TEMAT: Jarmuż, pak choi, brukselka i inne ciekawe warzywa kapustne

Jarmuż, pak choi, brukselka i inne ciekawe warzywa kapustne 14 Mar 2016 20:19 #445041

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Kolendra ładnie mi rośnie na zewnątrz, tyle, że bardzo słabo skiełkowała,i raptem mam 6 roślinek, dosieje jeszcze, bo nasion duże i mało wzeszło, to nie bardzo mam co do gruntu wsadzać.Ani rządka nie będzie.


Zielone okna z estimeble.pl

Jarmuż, pak choi, brukselka i inne ciekawe warzywa kapustne 16 Mar 2016 14:43 #445705

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Wyniosłam dziś Pak Choi do tunelu, w domu nie może być, bo wybiega na zewnątrz z kolei źle się ma. Po 10 dniach na zewnętrznym parapecie listki s,a jakby mniejsze i w ogóle nie rośnie. Posieje dziś znowu, bo tamta może mi nie wyjść. Jednak Pak Choi jest bardziej wrażliwa na długie chłody nią sałata.

Jarmuż, pak choi, brukselka i inne ciekawe warzywa kapustne 24 Mar 2016 10:41 #448639

  • Lana
  • Lana's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 415
  • Otrzymane dziękuję: 877
Chciałam zasiać karczochy, ale stwierdziłam, że już za późno na sianie i odpuściłam sobie. Wczoraj musiałam skoczyć do sklepu po worek ziemi i jak zawsze przeglądałam nasiona, bulwy i cebule kwiatów itd. Zobaczyłam korzeń wykopanego karczocha w torfie. Kochani, proszę o radę jak je prawidłowo zasadzić. Na tych korzeniach jest jakby pęd. Czy mam go zagłębić w ziemi czy ma jednak być z wierzchu ziemi? Chce posadzić na razie do doniczki, bo zrozumiałam, że karczoch boi się chłodów/przymrozków. Tylko jak duża ma być ta doniczka i jakie podłoże będzie najlepsze? Czy wystarcza mu zwykła ziemia sklepowa? Także jak często go podlewać i gdzie trzymać do czasu posadzenia do gruntu?
Zostało mi trochę ziemi, a w zasadzie na worku jest napisane, że to kompost. Kupiłam w Tesco. Czy w coś takiego mogę posadzić czy jednak trzeba znowu jechać do sklepu po ziemię? Tą co wczoraj kupiłam już wykorzystałam.

na zdjęciu są widoczne te pędy, które nie wiem czy mam zagłębić czy nie. Według mnie to jest już nadziemna część, ale jest taka bladziutka i może ją trzeba jednak trochę zagłębić tylko, że ile. Z góry dziękuję wszystkim za odpowiedzi :)


DSC_9685.jpg

Jarmuż, pak choi, brukselka i inne ciekawe warzywa kapustne 24 Mar 2016 11:49 #448644

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Ja posadziłabym do zwykłej ziemi, do większej doniczki część nadziemną za wierzchu i przykryła brudną połówką peta. Codziennie ściągać tego peta, na trochę(co dzień dłużej). Po tygodniu powinny liście nabrać normalnego koloru. Jeżeli nie będzie ryzyka mrozu wysadziłabym do gruntu. A ziemia to taka zwyczajna, ale dobra.
Za tę wiadomość podziękował(a): Lana

Jarmuż, pak choi, brukselka i inne ciekawe warzywa kapustne 24 Mar 2016 12:12 #448649

  • zielonajagoda
  • zielonajagoda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3084
  • Otrzymane dziękuję: 5969
Lano, Twoja roślinka to Kard, jego jadalną częścią są ogonki liściowe, trzeba je wybielić, karda nigdy nie miałam więc musisz poguglować na jego temat, a może odezwie się ktoś, kto uprawia/ł kardy.
Ja bym zrobiła tak jak napisała Emalia, na razie do donicy.
A jeśli chodzi o karczochy to wysiej, one szybko kiełkują i rosną, dadzą radę, nadgonią :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Lana

Jarmuż, pak choi, brukselka i inne ciekawe warzywa kapustne 24 Mar 2016 18:23 #448745

  • Lana
  • Lana's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 415
  • Otrzymane dziękuję: 877
No nie! :( Jestem rozczarowana. Nie chcę nic bielić i chcę zjeść główki karczochów, a najlepiej i najsmaczniejszą część, serce. A w tej odmianie to są liście jadalne… i jeszcze potrzebują dodatkowych zabiegów.
A na etykiecie jest napisane: „Karczoch . Atrakcyjna bylina o szaro-zielonych liściach oraz jadalnych kwiatostanach. Wysokość rośliny 175 cm . Tak się cieszyłam…
Emalia, Iwona, bardzo dziękuję za podpowiedzi. :flower1:
A jakie odmiany polecacie? Chyba niedawno widziałam jakieś dwie odmiany nasion w Obi ale już nie pamiętam jakie.
Iwona, Ty uprawiasz już od jakiegoś czasu karczochy - powiedz proszę jaka jest najlepsza odmiana do zimniejszego regionu

Jarmuż, pak choi, brukselka i inne ciekawe warzywa kapustne 24 Mar 2016 18:38 #448748

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Lena ty kupiłaś Karczoch hiszpański, karczoch ostowy, kard (Cynara cardunculus L.)
A chciałaś Karczoch zwyczajny (Cynara scolymus)
Trochę szperałam w internecie bo sama byłam ciekawa i powiem Ci, że nie spotkałam żadnych odmian.
Jednak warto posługiwać się łacińską nazwą.
Ostatnio zmieniany: 24 Mar 2016 18:39 przez Emalia112.
Za tę wiadomość podziękował(a): Lana

Jarmuż, pak choi, brukselka i inne ciekawe warzywa kapustne 24 Mar 2016 18:49 #448752

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Weszłam teraz na strony zachodnich firm nasiennych, też nie podają nazw odmianowych. Natomiast dowiedziałam się, że dobrze nawieziony kwitnie po 85 dniach od wschodów. Czyli jest do zbioru.
Za tę wiadomość podziękował(a): Lana

Jarmuż, pak choi, brukselka i inne ciekawe warzywa kapustne 24 Mar 2016 21:17 #448821

  • Lana
  • Lana's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 415
  • Otrzymane dziękuję: 877
Emalia dziękuję bardzo za informacje. Też już poszperałam w internecie. :( I my wychodzi, że w pierwszym roku będę musiała się zadowolić łodygami/liśćmi, a w drugim roku będą jadalne kwiaty o ile roślina przezimuje.

Tak to jest jak człowiek chce pójść na łatwiznę. :idea1: Jednak jeśli chce w tym sezonie skosztować własnego karczocha,to trzeba wysiać nasiona na rozsadę :dry:

Jarmuż, pak choi, brukselka i inne ciekawe warzywa kapustne 27 Mar 2016 13:13 #449552

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Maja Pak Choi źle znosi chłody. Wyniosłam ją do tunelu nieogrzewanego i nie wygląda za szczególnie, ale nie zmarzła, bo koper włoski zmarzł.


IMG_01052.jpg
Załączniki:
Ostatnio zmieniany: 27 Mar 2016 13:14 przez Emalia112.
Za tę wiadomość podziękował(a): Lana

Jarmuż, pak choi, brukselka i inne ciekawe warzywa kapustne 12 Kwi 2016 20:54 #455543

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Nie jest źle, jak na te chłody ... jak sprawuje się teraz ?
Tymczasem na suchym badylku, który pozostał po kapuście toskańskiej ( podobnej do fioletowego jarmużu ) rosnącej na działce , pojawił się u podstawy mały, fioletowy listek :supr3: . Zostawiłam gieroja tytułem eksperymentu.
A Pak Choi dam jeszcze jedną szansę - ale wg przepisu - latem. Muszę tylko kupić świeże nasiona, bo ubiegłoroczne są już ... gorszego sortu ;-)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Jarmuż, pak choi, brukselka i inne ciekawe warzywa kapustne 12 Kwi 2016 21:28 #455579

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Wszystkie moje liściaste wysadzone dwa tygodnie temu (sałata nawet wcześniej) sa przybite przez deszcz, wzięłam dziś aparat, że im zrobie zdjecia, ale sa mocno nie fotogeniczne.
Ostatnio zmieniany: 12 Kwi 2016 21:28 przez Emalia112.

Jarmuż, pak choi, brukselka i inne ciekawe warzywa kapustne 12 Kwi 2016 21:39 #455596

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Czy sałata, którą zamieściłaś w sałatowym wątku to ta posiekana przez grad ? Wybacz, ale wygląda koncertowo :bravo:
Tegoroczny marzec i kwiecień dalekie są od ideału ... mam zamiar wpaść na ryneczek i zobaczyć, jak wyglądają rozsady tamtejszych ogrodników... pamiętam, jak co roku kupowałam rozsadę sałaty: 5-6 rachitycznych, bladych, pogniecionych listeczków w przesuszonej bryłce ziemi. Na szczęście na działce dochodziła do siebie :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Jarmuż, pak choi, brukselka i inne ciekawe warzywa kapustne 12 Kwi 2016 21:55 #455617

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Nie no ta duża siana w jesieni jest w tunelu, ale ta siana w lutym taka trochę większa od Twojej, zresztą nie tylko sałata te są wciśnięte w grunt.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Jarmuż, pak choi, brukselka i inne ciekawe warzywa kapustne 14 Kwi 2016 07:42 #456239

  • Jarek_St
  • Jarek_St's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 34
  • Otrzymane dziękuję: 41
Moja pak choi będzie niedługo konsumowana (tylko nie wiem w jakiej postaci, bo mam ją pierwszy raz).
Jest w gruncie pod niskim tunelikiem z włókniny i folii perforowanej.



Jarek
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Marysia80

Jarmuż, pak choi, brukselka i inne ciekawe warzywa kapustne 14 Kwi 2016 08:21 #456247

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Świetnie się sprawdza w zupie gołąbkowej według troszkę zmodyfikowanego przepisu Romy. ( kulinaria), łazanki, farsz do naleśników, surówka.
Ostatnio zmieniany: 14 Kwi 2016 08:23 przez Emalia112.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Jarmuż, pak choi, brukselka i inne ciekawe warzywa kapustne 27 Kwi 2016 15:26 #462069

Polecam posadzić rukole. Posadziłam z nasion i rośnie jak szalona. Nie wymaga wiele poświęconego czasu ode mnie :)
Ja robie koktail z jarmużu, kiwi, banana, nasionek chia :) Samo zdrowie!
Ostatnio zmieniany: 28 Kwi 2016 08:44 przez Hiacynta. Powód: połączenie treści 2 postów

Jarmuż, pak choi, brukselka i inne ciekawe warzywa kapustne 01 Maj 2016 14:43 #463675

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Moje Pak choi potraktowane przez bażanty :mad2:

IMG_0144.jpg


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.887 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum