TEMAT: Uwaga na wirus HVX !!!

Odp: Uwaga na wirus HVX !!! 28 Maj 2012 23:55 #41028

  • Tomasz23
  • Tomasz23's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 680
  • Otrzymane dziękuję: 755
a moze to jest tak jak z opryszczką u ludzi. ;)


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Uwaga na wirus HVX !!! 29 Maj 2012 17:19 #41236

  • paco
  • paco's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 87
  • Otrzymane dziękuję: 95
Tomasz23 wrote:
Pradise Island
ogrd2011127.JPG

A czy w pobliżu tej hosty nie rośnie wiśnia bądź leszczyna???
Na załączonym zdjęciu tak na prawdę nic nie widać po za tym że są plamy - czy one wyglądają podobnie jak na poniższym zdjęciu???
To nie jest hosta ;)

P5290002a.jpg
Pozdrawiam, Andrzej.

Odp: Uwaga na wirus HVX !!! 15 Cze 2012 15:56 #47458

  • muchazezlotym
  • muchazezlotym's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1989
  • Otrzymane dziękuję: 2547
Pociągnę tu temat wirusów, choć nie HVX, ale w celu pomocy w identyfikacji tego paskudztwa. :hammer:

Kolejna hosta - Yesterday's Memories - zakupiona w ubiegłym roku. Dodam, że liście miała czyste. Posadziłam ją oczywiście w towarzystwie innych koleżanek i cóż - porażka! Jedna sąsiadka ( Lochnes Monster) w tym roku pokazała objawy choroby wcześniej niż winowajczyni, a druga (First Love) tak jakby zaraziła się przez bliskość liści. Dodam, że hosty nie dotykają do siebie (korzenie pewnie tak). Na zdjęciu wyraźnie widać, jak wędruje wirus. Winowajczyni ( tak sądzę) to ta w lewym dolnym rogu.... :club2:



Dziś wszystkie 3 sąsiadki dostały eksmisję do donic i pójdą w ustronne miejsce z dala od innych na dłuuuuugi okres kwarantanny.... :club2:





pozdrawiam
Ela
Ostatnio zmieniany: 15 Cze 2012 16:02 przez muchazezlotym.

Odp: Uwaga na wirus HVX !!! 15 Cze 2012 18:00 #47467

  • Tomasz23
  • Tomasz23's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 680
  • Otrzymane dziękuję: 755
Miałem hoste z podobnymi objawami na rok przeniosłem ja na ....cmentarz/w tym roku z powrotem jest w ogrodzie i jest ok.

Odp: Uwaga na wirus HVX !!! 15 Cze 2012 19:27 #47479

  • muchazezlotym
  • muchazezlotym's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1989
  • Otrzymane dziękuję: 2547
No właśnie - ten wirus pojawia się i znika. :blink: Moje powędrują pod jabłonki - może też się uleczą. :jeez:
pozdrawiam
Ela

Odp: Uwaga na wirus HVX !!! 16 Sie 2012 18:23 #61820

  • Debra
  • Debra's Avatar
Czy moje hosty sa zarażone?


SIERPIEN.1614.jpg


SIERPIEN.1617.jpg


SIERPIEN.1615.jpg


SIERPIEN.1616.jpg

Odp: Uwaga na wirus HVX !!! 22 Paź 2012 21:16 #80137

  • Tomasz23
  • Tomasz23's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 680
  • Otrzymane dziękuję: 755
:screem: :screem:
Na Uniwersytecie Minnesota sa prowadzone badania nad HVX przez Bena Lockharta.W zwiazku z pojawinieniem sie doniesień z Korei o mozliwosci przenoszenia wirusa przez nasiona /chodzi tu odmianę Blue Cadet/Rozpoczęto badania w tym temacie.Z uwagi na niedostępność nasion z zainfekowanej Blue Cadet badania prowadzone są z nasionami zawirusowanej odmiany Krossa Regal
/wg Hosta Journal/
Za tę wiadomość podziękował(a): muchazezlotym, anka_

Odp: Uwaga na wirus HVX !!! 28 Paź 2012 09:34 #81839

  • Tomasz23
  • Tomasz23's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 680
  • Otrzymane dziękuję: 755
Zgadzam się Polu z Tobą , ale chodzi tu chyba o metodologie badania.Z pewnością maja na na uczelni kolekcje dokładnie juz przebadanych roslin i na tym materiale bazują.
Całość badań jest sponsorowanych przez American Hosta Society.Poza tym prowadzone są badania nad możliwoscia przenoszenia wirusa przy przygotowaniu roślin do sprzedazy, tzn . takich jakie dostajemy z Holandii ,czyli sadzonki bez podłoża.Aby je przygotować do wysyłki płucze się bryły korzeniowe myjkami ciśnieniowymi i sprawdzone jest ,czy możliwa jest infekcja tą drogą, :mad2: /bo przecież nie płucze sie kazdej hosty osobno,a mikrouszkodzenia korzeni przy tej metodzie na pewno się zdarzają /

Badane jest równiez , czy wirus HVX jest specyficzny tylko dla tego gatunku i czy moze występować w innych bylinach.W zwiazku z tym zainfekowano byliny takie jak zurawki, liliowce, trójsklepki, trójlisty,kokoryczki ,a takze lilie i hakonechloe.
Kolejnym doswiadczeniem jest mozliwosc przenoszenia wirusa po prostu..na naszych rękach :mad2: bo jak juz wiemy drogą zakażenia są narzędzia/sekatory, noze, kosiarki do trawy itp./
Dotychczas wyizolowano 13 różnych typów wirusa HVX, teraz zakażono nimi odmianę Honeybells, zeby porównać symptomy występujace na liściach .Wyniki beda znane na wiosne przyszłego roku.
I ostatnim juz doswiadczeniem jakie jest prowadzone przez dr B. Lockharta , jest przenoszenie wirusa przez pozostałosci korzeni z zainfekowanej hosty ,która została usunięta.
B.Mortko / viceprezydent AHS , bedacy jednocześnie twórca odmiany "Stitch in Time"/ rekomenduje ,ze byśmy nie sadzili nowych host w miejscu, gdzie wykopaliśmy hostę zakazoną.

/ na podstawie jesiennego Newslettera AHS/
Za tę wiadomość podziękował(a): muchazezlotym, paco

Odp: Uwaga na wirus HVX !!! 28 Paź 2012 13:44 #81912

  • Tomasz23
  • Tomasz23's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 680
  • Otrzymane dziękuję: 755
Nad okresem bezpiecznym...? mozna by dyskutować.Można powiedzieć lakonicznie ..'wirus to wirus" ngdy nie wiadomo co z tego wyniknie
Ostatnio opublikowano badania Francuskiego Narodowego Instytutu zdrowia w Marsylii na temat wirusa mozaiki tytoniowej , i co stwierdzono...? a mianowicie ,ze wirus nie tylko znajduje się w papierosach , gdzie wykryto zywe wirusy ,a takze znaleziono go w ślinie palaczy :ohmy: I podobnie jak nie zaleca się sadzić tytoniu , gdzie w poprzednim roku wystepowały rośliny z objawami porazenia , tak i chyba nie powinniśmy sadzić host w miejscu,gdzie rosły zainfekowane rośliny../ a może wkrótce się okaże , ze wytwarzaja jakies formy prztrwalnikowe jak laseczki teżca... ???? :ohmy:

Odp: Uwaga na wirus HVX !!! 28 Paź 2012 16:29 #81961

  • Tomasz23
  • Tomasz23's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 680
  • Otrzymane dziękuję: 755
I chyba to jest najprostsza zasada , której musimy przestrzegać

Uwaga na wirus HVX !!! 30 Mar 2013 12:04 #139540

  • MagaAga
  • MagaAga's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 21
  • Otrzymane dziękuję: 28
:flower1:

Witam, to mój pierwszy post na tym forum ale mam pytanie...

Otóż, hosta kupiona w Biedronce w kapersie,z racji że miała kły w miarę spore została posadzona do ziemi.
Dzisiaj rano, po obchodzie wszystkich moich roślin dostrzegłam na jednym liściu takie oto zmiany...







Domyślam się co to może być ale chcę byście mnie w tym upewnili.
Obserwować czy spalić?

Kolejne pytanie...czy inne hosty z tej samej dostawy mogą to mieć?...reszta (ok 4 szt) wypuszcza liście ale objawów brak,nie wiem jak te co stoją w komórce bo jeszcze drzemią
Ostatnio zmieniany: 30 Mar 2013 12:05 przez MagaAga.

Uwaga na wirus HVX !!! 30 Mar 2013 13:31 #139550

  • muchazezlotym
  • muchazezlotym's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1989
  • Otrzymane dziękuję: 2547
Witaj, MagaAga. :flower1:
W tej fazie rozwoju liścia trudno coś powiedzieć, ale mi raczej te plamy wyglądają na przemrożenia. :think: Obserwuj ją i wstaw zdjęcia jak liść się rozwinie.
Bardo dużo host zakupionych w kapersach jest zarażona HVX- musisz przy ich pielęgnacji uważać, by nie przenieść soku z jednej rośliny na drugą - to tak w ramach profilaktyki. :idea1:
pozdrawiam
Ela
Ostatnio zmieniany: 30 Mar 2013 13:32 przez muchazezlotym.

Uwaga na wirus HVX !!! 30 Mar 2013 13:43 #139555

  • Tomasz23
  • Tomasz23's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 680
  • Otrzymane dziękuję: 755
:screem: tyle razy mówilismy na łamach forum ,zeby darowc sobie zakupy w kapersach w Biedronce,OBI czy tym podobne :happy-old:
Oni naprawde nie maja pojecia co to jest HVX,albo nie chca wiedzieć :mad2:
Pare dobrych lat temu, kupiłem w OBI hostę całe szczescie ,ze była posadzona w doniczce ,jak tylko rozwineła liscie od razu poszła na "stos"

Uwaga na wirus HVX !!! 30 Mar 2013 14:12 #139558

  • MagaAga
  • MagaAga's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 21
  • Otrzymane dziękuję: 28
:flower2:

Dziękują za odpowiedź,będę obserwować i jak liść będzie rozwinięty wstawię zdjęcia.

Wiem, wiem Tomku że ostrzegacie,te hosty to bardziej jako zapychacz miały być bo tanie-wiem nie usprawiedliwia mnie to :flower:

Mam od niedawna działkę która w sumie po za drzewami jest pusta, chciało by się mieć dużo i w miarę tanio :hammer: .
Ostatnio zmieniany: 30 Mar 2013 14:13 przez MagaAga.

Uwaga na wirus HVX !!! 30 Mar 2013 21:19 #139644

  • MagaAga
  • MagaAga's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 21
  • Otrzymane dziękuję: 28
Witaj mag

A skąd pozyskać nasiona host?

Powiem szczerze, mieszkam w dużym mieście (Wrocław) ale jak szukam jakiś nasion to w marketach czy ogrodniczych są w zasadzie tylko podstawowe nasiona.Host nie widziałam jedynie jak coś to kłącza bądź doniczki :think:

Uwaga na wirus HVX !!! 30 Mar 2013 22:01 #139650

  • MagaAga
  • MagaAga's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 21
  • Otrzymane dziękuję: 28
:thanks:

Ja dopiero rozpoczynam przygodę z ogródkiem :garden: ,poprawię się :thanks: obiecuję

Uwaga na wirus HVX !!! 04 Maj 2013 18:30 #152667

  • agutek
  • agutek's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 99
  • Otrzymane dziękuję: 36
Zaczyna się...? :hammer:





Od razu mówię - nie wiem co to za hościsko... Kupiona za czasów "kupuję, bo ładna..."

Uwaga na wirus HVX !!! 04 Maj 2013 18:40 #152668

  • muchazezlotym
  • muchazezlotym's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1989
  • Otrzymane dziękuję: 2547
agutek, brzydka, zdecydowanie... :angry: Nacieki wzdłuż nerwów, uwypuklenia blaszki.... To wystarczające cechy by powędrowała na ognisko - nie warto ryzykować, przykro mi.... :cry3:
pozdrawiam
Ela
Ostatnio zmieniany: 04 Maj 2013 18:43 przez muchazezlotym.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.531 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum