TEMAT: Rozmaite pytania związane z wyborem, sadzeniem i pielęgnacją iglaków

Rozmaite pytania związane z wyborem, sadzeniem i pielęgnacją iglaków 08 Mar 2017 23:01 #527994

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Sama przymierzam się do cięcia swojego bezkształtnego jałowca, jak pies do jeża :)
Ale lubię pogadać z osobami, które zajmują się przycinaniem, zerknij do wątku:
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...akow?start=18#527993

Znajdziesz tam przykłady sosen ukształtowanych na 'bonsai'. Moze to będzie lepsze rozwiązanie, nada Twojej sośnie lekkości i nie zniszczy jej kształtu :)
Cyprysiki Lawsona spokojnie można przycinać od góry, gdy jest ich rząd utworzą zwarty mur. Ale przy jednym cyprysiku efekt może być zbyt klockowaty. Spróbuj wykonać też lekkie cięcie korygujące kształt w lekki stożek :)


Zielone okna z estimeble.pl

Rozmaite pytania związane z wyborem, sadzeniem i pielęgnacją iglaków 13 Mar 2017 12:45 #528893

dzięki :)
cis przyciąłem, muszę go jeszcze tylko trochę wyrównać. sosnę przerzedziłem, tylko lekko, bo jakieś ptaszki w nim mieszkały.
cyprysa zostawiłem.

Rozmaite pytania związane z wyborem, sadzeniem i pielęgnacją iglaków 13 Mar 2017 23:38 #529028

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Pokaż drzewka po strzyżeniu :)

Rozmaite pytania związane z wyborem, sadzeniem i pielęgnacją iglaków 21 Mar 2017 22:50 #530669

  • Tomczysław Grabka - Szpadelski
  • Tomczysław Grabka - Szpadelski's Avatar
Chciałem się tym postem przywitać z wszystkimi użytkownikami forum. Jeśli wybrałem zły dział na temat, przepraszam i proszę o przeniesienie.

Mam pytanie, które dotyczy docelowo zasadzenia tui, ale wcześniej wiąże się to z przygotowaniem podłoża.
Jestem pierwsza osoba w rodzinie, która ma cokolwiek wspólnego z uprawianiem czegokolwiek, pytanie wiec pewnie będzie banalne ale dla mnie jest bardzo ważne, a opinii na żywo zasięgnąć nie mogę.

Ziemia wygląda tak jak na zdjęciu, jest zapuszczona, rosną tam kępy trawy, jakieś chwasty. :sad2:

Co mam z tym zrobić? Zerwać je grabiami, wykopać dol i sadzić tuje (w rzędzie będzie 5 tui). Czy mam się pozbyć każdego najdrobniejszego listka zieleni, wyryć do gołej ziemi? To wystarczy?
To jak mam je sadzić wiem (czytałem i oglądałem poradniki), ale nie wiem jak przygotować glebę.
20170321_141134.jpg



Będę wdzięczny za każdą wskazówkę.
Ostatnio zmieniany: 22 Mar 2017 09:17 przez Emalia112.

Rozmaite pytania związane z wyborem, sadzeniem i pielęgnacją iglaków 21 Mar 2017 23:14 #530672

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Najlepiej będzie, jeśli ten kawałek ziemi zostanie przekopany, a chwasty zostaną wybrane. Ale bez przesady :) Byle kłączy perzu nie zostawiać, bo będzie udręka do końca życia, gdy powrastają pomiędzy korzenie tui :).
Ziemia widać z daleka mało ciekawa, gdy sadziłam tuje, na dno dołków dałam kompost z odrobiną torfu (dobra też będzie ziemią dla iglaków), posadzone rośliny obsypałam kompostem. Dobrze jest też ziemię wokół tui obsypać mulczem. Najbardziej elegancko wygląda kora, ja z oszczędności wzięłam zrębki i trociny. Mulczowanie ziemi zapobiega utracie wilgoci, a tuje potrzebują jej sporo.

W pierwszym roku tuje muszą być też systematycznie podlewane, gdy panuje susza i upał podlewaliśmy nasze nawet 2 x w tygodniu. Podlewać należy solidnie, aby woda wsiąknęła głęboko wokół bryły korzeniowej.

Rozmaite pytania związane z wyborem, sadzeniem i pielęgnacją iglaków 22 Mar 2017 08:59 #530691

  • Tomczysław Grabka - Szpadelski
  • Tomczysław Grabka - Szpadelski's Avatar
Dziękuję za odpowiedź :)
Napiszcie mi proszę czy dobrze myślę.
1. Najpierw grabiami zedzrzeć wszystko
2. Przekopać
3. Wedle instrukcji sadzić tuje (ile dni po przekopaniu mogę sadzić???)
???

Rozmaite pytania związane z wyborem, sadzeniem i pielęgnacją iglaków 22 Mar 2017 09:57 #530697

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Proponowałabym użyć wideł do podważenia brył korzeniowych trawy :) W razie braku takowych łopatką teren przekopać, a w trakcie kopania ręcznie wybierać większe kępy trawy, otrząsając ziemię z korzeni. Resztki roślinne można wykorzystać na kompost :)

Po przekopaniu terenu wyrównać wszystko grabiami, wygrabiając drobniejsze chwasty. Nie przejmować się, jeśli coś pozostanie, bo zawsze można będzie potem usunąć, gdy zacznie chwast odrastać :)

Jeśli starczy sił i energii, sadzenie można przeprowadzić od razu po przekopaniu rabaty. Ja zazwyczaj wybieram opcję, że po ciężkiej robocie kawka, a potem kopanie dołków :happy: Po posadzeniu tuje należy solidnie podlać, a następnie obsypać korą. Jeśli korę wysypie się po paru dniach, też nic złego iglakom się nie stanie :)

Na dno dołków i do ziemi, którą będzie się obsypywać posadzone drzewka można dodać też nawóz długo działający dla iglaków. Trzeba jednak uważnie czytać etykiety, aby wybrać nawóz, który nie spowoduje "spalenia" roślin.

Rozmaite pytania związane z wyborem, sadzeniem i pielęgnacją iglaków 13 Paź 2017 17:48 #569450

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5535
  • Otrzymane dziękuję: 12683
Ukorzeniłem wiosną sadzonki tui "Brabant" w małych doniczkach. Zastanawiam się jak je przechować przez zimę. Mam do wyboru dwie opcje altana lub zakopanie doniczek z sadzonkami w ziemi. Sadzonki muszę przetrzymać w doniczkach przez zimę bo nie są dla mnie.
Ostatnio zmieniany: 13 Paź 2017 18:12 przez Jan4.

Rozmaite pytania związane z wyborem, sadzeniem i pielęgnacją iglaków 15 Gru 2017 16:20 #578768

Szczepienie iglaków,najlepszy sposób przez ablaktację wczesną wiosną lub póznym latem,w gruncie bez tunelu foliowego 90%przyjęcia,potrzebna jest roślina mateczna i roślina na której chcemy szczepić,u siebie to szczepienie już wykonałem,z pomyślnym skutkiem.

Rozmaite pytania związane z wyborem, sadzeniem i pielęgnacją iglaków 15 Gru 2017 18:03 #578776

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5535
  • Otrzymane dziękuję: 12683
Daj zdjęcie.

Rozmaite pytania związane z wyborem, sadzeniem i pielęgnacją iglaków 18 Gru 2017 19:33 #579153

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Czy ktoś próbował ukorzeniać gałązki świerka serbskiego lub srebrnego? Kiedy trzeba pobierać gałązki i w jakich warunkach potem je ukorzeniać?

Rozmaite pytania związane z wyborem, sadzeniem i pielęgnacją iglaków 30 Gru 2017 03:14 #580065

  • Kapy
  • Kapy's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 1
Witam

Przychodzę z pytaniem jak to jest z tymi przyrostami świerków pospolitych i kłujących. Z informacji, które znalazłem wynika, że potrzebują około 8-10 lat do osiągnięcia 2m. Rozumiem, że w tym czasie jest wliczony czas szkółkowania? Więc jeśli kupię sadzonkę 4letnią to po +/- 5 latach osiągnie 2m tak?

Druga sprawa. Z tego co wiem to świerk srebrny rośnie wolniej, wiadomo mniej więcej jakie są to róznice?

Dziękuję.

Rozmaite pytania związane z wyborem, sadzeniem i pielęgnacją iglaków 30 Gru 2017 13:26 #580096

  • kokoryczka
  • kokoryczka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 126
  • Otrzymane dziękuję: 58
Mniej więcej dobrze rozumujesz. Z tym, że, w pierwszych 2 latach po posadzeniu każdego drzewka przyrosty są nieznaczne, bo roślina ukorzenia się na nowym miejscu. Przyrosty w kolejnych latach zależą też od żyzności gleby, opadów, nawożenia. W gorszych warunkach drzewka rosną gorzej. Jeśli będziesz sadzić świerki srebrne, to pamiętaj, że rozną one również na szerokość, a ich wzrost trwa nie tylko 10 lat, po 20 latach będą to naprawdę solidne drzewka :)
Za tę wiadomość podziękował(a): izy10

Rozmaite pytania związane z wyborem, sadzeniem i pielęgnacją iglaków 12 Mar 2018 14:12 #595061

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5535
  • Otrzymane dziękuję: 12683
Jan4 wrote:
Ukorzeniłem wiosną sadzonki tui "Brabant" w małych doniczkach. Zastanawiam się jak je przechować przez zimę. Mam do wyboru dwie opcje altana lub zakopanie doniczek z sadzonkami w ziemi. Sadzonki muszę przetrzymać w doniczkach przez zimę bo nie są dla mnie.
Zakopałem doniczki w ziemi. Chyba przetrwały w 99% bo są zielone. Dziś doniczki wykopałem i ustawiłem przy ścianie altany.

Tuje Pomocy 29 Kwi 2018 22:08 #603413

  • poczatko
  • poczatko's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 6
20180427_193538.jpg

Dzień Dobry. Jestem tu nowy więc witam Wszystkich.
Przejdę odrazu do rzeczy.
Posiadam okolo 5tys. tuji szmaragd w doniczkach posadzonych do dalszego obsadzenia działek.
Nie wiem co się z nimi zaczeło dziać ale robią się suche i jasno brązowe. Czy może mi ktoś pomóc lub doradzić co zrobić
Ostatnio zmieniany: 29 Kwi 2018 22:13 przez poczatko.

Tuje Pomocy 29 Kwi 2018 22:26 #603418

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Czy doniczki zimą nie przemarzły? Czy w ostatnie upały były podlewane? Czy sadzonki tui zostały zasilone nawozem?

Tuje Pomocy 30 Kwi 2018 07:07 #603441

  • poczatko
  • poczatko's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 6
Były sadzone dwa tygodnie temu. Podlewam je codziennie w gorące dni.

Tuje Pomocy 30 Kwi 2018 07:14 #603448

  • poczatko
  • poczatko's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 6
20180427_193737.jpg


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.414 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum