TEMAT: Pęcherznica (Physocarpus)

Pęcherznica (Physocarpus) 18 Lis 2017 13:37 #575255

• Kasionek
  • Kasionek's Avatar
  • Moderator
  • Otrzymane dziękuję: 1395
Iwonko a jak udaje Ci się tak ciąć pęcherzyce w kule ?
Marylko jak mocno na wiosnę je przycinasz? Czy można przycinać bardzo grube pędy ? Mam pęcherzyce w nieodpowiednim miejscu , niestety nie mogę jej przesadzić bo idą koło niej kable internetu ( pod ziemia oczywiście ). Latem bardzo mocno rośnie i trochę zasłania inne rośliny .Chciałabym ja jakoś powstrzymać w ryzach, ale zależy mi tez na kwitnieniu. Czy mocne wiosenne ścięcie pozwoli jej na kwitnienie ?

Pęcherznica (Physocarpus) 18 Lis 2017 17:55 #575277

• merlin
  • merlin's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 1620
Kasieńko, cięcie pęcherznicy robię nieprawidłowo ponieważ powinna być cięta po kwitnieniu. Ponieważ jest za duża do miejsca, w którym rośnie, to przeprowadzam cięcie wiosenne. Polega ono na skróceniu pędów przynajmniej o 1/3, prześwietleniu krzewu i skrócenie lub wycięcie pędów bocznych w celu nadania jej estetycznego wyglądu.
Twoją pęcherznicę na wiosnę porządnie bym przecięła, nie myśląc o kwitnieniu. Wycięłabym wszystkie niepotrzebne pędy (te grube też), skróciłabym pozostawione pędy do połowy i poprzez cięcie (wycięcie) nadałabym jej kształt, jaki z różnych powodów chciałabym, aby miała. Po takim cięciu krzew ładnie zagęści się. A po kwitnieniu (lipiec-sierpień) skróciłabym wszystkie pędy kwitnące do wysokości jej wyznaczonej, żeby nie zasłaniała innych roślin. Poprawiłabym jej kształt poprzez skrócenie i wycięcie pędów rosnących nie tam, gdzie chcemy. Na kolejną wiosnę nie będzie cięcia. Za wyjątkiem pędów uszkodzonych. Pęcherznica będzie pięknie kwitła, a po kwitnieniu prawidłowe cięcie jak wyżej. Jeżeli przewidujesz jakieś problemy, czy będziesz miała wątpliwości, to umówimy się na cięcie wiosenne. Żadne cięcie pęcherznicy nie zaszkodzi. :hug:
Za tę wiadomość podziękował(a): beatazg

Pęcherznica (Physocarpus) 18 Lis 2017 19:19 #575294

• beatazg
  • beatazg's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Solina Bieszczady strefa 6a
  • Otrzymane dziękuję: 3284
Ja swojej w tym roku wiosną wycięłam wszystkie pędy rozgałęziające się zostawiłam tylko jednoroczne proste patyki . Rośnie między bylinami i pomyliłam się z jej wielkością :) Odmiana ta pięknie kwitnie , ale pewnie wycięłam to co miało kwitnąć , bo nie pamiętam kwiatów w tym roku .

'Diable D'or' , 21 czerwca
Zdjcie1200.jpg

Zdjcie1201.jpg

Beata
Ostatnio zmieniany: 18 Lis 2017 19:52 przez beatazg.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza

Wygenerowano w 0.104 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum