TEMAT: Lilak (Syringa vulgaris, Syringa meyeri i inne)

Lilak (Syringa vulgaris, Syringa meyeri i inne) 26 Maj 2014 22:34 #264521

  • Ewa
  • Ewa's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 3
Trzy lata temu kupiłam lilak kanadyjski Aucubaefolia. Był malutki, w tej chwili ma 2 m wysokości, wielkie kolorowe liście, ale jeszcze nigdy nie kwitł. Rośnie w miejscu słonecznym. W ubiegłym roku oraz w tym liście na końcach gałązek są pomarszczone, może to jest jakaś choroba, która powoduje, że nie kwitnie. Miałam go wyrzucić, ale ostatecznie dałam mu w tym roku szansę aby zakwitł i dalej nic. Może mi poradzicie co robić aby wreszcie zakwitl.


Zielone okna z estimeble.pl

Lilak (Syringa vulgaris, Syringa meyeri i inne) 09 Cze 2014 18:43 #270561

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Proszę o pomoc w rozpoznaniu lilaka(?).

Mam go od 4-5 lat, nigdy nie kwitł. Przycinałam go ze dwa razy w sezonie by uformować na kształt małego drzewka, w zeszłym roku przeniosłam na 100% słoneczne miejsce, wcześniej też był w słonecznym (godziny południowe). Nigdy nie było pąków, a gdy go kupowałam miał to być lilak węgierski wyhodowany z nasion. Drzewko jest bardzo wdzięczne, ale na węgierskiego nie wynika, listki są mniejsze od lilaków. Nie ma odrostów.

Czy możliwe, że to Lilak Meyera Palibin? Jeśli tak to dlaczego nie kwitnie?


Lilak (Syringa vulgaris, Syringa meyeri i inne) 09 Cze 2014 22:58 #270697

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15851
  • Otrzymane dziękuję: 12251
Danielu, na moje oko to nie jest 'Palibin' :blink:

Liście jego są pofalowane i nie takie wydłużone - zresztą porównaj sama :

10.05.2014027.jpg
Pozdrawiam - Ania
Ostatnio zmieniany: 09 Cze 2014 22:59 przez Amlos.

Lilak (Syringa vulgaris, Syringa meyeri i inne) 10 Cze 2014 07:33 #270756

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Rzeczywiście ten mój nie ma skośnych żyłek/zgięć na listkach. Znalazłam jeszcze takie coś: Lilak drobnolistny 'Superba' albo 'Josee', nie wiem czy ktoś ma i mógłby porównać. :think:
Ostatnio zmieniany: 10 Cze 2014 07:37 przez Daniela. Powód: Dopisek.

Lilak (Syringa vulgaris, Syringa meyeri i inne) 10 Cze 2014 15:45 #270952

  • elagrano
  • elagrano's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 274
  • Otrzymane dziękuję: 530
Daniela- ten Twój lilak to raczej lilak perski (S.x persica) lub lilak chiński (S. x chinensis)- mogą nie kwitnąć w pierwszych 3 latach. Pierwszy jest malutki, ok. 1m wysokości o wiotkich pędach, drobnych liściach i delikatnej budowie krzewu. Ten drugi jest krzewem znacznie wyższym, ok. 5m., budowa dość nieporządna-taki trochę rozwichrzony, ale pędy także wiotkie, liście trochę większe od poprzedniego. Najbardziej znana jego odmiana ,to Saugeana; o lilowych kwiatach. NA moje oko, patrząc na fotkę, to najprawdopodobniej masz właśnie tego drugiego, bo pierwszy praktycznie nie bywa w sprzedaży. NA pewno nie jest to ,Superba', ani Josee.
Za tę wiadomość podziękował(a): Daniela

Lilak (Syringa vulgaris, Syringa meyeri i inne) 10 Cze 2014 16:09 #270962

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
elagrano,
patrząc na wielkość liści, to pasowałby do lilaka perskiego. Może to być właściwy trop. Dzięki. :)

Lilak (Syringa vulgaris, Syringa meyeri i inne) 10 Cze 2014 18:22 #271001

  • elagrano
  • elagrano's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 274
  • Otrzymane dziękuję: 530
Jest to całkiem możliwe.
U mnie siewki 2-letnie Lilaka perskiego wyglądają tak.

perski1.JPG

Lilak (Syringa vulgaris, Syringa meyeri i inne) 10 Cze 2014 18:28 #271005

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Sadzonkę mam od leśniczego, może mu się "węgierski" pomylił z "perskim". :bad-idea: Mój też jest z wysiewu.
zastanawiam się nad tym, czy na początku zbyt radykalnie go cięłam w drugiej połowie lata i dlatego nie kwitł, teraz ewentualnie przytnę jeszcze w czerwcu (tak jak powinno się ciąć po kwitnieniu). Może w końcu zakwitnie. Kwiaty też mogłyby pomóc w identyfikacji. :)

Przyrosty podobne do Twojego ostatniego zdjęcia. :)
Ostatnio zmieniany: 10 Cze 2014 18:29 przez Daniela.

Lilak (Syringa vulgaris, Syringa meyeri i inne) 10 Cze 2014 22:16 #271186

  • elagrano
  • elagrano's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 274
  • Otrzymane dziękuję: 530
Jak jest z siewu, to niestety trzeba uzbroić się w cierpliwość z oczekiwaniem na kwiaty. Moje siewki też jeszcze nie kwitły. Liczę, że niektóre powinny zakwitnąć w przyszłym sezonie i dlatego sugerowałabym nie ciąć go narazie. Niech się określi, co on za jeden.

Lilak (Syringa vulgaris, Syringa meyeri i inne) 14 Cze 2014 19:29 #272587

Witam! Po raz pierwszy na stronie.
Kupiłam Syringa bloomerang Pink Perfume - pięknie kwitł, teraz puszcza nowe, w mniejszej ilości, kwiatki. Kiedy go ciąć, aby zachował zwarty pokrój?
Mam Palibina i golę go po kwitnieniu. Ma 12 lat i 80 cm wzrostu, za to bardzo zwarty i podczas kwitnienia jest lilową kulą.
Pink Perfume wciąż wypuszcza nowe pędy i po obcięciu chyba stracę kwiaty.... Czy ktoś już ma doświadczenie z tą odmianą?

Lilak (Syringa vulgaris, Syringa meyeri i inne) 16 Cze 2014 14:44 #273345

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Lilak bloomerang powtarza kwitnienie, aczkolwiek kolejne kwitnienie jest już mniej intensywne. Kwiaty zawiązują się na młodych pędach, ciąć należy od razu po przekwitnięciu, aby młodych pędów zawiązało się i wyrosło jak najwięcej.

Gdybyś swojego lilaka przycinała, spróbuj z obciętych gałązek zrobić sadzonki :)
Ostatnio zmieniany: 16 Cze 2014 14:47 przez Hiacynta.

Lilak (Syringa vulgaris, Syringa meyeri i inne) 04 Maj 2015 08:47 #364603

  • agnesik12
  • agnesik12's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 285
  • Otrzymane dziękuję: 149
Syringa vulgaris "Aucubaefolia" zbiera się do kwitnienia. Liście bardzo intensywnie nakrapiane wiosną. Później nieco bledną ale nadal są nakrapiane.


101_1691.jpg
Agnieszka

Lilak (Syringa vulgaris, Syringa meyeri i inne) 04 Maj 2015 21:55 #364857

  • Ewelina
  • Ewelina's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 881
  • Otrzymane dziękuję: 979
Powiedzcie o co chodzi , bo ja nic nie rozumiem:
Mam w ogrodzie trzy lilaki( Meyera, Ludwig Spaeth i biały o pełnych kwiatostanach NN.) Wszystkie rosną w podobnym podłożu, po tej samej stronie ogrodu, w niemal identycznych warunkach (wilgotność , nasłonecznienie , gleba...). Lilak o białych kwiatach oraz Meyera "od zawsze" kwitną obficie , pięknie zdobiąc ogród i ciesząc oczy, oraz nosy. Tymczasem Ludwig... zakupiony bodajże 5 lat temu , jako niewielki krzew wówczas z kilkoma pięknymi, ciemnofioletowymi kiśćmi kwiatów, po posadzeniu w moim ogrodzie nie zakwitł już NIGDY !!! W tym sezonie znowu - wspomniane dwa krzewy mają wiele pąków , biały niebawem rozkwitnie, a LUDWIG nic. Nie ma ani jednego pączka kwiatowego...:(

Jakieś pomysły ?

Lilak (Syringa vulgaris, Syringa meyeri i inne) 06 Maj 2015 20:24 #365498

  • agnesik12
  • agnesik12's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 285
  • Otrzymane dziękuję: 149
Ewelino sama nie wiem. Ja mam posadzone trzy odmiany. Dwa lata temu kwitły pięknie. A rok temu nie kwitły w ogóle. Bardzo byłam tym zdziwiona. Zastanawiałam się czy nie zaszkodziło im cięcie. Przycięłam je zaraz po kwitnieniu. A czy Ty swoje tniesz?
Agnieszka

Lilak (Syringa vulgaris, Syringa meyeri i inne) 09 Maj 2015 10:52 #366385

  • Anika
  • Anika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 617
  • Otrzymane dziękuję: 1443
:flower2:

08.05
lilak1.jpg


lilak2.jpg
Ania
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633, rhodofil, beatazg

Lilak (Syringa vulgaris, Syringa meyeri i inne) 09 Maj 2015 12:26 #366409

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Lilak Meyera

lilakmeyerakwiaty-2.jpg
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633

Lilak (Syringa vulgaris, Syringa meyeri i inne) 15 Maj 2015 17:05 #369018

  • mira
  • mira's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 52
  • Otrzymane dziękuję: 13
czy ktoś podpowie jak ukorzerzenic lilaka jak powinna wygladac gałazka do ukorzenienia czy przycinac,najlepiej zdjecie ,czy z niezdrewniałej tez da sie ukorzenic,czy czubki uciac w gałazce

Lilak (Syringa vulgaris, Syringa meyeri i inne) 19 Maj 2015 20:04 #370667

  • faj-nata
  • faj-nata's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 952
  • Otrzymane dziękuję: 616
mira i ja czekamy na dokształcenie :happy-old:
A to mój :P

Wiejska baba z duszy i ciała,
czego nie wie, to się dowie , czasem i opowie ;)
Za tę wiadomość podziękował(a): zielonajagoda


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.282 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum