TEMAT: Iglaste pogotowie ratunkowe

Iglaste pogotowie ratunkowe 31 Maj 2017 22:23 #545241

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Jak wyglądają te schnące gałązki w przekroju? Czy są żywe, czy schną?
Czy chorobowe zmiany obejmują też pień?

Jeśli gałązki są żywe, wytnij, wykrusz, obtrząsnij suche fragmenty roślin i zastosuj na całe drzewko oprysk Topsinem.


Zielone okna z estimeble.pl

Iglaste pogotowie ratunkowe 31 Maj 2017 22:32 #545243

Witaj. Kurcze nie wiem czy są żywe. Raczej tak, nie wygląda to jak suche. Raczej jakby tylko zmieniły barwę.
Coraz bardziej zmieniają, mocniej i atakuje juz całe pędy. Na pień się nie przyglądałem.

Wygląda to jak grzyb.

Tak jak pisałem wcześniej. PO zimie były piękne zielone.
1. Dalem nawóz wiosenny. Chyba Target.
2. Potem przyszły ulewy i sporo wody stało.

Nie znam się kompletnie, ale to wygląda jak grzyb jakiś.
Bo nawóz dałem, wiec to nie jest raczej brak składników. Przenawożenie podobno inaczej wygląda.( podobno! )
I wydaje mi się, tak samo jak pani pisze, zeby czymś teraz pryskać.
Zaraz poczytam o tym Topsinie.

Iglaste pogotowie ratunkowe 31 Maj 2017 22:36 #545244

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Tuje stosunkowo szybko się regenerują, jeśli nie mają uszkodzonych korzeni. Proszę się nie bać cięcia.
Dobrze byłoby też pokazać jakieś zdjęcie gałązki w przybliżeniu - od góry i od dołu.

Iglaste pogotowie ratunkowe 31 Maj 2017 22:39 #545246

Zrobie zdjęcia i wyśle jutro albo pojutrze.

Zapomniałem dodać, te żółte pędy nie są suche jak pisałem, jak je dotykałem dłonią to wyglądają na zywe, nie sypią się.

Iglaste pogotowie ratunkowe 02 Cze 2017 22:20 #545581

  • Nemo
  • Nemo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 386
  • Otrzymane dziękuję: 215
Przenawożenie. Albo się pozbierają, albo zdechną.

Iglaste pogotowie ratunkowe 05 Cze 2017 17:57 #546216

Ludziska, proszę o pomoc. Tak wygląda połowa moich tui. Na wiosnę były podsypane nawozem wieloskładnikowym. Niewielka ilość. Mają już 4 lata. Co się dzieje?
Jak im pomóc?
:thanks:
Załączniki:

Iglaste pogotowie ratunkowe 05 Cze 2017 20:34 #546269

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Wytnij suche części gałązek, zrób oprysk preparatem grzybobójczym i raz- dwa razy w tygodniu solidnie podlewaj. Azot powinien wypłukać się do niższych warstw gleby.

Kiedy robiłeś zasilanie nawozem i w jakiej ilości nawóz zastosowałeś? Czy wiosną, gdy ruszyła wegetacja, a było dosć upalnie podlałeś tuje? W jakiej ziemi rosną? Gliniastej, czy raczej piaszczystej?

Iglaste pogotowie ratunkowe 06 Cze 2017 09:04 #546380

Gliniasta ziemia, nawóz jak tylko ruszyła wegetacja, nie były wtedy podlane, teraz solidnie staram się je podlewać.
Może powinienem teraz podsypać je nawozem od brązowienia igieł, no nie wiem co robić...

Iglaste pogotowie ratunkowe 06 Cze 2017 10:56 #546402

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Skoro w glebie jest nadwyżka nawozów, dodatkowa aplikacja kolejnej dawki nie będzie zbyt dobra, dobijesz rośliny do końca. Nawozy przeciwko brązowieniu igieł zawierają azot, magnez i żelazo, aby wybarwić intensywnie igiełki, schnące gałęzie raczej tylko dobiją, a nie zazielenią.

Podejrzewam, że wczesne zasilenie tui nawozem sprawiło, że ruszyły wiosenne przyrosty, a potem nastąpiło oziębienie i czasem solidne przymrozki, to uszkodziło młode pędy.

Dodatkowo wczesną wiosną czasami świeci palące słońce i przypieka rośliny.
W ubiegłym roku u naszych działkowych sąsiadów pojawiły się podobne uszkodzenia, w tym roku drzewka już się zregenerowały.

Jeśli gleba jest nieprzepuszczalna, gliniasta, postaraj się od czasu do czasu w sezonie wzruszyć, spulchnić, dodać trochę kompostu, zastosować mulczowanie korą. Tuje bardzo dobrze czują się, gdy ziemia jest mulczowana, bo ochrania to glebę przed wysychaniem, dostarcza materii organicznej i odrobinę działa zakwaszająco.
Ostatnio zmieniany: 06 Cze 2017 10:59 przez Hiacynta.

Iglaste pogotowie ratunkowe 10 Cze 2017 13:43 #547403

  • Arvenaa
  • Arvenaa's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 98
  • Otrzymane dziękuję: 32
Z moimi tujami też mam problem. Z tym, że ja nie nawoziłam wcale. Zasadzone zostały w minionym roku, na kompoście. Po zimie nie były podlewane. Dopiero zaczęłam podlewać jakieś 2 tygodnie temu, kupiłam też wówczas nawóz do tui i podsypałam. Co jeszcze mogę zrobić?
Wyglądają tak:

dziakamajczerwiec61.jpg

Iglaste pogotowie ratunkowe 10 Cze 2017 14:44 #547411

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Nie piszesz, jaką masz glebę, czy szybko przesycha, czy też jest zwięzła z domieszką gliny, czy to czarnoziem, czy piach. Tak więc jest sporo wróżenia z fusów :)

Tuje należałoby systematycznie podlewać, tak, aby do kolejnego podlewania ziemia lekko przeschła. Zawsze rośliny podlewa się rzadko, mocno, aby woda dotarła do głębszych warstw gleby, niżej korzeni. Wówczas rośliny są zmobilizowane do rozwijania systemu korzeniowego w głębszych warstwach, a nie tuż pod powierzchnią.

Suche gałęzie trzeba wyciąć, bo i tak nie odżyją. Zapobiegawczo należy wykonać oprysk przeciwko chorobom grzybowym, bo zawsze osłabione rośliny są atakowane przez rozmaite choroby. Ponieważ uszkodzenia są spore, warto zainwestować w jakiś środek stymulujący wzrost, np. Asahi.

Wszystkie rośliny zimozielone należy przy bezdeszczowej jesieni dodatkowo nawadniać. Nawadnianie jest też konieczne wiosną, gdy zaczyna palić mocne słońce i rusza wegetacja.

Ziemia wokół roślin zimozielonych musi być mulczowana, pokrywana korą, zrębkami, itp., gdyż taka warstwa chroni ją przed odparowywaniem wody.

Iglaste pogotowie ratunkowe 10 Cze 2017 14:52 #547412

  • Arvenaa
  • Arvenaa's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 98
  • Otrzymane dziękuję: 32
Gleba jest lessem.
W takim razie wytnę i opryskam. Czy może być Armicarb, czy musi być coś bardziej "chemicznego"?
Asahi mam. Asahi opryskać po pryskaniu na grzyby?
Ostatnio zmieniany: 10 Cze 2017 14:59 przez Arvenaa.

Iglaste pogotowie ratunkowe 10 Cze 2017 14:59 #547414

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
W takim razie gleba ta ma domieszkę węglanów, co powoduje tendencję do podwyższania pH. Ponadto gleba lessowa zbija mocno, jest zwięzła. Tuje natomiast wymagają gleby lekko kwaśnej i przewiewnej.

Należało je posadzić w dołku wypełnionym kompostem z domieszką kwaśnego torfu i macierzystej gleby. Dobrze byłoby te tuje obsypać teraz torfem i lekko, nie uszkadzając korzeni wymieszać go z wierzchnią warstwą. Dodatkowo kora z drzew iglastych, która ma właściwości zakwaszające byłaby jako mulcz niezbędna.

Każdy preparat grzybobójczy będzie dobry, na forum wiele osób wykonuje takie środki z 'domowych' produktów i też działają :)
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...rodki-ochrony-roslin

Octan wapnia też jest dodatkowo stymulatorem wzrostu :)

Asahi najlepiej zastosować następnego dnia po oprysku.
Ostatnio zmieniany: 10 Cze 2017 15:03 przez Hiacynta.
Za tę wiadomość podziękował(a): Arvenaa

Iglaste pogotowie ratunkowe 10 Cze 2017 15:03 #547416

  • Arvenaa
  • Arvenaa's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 98
  • Otrzymane dziękuję: 32
Ale własnie gleba jest kwaśna raczej, bo rośnie dużo skrzypu. Mam taki aparat do mierzenia kwaśności gleby - jeszcze nie wypróbowałam. Nie wiem też czy jest miarodajny - wygląda jakoś "zabawkowo"; sprawdzę.
Spróbuję zakupić korę, żeby wysypać, choć będzie ciężko. Muszę najpierw trochę "przemodelować" otoczenie tui.

Bardzo dziękuję za porady :) :flower2:

edit:
Czytam o glebie naszych terenów, bowiem dysponuję opracowaniem, ale nigdy nie wgłębiałam się w temat. I wyczytałam: "Stałymi składnikami (..) są związki żelaza, glinu i węglanu wapnia. Węglan wapnia, nieobecny w glebie i podglebiu, obficiej występuje niżej. Zjawisko to jest wynikiem procesów wymywania, podczas których materiał ten przedostaje się w głąb warstw lessowych, tworząc konkrecje (...).
Ostatnio zmieniany: 10 Cze 2017 15:17 przez Arvenaa.

Iglaste pogotowie ratunkowe 10 Cze 2017 16:16 #547429

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Skrzyp świetnie rozwija się także na glebie z dużą zawartością związków wapnia :) Najlepiej sprawdź pH gleby, zanim podejmiesz jakieś działania zakwaszające. Kora byłaby jednak w skazana :) Rozluźnienie gleby wokół drzewek również :)

Iglaste pogotowie ratunkowe 10 Cze 2017 16:44 #547431

  • Arvenaa
  • Arvenaa's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 98
  • Otrzymane dziękuję: 32
Sprawdzę tym swoim pomiarometrem ;). Już doczytałam, że skrzyp niekoniecznie na kwaśnych. Stopniowo będę się dokształcać :)

Iglaste pogotowie ratunkowe 10 Cze 2017 16:50 #547433

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Myślę, ze warto :) Wysokie, zdrowe tuje tworzą piękną soczyście zieloną ścianę :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Arvenaa

Iglaste pogotowie ratunkowe 11 Cze 2017 17:41 #547763

  • Sobellka
  • Sobellka's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 4
Posadzone cisy w połowie maja.Wszystko było OK do dzisiaj, zobaczyłam, iż bledną od środka i zaczynaja brązowieć. Dokładnie je obejrzałam nic na nich nie ma. Dodam, że gleba jest piaszczysta niestety☹️ Podlewam tylko od spodu co drugi dzień. Dałam nawóz .
nie wiem co im jest.
Proszę o poradę!
Załączniki:


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.503 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum