TEMAT: WARZYWA LIŚCIOWE - gatunki i uprawa w gruncie i w pojemnikach

WARZYWA LIŚCIOWE - gatunki i uprawa w gruncie i w pojemnikach 25 Paź 2017 22:27 #571410

  • MagdaH
  • MagdaH's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Uzależnienie roślinne silniejsze jest niż inne
  • Posty: 1791
  • Otrzymane dziękuję: 3088
Nosz masz, czyli w pomieszczeniu pójdzie mi w kwiatek, a mnie zależy na liściach zimą...


Zielone okna z estimeble.pl

WARZYWA LIŚCIOWE - gatunki i uprawa w gruncie i w pojemnikach 04 Lis 2017 18:22 #573117

  • Iwona M
  • Iwona M's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 609
  • Otrzymane dziękuję: 2337
Dzisiaj zebrałam niewielką ilość sałaty dębolistnej i musztardowce z samosiewu.

20171104_181732.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Emalia112, Armasza, Horti, Marysia80, patrycja, Betula, Agusiak

WARZYWA LIŚCIOWE - gatunki i uprawa w gruncie i w pojemnikach 04 Lis 2017 18:26 #573119

  • olegowa
  • olegowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 772
  • Otrzymane dziękuję: 1840
Czy musztardowiec i sałata musztardowa to, to samo?
Pozdrawiam Zosia

WARZYWA LIŚCIOWE - gatunki i uprawa w gruncie i w pojemnikach 04 Lis 2017 18:37 #573126

  • Iwona M
  • Iwona M's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 609
  • Otrzymane dziękuję: 2337
Wydaje mi się, że musztardowiec i sałata musztardowa to jest to samo. Na moim zdjęciu w poprzednim poście od lewej to musztardowiec Red Giant, musztardowiec Mizuna i sałata dębolistna.
Za tę wiadomość podziękował(a): olegowa

WARZYWA LIŚCIOWE - gatunki i uprawa w gruncie i w pojemnikach 04 Lis 2017 19:24 #573148

  • olegowa
  • olegowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 772
  • Otrzymane dziękuję: 1840
Moją sadzonkę kupiłam jako sałatę musztardową.Wyglądała jak Twoja Mizuna. Niestety nie mam żadnych zdjęć do porównania, ale zebrałam z niej nasiona to może uda się ją zidentyfikować w przyszłym sezonie.
Pozdrawiam Zosia

WARZYWA LIŚCIOWE - gatunki i uprawa w gruncie i w pojemnikach 08 Lis 2017 23:05 #573892

  • Armasza
  • Armasza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1648
  • Otrzymane dziękuję: 3560
Emalia i Horti pisały w innym wątku o uprawie "sałaty japońskiej Frizzy Joe" i "japońskiej mieszanki ziół". W ofercie Vilmorin jest jeszcze "szybka sałatka orientalna". Zaciekawiła mnie też "japońska pietruszka Mitsuba". Czy ktoś może miał je w ubiegłym roku?
Pozdrawiam cieplutko
Hanka

WARZYWA LIŚCIOWE - gatunki i uprawa w gruncie i w pojemnikach 09 Lis 2017 03:00 #573907

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Wysiewałam mizunę w doniczce na balkonie 2 razy, w lipcu, gdy było pochmurno i odrobinę chłodniej, ładnie wyrosła, wygląd miała bardzo dekoracyjny, lekko pierzasty, powcinane głęboko listki. Smak ma pikantny, chrzanowy. W sierpniu wyrosła mizerniutka i od razu zaczęła zawiązywać kwiaty.
2 nasiona z opóźnieniem zaczęły rosnąć w moim rozsadniku z małego akwarium, które stoi na balkonie. Teraz chłody wydaje się, że też służą tej sałacie, chyba jest nawet pikantniejsza, niż lipcowa.

Mieszanka japońska miała przewagę musztardowca, kilka sztuk mizuny i coś podobnego do pak choi.

Mitsubę (Cryptotaenia japonica) miałam 2 lata temu, w zasadzie nic szczególnego, zupełnie jak natka pietruszki, tyle, że z egzotyczniejszą nazwą. :)
Ostatnio zmieniany: 09 Lis 2017 21:41 przez Hiacynta.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Agusiak

WARZYWA LIŚCIOWE - gatunki i uprawa w gruncie i w pojemnikach 09 Lis 2017 21:43 #574051

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Bardzo przepraszam, zrobiłam w powyższym poście błąd w nazwach. Przed chwilą go poprawiłam.

Mitsuba (Cryptotaenia japonica) to japońska pietruszka natkowa, natomiast mizuna to sałata chrzanowym smaku.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, Agusiak

WARZYWA LIŚCIOWE - gatunki i uprawa w gruncie i w pojemnikach 15 Lis 2017 00:57 #574750

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Mimo nocnych przymrozków mój balkonowy warzywnik ma się dobrze :)

W akwarium rośnie pak choi z mizuną i jakiś musztardowiec tez się tam zaplatał :)

warzywnik-parapetowy.jpg



A w wiaderku po pomidorach wysiała się rukola:)

rukola-donica.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Horti, Marysia80, Zielona

WARZYWA LIŚCIOWE - gatunki i uprawa w gruncie i w pojemnikach 15 Lis 2017 07:34 #574756

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50937
Marzy mi się , by następną rośliną do uprawy w perlicie była sałata głowiasta. Można będzie już od wczesnej wiosny przez całe lato do późnej jesieni uprawiać kilka główek na balkonie w pojemnikach 1- litrowych.

WARZYWA LIŚCIOWE - gatunki i uprawa w gruncie i w pojemnikach 15 Lis 2017 08:24 #574760

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
A wiesz ze to jest pomysł, mam trochę siewek sałaty. Tylko, ze ja wsadzę do małych doniczek z perlitem które będą stały w większej kuwecie z odzywka, pasującej na szerokość parapetu,. Tak by jak będą większe mrozy można było przenieść na wewnętrzny parapet. Ciekawe jak długo uda mi sie utrzymać ja przy życiu bez doświetlania.

WARZYWA LIŚCIOWE - gatunki i uprawa w gruncie i w pojemnikach 03 Sty 2018 18:55 #580804

  • pouder
  • pouder's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1042
  • Otrzymane dziękuję: 2609
Dostałam ze straganiku sałatę "Garnet Butter Gem", wiemy coś o niej, chyba jest masłowa.
pozdrawiam Karina

WARZYWA LIŚCIOWE - gatunki i uprawa w gruncie i w pojemnikach 03 Sty 2018 19:06 #580810

  • Pestka
  • Pestka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1624
  • Otrzymane dziękuję: 8497
Czy ktoś uprawiał sałatę japońską.Dzisiaj wracąjąc do domu wstapiłam do sklepu ogrodniczego , wpadła mi w oko i zakupiłam z ciekawości.Na opakowaniu jest napisane że wysiew od stycznia do kwietnia,że jest delikatna w smaku, ma przyjemny zapach i łagodny smak.Sprawdza się w sałatkach.I tyle.
Na zdjęciu opakowania widać że liście ma podobne do mizuny, takie mocno powycinane ,jasnozielone.Czy może to jest to ta sama roślina tylko pod dwoma nazwami? :think:

20180103_185912.jpg
pozdrawiam Grażyna

Ogrodnictwo to ćwiczenie optymizmu.
Czasami jest triumfem nadziei nad doświadczeniem
(Marina Schinz)
Ostatnio zmieniany: 03 Sty 2018 19:11 przez Pestka.

WARZYWA LIŚCIOWE - gatunki i uprawa w gruncie i w pojemnikach 03 Sty 2018 19:23 #580818

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
O mizunie pisałam parę postów wyżej:
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...ych?start=846#573907

Do tej pory jedna z nich, wysiana we wrześniu, rośnie na zewnętrznym parapecie w akwarium i wypuszcza kolejne listki :) W przyszłym sezonie będę ją więc wysiewać w tunelu foliowym również we wrześniu.

WARZYWA LIŚCIOWE - gatunki i uprawa w gruncie i w pojemnikach 03 Sty 2018 20:07 #580831

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Powiem Ci Alina że duzo lepiej smakuje mi musztardowiec jak mizuma, myslalam że jest to samo, i w ubiegłym sezonie nie posialam musztardowca i byłam mocno rozczarowana.
A to co Ty Grażynko chcesz posiać to sałata japońska parę razy tu o niej pisałam
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...ych?start=666#542470.
Jest pyszna szczególnie łodyżki liściowe kiszone. ale ja o czym innym nie spotkalam warzywa które by w tak krótkim czasie wytwarzał taka ogromna masę zieloną. Wysiałam ja w kwietniu jedlismy ja przez caly maj i w czerwcu dwie rośliny zostawiłam na nasiona Pod koniec czerwca nie doczekalam sie nasion musialm ja wyrwać dorosła do sufitu tunel ma cos ponat dwa metry zakręciła sie i zagrażała wszystkim młodym roślinkom które wsadziłam.
tak wyglądała jak zaczęla kwitnać posadzona w donicy, tez nie doczekałam nasion musiałam ja usunąć.
IMG_0009-16.jpg
Ostatnio zmieniany: 03 Sty 2018 20:09 przez Emalia112.
Za tę wiadomość podziękował(a): Pestka

WARZYWA LIŚCIOWE - gatunki i uprawa w gruncie i w pojemnikach 03 Sty 2018 20:09 #580832

  • Armasza
  • Armasza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1648
  • Otrzymane dziękuję: 3560
Grażynko
Uprawiała ją też Emalia i chwaliła. Również zaopatrzyłam się w zestaw tych nasionek :happy3: .
Ups. Emalia już odpowiedziała
Pozdrawiam cieplutko
Hanka
Ostatnio zmieniany: 03 Sty 2018 20:10 przez Armasza.
Za tę wiadomość podziękował(a): Pestka

WARZYWA LIŚCIOWE - gatunki i uprawa w gruncie i w pojemnikach 20 Sty 2018 15:07 #584496

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
CYKORIA SAŁATOWA ( Cichorum intibus var. foliosum )
Rodzina: astrowate

Mamy nowe warzywo do przetestowania w naszych ogródkach - cykorię znamy chyba wszyscy, nawet jeśli nie tę, warzywną, to z pewnością jej popularną kuzynkę cykorię podróżnik, o której pisałam tutaj forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/7...czniczych-b-c#579827

Ale do rzeczy :) pora przystąpić do wysiewów :)
- cykorię liściową siejemy wprost do gruntu od połowy kwietnia do czerwca, a radicchio później: od czerwca do końca lipca
- nasionka kiełkują już w temperaturze 3 stopni, a optymalny wzrost następuje w zakresie 15-20 stopni
- po 5 dniach możemy wypatrywać pierwszych wschodów
- kiedy maluchy wypuszczą liście właściwe, przystępujemy do przerywki

Zbiory cykorii przeprowadzamy jesienią, we wrześniu, gdy na liściach pojawią się czerwone przebarwienia.

Jeśli chcemy cieszyć się ładnymi, zgrabnymi główkami o białych liściach, musimy na 4 tygodnie przed planowanym zbiorem przenieść uprawę do ciemnego i wilgotnego pomieszczenia z temperaturą 10-20 stopni i zapewnić jej przez cały czas właściwą wilgotność. Można wykopane roślinki umieścić w mieszance piasku i torfu.

Cykorię najczęściej wykorzystujemy jako składnik sałatek, surówek, podobno jest wspaniała duszona na masełku, albo zapiekana, albo .... resztę pozostawiam Waszej inwencji twórczej :)

A oto bohaterka dzisiejszego postu - cykoria sałatowa


Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 20 Sty 2018 15:07 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak

WARZYWA LIŚCIOWE - gatunki i uprawa w gruncie i w pojemnikach 20 Sty 2018 15:20 #584498

  • Agusiak
  • Agusiak's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2827
  • Otrzymane dziękuję: 5499
Cykoria na zdjęciu to do pędzenia na zimę. Mam już nasiona i to będzie moje drugie podejście do jej uprawy. W ubiegłym roku było sucho, mama szalała z gracką i nie wiem co przyczyniło się do tego że nie wzeszła ani jedna roślina. A chciałam mieć piękne główki zimową porą. Nic w tym roku ostatni raz spróbuje :)
Pozdrawiam
Aga
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.663 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum