TEMAT: <D> Uprawa pomidorów w pojemnikach

Uprawa pomidorów w pojemnikach 18 Sty 2014 13:27 #216078

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50867
AB

To dobrze, że torf leży na pryzmach. Po wydobyciu powinien być przemrożony.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Uprawa pomidorów w pojemnikach 18 Sty 2014 22:57 #216195

  • Tacca
  • Tacca's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 879
  • Otrzymane dziękuję: 571
Do siania kupiłam 80 l torfu odkwaszonego . Do rozsad mam ziemię ogrodową z przekompostowanymi trocinami , jest lekka , delikatna ,jak bym dodała torfu i nawozu startowego to powinno być dobrze ? Do skrzynek ziemia ogrodowa z kompostem i torfem ?
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów w pojemnikach 19 Sty 2014 08:36 #216225

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50867
Tacca wrote:
Do skrzynek ziemia ogrodowa z kompostem i torfem ?


Prawdę powiedziawszy nie jestem zwolennikiem uprawy w nieokreślonym podłożu. Co innego jeśli pomidor ma nieograniczone możliwości rozrostu korzeni tak , jak w gruncie, a co innego w pojemniku. Miałaś już w ub. roku przykre doświadczenia z podłożem i nawożeniem.
Ostatnio zmieniany: 19 Sty 2014 08:37 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów w pojemnikach 19 Sty 2014 09:19 #216232

  • TeBe
  • TeBe's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1487
  • Otrzymane dziękuję: 897
Tacca wrote:
Do skrzynek ziemia ogrodowa z kompostem i torfem ?

Ja robiłem tak.
Pierwszy rok 66%ziemi ogrodniczej kupnej + 33% torfu.
Drugi rok uzupełnienie ziemią ogrodniczą (kompostu jeszcze nie miałem), obornik granulowany na wiosnę plus mączka bazaltowa
Trzezci rok (czyli obecny sezon) obornik granulowany na jesieni, na wiosnę planowane uzupełnienie objętości mieszanką kompost 66% tort 33%, mączka bazaltowa. Przed wysadzeniem planowana analiza gleby z 3 losowo wybranych skrzynek.
Pozdrawiamy,
Małgosia i Tomek
Ogród Małgosi i Tomka
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów w pojemnikach 19 Sty 2014 09:33 #216235

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6894
  • Otrzymane dziękuję: 41751
Dodatkowo należałoby wziąść pod uwagę to, że kompost z trocin może być zakwaszony,a tym samym obniży się ph
tej mieszanki.A wtedy kłopot gotowy.
W ub. robiłem taką mieszankę torf-kompost.Jednak biorę pod uwagę sugestie Pomodoro ,właśnie co do zawartości nawozów.W tym roku jak już pisałem będzie mieszanka torf-podłoże ,lub samo podłoże do sadzonek,wszystko uzupełnione perlitem,lub drobnym keramzytem.Ten u mnie jest w sprzedaży bez kłopotu. :bye:
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 19 Sty 2014 09:49 przez Krecik stary. Powód: uzupełnienie
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów w pojemnikach 19 Sty 2014 10:54 #216245

  • kobra
  • kobra's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 67
  • Otrzymane dziękuję: 82
pomodoro wrote:
kobra wrote:
zakupiłem z Pasłeka - Sterlux - mam nadzieje że się :) nada

Do wysiewu powinno być podłoże jak najlżejsze . To takie lekkie nie jest. Kiedy kupowałem po raz pierwszy podłoże Sterlux wziąłem do ręki worek z tym, który pokazujesz i worek podłoża uniwersalnego

zdzisław.eu/116-large_default/holl-podlo...alne-50l-sterlux.jpg

To drugie było wyraźnie lżejsze. Oba podłoża zawierają po 0,6 kg/m3 nawozu, więc pod tym względem jest OK.

a jeżeli dodam 30% drobnego perlitu?
pozdrawiam Hubert
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów w pojemnikach 19 Sty 2014 11:13 #216250

  • AB
  • AB's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 277
  • Otrzymane dziękuję: 94
30% to zdaje się za dużo. Wg Pomodoro powinno się dodawać 1 kg perlitu na 50 litrów podłoża. Wyczytałem gdzieś, że optymalna ziarnistość perlitu to 2-3 mm i że perlit przed zastosowaniem powinno się przesiać, żeby usunąć pył, który ma z wodą tworzyć rodzaj błota niekorzystnie wpływający na rośliny.
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów w pojemnikach 19 Sty 2014 11:13 #216251

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50867
Zawsze możesz dodać a w zasadzie powinieneś. Ogranicza to skutki dużych wahań wilgotności. Młode rośliny są wrażliwe bardzo tak na przelanie jak i na przesuszenie. W podłożu, które kupiłeś jest piasek kwarcowy stąd jest cięższe. Za ciężkie podłoże po prostu ma tendencję do osiadania w doniczkach zmniejszając tak pojemność wodną jak i powietrzną.
Nazwa jest co prawda " do wysiewu" ale, jak wcześniej napisałem, wybierając podłoże do wysiewu kieruje się nie nazwą wypisaną na worku a składem i ciężarem.
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów w pojemnikach 19 Sty 2014 11:18 #216253

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50867
AB wrote:
30% to zdaje się za dużo. Wg Pomodoro powinno się dodawać 1 kg perlitu na 50 litrów podłoża. Wyczytałem gdzieś, że optymalna ziarnistość perlitu to 2-3 mm i że perlit przed zastosowaniem powinno się przesiać, żeby usunąć pył, który ma z wodą tworzyć rodzaj błota niekorzystnie wpływający na rośliny.

Oj kochaniutki. 1 kg perlitu na 50 litrów to objętościowo będzie chyba pół na pół. 1litr perlitu na 20-50 l podłoża.
A to przesiewanie lepiej sobie darować. Przy tej proporcji nie ma to znaczenia.
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów w pojemnikach 19 Sty 2014 11:38 #216258

  • kobra
  • kobra's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 67
  • Otrzymane dziękuję: 82
pomodoro wrote:
Nazwa jest co prawda " do wysiewu" ale, jak wcześniej napisałem, wybierając podłoże do wysiewu kieruje się nie nazwą wypisaną na worku a składem i ciężarem.

bardzo cenna uwaga - dziękuje
czyli torf + "zwykła" ziemia ogrodowa + perli
tylko w jakich proporcjach?
pozdrawiam Hubert
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów w pojemnikach 19 Sty 2014 11:42 #216260

  • TeBe
  • TeBe's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1487
  • Otrzymane dziękuję: 897
Troszkę nam się chyba pomieszało. Czym innym jest podłoże do wysiewu, a czym innym wsad do pojemników. Warto zaznaczać o czym piszemy.
Pozdrawiamy,
Małgosia i Tomek
Ogród Małgosi i Tomka
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów w pojemnikach 19 Sty 2014 12:43 #216272

  • kobra
  • kobra's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 67
  • Otrzymane dziękuję: 82
TeBe wrote:
Troszkę nam się chyba pomieszało. Czym innym jest podłoże do wysiewu, a czym innym wsad do pojemników. Warto zaznaczać o czym piszemy.
no fakt
więc co do wysiewu , co do pojemników po pikowaniu i do doniczek
w doniczkach miałem kompost z perlitem a na dole keramzyt ale było to chyba za lekkie (wagowo)
pozdrawiam Hubert
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów w pojemnikach 19 Sty 2014 13:10 #216278

  • kobra
  • kobra's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 67
  • Otrzymane dziękuję: 82
a coś takiego
znalazłem na al..

Profesjonalne podłoże torfowe do produkcji rozsady pomidora i papryki. Gwarantuje wyprodukowanie rozsady pomidora i papryki w doniczkach o średnicy 10 cm bez dodatkowego nawożenia. Dzięki zawartości mikroorganizmów indywidualnie dobranych do zapotrzebowania pokarmowego tego gatunku roślin, podłoże zapewnia prawidłowy wzrost rozsady i budowę silnego systemu korzeni włośnikowych. Zawiera torf wysoki sfagnowy, korzystne mikroorganizmy oraz nawożenie startowe w postaci 100% organicznego azotu, fosforu i potasu. Podłoże zawiera startową dawkę nawozu organicznego, dlatego zaleca się rozpoczęcie nawożenia pod koniec produkcji rozsady. Podłoże atestowane w Instytucie Warzywnictwa w Skierniewicach. Nie zawiera substancji szkodliwych dla roślin i środowiska. Skład podłoża: N-200 mg/l, P-100 mg/l, K-270 mg/l, Mg-60 mg/l, Ca-2000 mg/l, Fe-10 mg/l, Cu-10 mg/l, Mn-3 mg/l, B-2 mg/l, Mo-3 mg/l, Zn-3 mg/l, mikroelementy (schelatowane przez EDTA).
pozdrawiam Hubert
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów w pojemnikach 19 Sty 2014 13:12 #216281

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6894
  • Otrzymane dziękuję: 41751
Kobra!!
Nasionka możesz wysiewać do torfu odkwaszonego,bez dodatków.Natomiast do pikowania możesz użyć mieszanki torfu
i podłoża do pikowaania,lub samego podłoża.Ziemę masz chyba 50 litrową to dodaj do niej 1 l.perlitu.Również taką mieszankę
możesz użyć jako ziemię do donic,w których będziesz hodował pomidory.A tak w ogóle to dokładnie czytaj wskazówki Pomodoro,gdzie opisał wszystko co jest możliwe,począwszy od kiełkowania nasion. :drink1:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro

Uprawa pomidorów w pojemnikach 19 Sty 2014 13:21 #216284

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50867
Nie znam tego podłoża.

Kierowanie się opisem wychwalającym towar pod niebiosa często prowadzi do przykrych doświadczeń. Te opisy to pranie mózgów.

W składzie jest za dużo azotu jak na uprawę rozsady w warunkach parapetowych.

Ziemia z Biedronki popularna w ub roku zawierała : azot 168 mg/l , fosfor 192 mg/l i potas 216 mg/l. Z ciekawości wsadziłem jednego pomidora na balkonie w to podłoże. Efekt ?. Straciłem I grono bo pomidor rósł w liściory jak wariat.
Ostatnio zmieniany: 19 Sty 2014 13:32 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ogrodnikowa

Uprawa pomidorów w pojemnikach 19 Sty 2014 13:25 #216286

  • kobra
  • kobra's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 67
  • Otrzymane dziękuję: 82
Krecik stary wrote:
Kobra!!
Nasionka możesz wysiewać do torfu odkwaszonego,bez dodatków.Natomiast do pikowania możesz użyć mieszanki torfu
i podłoża do pikowaania,lub samego podłoża.Ziemę masz chyba 50 litrową to dodaj do niej 1 l.perlitu.Również taką mieszankę
możesz użyć jako ziemię do donic,w których będziesz hodował pomidory.A tak w ogóle to dokładnie czytaj wskazówki Pomodoro,gdzie opisał wszystko co jest możliwe,począwszy od kiełkowania nasion. :drink1:

no właśnie czytam od trzech lat różne fora i wydaje mi się że dalej jest głupi...
praktyka Panie, praktyka ;)
pozdrawiam Hubert
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów w pojemnikach 19 Sty 2014 13:55 #216291

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6894
  • Otrzymane dziękuję: 41751
Następnym razem kup ten sterlux ale uniwersalny 80 l.Ale myślę,że to co masz również możesz użyć jako podłoża.Najwyżej dodaj
1/3 torfu odkwaszonego,choć ta Twoja ziemia też jest na podkładzie torfu z dodatkiem piasku kwarcowego,co zwiększa jego wagę.
Nie wiem jakie masz donice,więc ten woreczek mooooże starczy na dwie.Zresztą jak poczytasz więcej i dokładniej to znajdziesz
sposób na jej wykorzystanie.Tu masz na pewno to co jest najważniejsze- podaną ilość nawozu,która jest prawidłowa.Jak zaczniesz kombinować,to będziesz tylko pytał,a zabraknie Ci czasu na właściwą uprawę warzyw. :bye:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów w pojemnikach 19 Sty 2014 14:19 #216295

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50867
Co będziemy tu bić pianę. Popatrz jak wyglądają pomidory w tym podłożu.Powtórzę zdjęcie z I strony


539a82efb954a70f_2014-01-19.jpg


Życzę Ci aby Twoje wyglądały podobnie albo lepiej.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.444 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum