TEMAT: WARZYWA LIŚCIOWE - gatunki i uprawa w gruncie i w pojemnikach

WARZYWA LIŚCIOWE - gatunki i uprawa w gruncie i w pojemnikach 10 Lut 2018 14:27 #588665

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64585
Dzisiaj wysiałam na próbę trochę nasionek cykorii liściowej - z myślą o skubaniu młodych listków; sklepowe i marketowe "nowalijki" są tak nafaszerowane chemią, że odechciewa się zakupów, a na swoje z własnej grządki przyjdzie jeszcze poczekać. Trzeba więc ratować się czym można :)

Wysiane nasiona cykorii liściowej Spadona

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): zielonajagoda, Marlenka, Betula, Pestka


Zielone okna z estimeble.pl

WARZYWA LIŚCIOWE - gatunki i uprawa w gruncie i w pojemnikach 10 Lut 2018 16:30 #588688

  • Pestka
  • Pestka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1624
  • Otrzymane dziękuję: 8497
Aniu zdradź gdzie zakupiłaś taką cykorię :flower2:
pozdrawiam Grażyna

Ogrodnictwo to ćwiczenie optymizmu.
Czasami jest triumfem nadziei nad doświadczeniem
(Marina Schinz)

WARZYWA LIŚCIOWE - gatunki i uprawa w gruncie i w pojemnikach 10 Lut 2018 16:48 #588691

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64585
Zupełnie przypadkiem wpadła mi do koszyka w markecie Leroy Marlin. Naprawdę przypadkiem :happy:
Gdybyś chciała, to .... ;)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 10 Lut 2018 16:49 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Pestka

WARZYWA LIŚCIOWE - gatunki i uprawa w gruncie i w pojemnikach 10 Lut 2018 17:02 #588693

  • Pestka
  • Pestka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1624
  • Otrzymane dziękuję: 8497
Wybieram się tam za chwilę i wcale nie wykluczone że nie tylko ona wpadnie mi do koszyka :lol: .Uwielbiam takie przypadki
pozdrawiam Grażyna

Ogrodnictwo to ćwiczenie optymizmu.
Czasami jest triumfem nadziei nad doświadczeniem
(Marina Schinz)
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

WARZYWA LIŚCIOWE - gatunki i uprawa w gruncie i w pojemnikach 10 Lut 2018 19:32 #588709

  • kokoryczka
  • kokoryczka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 126
  • Otrzymane dziękuję: 58
Adasiowa wrote:
Dzisiaj wysiałam na próbę trochę nasionek cykorii liściowej - z myślą o skubaniu młodych listków; sklepowe i marketowe "nowalijki" są tak nafaszerowane chemią, że odechciewa się zakupów, a na swoje z własnej grządki przyjdzie jeszcze poczekać. Trzeba więc ratować się czym można :)

Wysiane nasiona cykorii liściowej Spadona


W szklarniach cykl produkcyjny jest niemal taki sam, jak u Ciebie, tyle, że zamiast perlitu jest wata szklana. Na takie podłoże komputer dawkuje wodę z nawozem. Wobec tego chemia jest dokładnie taka sama, jak w Twojej uprawie :) A może nawet w szklarni jest tej chemii mniej, bo dawkowanie jest dokładne :)

WARZYWA LIŚCIOWE - gatunki i uprawa w gruncie i w pojemnikach 10 Lut 2018 21:29 #588723

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Nikt nie twierdzi ze w szklarniach produkcyjnych, produkują inne warzywa jak te nasze, cudów nie ma. Rośliną do życia potrzebuje światła, ciepła, azotu, potasu , fosforu wapnia i mikroelementów. Czy te składniki pochodzą z krowich sików czy z worka z nawozem nie ma najmniejszego znaczenia, bo wapń to wapń fosfor to fosfor i nie ważne skąd pochodzi, bo sa przez rośliny przerobione.Natomiast sama pochodzę z rodziny ogrodniczej i wiem że bez porządnego opryskania co dwa tygodnie roślin pestycydami istnieje ryzyko ze kilkadziesiąt tysięcy sadzonek diabli wezmą. A na to żaden producent nie moze sobie pozwolić. Po za tym w szklarniach produkcyjnych takie sadzonki sa na kroplówkach od narodzin do zbioru. My robimy sadzonki w jałowym podłożu po to by nie szprycować ich od początku SOR. Nikt nie ma pewności ze w podłożu klasycznym nie ma grzybów zgorzelą (pewnie jest) larw ziemioródek i mączlika. W perlicie nie ma.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, Adasiowa, Zbyszko46, Marlenka, Pestka, olegowa

WARZYWA LIŚCIOWE - gatunki i uprawa w gruncie i w pojemnikach 10 Lut 2018 21:57 #588724

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
Jeśli mogę dołożyć swoje słowo to powiem, że mamy tu trzy wątki o przygotowaniu gleby pod uprawy. Trzy wątki gdzie działkowcy prezentują analizy swoich gleb nawożonych naturalnie wszelkimi typami oborników. Większość tych analiz, a zwłaszcza spod osłon, to zgroza. A przypomnieć należy, że takie składniki jak azot czy potas rośliny biorą z gleby do wiwatu. Biorą więcej niż im to potrzeba do wzrostu. Jeśli jemy takie warzywa to bez różnicy jest pod względem chemicznym skąd roślina te pierwiastki i związki z nich powstałe/ np rakotwórcze azotyny/ wzięła.

Precyzyjne nawożenie mineralne jest lepsze niż nawożenie organiczne na przysłowiową pałę .
Ostatnio zmieniany: 10 Lut 2018 21:59 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Zbyszko46, Marlenka, Pestka, Dino_saur, olegowa

WARZYWA LIŚCIOWE - gatunki i uprawa w gruncie i w pojemnikach 10 Lut 2018 22:13 #588727

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64585
Emalko, Mietku - dziękuję Wam za wytłumaczenie istoty naszej perlitowej uprawy; powinnam zrobić to sama, ponieważ słowa Kokoryczki dotyczyły bezpośrednio mojego "ogródka", ale miałam nadzieję, że wszystko zostało już wyjaśnione w stosownym wątku.
Nie jestem fachowcem, ale wiem jedno: w obecnej dobie niemożliwością jest wyhodowanie roślin ekologicznych w 100%, bo poczynając od nasion zaprawianych chemią, poprzez skażoną glebę, wodę, nawozy pochodzące od zwierząt skarmianymi paszami z antybiotykami, hormonami i stymulatorami wzrostu tkanki mięśniowej i tłuszczowej, to nie wierzę, że jakakolwiek roślina jest biologicznie i chemicznie czysta.
Każdy z nas ma jeszcze świadomość, która determinuje nasze wybory.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, Zbyszko46, Marlenka, Pestka, Dino_saur, olegowa

WARZYWA LIŚCIOWE - gatunki i uprawa w gruncie i w pojemnikach 10 Lut 2018 22:22 #588729

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
Warzywa i owoce " EKO " wymyślili spece od marketingu po to, by ten sam towar sprzedać drożej. Nieśmiało zaczyna na rynek wkraczać inna kategoria żywności " bez GMO " oczywiście też stosownie droższa. Nie wiadomo, czy w tych towarach jest więcej ekologii, czy inżynierii społecznej bazującej na ludzkiej głupocie
Ostatnio zmieniany: 10 Lut 2018 22:25 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Zbyszko46, Marlenka, Pestka, Dino_saur

WARZYWA LIŚCIOWE - gatunki i uprawa w gruncie i w pojemnikach 10 Lut 2018 22:43 #588732

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
Rozmawialiśmy tu na temat szkodliwości ŚOR. Okazuje się, porównując karty charakterystyki, że taki preparat grzybobójczy REVUS, stosowany w ochronie pomidorów jest bez mała dwa razy mniej szkodliwy niż powszechnie używana w przyrządzaniu potraw sól kuchenna, a aż 8- krotnie mniej szkodliwy od leku przeciw bólowego IBUPROM sprzedawanego bez recepty w każdym kiosku czy markecie. Znajduje się nawet w lekach przeznaczonych dla dzieci. Pamiętaj więc , że soląc pomidora, więcej sobie szkodzisz niż opryskując go REVUS'em . Jeśli więc ktoś mi zwróci uwagę, że opryskuję pomidory, to ja się go pytam- " a solisz pan pomidora przy jedzeniu ?". Jeśli tak to [......] :rotfl1:

Teraz wyobraźmy sobie, ilu przeciętnych ludzi o takich faktach ma pojęcie ?.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Bobej, grzesiek59, Armasza, Zbyszko46, Marlenka, Miragoral, Pestka, Dino_saur

WARZYWA LIŚCIOWE - gatunki i uprawa w gruncie i w pojemnikach 11 Lut 2018 14:27 #588778

  • kokoryczka
  • kokoryczka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 126
  • Otrzymane dziękuję: 58
Pomodoro, bardzo dziękuję za wyjaśnienie :) Zgadzam się z Tobą całkowicie, że obecnie pojawiają się rozmaite osoby głoszące 'ekologiczne' nowinki i nieustanie piszące frazesy o marketowej żywności nafaszerowanej chemią, gdy tymczasem ich uprawy kipią od azotynów z 'ekologicznych' upraw.

WARZYWA LIŚCIOWE - gatunki i uprawa w gruncie i w pojemnikach 13 Lut 2018 10:29 #589089

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Mam sporo nasionek sałat,szpinaku,cebulkę.Kiedy na poważnie zasiać.Tak żeby nie wybiegło.Bo przy 200szt.papryk i pomidorów na inne warzywa z rozsady mogę nie mieć sił i czasu.
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………

WARZYWA LIŚCIOWE - gatunki i uprawa w gruncie i w pojemnikach 13 Lut 2018 13:30 #589112

  • Dino_saur
  • Dino_saur's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 523
  • Otrzymane dziękuję: 1087
Widzę, ze podobnymi ilościami rozsad zaczynamy każdą wiosenkę :) .

Ja wysiewam sałatę już za dwa, trzy dni. Jak ją będziesz trzymała w chłodnym pomieszczeniu to nie wybiegnie.
A później do foliaka w wolne miejsca obok szpinaku i koperku - zasianych jesienią ubiegłego roku - jak tylko założę na nich folie. I do małych niskich foliaków.
I do czasów pomidorowo-paprykowo-.....-etc zdążę zebrać koper, szpinak i sałaty.

Sałaty wysiewam regularnie co kilka tygodni, żeby były cały rok dostępne. Następna partia już idzie do gruntu.

Natomiast i sałaty, i kapustne, i cebulę z porami robię tylko z rozsad. Do gruntu idzie tylko szpinak końcem listopada i koperek w grudniu. W przyszłym roku planuje próbę z późnojesiennym siewem wczesnej marchewki.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Kasionek, Marlenka, lucysia

WARZYWA LIŚCIOWE - gatunki i uprawa w gruncie i w pojemnikach 13 Lut 2018 14:37 #589125

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
A z wiosny szpinak to w marcu do gruntu?
Czyli sałatkę wysieję po 5 ziarenek z odmiany.A później to już grunt.
I selera liściowego,bo zapomniałam o nim na śmierć.

Jeśli chodzi o pomidorki to mialam w tamtym roku koło setki i w tym będzie podobnie.Za to papryk 2x tyle co w tamtym roku.
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Marlenka, Dino_saur

WARZYWA LIŚCIOWE - gatunki i uprawa w gruncie i w pojemnikach 13 Lut 2018 17:49 #589153

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64585
Lucysiu, selera listkowego spokojnie zdążysz wysiać początkiem marca - pamiętaj tylko, że ma drobniutkie nasionka i może kiełkować na świetle W zeszłym roku przysypałam te drobinki warstwą podłoża i wschody ciągnęły się w nieskończoność.
Mój mix sałat niedługo będzie pikowany, siewki ładnie się rozrosły i zagęściły, a poza tym część wybiegła - wczoraj wykorzystałam ciepły dzień i wystawiłam je na pół godzinki na zewnątrz, pod przykryciem. Lubczyk też wietrzył liścienie.

A cykoria liściowa rozpoczęła wschody.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, lucysia

WARZYWA LIŚCIOWE - gatunki i uprawa w gruncie i w pojemnikach 13 Lut 2018 20:36 #589208

  • Dino_saur
  • Dino_saur's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 523
  • Otrzymane dziękuję: 1087
lucysia wrote:
A z wiosny szpinak to w marcu do gruntu?
Czyli sałatkę wysieję po 5 ziarenek z odmiany.A później to już grunt.
I selera liściowego,bo zapomniałam o nim na śmierć.

Jeśli chodzi o pomidorki to mialam w tamtym roku koło setki i w tym będzie podobnie.Za to papryk 2x tyle co w tamtym roku.

Z moich "zapisków kłusownika" (nie wiem czy pamiętacie? - Andrzej Zaorski, "60 minut na godzinę", teraz już takiej satyry nie ma :( ), wynika, że na wiosnę szpinak siałem ok. 20/02 do palet, a do gruntu wysadzałem w trzeciej dekadzie marca. Tyle zapiski - nie robię tak od wielu lat na korzyść późnojesiennego wysiewu szpinaku.

Sałaty co roku robimy mnóstwo - oprócz tradycyjnego spożycia na surowo w zylionach postaci, dodatkowo polecam przyrządzona na gorąco tak jak szpinak. I równie rewelacyjna jest zupa-krem z sałaty. Sałaty nigdy nie wysiewam do gruntu, zawsze z rozsady albo pikowanej, albo rwanej z wysiewu do pojemnika.
Za tę wiadomość podziękował(a): lucysia

WARZYWA LIŚCIOWE - gatunki i uprawa w gruncie i w pojemnikach 13 Lut 2018 20:43 #589210

  • Jasia
  • Jasia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 161
  • Otrzymane dziękuję: 351
Ciekawa jestem stopnia gorzkości listków cykorii, kiedyś zasadziłam taką zwykłą cykorię i mi niepodeszła smakiem, a wiem że jest zdrowym warzywem. Aniu jak już będziesz próbowała jeść to daj znać jaki ma smak.

WARZYWA LIŚCIOWE - gatunki i uprawa w gruncie i w pojemnikach 13 Lut 2018 20:51 #589212

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Selerka sieję już ze 3 lata.Ale zawsze zapominam kiedy.W tym roku wszystko zapiszę,łącznie z uwagami i w końcu nie będę marudzić.
Tak jak sałaty i szpinak.Posiać,przyklepać,porosić i folijka. :happy:
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Za tę wiadomość podziękował(a): Dino_saur


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.603 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum