TEMAT: Hosty, w których gustują gryzonie i ślimaki

Hosty, w których gustują gryzonie i ślimaki 26 Maj 2012 12:05 #40280

  • mag
  • mag's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2478
  • Otrzymane dziękuję: 1176
Zakładam ten temat z nadzieją, że wspólnymi siłami stworzymy listę najbardziej smakowitych host dla gryzoni. Na pewno istnieje jakaś prawidłowość w doborze menu, bo dlaczego jedną omijają dużym łukiem, a inną zjadają prawie w całości. Zauważyłam, że nie przepadają za niebieściuchami :evil:

HOSTY ZŻERANIE PRZEZ GRYZONIE
1. H. plantaginea
2. H. plantaginea Athena
3. H. tardifolia
4. H. Abba Dabba Do
5. H. Summer Breeze
6. H. Gold Standard
7. H. Elephant Burgers
8. H. Stand Up
9. H. Slick Willie
10. H. Lakeside Foaming Sea
11. H. Prince of Walles
12. H. Cool Hand Luke
13. H. Sweet Innocence



HOSTY UWIELBIANE PRZEZ ŚLIMAKI
1. H. Cherry Berry
Ostatnio zmieniany: 09 Cze 2012 01:39 przez .
Za tę wiadomość podziękował(a): muchazezlotym, Ingrid


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Hosty, w których gustują gryzonie 26 Maj 2012 15:35 #40292

  • muchazezlotym
  • muchazezlotym's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1989
  • Otrzymane dziękuję: 2547
Cherry Berry - numer 1 w menu przysmaków ślimaków :evil: Wparwdzie ślimony to nie gryzonie, ale możemy też tutaj dodawać takie przykłady, Madziu?
pozdrawiam
Ela
Ostatnio zmieniany: 26 Maj 2012 15:36 przez muchazezlotym.

Odp: Hosty, w których gustują gryzonie 26 Maj 2012 19:58 #40307

  • mag
  • mag's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2478
  • Otrzymane dziękuję: 1176
To może, żeby nie mnożyć wątków dodam ślimory do tematu i wszystkie wymieniane hosty będę wklejała do pierwszego postu, co Wy na to?

Odp: Hosty, w których gustują gryzonie i ślimaki 26 Maj 2012 20:21 #40311

  • mag
  • mag's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2478
  • Otrzymane dziękuję: 1176
Zmieniłam. W ten sposób nazwy nie zginą w gąszczu postów :whistle:
Melduję, że zieleninka zabezpieczona czeka na miejsca docelowe :kiss3:
Za tę wiadomość podziękował(a):

Odp: Hosty, w których gustują gryzonie i ślimaki 26 Maj 2012 20:48 #40315

  • paco
  • paco's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 87
  • Otrzymane dziękuję: 95
mag wrote:
Zakładam ten temat z nadzieją, że wspólnymi siłami stworzymy listę najbardziej smakowitych host dla gryzoni. Na pewno istnieje jakaś prawidłowość w doborze menu, bo dlaczego jedną omijają dużym łukiem, a inną zjadają prawie w całości. Zauważyłam, że nie przepadają za niebieściuchami :evil:
Co do ślimaków to można by znaleźć wiele "wskazówek" dlaczego jedne odmiany są przez nie uwielbiane a do innych nawet nie podchodzą (pod warunkiem, że mają inne pożywienie.
Natomiast teza, że gryzonie jakoś specjalnie wybierają sobie wyszukane odmiany - wydaje mi się trochę naciągana. :unsure: (to jest jedynie moje zdanie i mogę się mylić).
Pamiętam pewnego razu plagę nornic - nic nie oszczędziły nawet czosnek i zimowity zostały skonsumowane.
Pozdrawiam, Andrzej.

Odp: Hosty, w których gustują gryzonie i ślimaki 26 Maj 2012 21:04 #40322

  • mag
  • mag's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2478
  • Otrzymane dziękuję: 1176
Andrzeju u mnie nornice i karczowniki grasują w najlepsze :mad2: Niektóre hosty wpadają do tuneli w stanie nienaruszonym, a inne wręcz znikają, zjedzone prawie doszczętnie... coś w tym musi być. Zresztą podobną sytuację mam z liliowcami. Zjadane są białe i jasno różowe, pozostałe zaś nawet wisząc nad tunelem, korzenie mają całe.

Odp: Hosty, w których gustują gryzonie i ślimaki 26 Maj 2012 23:38 #40403

  • Tomasz23
  • Tomasz23's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 680
  • Otrzymane dziękuję: 755
Szczerze współczuje ,przerabiałem temat karczowników wiele lat.W sumie karczowniki wygrały :( I musiałem,opuscic pieknie połozna działke pod lasem/zjedza tez korone cesarska ,która niby ma odstraszać/.Mozesz spróbować Normix At-Gr/czerwony granulat/A najlepszym wyjsciem by było ,gdyby zasiedliła Twój teren kuna /domowa lub lesna/Próbowałem wszystkich dostepnych sposobów/świece ,róznego rodzaju pułapki- bez efektu/Hosty lubią wilgosc i one tez.Pare razy widziałem , jak roślina zaczyna sie ruszać jakby na wietrze , a nastepnie jest wciagana do nory - istny hororr :placze:

Odp: Hosty, w których gustują gryzonie i ślimaki 27 Maj 2012 00:12 #40414

  • Tomasz23
  • Tomasz23's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 680
  • Otrzymane dziękuję: 755
Karczownik jest wiekszy od nornicy tzn. większa będzie srednica nor .Nornica podgryza od spodu ,karczownik moze również uszkadzać też cześc nadziemną i z reguły stara sie wciagnac rośline do nory,nory i korytarze sa z reguły głeboko połozone, dobrze rozgałezione/tak,że zalewanie wodą nic nie pomoze/.Jak podgryza drzewa owocowe to korzeń głowny wyglada jak zatemperowany ołówek
Na nornice można spróbować niebieski Normix wykładany w rurkach drenarskich.
Ostatnio zmieniany: 27 Maj 2012 00:14 przez Tomasz23.
Za tę wiadomość podziękował(a):

Odp: Hosty, w których gustują gryzonie i ślimaki 27 Maj 2012 00:25 #40418

  • Tomasz23
  • Tomasz23's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 680
  • Otrzymane dziękuję: 755
Spróbuj teraz moze im zasmakuje,jesienia to one ida spać.A do tego czasu mogą jeszcze narobic szkod.
Za tę wiadomość podziękował(a):

Odp: Hosty, w których gustują gryzonie i ślimaki 27 Maj 2012 09:40 #40457

  • mag
  • mag's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2478
  • Otrzymane dziękuję: 1176
Czyli co, wciągamy Naked Lady na ślimaczą listę?

Tomku, swego czasu wyciągnęłam 'zatemperowaną' brzoskwinię i jodłę kalifornijską :supr3: Oba drzewka miały już gdzieś po 2 m wysokości. Stąd wiem, że i karczowniki grasują. Tej wiosny spustoszenia są szczególnie ekstremalne i pojawiło się na trawniku sporo dziur (wylotów z korytarzy) o sporej średnicy.
Wsypany parę dni temu różowy Normix (największy)zniknął :woohoo: Dzisiaj, niedzielne śniadanko zostało już podane :lol:

Odp: Hosty, w których gustują gryzonie i ślimaki 27 Maj 2012 10:32 #40465

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Stuk, puk! Piszę ja! Chorobliwa przeciwniczka chemii w ogrodzie :evil:
Powiem tak - od kilku lat nie stosuję chemicznych środków ani na mszyce, ani na krety i nornice, ani na choroby grzybowe. I tak : w tym roku po raz pierwszy NIE MA u mnie mszyc (nawet na jaśminowcu i kalinie), jak pojawi się kopczyk kreta, wstawiam w dziurę piszczące ustrojstwo i kreci grzecznie się wynosi, podobnie w nory karczowników (nornic?), które też pojawiają się od czasu do czasu. I nie zauważyłam żadnych strat, mimo, że mam norki w pobliżu hostowiska. Mam kilkadziesiąt host - od malutkich po olbrzymy i nigdy nie zdarzyło mi się, żeby zjadły je ślimaki czy inne szkodniki. Ale: w ogrodzie są jeże i ptaki, a także -przypuszczam - kuny, mnóstwo biedronek, mrówek, pszczół murarek i innych owadów.
Moja teoria: każdy szkodnik ma swojego naturalnego pogromcę i starajmy się nie zaburzać naturalnej równowagi biologicznej chociaż we własnym ogrodzie! Przecież my tam spędzamy mnóstwo czasu, my, nasze dzieci, nasze zwierzęta.
Raz w życiu zdarzyło mi się wysypać granulki p/ślimakom i jak zobaczyłam w warzywniku ich śliskie, martwe ciała, powiedziałam sobie: nigdy więcej!
Może to nie ten wątek, ale przerażenie mnie ogarnia jak czytam o tonach Roundapu, Topsinu, granulek, trucizin, którymi częstujemy nasz ogród, a w rezultacie głównie siebie...
Miłośnicy host, nie bijcie!
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Za tę wiadomość podziękował(a): futrzasta, abcd_2007

Odp: Hosty, w których gustują gryzonie i ślimaki 27 Maj 2012 10:43 #40467

  • mag
  • mag's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2478
  • Otrzymane dziękuję: 1176
Dalu, u mnie w ogrodzie też pełna ekologia, do tego stopnia, że nawet nawozów sztucznych nie używam i jak zauważyłam, z roku na rok mniej chorób i szkodników. Niestety nornice i karczowniki nie mają u mnie naturalnego wroga, a ogród ogrodzony, z podmurówką, więc i uciec wystraszone dźwiękiem nie mogą. Krety są pożyteczne, choć nieco denerwujące, ale z dwojga złego wolę je od pędraków. Zaś zdecydowanie nornicom i karczownikom mówię NIE i to wszelkimi sposobami NIE.

Odp: Hosty, w których gustują gryzonie i ślimaki 27 Maj 2012 12:50 #40483

  • paco
  • paco's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 87
  • Otrzymane dziękuję: 95
Pola42 wrote:
Dalu, absolutnie nie będziemy bić!
I słusznie, po co uciekać się od razu do takich metod ;)
Jednak po tym co napiszę liczę się z tym, że to ja mogę być :club2:
Jestem wrogiem jakiejkolwiek nieskutecznych działań nawet jeśli nazywają się ekologiczne w ogrodzie ozdobnym
(z naciskiem na ogród ozdobny).
Chemia idzie z postępem i jest coraz bardziej wyszukana, a odpowiednie jej stosowanie nie zagraża pożytecznym stworzonkom w naszych ogrodach.
Jeśli potrzebuję zwalczyć grzyby,prosionki, mszyce, ślimaki czy też inne w moim mniemaniu szkodniki, to bez żadnych skrupułów stosuję chemiczne środki ochrony roślin. Powód dla mnie jest oczywisty - działają wybiórczo, szybko i skutecznie.
Jak mam doprowadzić do porządku jakiś fragment gruntu pod uprawę i mam alternatywę:
-Przekopać ręcznie i wybierać chwasty kosztem mojego kręgosłupa
-Zastosować pestycydy i użyć glebogryzarkę
To dla mnie jest oczywiste, że wybieram to drugie rozwiązanie.
Pozdrawiam, Andrzej.
Ostatnio zmieniany: 27 Maj 2012 12:51 przez paco.

Odp: Hosty, w których gustują gryzonie i ślimaki 27 Maj 2012 13:43 #40490

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Andrzeju, szybko i skutecznie z pewnością działają, ale czy wybiórczo? Jesteś pewien?
Poczytałeś sobie trochę o działaniu Roundapu? A słyszałeś o tym, jak masowo wymierają pszczoły, głównie właśnie na skutek działania "szybkich i skutecznych" środków, masowo używanych na polach, w sadach i ogrodach?
Ja tam wolę się trochę poschylać i dla relaksu powybierać chwasty (ale w dojrzałym ogrodzie, gdzie rośnie dużo roślin okrywowych to już nie jest problem) niż fundować sobie tzw. nowoczesne środki ochrony roślin. Pół biedy jeżeli robisz to w maseczce na twarzy, pół biedy jeśli nie masz małych dzieci i zwierząt...
Niemniej jednak chemia zawsze pozostanie chemią, a skutki używania pewnych środków będą znane dopiero za czas jakiś.
Polu, Madziu, jasne, ja to rozumiem, że pewne szkodniki mogą uprzykrzyć życie ogrodnika, nie mniej jednak z całego serca i wszelkimi możliwymi sposobami będę propagować naturalne środki i tzw. ekologiczną uprawę ogrodu, cokolwiek dla kogoś to znaczy. A zabijania jednak nie lubię, to mój mały, prywatny bzik i u mnie nawet ślimak ląduje na łące za płotem :happy4:
N.p. u mnie jest kuna (kuny?) i pamiętam na tamtym FO jak ludzie z zapałem godnym lepszej sprawy starali się pozbyć tego zwierzątka, dziwiąc się potem, że mają gryzonie w ogrodzie, itd, itd.
Ale sorki, bo to nie temacik hostowy, więc już uciekam do bardziej adekwatnego; zostawiam tylko jedne z moich host

0294.JPG
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Ostatnio zmieniany: 27 Maj 2012 13:54 przez dala.

Odp: Hosty, w których gustują gryzonie i ślimaki 29 Maj 2012 17:50 #41246

  • mag
  • mag's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2478
  • Otrzymane dziękuję: 1176
Pierwsze granulki Normix'u wsypałam do korytarzy na początku ubiegłego tygodnia... chyba zaczyna działać

DSCN7094a.jpg


Dopiero na oryginalnej fotce dokładnie widać zębiska, nic dziwnego, że hosta potrafi 'zniknąć' :mad2:
Ostatnio zmieniany: 29 Maj 2012 17:52 przez mag.

Odp: Hosty, w których gustują gryzonie i ślimaki 29 Maj 2012 17:55 #41248

  • Tomasz23
  • Tomasz23's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 680
  • Otrzymane dziękuję: 755
Gratulacje ! Czego jak czego ,ale karczowników nie żałuje..Tego karczownika zostaw w norze podobno to odstrasza inne..

Odp: Hosty, w których gustują gryzonie i ślimaki 29 Maj 2012 17:56 #41249

  • muchazezlotym
  • muchazezlotym's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1989
  • Otrzymane dziękuję: 2547
To tak wygląda karczownik :woohoo: :woohoo:
pozdrawiam
Ela

Odp: Hosty, w których gustują gryzonie i ślimaki 29 Maj 2012 17:57 #41250

  • mag
  • mag's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2478
  • Otrzymane dziękuję: 1176
Mówisz... ale mam całe wiaderko Normix'u. Stołówka otawarta calą dobę :evil:


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.569 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum