TEMAT: WARZYWA LIŚCIOWE - gatunki i uprawa w gruncie i w pojemnikach

WARZYWA LIŚCIOWE - gatunki i uprawa w gruncie i w pojemnikach 23 Mar 2013 11:37 #137441

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3214
  • Otrzymane dziękuję: 7914
Niniejszy wątek będzie poświęcony uprawie różnych rodzajów warzyw liściastych z sałatą na czele - omówimy sobie tutaj podstawowe wymagania tych rodzajów, sposoby na wykonanie prawidłowej rozsady, przygotowanie grządki pod wysiew i pielęgnację uprawianej sałaty.

Jeśli chcemy poznać różnorodność odmian uprawianych przez nas sałat, zapraszam serdecznie do odwiedzin tego wątku OPISY ODMIAN SAŁATY


Adasiowa

MUSZTARDOWIEC - musztardowiec

SAŁATA JAPOŃSKA sałata japońska

MIZUNA - mizuna

CYKORIA SAŁATOWA - cykoria sałatowa


Na poprzednim forum dostałem sałatę od pewnej osoby. Chcę ją wysiać, ale... nigdy nie miałem sałaty, do tego na karteczce dołączonej do nasion napisano "sałata amerykańska, wys od 1-1,5m należy pikować jak pomidory sadzić w odstępach listki zrywać od dołu". Ma ktoś podobną sałatę?? może coś doradzi...?
Ostatnio zmieniany: 20 Sty 2018 15:51 przez Adasiowa.


Zielone okna z estimeble.pl

WARZYWA LIŚCIOWE - gatunki i uprawa w gruncie i w pojemnikach 23 Mar 2013 12:19 #137449

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50884
To nie jest sałata głowiasta ale liściowa/ choć każda jest w gruncie rzeczy liściowa/.Ale z tej sałaty skubie się pojedyncze listki w miarę dorastania. Zrób tak, jak jest napisane i będzie ok.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adrian89

WARZYWA LIŚCIOWE - gatunki i uprawa w gruncie i w pojemnikach 11 Lut 2014 09:35 #223586

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Na siewy sałaty w ogrodzie jeszcze trochę za wcześnie, więc proponuję uprawę balkonową :-)
Ja praktykuję ją już 3. sezon :woohoo:

Moja sałata już wykiełkowała w kuwetce, ale zanim ją sfotografuję, pokażę zdjęcia z poprzedniego roku :-)

3 marca 2013 r. rano posiałam sałatę 'Marta Zielona' do kuwetki.

salata1.JPG


Nasiona docisnęłam do wilgotnego gruntu, spryskałam, nie przysypałam ziemią, zapakowałam w torebkę foliową i postawiłam na ciepły kaloryfer.
Wieczorem sałata wykiełkowała :supr3:

Stała na słonecznym parapecie (już bez torebki foliowej), przechylona pod kątem ok. 40 stopni. Ładnie przyrastała.

7 marca (dzień piąty)
salata2.JPG


9 marca
salata3.JPG


Po kilku dniach (4-5) przepikowałam maluchy do skrzynek balkonowych.

salata14mar.jpg


Kiedy się ukorzeniły po przepikowaniu, zaczęłam stopniowo wynosić na balkon (początkowo pod namiocik z folii, bo pogoda była taka sobie...

salata4.JPG


salata5.JPG
salata6.JPG


salata7.JPG


salata8.JPG


Zima w tamtym roku była dłuuuga, śnieg leżał do kwietnia, a ja miałam codziennie świeże listki sałaty na kanapki :-)
Synek (6 lat) sam je sobie ścinał nożyczkami i zajadał ze smakiem :-)

Gorąco zachęcam do balkonowej uprawy sałaty :-)

Edit: Moja tegoroczna sałata, inna odmiana niż rok temu.

Attachment salata1.jpg not found

Ostatnio zmieniany: 11 Lut 2014 21:33 przez sd-a.
Za tę wiadomość podziękował(a): sierika, Jagoda254

WARZYWA LIŚCIOWE - gatunki i uprawa w gruncie i w pojemnikach 19 Lut 2014 12:55 #225965

  • futrzasta
  • futrzasta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1752
  • Otrzymane dziękuję: 603
I ja wysiałam sałatę w domu. Królową Majowych. Wczoraj wysiałam, część przykryłam cieniutką warstwą ziemi część leży lekko przyklepana - ciekawa jestem która wykiełkuje wcześniej i jak będą rosły, czy w ogóle są jakieś różnice... Podlałam spryskując tzw mgiełką, przykryłam podziurkowaną folią, tę zabezpieczyłam gumeczką co by mi nie fruwała po kuchni i tak jak Iwona - na kaloryfer. Dziś widzę, że kiełki się pojawiają najpierw na nasionach nie przykrytych (było do przewidzenia).

tak to wygląda dziś - jeszcze nic szczególnego ;)

DSC_0202.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): sd-a

WARZYWA LIŚCIOWE - gatunki i uprawa w gruncie i w pojemnikach 21 Lut 2014 11:52 #226835

  • Wolusia
  • Wolusia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 218
  • Otrzymane dziękuję: 57
Zazdroszczę Wam. ja nie mam balkonu...Muszę czekać na sałatę wysianą na działeczce :)

WARZYWA LIŚCIOWE - gatunki i uprawa w gruncie i w pojemnikach 21 Lut 2014 13:22 #226874

  • futrzasta
  • futrzasta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1752
  • Otrzymane dziękuję: 603
Wiolu, ja bym wystawiła skrzyneczke na zewnętrzny parapet :)

WARZYWA LIŚCIOWE - gatunki i uprawa w gruncie i w pojemnikach 21 Lut 2014 14:03 #226892

  • Wolusia
  • Wolusia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 218
  • Otrzymane dziękuję: 57
Musze zapytać męża, czy udałoby nam się parapet zabezpieczyć. Mieszkam wysoko :woohoo: i nie chciałabym komuś rozbić głowy

WARZYWA LIŚCIOWE - gatunki i uprawa w gruncie i w pojemnikach 22 Lut 2014 22:07 #227386

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2682
Siberko, a ta sałata balkonowa zdołała osiągnąć taką fazę "głowiastą"?
I chciałam zapytać jeszcze, czy ktoś uprawiał taką sałatę przebarwiającą się na czerwono? Bo właśnie kupiłam kilka torebek i chyba głównie kierowałam się urodą... Dębolistna, to wiem, że dobra, a pozostałe dwie to nie mam pojęcia... Ładne, ale czy dobre? Jedna się nazywa po prostu masłowa ;) , a druga Carmina...

WARZYWA LIŚCIOWE - gatunki i uprawa w gruncie i w pojemnikach 22 Lut 2014 22:18 #227396

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Wszelki duch Pana Boga chwali :supr3: :supr3: :supr3: Kto to zajrzał do Warzywnika :woohoo: :devil1: :rotfl1: :thanks:

Gdzieś raz nawet natknęłam się na zdjęcie dorodniejszej sałaty, ale pomyślałam sobie, że nikt się nie interesuje to nie będę się wysilać :think:

Nie, obfitych głów sałaty nie było, została zjedzona zanim to nastąpiło. To były tylko 2 skrzynki po pelargoniach, metrowe :dazed:

Potem miałam już sałatę w ogrodzie. Wysiałam tam mieszankę odmian.
Niby wszystkie były dobre, ale tylko jedna do końca sezonu nie była gorzka.
Miała kolor właśnie taki brązowawy.
Więc kiedy zobaczyłam podobną na opakowaniu w sklepie, kupiłam natychmiast.

Dziś przepikowałam maluchy do skrzynki. Na razie są zielone :-)
Oby to była ta, bezimienna, odmiana nie gorzkniejąca :unsure:
Za tę wiadomość podziękował(a): artam

WARZYWA LIŚCIOWE - gatunki i uprawa w gruncie i w pojemnikach 22 Lut 2014 22:50 #227422

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2682
Ja bardzo lubię sałatę, to i co w tym dziwnego, że zajrzałam? :happy3:
Jak widać uprawa sałaty dla wielu osób nie stanowi żadnego problemu, to i wątek mało odwiedzany, ale dla mnie stanowi! :lol: Już czuję, że ta śliczna prawie bordowa to ta najlepsza! :) Jutro zrobię zdjęcie...
A poza tym sałata jest najładniejszym warzywem! :)

WARZYWA LIŚCIOWE - gatunki i uprawa w gruncie i w pojemnikach 22 Lut 2014 22:53 #227423

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Hosty są najładniejszym warzywem :devil1: Ciekawe jak smakują :rotfl1:

WARZYWA LIŚCIOWE - gatunki i uprawa w gruncie i w pojemnikach 23 Lut 2014 10:58 #227495

  • futrzasta
  • futrzasta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1752
  • Otrzymane dziękuję: 603
A moja sałata stoi :unsure: wykiełkowało dosłownie 5 roślinek a reszta śpi. Poczekam chyba jeszcze kilka dni i zobaczymy co to dalej będzie.

WARZYWA LIŚCIOWE - gatunki i uprawa w gruncie i w pojemnikach 23 Lut 2014 11:00 #227497

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Nie zasuszyłaś?

WARZYWA LIŚCIOWE - gatunki i uprawa w gruncie i w pojemnikach 23 Lut 2014 11:28 #227508

  • futrzasta
  • futrzasta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1752
  • Otrzymane dziękuję: 603
No właśnie nie, przelać też nie przelałam... pożyjemy zobaczymy najwyżej wysieję ponownie. Nasion sałaty ci u mnie pod dostatkiem ;)

WARZYWA LIŚCIOWE - gatunki i uprawa w gruncie i w pojemnikach 23 Lut 2014 11:30 #227510

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Weź z innej torebki ;-)

WARZYWA LIŚCIOWE - gatunki i uprawa w gruncie i w pojemnikach 23 Lut 2014 11:46 #227517

  • futrzasta
  • futrzasta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1752
  • Otrzymane dziękuję: 603
Tak zrobię, tylko chyba nie średnio późną, bo wtedy szybciej miałabym w gruncie niż na balkonie :think:

WARZYWA LIŚCIOWE - gatunki i uprawa w gruncie i w pojemnikach 28 Lut 2014 17:43 #229459

  • rekamil97
  • rekamil97's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 32
  • Otrzymane dziękuję: 3
Czy ta sałata będzie nadawała się do czegoś? Tak ma wyglądać rozsada? Już 3 raz sieje sałatę i zawsze wychodzi mi taka "paskudna" rozsada którą wyrzucam - słabo zielone, o cieniutkiej łodydze i małych liściach? Hodować czy wyrzucić?



WARZYWA LIŚCIOWE - gatunki i uprawa w gruncie i w pojemnikach 28 Lut 2014 17:48 #229461

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Podlej, postaw na światło i powinno być dobrze.
Jutro sfotografuję swoją.
Ostatnio zmieniany: 28 Lut 2014 17:48 przez sd-a.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.552 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum