TEMAT: Wciornastki

Wciornastki 17 Cze 2012 21:46 #48029

• Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • gg 9117859
  • Otrzymane dziękuję: 6302
Wciorniastki
rośliny często są atakowane przez różne gatunki wciorniastków - brązowoczarnych owadów o wąskim ciele długości do 2 mm, których rozwojowi sprzyja ciepło i suche powietrze, na płatkach kwiatów pojawiają się białe cętki i przebarwienia, z czasem coraz bardziej rozległe, w przypadku silnego porażenia pąki kwiatowe nie otwierają się, a na liściach widoczne są przebarwienia barwy srebrzysto-białej.

wciornastki.jpg

Wciornastki mają narządy gębowe typu kłująco-ssącego złożone z pary cienkich sztyletów szczękowych i jednego grubego sztyletu żuwaczkowego. Po przebiciu się za pomocą sztyletów przez komórki epidermy liścia, osiągają komórki miękiszu gąbczastego, które opróżniają. W to miejsce wchodzi powietrze, stąd w następstwie żerowania larw i osobników dorosłych powstaje efekt srebrzenia na liściach.

Zapobiegać inwazji wciornastków można stosując regularne zamgławianie roślin, zmywanie liści.
Jeśli wciornastki opanują roślinę, po opłukaniu liści należy zastosować oprysk insekcydem.
Ostatnio zmieniany: 17 Cze 2012 22:15 przez Hiacynta.

Wciornastki 05 Gru 2013 22:12 #208362

• Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • gg 9117859
  • Otrzymane dziękuję: 6302
Jeszcze lepsze fotki wciornastków, które systematycznie jesienią pojawiają się na liściach :woohoo:

wciornastek-2.jpg

wciornastki1.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Peteri, Owl

Wciornastki 19 Mar 2017 18:28 #530200

• Owl
  • Owl's Avatar
  • Otrzymane dziękuję: 5
I mnie dopadły. Zakupiłam preparat Spintor. Po przeliczeniu wg wskazówek na opakowaniu potrzebuję 15 ml cieczy z substancją czynną. Nie mam pojęcia czym to rozpylić. Szkoda mi rozrabiać większą ilość roztworu. Macie jakieś sposoby?

Wciornastki 21 Mar 2017 09:04 #530494

• Tola
  • Tola's Avatar
  • Otrzymane dziękuję: 1424
Ja zakupiłam spryskiwacz....ale, wcale nie są takie rewelacyjne jeżeli chodzi o żywotność :angry: Nawet te za grubszą kasę.
Wykorzystuję również spryskiwacze po środkach czyszczących.
Pamiętaj, żeby dokładnie spryskać roślinę (również spodnią część liści).I koniecznie powtórz zabieg (zgodnie z instrukcją).
Wciornastki nie są łatwe do zwalczenia
Pozdrawiam fiołkowo i skrętnikowo

Zapraszam do mojego Wątku: forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/1...rowy-swiat-parapetow

Wciornastki 21 Mar 2017 09:25 #530500

• Kerstin2309
  • Kerstin2309's Avatar
  • Otrzymane dziękuję: 1582
Niegdyś, gdy trafiły mi się wciornastki użyłam do walki z nimi preparatu w sprayu o nazwie ''Emulpar spray''. Nie było łatwo, ale wygrałam walkę ze szkodnikami. Stosuje się go do zwalczania mszyc, przędziorków, miseczników, mączlika szklarniowego,wciornastków, tarczników, czerwców i miodówek. Preparat jest sporządzony na bazie oleju rydzowego, który w naturalny sposób eliminuje szkodniki na roślinach przez ich uduszenie. Polecam, bo jest wart stosowania. :idea1: :)
Zapraszam do mojego wątku: Zielone u Krysi co stoi lub wisi.

Pozdrawiam serdecznie. Krystyna.

Moderatorzy: Kerstin2309, Tola, kambodza5
Wygenerowano w 0.743 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum