wydzielony gatunek do osobnego wątku:
Berberys Thunberga
(Berberis thunbergii)
Berberys, kwaśnica (Berberis L.) zawiera ponad 400 gatunków krzewów rosnących na różnych kontynentach.
Berberys pospolity (Berberis vulgaris L.)
- inne nazwy berberys zwyczajny, kwaśnica
Jest to krzew osiągający wysokość ok. 2,5 - 3 m. Pędy ma wzniesione, pokryte drobnymi cierniami barwy szarożółtej. Kwitnie w maju i czerwcu, żółte kwiaty zebrane w zwisające, wielokwiatowe grona, osadzone na krótkich szypułkach mają mocny zapach. Grona kwiatowe mają długość do 8 cm.
Owoce berberysu to podłużne, lśniące czerwone jagody o cierpkim i kwaśnym smaku, które dojrzewają w sierpniu - wrześniu.
Dawniej berberys występował pospolicie na miedzach, zboczach, w zaroślach i na brzegach lasów na całym obszarze Polski. Gdy odkryto, że jest pośrednim żywicielem rdzy zbożowej (na jego liściach rozwija się wiosenne pokolenie tej choroby grzybowej), został niemal całkowicie usunięty ze stanu naturalnego.
Obecnie często jest sadzony w parkach i ogrodach.
Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym lub półcienistym. Gleba do uprawy powinna być lekka, piaszczysta, lub lekko żyzna, lekko wilgotna i przewiewna. Berberys jest rośliną odporną na mrozy.
Berberysy są roślinami leczniczymi, z ich owoców można sporządać nalewki, dżemy. W Polsce, w lecznictwie ludowym owoce berberysu były używane jako środek przeciwszkorbutowy (zawiera duże ilości wit. C), a odwary z kory i korzeni stosowano przy kolkach wątrobowych. Suszone owoce warto dodawać do napojów, podnoszą one odporność organizmu, zwiększają szczelność naczyń włosowatych.
O właściwościach leczniczych berberysu:
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/7...ny-berberis-vulgaris
Berberys koreański (Berberis koreana)
W naturze, na Półwyspie Koreańskim, rośnie na brzegach lasów w słońcu lub półcieniu, dorasta do 1,5 m, ma kształtny, eliptyczny pokrój. Toleruje szeroki zakres rodzajów gleby z wyjątkiem tych, które są stale podmokłe.
Posiada owalne, duże, skórzaste liscie, dorastające do 9 cm, które jesienią przebarwiają się na intensywny czerwony kolor. Kwiaty żółte są zebrane w spore efektowne grona, pojawiają się w maju. Jesienią dojrzewają jajowate owoce o zabarwieniu jaskrawoczerwonym.
Berberys jest krzewem mało wymagającym, rozmnażać go można łatwo dzięki licznym odrostom korzeniowym. Polecany jest do tworzenia kolczastych żywopłotów.
Owoce berberysa koreańskiego są jadalne na surowo lub po ugotowaniu. W Korei jada się także po gotowaniu jego młode liście ze względu na właściwości antynowotworowe.
Berberys koreański zawiera cytotoksyczne bifenyle, obecnie trwają badania nad wykorzystaniem tych związków w leczeniu czerniaka skóry.
Berberyna, alkaloid znajdujący się w kłączach gatunków
Berberis, posiada właściwości antybakteryjne oraz przeciwnowotworowe.