TEMAT: Wciornastki

Wciornastki 17 Cze 2012 21:46 #48029

• Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Otrzymane dziękuję: 7082
Wciorniastki
rośliny często są atakowane przez różne gatunki wciorniastków - brązowoczarnych owadów o wąskim ciele długości do 2 mm, których rozwojowi sprzyja ciepło i suche powietrze, na płatkach kwiatów pojawiają się białe cętki i przebarwienia, z czasem coraz bardziej rozległe, w przypadku silnego porażenia pąki kwiatowe nie otwierają się, a na liściach widoczne są przebarwienia barwy srebrzysto-białej.

wciornastki.jpg

Wciornastki mają narządy gębowe typu kłująco-ssącego złożone z pary cienkich sztyletów szczękowych i jednego grubego sztyletu żuwaczkowego. Po przebiciu się za pomocą sztyletów przez komórki epidermy liścia, osiągają komórki miękiszu gąbczastego, które opróżniają. W to miejsce wchodzi powietrze, stąd w następstwie żerowania larw i osobników dorosłych powstaje efekt srebrzenia na liściach.

Zapobiegać inwazji wciornastków można stosując regularne zamgławianie roślin, zmywanie liści.
Jeśli wciornastki opanują roślinę, po opłukaniu liści należy zastosować oprysk insekcydem. Jednak, aby nie truć siebie i rodziny, najlepiej użyć wyciągu z aksamitki, wrotuczu lub pokrzywy. Tutaj znajdują się przepisy na wykonanie domowym sposobem ekologicznych środków ochrony roślin:

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/1...ne-w-ochronie-roslin
Ostatnio zmieniany: 14 Wrz 2017 12:17 przez Hiacynta.
Za tę wiadomość podziękował(a): whitedame

Wciornastki 05 Gru 2013 22:12 #208362

• Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Administrator
  • gg 9117859
Jeszcze lepsze fotki wciornastków, które systematycznie jesienią pojawiają się na liściach :woohoo:

wciornastek-2.jpg

wciornastki1.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): whitedame, Peteri, Owl

Wciornastki 19 Mar 2017 18:28 #530200

• Owl
  • Owl's Avatar
  • Junior Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 5
I mnie dopadły. Zakupiłam preparat Spintor. Po przeliczeniu wg wskazówek na opakowaniu potrzebuję 15 ml cieczy z substancją czynną. Nie mam pojęcia czym to rozpylić. Szkoda mi rozrabiać większą ilość roztworu. Macie jakieś sposoby?

Wciornastki 21 Mar 2017 09:04 #530494

• Tola
  • Tola's Avatar
  • Moderator
  • Otrzymane dziękuję: 2484
Ja zakupiłam spryskiwacz....ale, wcale nie są takie rewelacyjne jeżeli chodzi o żywotność :angry: Nawet te za grubszą kasę.
Wykorzystuję również spryskiwacze po środkach czyszczących.
Pamiętaj, żeby dokładnie spryskać roślinę (również spodnią część liści).I koniecznie powtórz zabieg (zgodnie z instrukcją).
Wciornastki nie są łatwe do zwalczenia

Wciornastki 21 Mar 2017 09:25 #530500

• Kerstin2309
  • Kerstin2309's Avatar
  • Moderator
  • Hoya - moja miłość.
  • Otrzymane dziękuję: 2024
Niegdyś, gdy trafiły mi się wciornastki użyłam do walki z nimi preparatu w sprayu o nazwie ''Emulpar spray''. Nie było łatwo, ale wygrałam walkę ze szkodnikami. Stosuje się go do zwalczania mszyc, przędziorków, miseczników, mączlika szklarniowego,wciornastków, tarczników, czerwców i miodówek. Preparat jest sporządzony na bazie oleju rydzowego, który w naturalny sposób eliminuje szkodniki na roślinach przez ich uduszenie. Polecam, bo jest wart stosowania. :idea1: :)
Pozdrawiam. Dobrego dnia.

Wciornastki 06 Wrz 2017 12:58 #563669

• Michał
  • Michał's Avatar
  • Moderator
  • Storczykowo zakręcony ;)
  • Otrzymane dziękuję: 760
Z swojego doświadczenia polecam preparat dla roślin doniczkowych Agricolle Spray na mszyce, przędziorki, miodówki,
mączniaki/mączliki, wciornastki, wełnowce. Preparat o działaniu kontaktowym, całkowicie ekologiczny ;)
Wybornie o storczykach
Kupię/Sprzedam/Wymienię
Zapraszam codziennie i niezmiennie
Ostatnio zmieniany: 06 Wrz 2017 13:14 przez Kerstin2309.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kerstin2309

Wciornastki 14 Wrz 2017 12:15 #564698

• Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Administrator
  • gg 9117859
Do zwalczania wciornastków skuteczne są też preparaty ekologiczne, które samemu można wytwarzać z pospolitych chwastów rosnących w okolicy. Tutaj jest zestaw takich roślin, które można wykorzystywać do wykonania ekologicznych środków ochrony roślin:
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/1...ne-w-ochronie-roslin

Moderatorzy: Kerstin2309, Tola, Michał
Wygenerowano w 0.101 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum