TEMAT: <D> Seler z nasion i rozsady

<D> Seler z nasion i rozsady 03 Lut 2017 21:59 #521396

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9654
Ja też próbę zrobiłam - Mieciu zasugrował :thanks: Nasionka niby z zeszłego roku ale wzeszły ok. Teraz czekam na wschody właściwie :dry: Dziś byłam w Auchan-ie na zakupach, na dziale warzywnym oprócz młodej marchewki z nacią :woohoo: leżały ogromniaste selery - taki jeden to by mi starczył na 4 zupy. Na szczęście u mnie takie wielgaśne nie rosną :whistle:


Zielone okna z estimeble.pl

<D> Seler z nasion i rozsady 03 Lut 2017 22:45 #521402

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
No i możesz spać spokojnie- Marzenko . Musisz tylko systematycznie zraszać powierzchnię podłoża z nasionami, by nie dopuścić do ponownego zasuszenia nabrzmiałych nasion.
Ostatnio zmieniany: 03 Lut 2017 22:45 przez pomodoro.

<D> Seler z nasion i rozsady 03 Lut 2017 23:41 #521410

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9654
Mietku latam jak kot z pęcherzem do tym wysiewów : zraszam, wietrzę, pilnuję żeby kotka się nie zakręciła koło tego wszystkiego :dry: Przebija się sałata i por - po 2 dobach... W razie czego jak będzie porażka z tą odmianą, to spokojnie zdążę wysiać jakieś inne nasionka. Nie podoba mi się ten seler w sklepach - taki wielki i zawsze w środku ma puste przestrzenie, czasem nawet watowaty miąższ... Cena oczywiście wysoka :woohoo:
Za tę wiadomość podziękował(a): patrycja

<D> Seler z nasion i rozsady 04 Lut 2017 13:37 #521448

  • skorpion
  • skorpion's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Trzeba z żywymi naprzód iść po życie sięgać nowe .
  • Posty: 356
  • Otrzymane dziękuję: 270
Witam moje pory już kiełkują ,selery też posiane ale jeszcze w ziemi ,dzisiaj posiałam paprykę :flower1: :flower1: :flower1: .

<D> Seler z nasion i rozsady 04 Lut 2017 15:41 #521460

  • patrycja
  • patrycja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 799
  • Otrzymane dziękuję: 2061
Mój seler (z zeszłego roku) siany 30 stycznia chyba nie za bardzo chce wykiełkować. Nasiona mają dostęp światła i dbam o to, żeby były wilgotne. Na wszelki wypadek kupiłam dziś świeże. Dam mu jeszcze kilka dni...
Ostatnio zmieniany: 04 Lut 2017 15:43 przez patrycja.

<D> Seler z nasion i rozsady 05 Lut 2017 11:45 #521624

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9654
Patrycja u mnie sytuacja podobna - po 5 dniach od siewu wzeszło nieśmiało jedno nasionko. Spokojnie poczekam na ewentualne :dry: dalsze wschody, bo też używałam nasion z zeszłego roku. Jak do 14 lutego nie wzejdą to 15 kupię świeże i wysieję.
Za tę wiadomość podziękował(a): patrycja

<D> Seler z nasion i rozsady 05 Lut 2017 11:58 #521626

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
To jak w końcu ?. Pisałaś, że wykonałaś próbę kiełkowania i wyszła pozytywnie, a w podłożu nasiona nie chcą kiełkować.

Jeśli tak jest, to na przyszłość radzę najpierw wyłożyć nasiona na wilgotny papierowy ręcznik i umieścić w ciepłym miejscu , a w momencie, kiedy nasiona puszczą kiełki dopiero je wysiać do podłoża.
Może tak być, że w podłożu są obecne, etylen, metan, amoniak lub nadmiar soli i nasiona nie mogą wykiełkować.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, Zbyszko46

<D> Seler z nasion i rozsady 05 Lut 2017 13:10 #521637

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9654
Mietku próbę kiełkowania zrobiłam - tak jak zasugerowałeś, wypadła ok bo na 10 nasionek wzeszło 8 czy 9 sztuk. Teraz są wysiane w czyściutki torf, 2 wschody są wyrażne, u kilkunastu zaczynają być widoczne kiełki. Nie denerwuję się, bo nawet jeżeli ilość uzyskanych siewek będzie zbyt mała na moje potrzeby, to kupię świeże nasionka i wysieję 15 lutego. Jak na nasionka z zeszłego roku siane 1 lutego to i tak dobrze,że choć nieiwelki procent daje znaki w 5 dzień po wysianiu :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

<D> Seler z nasion i rozsady 05 Lut 2017 13:18 #521638

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
Niemożliwe byś robiąc próbę kiełkowania miała podobne szczęście jak nasz znany b. prezydent w totka :) i trafiła akurat w tej próbie na dobre nasiona. Ja tak wysiewam ogórki. . Na mokry papierowy ręcznik i po 24 godzinach widać już kiełki. Wsadzając takie nasiona do doniczek w palecie mam pewność , że wszystkie wzejdą.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

<D> Seler z nasion i rozsady 05 Lut 2017 13:29 #521641

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9654
Mietku oczywiście wolałabym wygrać w totka :whistle: niż mieć radochę z tej próby kiełkowania. Wyszła jak wyszła - bo nasionka miały bardzo ciepło - 23 stopnie. Teraz te wysiane mają ok 20- 21 stopni - kiełkowanie może więc wydłużyć się w czasie. Jeszcze parę dni im dam ;)

Ogórki w tym roku na bank będę miała tylko z rozsady - te nasionka dam radę wysiać, tak jak radzisz, bo dość szybko puszczają kiełki.

<D> Seler z nasion i rozsady 05 Lut 2017 14:29 #521651

  • Alina-277
  • Alina-277's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1867
  • Otrzymane dziękuję: 1253
Marzenko ja sieję w ten sposób..w małych pojemniczkach takich po mięsie ze sklepu zasypuję ziemią spryskuję dobrze wodą sieją czy paprykę czy pomidory zakładam worek foliowy i stawiam na kaloryfer pod parapet na dwa dni po dwu dniach odkrywam folię i przenoszę na parapet zwilżając wodą...następnego dnia widać już białe kiełki..szybko i bez moczenia..[ziemię zwilżyłam przed sianiem Prewicurem]...
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka

<D> Seler z nasion i rozsady 05 Lut 2017 15:01 #521654

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9654
Alinko sieję identycznie, czy seler, czy por lub jakiekolwiek kwiaty najpierw stoją na kaloryferach. Por po 5 dniach jest już na wierzchu - z 1 opakowania mam 3 pojemniczki siewek... Kwiaty też bardzo ładnie zaczynają wschodzić. Czekam spokojnie na selerek :jeez: A Ty wysiałaś już coś?

<D> Seler z nasion i rozsady 05 Lut 2017 21:16 #521721

  • Alina-277
  • Alina-277's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1867
  • Otrzymane dziękuję: 1253
Marzenko ja zaczynam wysiewy w połowie lutego ale i to dla niektórych roślinek za wcześnie bo u nas wcześniej nic wysadzi jak pod koniec maja bo jest zimno i co roku są przymrozki..

<D> Seler z nasion i rozsady 05 Lut 2017 22:07 #521732

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9654
Alinko por i seler muszę mieć co roku swój - nie lubię z rynku :oops: Selerek wysiałam 1 lutego ponieważ, po 1 : korzystam z ubiegłorocznych nasion, po 2: ja mam od lat warunki , żeby selera wysadzać już ok połowy kwietnia - nie zdarzyło się, żeby w wyniku ewentualnego przechłodzenia wydał pośpiechy. Praktycznie od poczatku czerwca wykorzystuję swoją młodziutką włoszczyznę na zupki.

<D> Seler z nasion i rozsady 06 Lut 2017 10:20 #521775

  • beabie
  • beabie's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 23
  • Otrzymane dziękuję: 19
Witam wszystkich. Czytam i czytam jak to z tym selerem zrobić aby był wiek niż do tej pory.ja jak co roku wysiewam(okolo2 lat) potem w kwietniu do ziemi i mam tyci Tyci- wygląda jak naciowy tylko mniejsze listki.moze należy 2 razy pikowac? Mam też piasczysto-kamienista ziemię. Moje wysłane selery z papryka i aksamitkwmi
DSC_0050.jpg


DSC_0051.jpg

<D> Seler z nasion i rozsady 08 Lut 2017 18:40 #522315

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9654
Na dzień dzisiejszy wzeszło ok 70 % nasionek selera. Nasionka były wysiewane w rzędach, bez przykrywania.

<D> Seler z nasion i rozsady 08 Lut 2017 20:40 #522347

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7051
beabie Coś susza u Twoich selerów. Na początku przy kiełmowaniu potrzebują dużo światła, wilgoci i temperatury. Jak już większa ilość skiełkuje, to obniżamy temperature i wilgotność(Ja ściągam folie z pudełka) ale nadal potrzebują dużo światła. Gdy mają pierwszy i zaczątek drugiego liścia właściwego, przepikowujemy je do osobnych pojemników w wielodoniczkach.
Pozdrawiam Błażej

<D> Seler z nasion i rozsady 08 Lut 2017 20:44 #522350

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7051
Ja dziś przepikowałem kilka swoich gigantów.

CAM10531.jpg


Na docelowy wysiew selera jeszcze mam czas.
Pozdrawiam Błażej
Za tę wiadomość podziękował(a): beabie


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.840 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum