TEMAT: Rozmnażanie żurawek przez krótkopędy i sadzonki liściowe

Rozmnażanie żurawek przez krótkopędy i sadzonki liściowe 30 Cze 2014 21:29 #278806

  • viola
  • viola's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1251
  • Otrzymane dziękuję: 1459
a czy wtedy te długie liście po bokach lepiej jest sciąć i zostawić sam środek czy sadzić całe?planuję najpierw do doniczek


Zielone okna z estimeble.pl

Rozmnażanie żurawek przez krótkopędy i sadzonki liściowe 15 Sie 2014 17:49 #291786

  • Sinthell
  • Sinthell's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Michał
  • Posty: 651
  • Otrzymane dziękuję: 438
witam.
Nie wiem czy dobrze zrobiłem ale moje sadzonki są jakieś wielkie... ale inaczej nie mogłem ich odciąć bo wszystkie mam takie... wiec takie posadziłem jak to w opisie było... :
-> pęd boczny
-> ziemia ogrodowa do kwiatów i piasek wymieszany w stosunku 1:0,5 miarki
-> doniczka 12cm.
a taki jest tego efekt...

CIMG17921_2014-08-15.jpg


CIMG17961_2014-08-15.jpg


CIMG17881_2014-08-15.jpg


i co teraz ?
zakopać w ziemie i dać pod przykrycie czy jak ?
pozdrawiam
Michał
___________________________________________________________________


___________________________________________________________________

Rozmnażanie żurawek przez krótkopędy i sadzonki liściowe 15 Sie 2014 18:00 #291790

  • andrzejek
  • andrzejek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1360
  • Otrzymane dziękuję: 1664
Schować na stanowisko pół-cieniste i podlewać ,ale tez nie za dużo.
Ostatnio zmieniany: 15 Sie 2014 18:01 przez andrzejek.

Rozmnażanie żurawek przez krótkopędy i sadzonki liściowe 15 Sie 2014 18:05 #291791

  • andrzejek
  • andrzejek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1360
  • Otrzymane dziękuję: 1664
Obetnij jeszcze po kilka tych dolnych liści .

Rozmnażanie żurawek przez krótkopędy i sadzonki liściowe 15 Sie 2014 18:34 #291795

  • Sinthell
  • Sinthell's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Michał
  • Posty: 651
  • Otrzymane dziękuję: 438
andrzejek wrote:
Obetnij jeszcze po kilka tych dolnych liści .

Witaj Andrzeju...
Ja i tak sporo poobcinałem liści czyli jeszcze skrócić pozostawić ile... 5-6 szt czy mniej ?
pozdrawiam
Michał
___________________________________________________________________


___________________________________________________________________

Rozmnażanie żurawek przez krótkopędy i sadzonki liściowe 15 Sie 2014 19:50 #291810

  • andrzejek
  • andrzejek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1360
  • Otrzymane dziękuję: 1664
Ja zostawiam po 5-6 czasami mniej .Zależy od sadzonki.

Rozmnażanie żurawek przez krótkopędy i sadzonki liściowe 15 Sie 2014 20:46 #291833

  • Sinthell
  • Sinthell's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Michał
  • Posty: 651
  • Otrzymane dziękuję: 438
Ok. pozostawiałem po 5-6 listków zobaczymy jak bedzie...
na razie na próbę je zrobiłem... z tego co napisał Igor w ciągu 2-4 tyg. powinny pojawić się korzonki i młode listki. A czy potem mam je wysadzić jak co na miejsce stałe czy jak je mam dalej traktować?
Czy zostawić w tych doniczkach do przyszłej wiosny...
I co z tym nawożeniem po tym wypuszczeniu to jeszcze je zasilać w tym roku czy już na jesień sobie darować...?
pozdrawiam
Michał
___________________________________________________________________


___________________________________________________________________

Rozmnażanie żurawek przez krótkopędy i sadzonki liściowe 15 Sie 2014 21:03 #291839

  • andrzejek
  • andrzejek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1360
  • Otrzymane dziękuję: 1664
Wszystko zależy od warunków.W tamtym roku dobrze ukorzenione sadzonki wysadzałem w październiku do gruntu .Na zimę okryłem stroiszem dla bezpieczeństwa .Jeśli słabo się ukorzenią to zakop w doniczkach i okryj dla bezpieczeństwa .
W tym roku ja już bym nie zasilał

Rozmnażanie żurawek przez krótkopędy i sadzonki liściowe 15 Sie 2014 21:11 #291841

  • Roma
  • Roma's Avatar
W ubiegłym roku Dorcia wysadziła u mnie chyba z 50 sztuk krótkopędów, bezpośrednio do gruntu i wszystkie sztuki się pryjęły :)

Rozmnażanie żurawek przez krótkopędy i sadzonki liściowe 15 Sie 2014 21:34 #291848

  • Sinthell
  • Sinthell's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Michał
  • Posty: 651
  • Otrzymane dziękuję: 438
no ok czyli zostawiam tak jak jest na zimę zadołuję okryję i bede obserwował dalej co z tym fantem... dzięki za pomoc jak by sie coś działo dam znać :P
Michał
___________________________________________________________________


___________________________________________________________________

Rozmnażanie żurawek przez krótkopędy i sadzonki liściowe 15 Sie 2014 23:30 #291899

  • Adrian
  • Adrian's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 997
  • Otrzymane dziękuję: 1031
Ja mam w tym roku pecha do sadzonkowania...
wiosną skoki temperatur mi załatwiły większość a jakieś 2 tygodnie temu robiłem i krótko po tym przyszły upały ponad 30 C i niestety zdechły chyba wszystkie :((
to już wolę dzielić rozrośnięte kępy
Za tę wiadomość podziękował(a): Jagoda

Rozmnażanie żurawek przez krótkopędy i sadzonki liściowe 16 Sie 2014 07:22 #291920

  • Sinthell
  • Sinthell's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Michał
  • Posty: 651
  • Otrzymane dziękuję: 438
Adriani... no faktycznie były upały...
Chociaż teraz już ich nie zapowiadają więc zobaczymy co wyjdzie z mojego eksperymentu
jak to się mówi...
"Próba nie bomba ręki nie urwie..."
ale mam nadzieję, że moje dadzą radę i się ukorzenią he he he
aby mnie zachęcić do dalszej współpracy z tymi roślinami :)
pozdrawiam
Michał
___________________________________________________________________


___________________________________________________________________

Rozmnażanie żurawek przez krótkopędy i sadzonki liściowe 16 Sie 2014 09:30 #291942

  • Igor
  • Igor's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4186
  • Otrzymane dziękuję: 2487
Michał, tylko nie cackaj się tak z nimi, bo nic nie wyjdzie.Żurawki ukorzeniają się bez problemu, więc takie doniczki postaw w pół-cieniu i podlewaj, żadnych szklarenek itd. ;)

Rozmnażanie żurawek przez krótkopędy i sadzonki liściowe 16 Sie 2014 13:57 #291994

  • Sinthell
  • Sinthell's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Michał
  • Posty: 651
  • Otrzymane dziękuję: 438
ok nie cackać to nie cackać przestawię je dziś do ogrodu tam gdzie już rosną inne limiki...
Michał
___________________________________________________________________


___________________________________________________________________

Rozmnażanie żurawek przez krótkopędy i sadzonki liściowe 21 Sie 2014 08:45 #293081

  • ahan
  • ahan's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 250
  • Otrzymane dziękuję: 290
Artur, ja też robiłem w czasie tych upałów, tylko na jakieś dziesięć dni nakładam na doniczkę worek foliowy - 100% przyjęć. Nie mam możliwości być codziennie na ogrodzie - to pomaga.
Pozdrawiam
Andrzej

Rozmnażanie żurawek przez krótkopędy i sadzonki liściowe 24 Sie 2014 08:56 #293790

  • ahan
  • ahan's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 250
  • Otrzymane dziękuję: 290
Na zdjęciu, ukorzenione w czasie upałów Heuchera 'Strawberry Swirl' i 'Hercules' oraz hortensje 'Hot Red' i 'Phantom' (jeszcze w woreczkach)
P1240027.JPG
Pozdrawiam
Andrzej
Za tę wiadomość podziękował(a): Igor

Rozmnażanie żurawek przez krótkopędy i sadzonki liściowe 24 Sie 2014 11:44 #293845

  • Jagoda
  • Jagoda's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 92
  • Otrzymane dziękuję: 30
Z mojego doświadczenie wynika, że jeśli sadzonki (krótkopędy) są pozyskane od matecznej rośliny ( tj. kupionej z in vitro), wówczas ukorzeniają się one dość szybko i są szanse na jeszcze ładną roslinkę. Natomiast, jeśli pozyskujemy krótkopędy z już wcześniej rozdzielonej żurawki (ze zdrewniałym korzeniem), wtedy sporo sadzonek nie przyjmuje się lub jeśli się przyjmie, to i tak tworzy zdrewniały korzeń i listki są drobne i nieefektowne. Z kolei przycięcie długiego, zdrewniałego korzenia i ponowne wsadzenie do ziemi lub doniczki nie daje efektów. Moja kolekcja żurawek niestety zmalała do 50%, a kolejnych już nie kupię.
Pozdrawiam
Jagoda

Rozmnażanie żurawek przez krótkopędy i sadzonki liściowe 24 Sie 2014 12:00 #293854

  • Igor
  • Igor's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4186
  • Otrzymane dziękuję: 2487
Masz jakieś złe doświadczenia z żurawkami, bo ja takich nie doświadczyłem.
Przykład...

ukorzeniłem pęd, urosła kępa, znów oddzieliłem pęd i dałem Romie...Roma z jednej sadzonki zrobiła
kolejne sadzonki i kolejne...i każda kępa jest ładna i okazała. U mnie od 3 lat w "pień" wyrosła tylko jedna odmiana...Berry Marmalade

Bardziej mnie zastanawia, że np bez powodu padają mi duże kępy odmiany Hercules...już z 6 razy próbowałem i jak kępa jest
ładna, to nagle zasycha/gnije/pędy u podstawy czernieją/ a nie ma opuchlaków! i to tylko z Herculesem takie historie
Ostatnio zmieniany: 24 Sie 2014 12:02 przez Igor.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.213 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum