TEMAT: Kasztanowiec jadalny (Castanea sativa) Maron, kasztan jadalny

Kasztanowiec jadalny (Castanea sativa) Maron, kasztan jadalny 23 Wrz 2012 14:51 #71643

• Araukar
  • Araukar's Avatar
  • Junior Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 24
Kasztan jadalny (Castanea sativa) - Maron, kasztan jadalny

Chcę założyć nowy temat w tym dziale ponieważ to pożyteczne drzewo jest trochę pomijane w naszych kolekcjach . Marona mam od 2005 roku .Przywiozłem go jako maleńką sadzonkę z chorwackiej Opatiji. Po prostu biedak rósł sobie przy deptaku nadmorskim i nie raz został przydeptany . W nocy przytargałem dwie butle z wodą w celu rozmiękczenia gliniastego spieczonego na skałę podłoża. Delikatnie go wykopałem i przywiozłem biedaka do siebie . Po posadzeniu drzewko przez 3 lata rosło bardzo wolno . Dopiero w ostatnich trzech sezonach wyraźnie przyspieszyło . Niestety ostatnia zima i lutowe 3 tygodnie z mrozami do minus 26 stopni i zerem śniegu dało maronowi popalić. W mojej okolicy przemarzły co szlachetniejsze śliwy i brzoskwinie i myślałem że maron też się nie podniesie .Kilka jego gałązek zmarzło do pnia głównego ale większość żyła i powoli się regenerowała . Dzisiaj roślina wygląda jak poniżej . W przyszłym sezonie powinna już ładnie zagęścić koronę . W przypadku braku okrywy śniegowej obłożę marona workami wypełnionymi suchymi liśćmi ( zawsze to jakiś substytut śniegu )

Zapomniałem dodać ,że w zeszłym roku drzewko miało po raz pierwszy kwiatostany męskie , żeńskich nie zauważyłem. Zresztą żeby żeńskie zostały dobrze skutecznie zapylone musiałby na nie spaść pyłek z innego okazu .

b4fd78605b09f70dgen1.jpg
Ostatnio zmieniany: 09 Paź 2012 17:27 przez Hiacynta. Powód: poprawa tytułu wątku

Odp: Maron , kasztan jadalny 26 Wrz 2012 13:33 #72514

• slavko
  • slavko's Avatar
  • Senior Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 29
Ja tam nigdy nic nie okrywam... aczkolwiek nie mogę powiedzieć, że duże mrozy zupełnie mu nie szkodzą. W tym roku liście bardzo małe. Ale 10-letnia magnolia tuż obok wiosną liści nie miała w ogóle.. i tak stałem się burżujem.. palę sobie w piecu drewnem magnoliowym :cool3:
Próbuję tylko mieć rzadko spotykany egzemplarz jednopniowy, ale im bardziej go do tego zmuszam, tym bardziej on usiłuje być wielopniowy. W tym roku to chyba dwudziestopniowy.

DSC_7024a.jpg

DSC_7025.JPG

DSC_7026.JPG
Ostatnio zmieniany: 26 Wrz 2012 15:38 przez slavko.

Odp: Maron , kasztan jadalny 27 Wrz 2012 19:57 #72881

• slavko
  • slavko's Avatar
  • Senior Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 29
No i czemu mój nie chce być kulturalnym drzewem, tylko upiera się, że będzie rozdrzewiskiem?? Najpierw miał 5 pni do wysokości jakieś 3m. Stwierdziłem że to za dużo.. zredukowałem do 3 a teraz do jednego.. a on na każdą redukcję wyskakuje mi z pięcioma kontrredukcjami. I siedzę i wycinam...

Polu - ten przy przedszkolu wzrost i obwód pnia ma minimalnie większy od mojego, czyli po tym i po szacunkach ile razy przyrastał... szacuję na 15lat.

Odp: Maron , kasztan jadalny 27 Wrz 2012 20:36 #72909

• Poll
  • Poll's Avatar
Mój,jak widzisz tez nie idzie 1 pniem, nie wiem dlaczego? :think:

Kasztanowiec jadalny (Castanea sativa) Maron, kasztan jadalny 17 Mar 2013 14:31 #135374

• mosewa
  • mosewa's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 133
Kupiłam w jednym z marketów sadzonkę kasztana jadalnego, za całe 8 zł ;) jednak nie wiem co z nim zrobić :unsure: do ziemi wsadzić na stałe miejsce czy do doniczki i jesienią do gruntu? jak radzicie?

P3172328.JPG
Ewa
“Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem – to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem.”

Dwa Świerki

Kasztanowiec jadalny (Castanea sativa) Maron, kasztan jadalny 25 Cze 2013 22:10 #172914

• waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 900
Kwitnące kasztany.

Zdjcie1140.jpg

Zdjcie1132.jpg

Zdjcie1133.jpg

Zdjcie1134.jpg

Zdjcie1135.jpg
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Ostatnio zmieniany: 25 Cze 2013 22:12 przez waldek727.

Kasztanowiec jadalny (Castanea sativa) Maron, kasztan jadalny 01 Wrz 2013 22:20 #190113

• waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 900
Widzę Poll, że masz dużo miejsca przygotowanego pod to piękne drzewko. Widziałem w naturze kasztany dużo starsze od tego który jest posadowiony przy moim ogrodzeniu i powiem Ci, że ich potężnie rozrośnięte korony robią duże wrażenie. Myślę, że odpowiedniejszą formą byłoby nadanie mu formy drzewka już w młodości. Nie spotkałem się nigdy z kilku pędowym wyprowadzeniem młodej sadzonki, ale ostateczną decyzję pozostawiam Tobie.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll

Kasztanowiec jadalny (Castanea sativa) Maron, kasztan jadalny 24 Lis 2013 15:13 #206340

• mosewa
  • mosewa's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 133
Mój maron jest jeszcze małym badylkiem. Ale postanowiłam go nie okrywać na zimę. Zobaczę czy przetrwa :wink2: wczesną wiosną przed sarnami go osłonię.
Ewa
“Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem – to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem.”

Dwa Świerki

Kasztanowiec jadalny (Castanea sativa) Maron, kasztan jadalny 24 Paź 2015 08:52 #409896

• Araukar
  • Araukar's Avatar
  • Junior Boarder
Po długiej nieobecności postanowiłem coś napisać o swoim drzewie. Dwie wybitnie łagodne zimy bardzo korzystnie wpłynęły na rozwój mojego marona . Drzewo zmężniało i od dwóch lat rodzi owoce. W zeszłym roku zebrałem 12 kasztanów , z kolei ten sezon to już ponad 60 sztuk . Roślina miałaby dużo więcej gdyby rosła w sąsiedztwie z innym maronem , ale i tak uważam że te 10 % zapłodnionych owoców to dobry wynik . Pozostałe 90 % to puste łupinki z niewykształconymi kasztanami. Obok rośliny do niedawna stał foliak , którego zlikwidowałem we wrześniu . Da to więcej miejsca na rozwój w przyszłym sezonie.
Ostatnio zmieniany: 24 Paź 2015 09:18 przez Araukar.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Adrian89

Kasztanowiec jadalny (Castanea sativa) Maron, kasztan jadalny 29 Paź 2015 17:56 #410956

• agnesik12
  • agnesik12's Avatar
  • Gold Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 144
Mam kasztanowca o białoobrzeżonych liściach. Rośnie bezproblemowo. Zawiązał w tym roku sporo owoców. Niestety wszystkie opadły i nie dojrzały. Teraz doczytałam że musi być posadzonych kilka koło siebie.

I jak na razie to w ogóle się nie przebarwił. W porównaniu do Poll to mój całkowicie zielony jeszcze.

101_2432.jpg

101_2433.jpg

101_2439.jpg
Agnieszka
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, waldek727

Kasztanowiec jadalny (Castanea sativa) Maron, kasztan jadalny 29 Paź 2015 18:31 #410976

• agnesik12
  • agnesik12's Avatar
  • Gold Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 144
Ma 5 lat. W tamtym roku miał kilka owoców. Dopiero w tym roku całe drzewo oblepione. :bye:
Agnieszka

Kasztanowiec jadalny (Castanea sativa) Maron, kasztan jadalny 27 Gru 2015 23:49 #419712

• Araukar
  • Araukar's Avatar
  • Junior Boarder
To jest potomek mojego 10 letniego marona .Kasztana wysiałem 26 października , czyli wyskoczył po 2 miesiącach. Na wiosnę będzie już podrośniętym badylkiem . Może nawet go w maju posadzę do gruntu.
Za tę wiadomość podziękował(a): danutal

Kasztanowiec jadalny (Castanea sativa) Maron, kasztan jadalny 17 Sty 2016 06:33 #425897

• Araukar
  • Araukar's Avatar
  • Junior Boarder
Po 20 dniach roślinka wygląda tak jak na poniższym zdjęciu

Kasztanowiec jadalny (Castanea sativa) Maron, kasztan jadalny 21 Lut 2016 11:15 #437185

• Araukar
  • Araukar's Avatar
  • Junior Boarder
Piszę pod swoim postem ,ale postanowiłem co miesiąc aktualizować wątek . Roślinka nabrała wigoru . Za 2 tygodnie utnę jej łeb i w miejscu cięcia wszczepię gałązkę swojego 12 letniego marona. W zasadzie będzie to być może gałązka na której kasztan się wykształcił.
Za tę wiadomość podziękował(a): Lana

Kasztanowiec jadalny (Castanea sativa) Maron, kasztan jadalny 07 Mar 2016 11:37 #442401

• Dorota 71
  • Dorota 71's Avatar
  • Fresh Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 1
Dzięki Wam dowiedziałam się czemu mój kasztan nie owocuje. Dlatego kupiłam drugiego. Tym razem biało obrzeżonego. Sadzonka jest całkiem spora. Mam nadzieję, że się ładnie ukorzeni. Tylko pytanie, jak daleko mam go posadzić od tego co już rośnie? Nie wiem, czy tyle miejsca będzie w ogrodzie.
Za tę wiadomość podziękował(a): Lana

Kasztanowiec jadalny (Castanea sativa) Maron, kasztan jadalny 12 Mar 2016 11:08 #443968

• Araukar
  • Araukar's Avatar
  • Junior Boarder
Dzisiaj bawiłem się w szczepienie marona.

Po wstawieniu zraza na podkładkę całość wyglądała tak
Ostatnio zmieniany: 12 Mar 2016 11:14 przez Araukar.

Kasztanowiec jadalny (Castanea sativa) Maron, kasztan jadalny 14 Mar 2016 17:42 #444958

• Lana
  • Lana's Avatar
  • Gold Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 258
W ogrodzie przydomowym również mam kasztana jadalnego. Drzewko jest szczepione, zostało posadzone do gruntu wiosną 2015 roku. Jesienią było kilka owoców. Kasztan zakupiony w Italii.
Mam nadzieję, że za kilka lat tych owoców będzie cały koszyk :)

kasztan3-2.jpg

kasztan4-2.jpg
Załączniki:
Ostatnio zmieniany: 14 Mar 2016 17:43 przez Lana.

Wygenerowano w 0.184 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum