Cze 2012 20:46 #47978

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15796
  • Otrzymane dziękuję: 12156
:dance: Pierwszy raz spróbowałam i od razu z dobrym skutkiem!
Krótkopęd 'Palace purple' oderwany i wsadzony do ziemi 20. maja,
już zaczyna rosnąć :fly:

Bez przykrywania... jedynie dbałam, aby ciągle było w doniczce wilgotno :

16.06.2012134a.JPG


To doprawdy bardzo proste! Pobawię się także z innymi żurawkami.

Igorku dzięki :hug:
pozdrawiam - Ania
Za tę wiadomość podziękował(a): beataogrodniczka

Rozmnażanie żurawek przez krótkopędy i sadzonki liściowe 21 Cze 2012 19:59 #49238

  • sure
  • sure's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 415
  • Otrzymane dziękuję: 23
A jak duża musi być roślina, żeby móc tak ją rozmnożyć? Tzn. chodzi mi o to, że moje żurawki są jeszcze młode, jedne same jeszcze jak sadzonki, a inne już się trochę rozrosły, nie wiem, które mogę użyć do tego celu?
pozdrawiam, Agata
mój ogród

Rozmnażanie żurawek przez krótkopędy i sadzonki liściowe 21 Cze 2012 20:03 #49241

  • Igor
  • Igor's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4186
  • Otrzymane dziękuję: 2487
Te, które mają więcej niż jeden pęd. Trzeba przecież skądś pobrać sadzonkę. Jak jest malutka to nie ma z czego, poza tym małej nie polecam dzielić. Niektóre odmiany się za bardzo nie rozkrzewiają, inne za to mają mnóstwo krótkopędów. Trzeba indywidualnie obejrzeć każdą B)
Za tę wiadomość podziękował(a): sure

Rozmnażanie żurawek przez krótkopędy i sadzonki liściowe 16 Sie 2012 23:00 #61952

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15796
  • Otrzymane dziękuję: 12156
Cytat:
Krótkopęd 'Palace purple' oderwany i wsadzony do ziemi 20. maja,
już zaczyna rosnąć :fly:

16.06.2012134a.JPG
...


Dziś, prawie po trzech miesiącach od posadzenia, krótkopęd zamienił się w dorodną roślinkę :dance:

16.08.2012029.jpg


Igorze - Specu nasz żurawkowy, instruuj proszę... jak dalej postępować z tymi 'przedszkolakami'? :garden1:

Wysadzić do gruntu, czy może lepiej przechować przez zimę w domu???
pozdrawiam - Ania
Ostatnio zmieniany: 16 Sie 2012 23:02 przez Amlos.
Za tę wiadomość podziękował(a): agabeata

Rozmnażanie żurawek przez krótkopędy i sadzonki liściowe 16 Sie 2012 23:10 #61955

  • Igor
  • Igor's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4186
  • Otrzymane dziękuję: 2487
Jak najbardziej możesz wsadzić do ogrodu. U mnie nawet wsadzone późną jesienią pędy na rabacie przezimowały i dopiero wiosną zaczęły wypuszczać liście.

Tak wyglądają moje- skromne 100 sztuk na początek wsadzone 2 tygondie temu :rotfl1: największa partia będzie jesienią, i będą zadołowane w szklarni- wiosną już zaczną rosnąc

Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos

Rozmnażanie żurawek przez krótkopędy i sadzonki liściowe 16 Sie 2012 23:32 #61965

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15796
  • Otrzymane dziękuję: 12156
Masz rację, skromniutko wygląda te 100 sztuk :happy3: . Czas otworzyć sklep ogrodniczy :rotfl1:

Dzięki, wobec tego posadzę i na wszelki wypadek lekko okryję na zimę.
pozdrawiam - Ania


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.259 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum