TEMAT: <D> Seler z nasion i rozsady

<D> Seler z nasion i rozsady 31 Sty 2013 09:43 #117336

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Bardzo smaczne, ale i sprawiające kłopot warzywo. Bardzo proszę dzielić się sposobami uprawy selerów - odmianami, wysiewaniem nasion na rozsadę, przygotowaniem ziemi, nawożeniem, środkami ochrony.
Selery często są atakowane przez różne szkodniki i choroby, czy są jakieś skuteczne środki prewencji?
Ostatnio zmieniany: 08 Cze 2014 19:06 przez TeBe.


Zielone okna z estimeble.pl

Seler z nasion i rozsady 02 Lut 2013 09:17 #118124

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Luty to pora wysiewu selera na rozsadę :-) Nie mam jeszcze nasion, więc nie wiem czy będę siać...
Choć może powinnam, bo miałabym wtedy pewność, że w ogrodzie jednak rośnie seler korzeniowy.
Ze względu na niewielkie rozmiary korzenia, zawsze podejrzewałam swoje selery, że są naciowymi :rotfl1:
Rozsadę kupowałam dotąd na bazarze.

Tak czy inaczej selery warto mieć w ogrodzie i je polubić, bo zawartość ich korzeni spożywana dość regularnie gwarantuje zdrowie... głównie serca :hearts: Przeczytałam kiedyś peany na temat selera i tyle zapamiętałam.
Ilekroć mam możliwość, kroję na kawałki i chrupię...

Smak i wygląd nie rzucają na kolana, więc powiedziałabym, że seler to warzywo dla ludzi mądrych :teach: którzy cenią głębsze niż uroda wartości ;-)

Żadnych chorób selerów nie odnotowałam!!!

Seler z nasion i rozsady 02 Lut 2013 10:01 #118129

  • Wolusia
  • Wolusia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 218
  • Otrzymane dziękuję: 57
Ja wysiałam seler na rozsadę- pierwsza tura. Stwierdziłam, że wysieję za 2 tygodnie drugą, bo nie wiem, ile wzejdzie. W zeszłym roku rozsadę robiłam po raz pierwszy: za późno wysiałam, sadziłam malutkie sadzonki i korzeń był malutki. Może też za gęsto posadziłam? Uczę się na błędach :bye:

Sianie selera na rozsadę 02 Lut 2013 21:30 #118516

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Wolusiu, moim zdaniem nie ma sensu siać selera ponownie po 2 tygodniach. Latem i tak będą miały ten sam rozmiar.
Ma sens natomiast wysiewanie go w marcu na późniejszy zbiór. Później zebrane będą lepiej się przechowywały przez zimę.

Warto wiedzieć, że nasiona selera lepiej kiełkują, kiedy nie są przysypane ziemią.
Oczywiście, żeby nie wyschły, trzeba je siać na bardzo wilgotną ziemię, docisnąć deseczką do podłoża, pojemniczki owinąć przezroczysta folią i często zraszać!!!
W nocy można je trzymać na ciepłym kaloryferze, w dzień na ciepłym parapecie :-)

Więcej światła dociera do kuwetek, kiedy podwyższymy sobie parapet. Ja układam na nim gruby styropian. Dodatkowo jest on ciepły, cieplejszy niż kamienny parapet.

Kiedy po liścieniach pokażą się 2-3 liście właściwe, selerki trzeba przepikować do doniczek.
Nie głębiej niż rosły poprzednio!!!

Już wiem co zrobić, żeby mieć duże, dorodne selery :woohoo:
Ostatnio zmieniany: 02 Lut 2013 21:32 przez sd-a.
Za tę wiadomość podziękował(a): Joane, Wolusia, Terri, vigo, krzysar

Sianie selera na rozsadę 02 Lut 2013 21:35 #118520

  • Wolusia
  • Wolusia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 218
  • Otrzymane dziękuję: 57
Siberia, w takim razie popełniłam błąd. Jednak nie poddam się- może coś z nich będzie. Postawiłam je na kaloryferze i podlałam. Będę obserwować. Dziękuję ci za wskazówki :)

Seler z nasion i rozsady 02 Lut 2013 21:50 #118531

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Przysypałaś ziemią? Jeśli 2-4 mm to też wykiełkuje, tylko troszkę później.

Nie takie rzeczy się udawały :-) Rośliny chcą rosnąć ;-) O ile nie będziemy ich nadmiernie dręczyć, poradzą sobie :happy:
Za tę wiadomość podziękował(a): krzysar

Sianie selera na rozsadę 02 Lut 2013 21:55 #118537

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15383
  • Otrzymane dziękuję: 50849
Więcej światła dociera do kuwetek, kiedy podwyższymy sobie parapet

A jeszcze wiecej jak pochylimy doniczki pod kątem do okna o jakieś 20 stopni, jak te baterie słoneczne

Za tę wiadomość podziękował(a): sd-a, Terri

Seler z nasion i rozsady 02 Lut 2013 22:04 #118545

  • Wolusia
  • Wolusia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 218
  • Otrzymane dziękuję: 57
Na szczęście są prawie na wierzchu :oops: Z natury nie jestem optymistka, ale jestem dobrej myśli. Napisze, co się dzieje wkrótce :garden1: . Oby było czym się pochwalić :jeez:

Pomodoro, dziękuję za tak dużo cennych uwag. Zastanawiam się, jak ustawić moje pojemniczki do światła. :whistle: Może coś mi strzeli do głowy...
Ostatnio zmieniany: 03 Lut 2013 09:35 przez sd-a. Powód: sklejanie postów

Sianie selera na rozsadę 02 Lut 2013 22:21 #118559

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15383
  • Otrzymane dziękuję: 50849
Wystarczy pod kuwetę podłożyć na parapecie z jednej strony ,tej od pokoju , pudełko lub dwa pudełka zapałek . Chodzi o to ,by promienie światła padały równolegle do łodyg. Jeśli padają pod kątem do łodygi stymuluje to szybszy przyrost komórek w łodydze po stronie przeciwnej padaniu światła. Łodygi sie wtedy pochylają i wydłużają.
Za tę wiadomość podziękował(a): Wolusia, Terri, BarbaraW

Sianie selera na rozsadę 02 Lut 2013 22:22 #118560

  • Wolusia
  • Wolusia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 218
  • Otrzymane dziękuję: 57
Pomodoro :kiss3: Tak też zrobię. Dziękuję

Seler z nasion i rozsady 03 Lut 2013 09:34 #118666

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Podjęłam decyzję, muszę mieć własną rozsadę selerów :hearts:

Seler z nasion i rozsady 03 Lut 2013 11:09 #118686

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Gosia wrote:
Zacznę od poplonu, w myśl zasady, że gleba nie może pozostawać "goła" przekopuję poplon wczesną wiosną, najczęściej na początku marca.

Wysiew selera na rozsadę rozpoczynam pod koniec stycznia lub na początku lutego ponieważ nasiona tej rośliny dość długo wschodzą. Wysiewam w specjalne podłoże do wysiewania warzyw i albo dociskam deseczką bez przykrywania ziemią, albo zasypuję lekko przesianym piaskiem i jedna i druga metoda daje podobne rezultaty. Całość solidnie zraszam wywarem rumianku. Pojemnik nakrywam folią , co kilka dni przeprowadzam wietrzenie. Kiedy nasiona wzejdą zdejmuję okrycie i pilnuję wilgotności podłoża. Po ukazaniu się pierwszych liści pikuję siewki do większego pojemnika. Kiedy rozsada nieco podrośnie i nie mieści się w pojemniku pikuję ponownie każdą roślinę do oddzielnej doniczki. Zbiega się to z przeniesieniem pomidorów do tunelu czyli około końca marca. Do gruntu wysadzam w pierwszej połowie maja, ponieważ od kilku lat nie obserwuję w moim regionie tzw. zimnej Zośki. W razie czego jestem przygotowana na okrycie rozsady.

Sianie selera na rozsadę 03 Lut 2013 14:43 #118767

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
pomodoro wrote:
Więcej światła dociera do kuwetek, kiedy podwyższymy sobie parapet

A jeszcze więcej jak pochylimy doniczki pod kątem do okna o jakieś 20 stopni, jak te baterie słoneczne

Kiedy się dysponuje specjalistycznym sprzętem :rotfl1: można osiągnąć jeszcze korzystniejszy kąt :happy3:

Tak doświetlam moje hostki :-)

SDC15210.JPG


SDC15205.JPG
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak, Szczypiorek, krzysar

Sianie selera na rozsadę 03 Lut 2013 14:48 #118769

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15383
  • Otrzymane dziękuję: 50849
Co kraj to obyczaj. :)

Ponieważ ja już się nie bawię klockami :rotfl1: podkładam puste pudełeczka po lekach, które i tak wyrzucam.

Seler z nasion i rozsady 10 Lut 2013 19:09 #121847

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9653
Mam zupełnie puste mieszkanie więc mogę się wyżyć ogrodniczo przygotowując rozsady warzyw-dziś wysiałam seler w kuwecie ogrodniczej-rozstawa rzędów-co 5 cm,w rzędzie co 1 cm 1 nasionko...oczywiście bez przykrywania bo seler do kiełkowania potrzebuje światełka:)

Seler z nasion i rozsady 10 Lut 2013 20:40 #121909

  • Cebulla
  • Cebulla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 647
  • Otrzymane dziękuję: 206
O rany- zegarmistrzowska robota z tymi drobnymi nasionkami :whistle: Ja wysiałam 8 lutego rzutowo, starałam się, żeby nie za gęsto było. Będę pikować!

Seler z nasion i rozsady 10 Lut 2013 21:07 #121936

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9653
Cebulko tak,masz rację-narobiłam się jak zegarmistrz-dzięki bogu i partii że miałam dobrą pęsetkę do regulacji brwi :whistle: Zdecydowałam się na taką metodę bo zawsze siałam rzutowo w delikatne rowki ale i tak siewki się plątały między sobą-było za gęsto

Seler z nasion i rozsady 19 Lut 2013 22:08 #126543

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Powinnaś dostać złoty medal za tę robotę... szczerozłoty, nie jakąś podróbę ;-)

Tak drobnych nasion jeszcze chyba nie siałam :jeez:

Ja swoje gęste siewki po prostu przerwę :-) Zostawię najsilniejsze, bo one gwarantują przyzwoity plon :-)


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.866 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum