TEMAT: Magnolie

Magnolie 29 Mar 2012 20:28 #17845

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Ponieważ zbliża się sezon kwitnienia magnolii - według mnie jednego z najpiękniejszych drzew, bo to i kwiaty ma zjawiskowe, i liście bardzo ozdobne - postanowiłam założyć osobny wątek im poświęcony.
Wklejajcie fotki Waszych magnolii, dzielcie się doświadczeniami związanymi z ich uprawą, ale także problemami.

Ja zacznę - mam w ogrodzie tylko dwie magnolie, ale jak kwitną, to nie mogę oczu od nich oderwać :flower2:
Jedna to najwcześniejsza magnolia gwiaździsta Rosea, która właśnie zaczyna kwitnąć. Moje drzewko rośnie u mnie trzeci rok, ma ok. 1,5 m wysokości. Tak kwitło w zeszłym roku:

DSCF4626.JPG



DSCF4579.JPG


Druga to Galaxy, świetna odmiana magnolii do mniejszych ogrodów, ponieważ ma pokrój kolumnowy i nie zajmuje zbyt dużo miejsca. Kwiaty ma olbrzymie, bordowe, w miarę rozkwitania przechodzące w różowe, w kształcie motyla:


DSCF4677.JPG


DSCF4699.JPG


Chciałam dodać, że na Dolnym Śląsku w ogródkach przydomowych, ale również w parkach i na skwerach rośnie mnóstwo magnolii, niektóre to chyba jeszcze przedwojenne drzewa, wielkie i wspaniale kwitnące. Bardzo lubię, spacerując w kwietniu po moim miasteczku, podziwiać kwitnące magnolie...
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Magnolie 29 Mar 2012 20:34 #17849

  • marusmk
  • marusmk's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 189
  • Otrzymane dziękuję: 143
U mnie Rosea już ma kilka w pełni rozwiniętych kwiatów.
Ale cóż z tego- z soboty na niedziele ma być u nas -50C :angry: :angry: :angry:

Odp: Magnolie 29 Mar 2012 21:06 #17880

  • patkaza
  • patkaza's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 311
  • Otrzymane dziękuję: 64
ja też sie pochwale ja 3 lata czekałam na pierwsze kwiaty i w tamtym roku się doczekałam a i w tym ma już pączuchy, moja Elizabeth( przynajmniej tak była podpisana) kwitła pod koniec kwietnia i podbiła moje serducho :http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a4a15745c79ba7d7.html
mam nadzieję ze w kwietniu wstawię aktualne zdjecia
rośnie po wschodnio-południowej stronie domu i jak była maluśka to ją zakopczykowałam raz,,,teraz już jakoś sobie radzi, ma piękne kwiaty ok 2 tygodni błyszczące w słońcu jak sztuczne tulipany zawieszone a latem niesamowicie zielone i ogromne liście -polecam
Ostatnio zmieniany: 29 Mar 2012 21:10 przez patkaza.

Odp: Magnolie 29 Mar 2012 21:11 #17884

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Aguś, piękna! Jaki to jest kolor kwiatów w rzeczywistości - żółte, kremowe?
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019

Odp: Magnolie 30 Mar 2012 09:36 #18050

  • Kalmia
  • Kalmia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 373
  • Otrzymane dziękuję: 209
OgrdekwWarszawie_201133.JPG


OgrdekwWarszawie_201128.JPG


Kasiu, jeżeli rozpoznasz w swojej moją :) to ja kupowałam pod krótką nazwą m. soulangeana :flower1:

Odp: Magnolie 30 Mar 2012 09:43 #18053

  • Kalmia
  • Kalmia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 373
  • Otrzymane dziękuję: 209
OgrdekwWarszawie_2011r064.JPG

Magnolia Lennei
Dziecinw_201168h.JPG

Magnolia Lennei
Dziecinw_201168a.JPG

Magnolia Betty
OgrdekwWarszawie_201136.JPG

Magnolia stellata

Odp: Magnolie 30 Mar 2012 09:44 #18054

  • Kalmia
  • Kalmia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 373
  • Otrzymane dziękuję: 209
Dziecinw_201168k.JPG

Magnolia soulangeana

Odp: Magnolie 30 Mar 2012 09:46 #18056

  • Kalmia
  • Kalmia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 373
  • Otrzymane dziękuję: 209
OgrdekwWarszawie_201172.JPG


OgrdekwWarszawie_201189.JPG


Magnolia Lennei

Odp: Magnolie 30 Mar 2012 11:30 #18098

  • Tabaaza
  • Tabaaza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Irysomaniaczka
  • Posty: 1499
  • Otrzymane dziękuję: 2041
Hejka! :)
Noł, noł, noł to nie jest soulengeana Kalmio. Ta magnolka ma małe, delikatne kwiaty, mniejsze niż magnolia kobus, o innym kształcie płatków niż magnolia stellata. Kwitnie bardzo wcześnie i terminem kwitnienia pasiłaby do stellaty i coś mi tam się plącze po mózgu że to jest stellata z japońską nazwą odmianową. Swego czasu Bartek ustalił dla niej że najlepszą odpowiedź na to co to za jedna da nam jej wzrost. Cóż, wzrost ma stellatowy. :blink: a na loebnerkę jest chyba za wczesna. Ma dość wąski pokrój a jak wygladają kwiaty na pędach to można oblookać na poniższym, nienajlepszym zdjątku. Nic to zjawisko nie ma wspólnego z kwitnięciem soulengeanek, zwanych z racji masywnej budowy kwiatów "tucznikami".

N
Pozdrówka magnoliowe
K. :woohoo:
Jak już sobie ogród urządzę po swojemu to go zdemoluję i zacznę urządzać od nowa!
Ostatnio zmieniany: 21 Sty 2016 19:28 przez .

Odp: Magnolie 30 Mar 2012 11:39 #18104

  • Kalmia
  • Kalmia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 373
  • Otrzymane dziękuję: 209
No to rzeczywiście Twoja nie jest absolutnie m. soulangeana :(

Dziecinw_201132.JPG


Magnolia kobus 'Rogów'

Odp: Magnolie 30 Mar 2012 11:44 #18108

  • Kalmia
  • Kalmia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 373
  • Otrzymane dziękuję: 209
Dziecinw_201158.JPG


Dziecinw_201157.JPG


Kupowałam jako m. 'Verbanica'

Odp: Magnolie 30 Mar 2012 11:58 #18121

  • Tabaaza
  • Tabaaza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Irysomaniaczka
  • Posty: 1499
  • Otrzymane dziękuję: 2041
Hejka! :)
Przyznam się bezczelnie że nie cierpię bardzo z tego powodu że to nie soulengeanka . :rotfl1: Mam trzy magnolkowe hybrydki tego typu i basta! Akurat wystarczająca ilość "kwiatów jak egzotyczne motyle". Kocham moje "tuczniki" ale w nadmiarze mogłyby stłamsić Alcatraz swoją "osobowością".


Pozdrówka pomylone
K. :woohoo:
Jak już sobie ogród urządzę po swojemu to go zdemoluję i zacznę urządzać od nowa!
Ostatnio zmieniany: 21 Sty 2016 19:29 przez .

Odp: Magnolie 30 Mar 2012 12:05 #18124

  • Kalmia
  • Kalmia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 373
  • Otrzymane dziękuję: 209
Ładna, ale co to za odmiana nie wiem.


OgrdekwWarszawie_201171.JPG

Magnolia 'George Henry Kern'

Odp: Magnolie 30 Mar 2012 12:09 #18127

  • Kalmia
  • Kalmia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 373
  • Otrzymane dziękuję: 209
Dziecinw_201194.JPG




Magnolia 'Nigra'

Odp: Magnolie 30 Mar 2012 12:56 #18147

  • Tabaaza
  • Tabaaza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Irysomaniaczka
  • Posty: 1499
  • Otrzymane dziękuję: 2041
Hejka! :)
Moja przygoda z serią "amerykańskich dziewczynek" zaczęła się od tego że parokrotnie zakupiona przeze mnie magnolia liliflora "Nigra" dała ciała. I to mimo dobrutek i dopieszczeń. :angry: Dlaczego tak się dzieje, nie wiem. Niedaleko mnie rośnie niemal trzymetrowa gadzina i wygląda świetnie. Ja postanowiłam się przestawić na mieszańce liliflory licząc że będą bardziej skłonne do współpracy. I nie pomyliłam się - "Susan" i "Betty" to bardzo dobrze wychowane panny, zero fum i kaprysów, piękne i kulturalne kwitnienie z ripleyem w sierpniu. B) Zapach mają inny niż pozostałe magnolki, taki z lekka różano - peoniowy. Nie ma z nimi problemów przymrozkowych, jeszcze mi się nie zdarzyło żeby mróz załatwił kwiaty. W sumie są chyba najbardziej bezproblemowymi magnolkam ( tfu, tfu! ) rosnącymi w Alcatrazie.


Betty jest zdecydowanie "dużą blondynką". ;) :rotfl1: Nie chodzi tu o siłę wzrostu ale o wielkość kwiatów. Są zdecydowanie większe niż u innych odmian mieszańców liliflory. Cechą charakterystyczną jest bardzo jasne jak na tę grupę magnolek, wnętrze płatków ( prawidłowo to chyba powinnam napisać tepali ale to nie lekcja botaniki :P :silly: ). Kwiaty w fazie pełnego kwitnienia są bardzo szeroko rozwarte, niemal rozwalone na pędach. Nie każdemu to się podoba ale dla mnie ma taki egzotyczny urok. Niedaleko "Betty" i "Susan" rosną azalki wielkokwiatowe i jakoś mnie ten bezwstyd kwiatowy nie razi.


Susan jest zdecydowanie ciemniejsza, nie jest taką brunetką jak mamusia liliflora ale ciemnawa z niej dziewczyna. Drobniejsze kwiatki niż u Betty ale w końcu nie każdy lubi potwory o średnicy dochodzącej do 30cm. :huh: Poza tym Susan z ponad 20 centymetrową średnicą kwiatów nie zalicza się do grupy "delikatnokwietnych" magnolijek. Płatki trzyma jakoś bardziej w ryzach niż siostrzyczka, może jest to związane z tym że są one nieco węższe niż u Betty i nawet "rozwalone" kwiaty Susan wyglądają jakoś bardziej elegancko i powściągliwie.


Pozdrówka
K. :woohoo:
Jak już sobie ogród urządzę po swojemu to go zdemoluję i zacznę urządzać od nowa!
Ostatnio zmieniany: 21 Sty 2016 19:30 przez .
Za tę wiadomość podziękował(a): Bozi

Odp: Magnolie 30 Mar 2012 13:23 #18153

  • Kalmia
  • Kalmia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 373
  • Otrzymane dziękuję: 209
Kasiu, bardzo ładnie pokazałaś i opisałaś różnice pomiędzy "Betty' a 'Susan'. Te dwie magnolii bardzo często są mylone.
A m. 'Nigra' to ja mam sztuki 2. Jedna miała być 'Alba Superba', ale po 5 latach hodowania patyczka zobaczyłam 'Nigre' B)
W tym czasie, kiedy to jeszcze nie wiedziałam, że mam 'Nigre', nabyłam 2-gi krzaczek i w tym przypadku 'Nigra' okazała się 'Nigrą'.
He he, w tym roku czekam na pierwsze kwitnienie 'Alba Superba' i oby nie okazała się trzecią 'Nigrą' :ouch:

Odp: Magnolie 30 Mar 2012 13:29 #18154

  • Kalmia
  • Kalmia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 373
  • Otrzymane dziękuję: 209
Dodam jeszcze, że moja Susanka w ciągu 10 lat wyrosła na ponad 3 m. Dorodna taka dziewuszka :)
Jednak przyznać muszę, że rośnie w bardzo odpowiednim miejscu.

Odp: Magnolie 30 Mar 2012 16:19 #18216

  • Tabaaza
  • Tabaaza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Irysomaniaczka
  • Posty: 1499
  • Otrzymane dziękuję: 2041
Hejka! :)
Też zauważyłam że Susan jest z tych szybko rosnących. Betty nie jest taka wyrywna. Nigry Ci po prostu bezczelnie zazdroszczę ( i wcale się nie wstydzę! :whistle: ), ze wszystkich ciemnych magnolek ona przemawia do mnie najmocniej ( poza Genie rzecz jasna ale nie piszmy tu o miłościach na które dopiero składam kasę i które są świadectwem mojego braku konsekwencji - soulengeanka , jakiego to typu magnolek już Alcatraz miał nie widzieć ;) :rotfl1: ). Co do Alby Superby to zarówno ją jak i Lennei Alba pokonała u mnie denudatka ( muszę dokonywać ostrej selekcji zakupowej ze względu na rozmiary Alcatrazu, dlatego zresztą tak mnie "pomyłki" magnolkowe wkurzają :angry: ). Zobaczyłam ją pierwszy raz kiedy miała tylko jeden kwiat no i mnie rozłożyło. Nawet nie walczyłam, przyjęłam klęskę ( moja samoasertywność zanikła :oops: ) z godnością i do końca miesiąca jadłam przemiennie zalewajkę z pomidorową. :rotfl1: Ta denudatka była wtedy nowością i jak na mój gust to była w całkiej nieodpowiedniej cenie ( a byłam już po wiosennych zakupach roślin ). :hammer:

Pozdrówka
K. :woohoo:
Jak już sobie ogród urządzę po swojemu to go zdemoluję i zacznę urządzać od nowa!
Ostatnio zmieniany: 21 Sty 2016 19:31 przez .


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.463 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum