TEMAT: Rozmnażanie żurawek przez krótkopędy i sadzonki liściowe

Rozmnażanie żurawek przez krótkopędy i sadzonki liściowe 28 Wrz 2012 22:09 #73242

  • Jagoda
  • Jagoda's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 92
  • Otrzymane dziękuję: 30
Aniu, Agnieszko, serdeczne dzięki za rady :hearts: Niestety, nie posiadam doświadczenia w rozmnażaniu żurawek, dlatego, każda cenna uwaga jest mile widziana. Kilka sadzonek otrzymałam od sąsiadki, więc szkoda by bylo je zmarnować. W takim razie wszystkie doniczki z sadzonkami zadołuje w gruncie. Czy powinnam je czymś przykryć? Noce są dosyć zimne.
Serdecznie pozdrawiam
Jagoda :)


Zielone okna z estimeble.pl

Rozmnażanie żurawek przez krótkopędy i sadzonki liściowe 28 Wrz 2012 22:50 #73267

  • agnieszka72
  • agnieszka72's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 128
  • Otrzymane dziękuję: 40
Ja bym nie okrywała bo w dzień się zagotują.
Najwcześniej po przymrozkach-jakimiś gałązkami świerkowymi może.
żurawki,żurawki i ...........żurawki

Rozmnażanie żurawek przez krótkopędy i sadzonki liściowe 28 Wrz 2012 22:54 #73272

  • Jagoda
  • Jagoda's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 92
  • Otrzymane dziękuję: 30
Agnieszko, dzięki - tak zrobię. :flower1:

Rozmnażanie żurawek przez krótkopędy i sadzonki liściowe 27 Kwi 2013 10:29 #149817

  • Dorbie
  • Dorbie's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 694
  • Otrzymane dziękuję: 93
Czy teraz jest dobry moment na rozmnażanie żurawek przez krótkopędy? bo widzę, że w tym roku mają ich dużo

Rozmnażanie żurawek przez krótkopędy i sadzonki liściowe 27 Kwi 2013 15:43 #149866

  • Igor
  • Igor's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4186
  • Otrzymane dziękuję: 2487
Oczywiście, teraz jest najlepszy moment, choć pogoda dziwna i te zapowiadane upały...ale jak postawisz w cieniu, to nie powinno być problemów.

Rozmnażanie żurawek przez krótkopędy i sadzonki liściowe 20 Sie 2013 00:01 #187070

  • Igor
  • Igor's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4186
  • Otrzymane dziękuję: 2487
Znów jest dobry okres na sadzonkowanie żurawek, warto pokombinować i samemu wyhodować żurawki, które w przyszłości
będą mogły służyć, jako towar wymienny, np na inne odmiany.

W te upały nie wyglądały za ciekawie, ale teraz już doszły do siebie i muszę stwierdzić jednak, że to nie taki zły rok dla żurawek :rotfl1: w te upały mówiłem inaczej :devil1:




Polecam także specyfik do ukorzeniania firmy Target...korzonek się zwie chyba. 10zł kosztuje i starcza na około 200 sadzonek. Rozrabia się go z wodą. Pierwsze korzonki już po tygodniu. Pamiętajcie też o odpowiedniej mieszance ziemi. Jeżeli ktoś robi na własne potrzeby to sprawdzona jest mieszanka kompost- mieszanka torfowa(gotowa do kupienia 80l-17zł) - podłoże R+ Grow Sure , bardzo fajna nowa ziemia, z włóknami. Wtedy korzenie bardzo szybko się pokazują i wszystko szybko rośnie
Ostatnio zmieniany: 20 Sie 2013 00:01 przez Igor.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jagoda, Bozi, beatazg, agabeata

Rozmnażanie żurawek przez krótkopędy i sadzonki liściowe 15 Mar 2014 11:18 #233875

  • seladiwa
  • seladiwa's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 22
  • Otrzymane dziękuję: 6
Czy teraz jest dobry moment na rozmnażanie żurawek przez krótkopędy bezposrednio do gruntu :search: ?

Rozmnażanie żurawek przez krótkopędy i sadzonki liściowe 18 Mar 2014 13:55 #234866

  • Igor
  • Igor's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4186
  • Otrzymane dziękuję: 2487
Tak, wiosną i jesienią dobrze się przyjmują. Ja nie ukorzeniam do gruntu, najpierw w doniczce, ale może w taki sposób też się ukorzenią.
Za tę wiadomość podziękował(a): seladiwa

Rozmnażanie żurawek przez krótkopędy i sadzonki liściowe 18 Mar 2014 13:57 #234867

  • mirdem
  • mirdem's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2652
  • Otrzymane dziękuję: 2335
Ukorzenią się, ja sadzę krótkopędy bezpośrednio do gruntu :) :) ale u mnie jeszcze za zimno na takie operacje
Pozdrawiam.....wiosennie przez cały rok ... Mirka :P :P

Kolorowy galimatias Mirki

Kramik -wymienię , sprzedam ( głównie ogrodowe)2015
Za tę wiadomość podziękował(a): seladiwa

Rozmnażanie żurawek przez krótkopędy i sadzonki liściowe 19 Mar 2014 16:56 #235214

  • mieciak49
  • mieciak49's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 418
  • Otrzymane dziękuję: 363
Krótkopędy to bardzo łatwe rozmnażanie,co natomiast robić gdy jest tylko jeden długi kikut,bez żadnych krótkopędów?Widać że żyje,czy można go pociąć,zanurzyć w ukorzeniaczu i wsadzić do ziemi?Niektóre żurawki tak mają,kilka takich łodygowatych już mi wypadło :(

Rozmnażanie żurawek przez krótkopędy i sadzonki liściowe 19 Mar 2014 17:04 #235215

  • mirdem
  • mirdem's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2652
  • Otrzymane dziękuję: 2335
też mam takie 'łodygowate ' niektóre ucięłam i czekam może cos od korzenia odbije :idea2:
Pozdrawiam.....wiosennie przez cały rok ... Mirka :P :P

Kolorowy galimatias Mirki

Kramik -wymienię , sprzedam ( głównie ogrodowe)2015

Rozmnażanie żurawek przez krótkopędy i sadzonki liściowe 19 Mar 2014 17:08 #235217

  • Igor
  • Igor's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4186
  • Otrzymane dziękuję: 2487
Wykopujemy takie "badyle" i wsadzamy głębiej. U mnie działa.
Potem już nie mają takiej tendencji do wyrastania na drzewo :P

Rozmnażanie żurawek przez krótkopędy i sadzonki liściowe 19 Mar 2014 17:17 #235219

  • mieciak49
  • mieciak49's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 418
  • Otrzymane dziękuję: 363
Dzięki,Igorku,spróbuję tak zrobić :) Coś w tym jest,ja nieraz taką łodygę obsypywałam ziemią i pomagało,pojawiały się krótkopędy

Rozmnażanie żurawek przez krótkopędy i sadzonki liściowe 20 Mar 2014 17:56 #235504

  • agutek
  • agutek's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 99
  • Otrzymane dziękuję: 36
Sadzonki zrobione! :)

zurawki-sadzonki.png
Ostatnio zmieniany: 25 Wrz 2017 01:18 przez Hiacynta.

Rozmnażanie żurawek przez krótkopędy i sadzonki liściowe 13 Kwi 2014 17:04 #243112

  • agutek
  • agutek's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 99
  • Otrzymane dziękuję: 36
Wszystkie się ukorzeniły. Rosną im nowe, ładne liście. Jeszcze ze 2tyg i będę wysadzała w miejsca docelowe. :-D

Rozmnażanie żurawek przez krótkopędy i sadzonki liściowe 23 Kwi 2014 21:07 #246239

  • Bozi
  • Bozi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4472
  • Otrzymane dziękuję: 2418
Tydzień temu ucięłam kawałek krótkopędu i wsadziłam do ziemi w ogródku. Dziś patrzyłam czy nie padł. A tu niespodzianka. Chyba się ukorzenił bo jest sztywniutki i zaczął puszczać młode listki. Z pewnością pomogła ostatnia deszczowa pogoda. Wszystko rośnie jak na drożdżach.
Ostatnio zmieniany: 23 Kwi 2014 21:08 przez Bozi.

Rozmnażanie żurawek przez krótkopędy i sadzonki liściowe 30 Cze 2014 20:53 #278777

  • viola
  • viola's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1251
  • Otrzymane dziękuję: 1459
Czy dzieląc starsze kępy należy odciąć zdrewnialą część? Czy jednak lepiej jest rozmnażać przez krótkopędy?

Rozmnażanie żurawek przez krótkopędy i sadzonki liściowe 30 Cze 2014 20:58 #278780

  • Igor
  • Igor's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4186
  • Otrzymane dziękuję: 2487
Jeżeli dzielimy stare kępy, i uda nam się oderwać z długim zdrewniałym pędem to ucinamy go powiedzmy w połowie ( tak, aby zmieścił się do doniczki) i wsadzamy. Jeżeli sadzimy do gruntu, to można nic nie odcinać, ale zauważyłem, że lepiej taki długi pęd zdrewniały podciąć, to lepiej się ukorzenią.

Im więcej zdrewniałego tym lepiej.

Tylko dotyczy to takiej sytuacji, kiedy zwieńczeniem tego zdrewniałego pędu jest rozeta żurawki, bo jeżeli od takiego "patyka" odstaje krótkopęd to nalezy go oderwać, bo wtedy źle się ukorzenia.
Ostatnio zmieniany: 30 Cze 2014 21:07 przez Igor.
Za tę wiadomość podziękował(a): viola


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.345 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum