TEMAT: Dyskusja ogólna na temat storczyków

Dyskusja ogólna na temat storczyków 21 Sie 2014 19:53 #293199

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Dziękuję bardzo za odwiedziny naszego małego ogródka i przemiłe słowa :) Te roślinki potrafią zawładnąć człowiekiem...
Tymczasem storczyki ( Jasiek i Wacek ) rosną, nadal kwitną ( choć niektóre kwiaty zaczynają zasychać ) i chyba zaczynają tęsknić za towarzyszem/towarzyszką. To chyba wciąga, jak jedzenie orzeszków ;-)
Wspomożesz mnie fachową poradą, jaką prostą odmianę wybrać ?
Pozdrawiam serdecznie :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....


Zielone okna z estimeble.pl

Dyskusja ogólna na temat storczyków 21 Sie 2014 21:58 #293276

  • kaska921
  • kaska921's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 10
DSC00028.JPG

Moja miniaturka <3 dacie wiarę, że stoi na północnym parapecie? :D
Zapraszam na mój blog o roślinach domowych
kropkiikwiatki.pl
Ostatnio zmieniany: 21 Sie 2014 21:59 przez kaska921. Powód: błąd

Dyskusja ogólna na temat storczyków 22 Sie 2014 14:12 #293391

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2428
kaska921Również mam miniaturkę phalaenopsisa jednak jest cieniowana przez aeschynanthus oraz Psychopsisa ;)

Aniu jeżeli chodzi Ci o proste w uprawie storczyki to właśnie hybrydy Phalaenopsis, Cambria, Dendrobium Phalaenopsis - to tak na początek :D
Ostatnio zmieniany: 22 Sie 2014 14:14 przez Michał.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Dyskusja ogólna na temat storczyków 23 Sie 2014 17:13 #293683

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Michał, jak zwykle nieoceniony w szybkości pomocy :)
Pisząc "proste w uprawie" miałam na myśli to, że jako BARDZO niedoświadczona storczykarka ( rany boskie, ale to brzmi ... ) obawiam się, że nie sprostam wymaganiom tych pięknych kwiatów, natomiast jeśli chodzi o czas poświęcany roślinom , to nie mam limitu - ja kobieta pracująca jestem, żadnej pracy się nie boję :)

Muszę rozejrzeć się po phalenopsisach, konkretnie zależy mi na tych o żółto - rudych kwiatach, a w sklepach dominują białe lub różowe lub czerwone.

Pozdrawiam serdecznie :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Dyskusja ogólna na temat storczyków 23 Sie 2014 19:20 #293693

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2428
Aniu skoro już umiesz "obsługiwać" Phalaenopsisy to możesz się rzucić na Cambrie. Uprawia się je tak samo jak Phalaenopsisy ;)

Dyskusja ogólna na temat storczyków 23 Sie 2014 22:09 #293748

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2428
Aniu gdybyś potrzebowała to Tutaj możesz poczytać arkusze upraw poszczególnych storczyków :)

Dyskusja ogólna na temat storczyków 24 Sie 2014 09:03 #293793

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Michał :) dozgonna wdzięczność!

Poczytałam i o Cambrii, i o Dendrobium. Odpowiednie warunki mogę zapewnić Cambrii, więc chyba ... decyzja zapadła. Przejrzałam także wątek "cambriowy" i tam wspomniałeś, że Cambria dobrze się czuje w kuchni. I tu jest , za przeproszeniem pies pogrzebany: mój pierwszy storczyk, czyli różowy Wacek, stał początkowo na parapecie kuchennym ( wystawa płd-wsch, duża wilgotność ) i mogłam tylko obserwować, jak opada kwiat po kwiecie. W dostępnej literaturze ( książka z lat 80-tych )znalazłam ostrzeżenie, że storczyki źle reagują na wyziewy gazowe - palniki mojej kuchenki są na gaz - przeniosłam więc nieszczęśnika do pokoju, gdzie po jakimś czasie wznowił kwitnienie. O tym już pisałam.

Jeśli chodzi o Cambrię - trochę obawiam się pseudobulw - czy przez przypadek nie zniszczę roślinki - ciąć czy nie zeschnięte pędy ? U białego Jaśka taki zabieg zdał egzamin, ale u różowego obcięty w połowie pęd nie usechł.

Jeszcze raz dzięki:)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Dyskusja ogólna na temat storczyków 24 Sie 2014 09:44 #293802

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2428
Aniu ja mam a w zasadzie miałem Cambrie na parapecie południowym. Rosła naprawdę wspaniale coraz większe dorodniejsze bulwy no i oczywiście większa liczba kwiatów. Przeważenie miała co roku +/- 100 kwiatków. Jednak przedwczoraj musiałem się z nią pożegnać. Dopadło ją choróbsko była popsikana na wszystko, a i tak padła :( Była za mną 6 lat. Przywiozłem ją z Austrii jak byłem na obozie. Mamy w domu kuchenkę na butlę z gazem. Jednak to nie przeszkadzało storczykom.

Mogłaś jednak zostawić różowego Wacka w kuchni, bo po przyniesieniu storczyka z sklepu w nowe miejsce kwiaty często opadają. Jednak po aklimatyzacji już rosną i kwitną normalnie. Spokojnie uschnięte pędy kwiatostanowe Cambrii możesz wyciąć jak najbliżej bulwy. Pseudobulwy to taki magazyn wody i innych substancji potrzebnych roślinie do "życia" oraz karmienia następnych przyrostów. Po nich zauważysz kiedy im chce się pić.Brak wody objawia się marszczeniem pseudobulw.

Jak masz pytania pytaj śmiało, zawsze postaram się pomóc ;)
Ostatnio zmieniany: 24 Sie 2014 09:47 przez Michał.

Dyskusja ogólna na temat storczyków 24 Sie 2014 10:18 #293808

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Michał, ja Ciebie i Twoją rodzinę najmocniej przepraszam za zabieranie czasu ( ja wiem, że moje pytania są męczące, ale nic nie poradzę na moją ciekawość świata, zodiakalne Strzelce tak mają ... ), ale "rozmowa" z pasjonatem tak rzadko się zdarza, a jeśli ten pasjonat jest na dodatek życzliwy ... Tak czy owak bardzo dziękuję :)
Utrata czegoś lub kogoś, co kochamy jest zawsze wielką przykrością :( rozumiem to doskonale.

Będę stosować się do Twoich wskazówek donośnie Cambrii ( już mniej się boję ), warunek jest jeden - czy mógłbyś polecić mi porządne miejsce zakupu ? Już się cieszę :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Dyskusja ogólna na temat storczyków 24 Sie 2014 11:23 #293834

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2428
Nie musisz za nic przepraszać, lubię podzielić się swoją wiedzą z innymi :hug: Nie zabierasz czasu, bo swojej rodziny jeszcze nie mam ;) Też jestem z pod znaku strzelca :lol:
Mieszkasz w Poznaniu to możesz odwiedzić Castorama, Obi, Praktiker, no i Ikea tam też maja dobrej jakości storczyki. :)
Ostatnio zmieniany: 24 Sie 2014 11:26 przez Michał.

Dyskusja ogólna na temat storczyków 24 Sie 2014 14:54 #293903

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
A zatem - ze "strzeleckim" pozdrowieniem :)
Klamka zapadła, decyzja podjęta ... Marketów i centr handlowych nie znoszę, ale chyba będę musiała się poświęcić. Bo, rozumiem, adresy sklepów internetowych w wątku zamieszczonym w Orchidarium nie wchodzą w rachubę ?

U obu moich storczyków kwiaty najniżej położone na pędzie zaczynają powoli zasychać. I tak byłam zaskoczona, że tak długo utrzymywały się w stanie "świeżym". Ponadto na ukwieconym nadal pędzie różowego Wacka zauważyłam nowy, malutki jeszcze pędzik :)z tygodnia na tydzień jest coraz dłuższy.
Pozdrawiam cieplutko!
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Dyskusja ogólna na temat storczyków 24 Sie 2014 16:57 #293932

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2428
Aniu w marketach zawsze jest duży wybór Cambrii i wiesz w jakiej kondycji jest storczyk. Możesz również zamówić przez allegro. W sklepach storczykowych oczywiście możesz popatrzeć ale jednak pierwsza twoja Cambria będzie nauką więc czy warto na nią wydawać fortunę ;)

Dyskusja ogólna na temat storczyków 24 Sie 2014 19:03 #293980

  • kaska921
  • kaska921's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 10
z2.jpg


A takiego kiedyś widziałeś? :)
Zapraszam na mój blog o roślinach domowych
kropkiikwiatki.pl

Dyskusja ogólna na temat storczyków 24 Sie 2014 20:21 #294011

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2428
Widziałem już dużo storczyków i podobnego też. To znaczy widziałem takie rozrośnięte egzemplarze. Chociaż ja bym się za niego zabrał i doprowadził go do porządku. Kasiu ja bym go zaczął uprawiać jak storczyki z rodzaju Vanda. Sam mam jeden okaz który właśnie uprawiam tak jak Vandy i rośnie znacznie lepiej. Polecam :lol:

Dyskusja ogólna na temat storczyków 25 Sie 2014 15:49 #294185

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Oczywiście masz rację :) z osobistym zakupem Cambrii - mam nadzieję, że to moje minimalne "doświadczenie" pozwoli zwrócić uwagę na podstawowe kwestie dobrej kondycji storczyka. A z wysyłką ... faktycznie, różnie bywa, poza tym - nie oszukujmy się - koszty :(
Michał - jeszcze raz dziękuję za pamięć i przyszłą żurawkę - już się cieszę :)!!! Pracę na rabatce chciałabym zacząć w ten weekend, ale to zależy od pogody ( oby nie padało ). Dla Twojej paris zostawię specjalne miejsce.
Pozdrawiam serdecznie.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Dyskusja ogólna na temat storczyków 25 Sie 2014 16:11 #294192

  • biała21
  • biała21's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 179
  • Otrzymane dziękuję: 15
ja też poprosze o podpowiedz kiedy będo takie tanie, ja też zapisuje się na kupno u nas nie ma takich wyprzedarzy :flower1:

Dyskusja ogólna na temat storczyków 26 Sie 2014 11:35 #294440

  • Fraszkka
  • Fraszkka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 107
  • Otrzymane dziękuję: 45
WOW, ja też się zapisuję na kupno po 99 groszy :woohoo: do tej pory najtańszy storczyk, jakiego kupiłam, kosztował 2 zł (dendrobium phalaenopsis, rośnie do dziś i nawet kwitło :P )

I jak Ci kiwi rosną przeceniaki?
Ostatnio zmieniany: 26 Sie 2014 11:37 przez Fraszkka.

Dyskusja ogólna na temat storczyków 26 Sie 2014 11:50 #294442

  • Fraszkka
  • Fraszkka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 107
  • Otrzymane dziękuję: 45
kaska921, zazdroszczę olbrzyma :woohoo:


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.347 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum